Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ishrana kod Kronove bolesti?
PostPoslato: Uto Dec 28, 2004 8:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pre cetri godine mi je dijagnozirana Kronova bolest (mada mislim da sam je imala mnogo duze). :( U pocetku su lekovi reagovali, a onda se stanje vrlo pogorsalo, cak toliko da sam morala prosle godine na operaciju. Posle operacije pricala sam sa nutricionistom u bolnici i receno mi je da zbog regulacije metobolizma trebam da jedem odredjenu vrstu hrane. Za kasnije kako su mi na pitanje odgovorili nije bilo nikakvih ogranicenja. S obzirom da Kronova bolest nije ni malo bezazlena i da i posle operacije imam puno problema, interesuje me da li postoji neka dijeta koja se preporucuje kronovim bolesnicima na duze vremenske staze. Sigurna sam da s obzirom da je u pitanju hronicna upala creva hrana mora na to da utice. Lekovi ne daju za sad nikakve rezultate pa mislim da moram da probam sve alternativne metode, a sigurna sam da ih ima.
Moze li neko da mi da odgovor na to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ishrana kod Chrona
PostPoslato: Uto Feb 22, 2005 11:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 21, 2005 12:06 am
Postovi: 101
Samo dijetalno, nista pohovano ,przeno u dubokom ulju,nista sa aditivima,znaci nista suhomesnato,virsle i sl. Nista sa zaprskom, pretezno spremati sa maslinovim uljem. Ne smeju nikakvi teski kolaci sa cokoladom i orasima. Nista od povrca koje moze da nadima.npr.socivo,boranija grasak i sl.Moze piletina, riba kuvana ili dinstana,krompir,pirinac,sargarepa, kao cuspajz laksi ili corba.Mogu kompoti, laki kolaci od voca i patispanja ili keksa sa malo pudinga npr.Moze jaje, ali vise rovito da bude. Multivitamini pod obavezno jer creva ne mogu da uzimaju sta im treba iz hrane.
Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 23, 2005 11:04 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Hvala na odgovoru.
Ne verovatno je da vecina gastroenterologa na pitanje sta bi trebalo ili ne jesti, nije dala nikakav narocit odgovor, sem mozete sve ali umereno. To mi je bilo cudno, zato sam i postavila ovo pitanje.
Bolest mi se smirila, a ostalim pacijentima koji boluju od ove bolesti, preporucujem da probaju tablete H15. To je homeopatski lek, napravljen od Tamnjana. Original H 15 tablete su dobre, ali i dosta skupe. Citala sam na mnogo foruma o ovoj bolesti, da i obican Boswella serrata (ako sam pogresila u prevodu na nas jezik, ako to nije tamnjan, onda potrazite u apotekama ovo na latinskom) moze isto tako da pomogne, a mnogo je jeftiniji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Kurkuma pomaze kod lijecenja kronove bolesti
PostPoslato: Uto Mar 08, 2005 3:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 08, 2005 3:24 pm
Postovi: 2
Skoro sam procitala u Vita magazinu, magazin za zdravlje i zene, da je jedna zena uspjesno pocela tretirati kronovu bolest, od koje pati godinama, i zbog koje je spala na 38 kg, sa dnevnom upotrebom kurkuma (Turmeric na engl.). Ja sam isto pocela ga koristiti, primjetivsi poboljsanje stanja i smanjenje abdominalnog bola. Moze se koristiti direktno u kuhanoj hrani, prvo se izdinsta crveni luk, pa se onda doda pola male kasike, a zatim se nastavi sa regularnom pripravkom objeda. Ja, licno, ga stavim na hljeb sa kiselim vrhnjem. Posto ima malo gorkast ukus, nekima treba vremena da se naviknu na ukus, zato se preporucuje postepen unos kurkume u dnevnu ishranu.
Ako imate problema da nabavite ovaj zacin, ja bih bila voljna poslati ga o svome trosku, samo mi javite Dea. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 09, 2005 9:59 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da li znate mozda njegov naziv na latinskom....tako cu mozda pre moci da ga nadjem...Kako i gde ste ga vi nabavili?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Kurkuma (Curcuma domestica ili Curcuma longa)
PostPoslato: Sre Mar 09, 2005 10:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 08, 2005 3:24 pm
Postovi: 2
Kurkuma se na latinskom zove Curcuma domestica ili Curcuma longa. Kurkuma potice iz porodice djumbira, a raste u Indiji i Kini.
Ja ga kupujem u jednoj prodavnici namirnica, gdje se prodaju samo namirnice za ljude koji imaju osjetljivost na redovnu prehranu, na engleskom se zove "Health Food Store". Ja, inace, zivim u Kanadi, gdje kurkume ima za kupiti u mnogim malim indijskim, iranskim, ili arapskim prodavnicama. Ne znam gdje se vi nalazite, ali ja bih bila voljna nabaviti ga za vas, o mom trosku, ako ga ne mozete naci gdje zivite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ishrana kod kronove bolesti
PostPoslato: Pet Mar 25, 2005 11:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 25, 2005 10:54 pm
Postovi: 1
interesuje me ishrana kod kronove bolesti posto se od skora lecim. al lekovi ne pomazu i imam alergije na odredjene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 28, 2005 3:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Mislim da gore mozes vec da procitas sta bi trebalo jesti a sta ne. Po mom misljenju Kronova bolest spada u one "cudljive" sto bi znacilo ne postoji neki univerzalni obrazac. Kada mi se bolest smiri mogu da jedem sve bez problema. Kad me muci, ne prija mi nista od hrane sem raznih tekucina. Kakve lekove koristis?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 19, 2005 8:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 19, 2005 7:55 pm
Postovi: 2
Lokacija: beograd
Dea,posalji mi svoju e-mail adresu na MogucaZloupotreba! Oprez!,posla cu ti naziv leka koji je najefikasniji za kronovu bolest


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 21, 2005 7:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa posaljite mi ovde privatnu poruku, ili napisite ime leka. Sigurna sam da ima jos mnogo Kronovih pacijenata koji bi zeleli da znaju za taj najefikasniji lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 21, 2005 7:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine doktor.rs tim
Pridružio se: Uto Avg 14, 2001 2:00 am
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Dea, dobar savet!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 7:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 19, 2005 7:55 pm
Postovi: 2
Lokacija: beograd
Dea,ako mi ne verujes idi na sajt www.celltechgroup.com/Precise


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 23, 2005 9:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Nisam rekla da ne verujem, samo sam pitala da mi kazete koji je lek, jer sam sigurna da Kronovih pacijenata ima kod nas dosta. Znam za ovaj lek, ali isto tako znam da on jos zvanicno nije odobren. Ucestvovala sam cak i u neki ispitivanjima za njega, ali na zalost pila sam placebo, pa nisam naravno ni imala nikakvu reakciju. Tada sam rekla da cu sacekati da neko drugi bude zamorce, a koristicu ga kad se bude i zvanicno usvojio.
Dobar lek koji mi je lekar prepisao je i Azathioprin, koji je imunosupresiv. Doduse ja ga nisam pristala da pijem, jer treba da se pije bar 4 godine, a ja planiram bebu za to vreme, pa obe stvari ne mogu zajedno.... Ali ako neko ima pravu muku sa Kronom (moja se na srecu vrlo sredila) neka pita lekare i za ovaj lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 09, 2005 1:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 09, 2005 1:19 pm
Postovi: 6
Mene su pregledali dva meseca u bolnici, zavlacili mi endoskopske uredjaje u sve supjine i naplatili 20000 din (iako je drzavna bolnica), da bi mi naq kraju rekli: mozda celijakija, mozda kronova bolest, a mozda nesto slicno. Mi cemo te leciti od te dve. Ni godinu dana kasnije ne znam sta mi je. Razmisljam ovako: ako je celijakija, izbacicu gluten i to je to (u zadnje vreme ne postujem preterano dijetu). Ali ako je kronova bolest, to bi moglo biti ozbiljno. E sad, koji je najsigurniji i najbezbolniji nacin da se proveri za krona, i da li stvarno postoji test na celijakiju preko krvi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 16, 2005 2:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 21, 2005 12:06 am
Postovi: 101
Pa pazi, Kronova se najlakse dijagnostifikuje tako sto ti pri tim silnim endoskopijama koje su ti uradili uzme isecak koji se posle analizira i vidi sta je. Da l je Kron, ulcerozni kolitis ili sta. Postoje neke analize krvi koje samo mogu da potpomognu utvrdjivanje ali nisam cula da je nijedna krvna analiza bas za Kron.
rade se tu i CRP,I ANA i AMA, razna antitela, al to je samo dodatak , presudno je pregled tkiva, konkretno debelog creva itd


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: