Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: terapija radioaktivnim jodom
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 7:49 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 6:50 pm
Postovi: 56
Molim Vas za pomoc!
Moja radna kolegica prima radioaktivni jod,jer se lijeci od hipertireoze.
Dijeli radni,mali prostor sa mnom i jednom trudnicom.Ja sam negdje procitala da je radioaktivna za nas koji dolazimo u kontakt sa njom i da bi ona trebala biti izolovana.Mene sad interesuje da li je stetna po nas i ako jeste koliko vremenski?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 11:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Evo dok se ne javi neko strucno lice ja ti mogu reci da neke mere opreza kod okruzenja osobe pod tom terapijom moraju da postoje.
Moj deda ga je primao pre par godina, i sad ne mogu tacno svega da se setim sta je dr rekao ali evo 2 stvari:
-Nakon koriscenja toaleta treba par puta za tom osobom pustiti vodu
-Ne koristiti isti pribor za ishranu i naravno higijenu
I to je sve cega sad mogu sad da se setim, a verovatno postoji jos dosta toga...

Zasto koleginica jednostavno ne uzme bolovanje dok joj se ne zavrsi ta terapija, ?
Po meni je Vas strah opravdan, narocito sto ste pomenuli trudnicu u okruzenju, ali eto sacekajte da Vam neko strucan to malo bolje objasni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 2:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 6:50 pm
Postovi: 56
Hvala na odgovoru!
Ja je ne razumijem,znam da joj treba novac za lijecenje,ali ugroziti i druge,cak i trudnicu mi je nekako sebicno.
Ona kaze da je popila tabletu prije tri dana i to je to.Do druge tablete treba sacekati barem sest mjeseci,a po mom misljelju taj perid je radioaktivna.Ne znamo sta da radimo,da nam je to saznati pa da trazimo premjestaj ili barem da joj mi djelomicno placamo bolovanje,ne znam...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 11:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Vidim da si pisala i na endokirini.....pa evo da se malo dopunim.

Znaci trebalo bi da budete oprezni ali svakako ne i panicni.
Vasa koleginica ne emituje to stetno zracenje time sto sedi sa vama u istoj prostoriji.
Ono sto je da kazem stetno za okruzenje su njene izlucevine, pljuvacka, urin, stolica, mleko ako je dojilja.
Onda je tu u pitanju isto i doza tog joda koji je primila. Da budem iskrena, nisam dosad cula da je neko pio tablete, vec da se on unosi injekcijama...ali to sad nije vazno.
Mislim da jedan razgovor i dogovor sa koleginicom o koriscenju zajednickog pribora na poslu moze za pocetak da resi situaciju.
I razmislite malo da je u pitanju stuacija koja zahteva karantin ona bi terapiju primala u bolnickim uslovima i ne bi izglagala stetnom dejstvu i svoje ukucane koji su joj svakako preci od vas, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 11:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
P.S.
wert je napisao:
ali to je isto kao imati hepatitis ili sidu i nikome ne reci

:o :o :o
Citiram ovo sto si navela na Endokrinologiji uz totalni sok nad tvojim raciom!

Pa sta bi ti da htela??? Da obolele od side ili hepatitisa sve lepo strpamo u karantin, ili jos bolje preselimo na drugu planetu i da im se srdacno zahvalimo na iskrenosti??!!
Znaci poredjenje i uopste razmisljanje ti je karantin!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 1:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
http://www.mcg.edu/Services/ehs/radsafe ... l/i131.htm

Probajte da se informišete na ovom linku ili jednostavno pitajte koleginicu kako da se ponašate, jer je ona sigurno dobila instrukcije od svog lekara na koji način da se ponaša i sumnjam da bi namerno ugrozila nekoga.

Evo ovde imate nešto o tome na koji način bi trebalo da se ponaša onaj ko je nakon primanja terapije otpušten...

What precautions should I take after being released from the hospital?


Your release from the hospital is based on the level of radiation exposure that you could give to another member of the public. Because the exposure from your body is low, you may be released with limited restrictions. However, small amounts of radioactive iodine remain in your body and will be released in the ways we discussed earlier. For added safety, for the next week, you should:
Avoid long periods of contact with children and pregnant women. Brief moments of hugging and touching are allowed. Do not sit with a child on your lap while watching TV or reading a story for long periods of time since this would unnecessarily expose the child to low levels of radiation.
Try to remain at least six feet from all pregnant women.
Avoid mouth to mouth kissing and unprotected sex (use a condom).
Do not share eating utensils with others.
Drink plenty of fluids, preferably water.
Flush the toilet twice after each use.
Wash hands thoroughly after urination.
Wash your eating utensils and clothing separately from those of others.
If you have recently delivered a baby, do not breast feed for at least two months.
If you should need emergency surgery or medical attention, contact your doctor and the Radiation Safety Office.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 2:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 6:50 pm
Postovi: 56
Hvala sto ste mi pomogli u ovakvoj situaciji,svojim savjetima .svojim rijecima,a posebno tebi Etro,jer si prva odgovorila i unijela malo nade da bas to i nije tako strasno i opasno kao sto sama rijec zvuci radioaktivno.
E,sad sa druge strane ne mogu da vjerujem da si tako bukvalno shvatila moje rijeci,ali ako je jos neko shvatio tako kao ti onda se ja izvinjavam svim oboljelim od hepatitisa i side,jer ih nisam htjela uvrijediti.Zasluzuju kao i svi mi,sve naj u ovome surovom svijetu.
samo sam htjela reci da recimo osoba koja je oboljela od hepatitisa ili side duzna reci da ima to svoje oboljelje kod bilo koje ljekarske intervencije ili recimo partneru i sta ja znam jos.Mislim da je to moralno i odgovorno,da bi se preduzele mjere opreza,a ne da su te osobe manje vrijedne.Desava se,takav j ezivot,ali treba zastiti osobe oko sebe i osobe do kojih ti je stalo.
Nadam se Etro da si sad shvatila sta sam htjela reci i nemoj bukvalno shvatati.Ne valja to! :wink:
Sa kolegicom sam pricala,ona kaze da je sve ok,ali ja znam da ona ne moze biti na bolovanju ,jer joj novac treba i to je u mene unijlo sumnju,pogotovo sto je snam ai trudnica, a negdje sa procitala da par dana takve osobe trebaju biti izolovane,a ona je pocela raditi sutradan.Veliki pozdrav i veliko izvinjenje svim oboljelim od hepatitisa i side sa poredenjem koje je Etro pogresno shvatila!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 3:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
E ajde ti sad zamisli situaciju da razgovaras sa njenim doktorom i bi li ti njemu rekla ma doktore vi nemate pojma cim ste dozvolili da osoba koja je primila radioaktivni jod bude van karantina.

Pa cak ti je i dr Ivica (citaj strucno lice) rekao da nemas razloga da panicis, ali ti si nesto procitala na internetu, stvorila sebi sumnje i ocigledno ne nameravas da odustanes od toga ma sta ti ko rekao.
Ja mogu da shvatim da se neko plasi nepoznatog i sasvim je normalna tvoja potreba da se o tome informises, ali ja iskreno mislim da ti ovde ne trazis razumne savete vec one koje ce biti u sluzbi tvoje panike.
I stalno istices kako je tvoja koleginica sebicna, a kako bi onda okarakterisala tvoje razmisljanje da trazis premestaj za nju! Sta to znaci osim onoga BRIGO MOJA PREDJI NA DRUGOGA!
Cak i to da su njene izlucevine radioaktivne....hm pa razmisli kako bi ti uopste mogla da dodjes u kontakt sa njima??!!

Shvati jedno tvoja koleginica nije nuklearni reaktor i veruj mi da si vise ugrozena zracenjem od TV-a, komjutera,mobilnih telefona, mikrotalasne peci, UVA i UVB zraka nego od svoje koleginice!

Dobila si sve potrebne informacije, a ti jos jednom razmisli hoces li nekom nepromisljenom odlukom stati toj zeni jos vise na muku i da li ces se postarati da VASA KOLEGINICA u ocima neupucenih ljudi iz okruzenja postane RADIOAKTIVNA KOLEGINICA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 5:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 6:50 pm
Postovi: 56
Ako sam ja u panici ok,ljudski se bojati za svoje zdravlje i zdravlje ljudi oko mene.rekla sam ti,tebi hvala na odgovoru i sto si prva odlucila da nam pomognes,ali molim te,ako ces tako odgovarati bolje nemoj.Nikoga ne osudujem,samo mi je to bilo sumnjivo,dobiti jod i sutra doci na posao.
Mislim da je to razumljivo razmijeniti informacije sa jos nekim ko je sve to prosao.Jer kad sta bude onda je kasno.Nasa agonija traje par dana i nismo nista poduzimale dok se malko ne raspitamo.
Dr.Ivica je jako pomogao kao i uvijek.A s tobom se ne namjeravam svadati,veliki pozdrav svim onim koji su posvetili svoje vrijeme ovakvoj situaciji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 5:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Kao sto rekoh ti ces odbiti bilo kakav razuman savet koji nije u sluzbi tvoje panike i predrasude.
Znaci dr Ivica ti je sve lepo medicinski objasnio, a ti i dalje teras po svom i jos mu se zahvaljujes, NA CEMU?

I ne brini za ovu raspravu.....svakako ne zelim da gubim vreme na jednoumlje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 136 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: