Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: jetra i markeri
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 10:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
Sve analize su bile odlicne osim GPT=96 i GOT=60. Na ultrazvuku su bubrezi, slezina, pankreas i zuc dobri. Jetra izrazito hiperehogenije gradje sa hipoehogenijom promenom u desnom reznju. Promera 100mm. Date su mi da uradim markere AFP, CEA, CA19.9, CRP. Mozete li mi reci za sta je koji, cemu sluzi i sta otkriva??? Hvala puno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 12:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
NEkiod ovcih su tumor markeri, neki markeri koji ukazuju na neki zapaljenski proces u organizmu.....Promena na jetri od 10 cm moze biti ej=hinokokusna cista na primer.....Uradite markere i javite se na kontrolu, dijagnostika jos nije gotova a rezultati se samo spekulativno mogu tumaciti ovako izolovano bez celokupne istorije bolesti pacijenta i klinicke slike. Samo cete se vise zbuniti i bespotrebno i preveremeno plasiti. Analize koje su Vam dali se rutinski rade kod ovakvog nalaza kao sto je Vas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Rezultati
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 11:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
Svi tumor i upalni markeri su u granicama, jedan na sredini donje i gornje a ostali pri dnu. Da li to znaci da je ogromna verovatnoca da nema tumora ili neceg ozbiljnijeg???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 11:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
U pravu ste, radi se o velikoj verovatnoci da nemate nikakav malignitet. Ali, tumorski markeri su pre svega namenjeni pracenju vec potvrdjenih i lecenih maligniteta, pa nisu bas pouzdani u primarnoj dijagnostici. Nadam se da je promena na jetri i nivo transaminaza koje imate samo prolazna lezija. Najbolje bi bilo uraditi CT abdomena.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 3:28 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Opet ja :lol:

A jel radjena analiza na hep B i C??!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: masna jetra
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 1:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
nije potrebno raditi HGS i HCV (hepatitise), povisene transaminaze su svakako posledica Dijagnoze: Masna Jetra, zar ne???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: masna jetra
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 2:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
klarica je napisao:
nije potrebno raditi HGS i HCV (hepatitise), povisene transaminaze su svakako posledica Dijagnoze: Masna Jetra, zar ne???


Da, u pravu si moze biti zbog te dijagnoze, ali ta dijagnoza ne iskljucuje postojanje hepatitisa, zato sam napisala da mozda ne bi bilo lose proveriti i to.


Kako god odlucis, sve najbolje :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: masna jetra
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 4:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
klarica je napisao:
nije potrebno raditi HGS i HCV (hepatitise), povisene transaminaze su svakako posledica Dijagnoze: Masna Jetra, zar ne???


Naravno da ne, uradite obavezno kompletnu dijagnostiku, masna jetra nije dijagnoza vec stanje jetre, ne mora neophodno da se radi o bilo kakvoj bolesti niti da da skok enzima jetre.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: OK
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 5:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
Videla sam da posoji jako mala sansa da je uzrok tome hepatitis C. posto ne pijem i ne pusim, onda je to ne alkoholna jetra, zato je AST nizi od ALTa. Da li je to mozda zato sto sam poslednjih 3 meseca konzumirala dosta masne przene hrane i gaziranih pica. S obzirom da je sve ostalo odlicno i nemam nikakve simptome hepatitisa (zutica, hronicni umor, bolovi, povracanje i gadjenje a UZ je OK osim masnoca). Hvala svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 6:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Sem ako ne pijete kolakolu ili slicna gazirana pica svaki dan u vecim kolicinama, ne bi trebalo da bude. Jetra je detosikator organizma, navikla je da radi pod opterecenjem. Ali VAsa jetra ima 'lezio hepatis', treba i to prilicno veliku leziju: treba ispitati o cemu se radi, nema ziasta svrhe da nas pitate jedno po jedno pitanje: razumem strah, ali morate ici kod lekara i uraditi onu dijagnostiku za koju lekar hepatolog bude smatrao da je neophodno da se uradi. Ne vredi niti paniciti niti se nerazumno tesiti po tipu 'ma nije mi nista!' - zato postoje lekari i dijagnostika, da se ispita sta vam je, a niko od nas ovde ne moze biti vidovit i znati sta bi moglo da bude. Dobili ste neka objasnjenja i smernice, budite odgovorni prema svom zdravlju i javite se lekaru za dalje procedure!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ali
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 6:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
nakon biohemje i povecanih samo transaminaza specijalista internisticke medicine je uradila UZ abdomena i poslala me da uradim ove merkere nista vise, nikakvo spominjanje hepatitisa, niti iceg slicno, ni u najavi nije bilo. Zasto internista nije na to posumnjao ili nije imao razlog ili je previdela?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 7:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
da dodam za onih 100mm nije promena vec je na dijagnozi bilo ovim redom:

...zucna kesa normalne velicine bez stranog sadrzaja. pankreas uredne eho strukture. Slezina homogena. KK promera 100mm. Oba bubrega bez staza i normalne velicine.

Dg: Steatosis hepatis, tu haepatae?

Nista vise, samo markeri bez saveta da se radi hepatit B i C!!! Pila sam kokakole, svaki dna po pola litre, kafa, masno i przeno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 01, 2007 7:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Hej Klarice, nemoj da panicis zbog mog posta, ja sam ti samo to dala kao predlog, jer sam prethodnih godinu dana DEBELO proucavala dosta literature na temu hepatitisa C (a imala na zalost i "praksu"), te ti iz iskustva i podosta stecenog znanja, mogu reci da se lekari "retko kada sete" da salju na te analize, koje bi btw (kako se u svetu radi) trebalo odraditi jednom godisnje u okviru "sistematskog pregleda" :roll: , koji inace, mozda 5% ljudstva radi.


Inace, o hepatitisu C se jos uvek jako malo zna, tako da su nekada i misljenja lekara jako oprecna o svemu tome.........

Moj muz je otkrio postojanje virusa sasvim slucajno, i moram da kazem (a vec sam na mnogim temama o tome pisala do sada) da se ne moraju imati nikakvi simptomi, cak ni po 10 i 20 godina, a da virus ipak postoji (malo nize na Gastro imas temu o Hep C, tamo je podosta opisano sve, iz literature a i licnih iskustava,pa ako te ne mrzi skokni tamo kod nas :wink: ).

Ovo sto si navela "nemam nikakve simptome hepatitisa (zutica, hronicni umor, bolovi, povracanje i gadjenje a UZ je OK osim masnoca)." se kao simptom javlja kod veoma malog procenta ljudi, a svi ostali budu bez ikakvih simptoma!!

Ovome govori u prilog, da kod nas masa zena sazna da ima virus B ili C kada ih pojedini ginekolozi (ne svi!! a zasto je to tako ne znam??!! Verovatno ostali smatraju da nije neophodno!!?) tek pred sam porodjaj, a da prethodno nikakve simptome nisu imale.......


Inace, jos jedna jako bitna stvar, kod nekih ljudi transaminaze uopste nisu povisene, ni gama GT, ni PT vreme, ni AFP.......a virus postoji. To su tzv "setajuce transaminaze", kada eto, slucajno, u momentu vadjenja krvi one bivaju u okviru referentnih vrednosti!!


Ovo sto si navela o nacinu ishrane, MOZE da prouzrokuje povisene transaminaze, narocito koka kola, ali ni sve ostalo ne zaostaje, kao i upotreba antibiotika, pilula za kontracepciju i dr.

Ja ti se izvinjavam, jer mislim da na svakom postu na temu povisenih transaminaza reagujem kako reagujem, iz prostog razloga sto je nama to saznanje totalno palo sa neba odjednom i poprilicno sam ga stresno primila, videla i cula mnogo prica za godinu i vise dana, naucila dosta o tome, isla na predavanja...........

Daleko od toga da ja zelim da ti kazem "imas hepatitis" :o , to ni slucajno, to NIKO ne moze da ti kaze bez odradjenih markera na to koji ce biti + ili -.

Poslusaj savet svog lekara, u krajnjem slucaju, pitaj ga otvoreno za misljenje!!


Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 2:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Zao mi je sto moram da VAm interpretiram dijagnozu ali postoji sumnja na tumor jetre ( "Tu haepatae?"), masna jetra je Vas najmanji problem u ovom trenutku. Dakle, javite se lekaru sa nalazima koje ste uradili, a on ce Vas uputiti sta Vam je daje ciniti. Sve sto Vas zanima pitajte svog lekara - radi se o Vasem zdravlju i Vasoj jetri, na kraju krajeva. NE gubite vreme u uzaludnim trazenjima raznih mogucnosti po forumu, vec se bacite dalje na dijagnostiku koja je neophodna da se iskljuci gornja dijagnoza. Pozdrav i srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: shvatam
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 3:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
hvala Garfild za "tu haepatae". Sumnja je otklonjena jer us svi tumor markeri u granicama i odlicni su, i CRP je pri dnu...maligniteta svakako nema. jer sam se uglavnom zdravo hranila osim par meseci...hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 97 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: