Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ZA TARTUFU
PostPoslato: Pet Maj 25, 2007 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 2:26 pm
Postovi: 28
Pridružio: 22 Maj 2007
Poruke: 3

Poslao: Pet Maj 25, 2007 9:31 am Naslov: za Tartufu

--------------------------------------------------------------------------------

Operacija je odmah isključena kao mogućnost. Rečeno je da će primiti 3 ciklusa hemoterapije na 21 dan (ne znam koja je terapija u pitanju, čini mi se Mutanol ili nešto slično) i nakon toga slijedi zračenje u Beogradu ili Kamenici. Ne znam gdje bi bilo bolje da se obratimo, s obzirom na to da smo iz Republike Srpske. Ne mogu ti navesti preciznije podatke niti tačnu dijagnozu, s obzirom na to da su joj svi papiri zadržani u bolnici, a i ja nemam snage ni da ih pogledam, jer sam na izmaku snage od užasa koji nas je zadesio. Ne mogu da vjerujem šta se ovo događa. Njoj je tek 49 godina! Najprije se mislilo da je u pitanju tuberkuloza, čak je dva mjeseca pila terapiju protiv tuberkuloze. Rađena je i citologija i patohistološki nalaz, ali malignih ćelija nije bilo. Tek je nakon uzimanja drugog uzorka otkriven karcinom. Iskreno da ti kažem, nemam baš povjerenja u ljekare (iako je liječi prof. dr), upravo zbog ta tri mjeseca koliko su nas šetali i nisu mogli da ustanove šta je u pitanju.
U međuvremenu su joj stigli drugi nalazi krvi, nešto su lošiji nego prethodni, ali nam rekoše da je to očekivano. Šta da uzimamo za imunitet?
Misliš li da bi bilo bolje da se obratimo nekom u Srbiji i kome?
Oduzela sam se od bola, vezane smo jako jedna za drugu i ne znam šta da radim.
Pozdrav i tebi, hvala ti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 25, 2007 6:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Naravno- mikrocelularni karcinom se ne operiše.Dobro reaguje na hemioterapiju i na zračnu terapiju.Ako mora da se izjasnim- onda S.Kamenica.
Za imunitet- ne preporučujem ništa od "pšopularnih preparata" kojih ima po apotekama, jednostavno umerena ishrana, bez šetnji po suncu, dosta svežeg voća i povrća i to bi bilo to. ..Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 5:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Poštovana tartufa,
znam da ste prezauzeti ali Vas molim da mi odgovorite. Naime, mom suprugu su prepisana 3 ciklusa hemioterapije i to po protokolu
EDX 90-CDDP. Šta je u pitanju? Koliko je intenzivna th, šta možemo da očekujemo? Lekari kažu da je to preventivno jer više nema tragova tumora.Očekujemo telegram sa IOR-a. Šta Vi mislite da li je ta th dobro rešenje za limphoepitheliom tonzile?
Pozz

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 04, 2007 6:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Standardni protokol je FP( 5-Fluorouracil i Platina).Ovde će verovatno dati EP( Endoxan i Platinu). U svakom slučaju, standardno je dati tri ciklusa a nakon toga sledi zračna terapija( mada i ne mora, sve zavisi od toga koliko je tumor bio raširen.
Ciklusi se daju na tri ili četiri nedelje( na 21 ili 28. dan) i izazivaju mučninu , nagon na povraćanje i povraćanje ali se zato daje premedikacija u vidu antiemetika(lekova koji sve to suzbijaju ). Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 05, 2007 6:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Draga tartufa,
hvala na odgovoru. Znam da ste prezauzeti i utoliko više je to što pronalazite vremena za nas za svaku pohvalu. Za mučnine i eventualno opadanje kose znamo i spremni smo za to. Samo me je interesovalo Vaše mišljenje o propisanoj th jer su nam na prethodnom konzilijumu rekli da će dalja th uključivati samo radioterapiju. To nam je rekao i lekar mog supruga, a sada su se ipak odlučili sa hemioterapiju, uz napomenu da će nakon toga i kontrolne MRI odlučiti da li ima potrebe za zračenjem. Tumor je bio lokalizovan na donjem polu levog krajnika. Svi limfni čvorovi i pljuvačne žležde su čisti. Pre dijagnostikovanja TU uklnonjena mu je cista sa iste strane vrata u kojoj je bila metasataza. I sada mu je granični preparat ka korenu jezika bio pozitivan iako je hirurgu delovalo kao zdravo tkivo. MRI svih spratova farinxa i mekih tkiva vrata je u redu.

Veliki pozdrav i MNOOOOOOOOGOOOOO hvala na svemu

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 22, 2007 12:10 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Draga tartufa,
moj suprug sutra počinje sa hemioterapijom. Primaće je na odeljenju medicinske onkologije u IORS-u. Kao što sam Vam pisala dobio je protokol EDX 90-CDDP. Ciklus mu traje 5 dana. Tokom ciklusa dobija Epirubicin od 160 mg prvi dan, infuzione rastvore, potom 10 % Manitol u 5o mg Cisplaina + Dexor i na kraju ringer s lasixom. Iako nema tragova karcinoma u organizmu dobio je invazivniju terapiju. Svi snimci su mu u redu - i pluća, i vrat i abdomen. Šta mislite o th? Da li je ovo dobar izbor, da li su u pitanju velike doze ili je to standarno? Znam sve neželjene efekte i moguće posledice ove th i iskreno se nadam da će kod mog dragog oni biti minimalni. Nakon ova tri ciklusa ići će i na zračenje. Obzirom da se kao posledice zračenja vratne regije javlja gubitak salivacije kao i bolovi grla, šta bi eventualno moglo da ublaži te simptome?
Puno pozdrava

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 22, 2007 12:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Draga Muffy, ovo jeste standardni protokol i doze su prilagođene njegovoj tel. površini. Zadatak hemioterapije je da ubije i poslednju kancersku ćeliju u organizmu (s obzirom da je to sistemska terapija- ide venskim sistemom po celom organizmu) a zatim sledi radioterapija, koja će samo mesto- ležište tumora dodatno "sterilisati" i na taj način nam obezbediti ( teoretsku) sigurnost da smo uništili sve maligne ćelije.
Što se tiče bolova u grlu i težeg gutanja, to su neki od propratnih efekata zračne terapije i daju se ublažiti i umanjiti kortikosteroidima.Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 22, 2007 3:27 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Draga tartufa,
hvala na brzom odgovoru. Znam zašto su mu prepisali i hemio i
radio terapiju. I to je sasvim o.k. Bolje je primeniti svu raspoloživu terapiju kako bi se uklonio i najmanji mogući potencijalni ostatak kancera, nego ''štedeti pacijenta'' pa ne uraditi ništa. Iako ni jedna dg procedura do sada nije pokazala ostatke tumora doktor kaže da je ova vrsta tumora ''galopirajući'' te preventivno daju invazivniju terapiju. Ali, doktor nije nešto voljan da podrobnije objasni šta možemo da očekujemo tako da sam na netu pronašla sve što sam mogla o cisplainu i epirubicinu. A pored svega toga zanimalo me Vaše mišljenje. I, hvala na tome. E, da umalo da zaboravim...Citostatici dovode do razaranja reproduktivnih ćelija i privremenog steriliteta. Negde se pominje da je bilo slučajeva i trajnog steriliteta. Na žalost, obzirom da je nakon što sam to saznala pa do dobijanja telegrama prošlo svega par dana nismo stigli da eventualno obavimo proceduru zamrzavanja sperme radi čuvanja u banci sperme. Nemamo decu, a želimo ih...kada sve ovo bude gotovo. E, sad zanimaju me Vaša iskustva po ovom pitanju. Da li možemo da očekujemo i posle kog vremena potomstvo? Mada, sve i da je trajni sterilitet posledica nebitno je. Bitno je da moj muž bude dobro. To, i samo to mi je u ovom trenutku bitno. Potomstvo? U krajnjem slučaju bićemo divni roditelji nekom anđelčiću koji je ostao bez bioloških roditelja...
Veliki pozdrav

P.S. Da li možete da mi preporučite neki konkretan koritkosteroid koji bi ublažio propratne efekte zračenja vratne regije?

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 22, 2007 6:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Draga Muffy, efekti su privremeni, neka Vaš suprug izgura sve propisane terapije pa ćete onda preći na "posao " oko potomstva.
A što se tiče kortikosteroida, obično se piju tbl.Prednizolona ili se daje Dexason.Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 22, 2007 7:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Draga tartufa,
hvala na odgovoru. Kao što sm i napisala sve i da su trajni efekti, nije nam bitno. Danas je primio Epirubicin i sve je proteklo o.k. Pre uključivanja imao je blagu srčanu aritmiju ali neposredno nakon th i u 18 h EKG je bio normalan. Popodne su počele mučnine ali kako mi je sam rekao nije strrašno, tbl.Ondosan-a su ih ublažile. Sutra počinje sa Cisplatinom i pretpostavljam da neće biti problema jer je on, donekle, rekla bih blaži od Epirubicina, bar po svojim negativnim efektima.
Puno pozz od nas

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 23, 2007 9:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
...od Cisplatina će mučnine( najverovatnije) biti izraženije. No, premdikacija u vidu Ondasentrona će je ublažiti. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 23, 2007 10:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Draga tartufa,
danas je primio prvi Cisplatin i proteklo je bez problema. Imao je blage mučnine, čak kaže dosta blaže nego juče. Pije izuzetno mnogo tečnosti, a plašila sam se da neće jer inače pije jedva 1 l dnevno. EKG se stabilizovao, pa pretpostavljam da je ta aritmija pre th bila na nervnoj bazi. U bolnici mu daju tbl. Ondosan kao premedikaciju. Šta mislite da nastavi sa tim i dan, dva po izlasku iz bolnice?
Najsrdačniji pozdravi...

P.S.Hoćete li uskoro na zasluženi godišnji odmor?

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 24, 2007 5:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
U slučaju da se mučnine i povraćanje nastave i kući, neka uzima tbl. Ondasan 2x8mg i tbl. Klometol 3x1 još 4-5 dana. Pozz

P.S. Još koji dan...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: