Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Zidovi vena - nedostatak belancevina?
PostPoslato: Ned Maj 27, 2007 5:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 4:21 pm
Postovi: 30
Nesto sam razmisljao, posto imam problema sa venama kada su ovakve vrucine, naime previse se izraze i osecam veliku tezinu u nogama i rukama. Sad mozda to ne znaci da imam prosirene vene, jer koliko znam kada covek ima prosirene vene onda su prosirene koliko na +35 stepeni, toliko i na -10 stepeni, jel da? Dok kod mene samo kada predje nekih +25 stepeni celzijusa.
Pa sam razmisljao, moguce da nemam prosirene vene, vec je njihova rastegljivost tj. elasticnost velika, pa se na vrucini prosire u precnik oko 0.5 cm, ( na zglobu kod stopala i do 1.0 cm ) a na hladnoci se toliko skupe da se stvarno ne vide. Moze li biti uzrok oslabljenju venskih zidova nedostatak belancevina? Molim konkretan odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 28, 2007 4:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ne reaguju venski zidovi toliko na promene spoljasnje toplote, jer je termoregulacija tela takva da nasa telesna toplota ne varira tako drasticno. O ulozi nedostatka belancevina u poremecaju gradje venskog zida - ne, ne postoji opisan takav nedostatak.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 28, 2007 4:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 4:21 pm
Postovi: 30
Hvala, a ne znate li onda do cega moze biti? Posto ovo mi traje vec 2 godine i siguran sam da na visoj temperaturi imam jako prosirene vene koje mi zadaju osecaj neprijatne tezine u nogama i rukama, a na niskoj se skoro ne vide i nemam te neprijatne osecaje. Da li moze biti problem u telesnoj termoregulaciji koju ste naveli?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 29, 2007 1:19 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Upravo tako - problem je u termoreglaciji i nacinu na koji se, putem znojenja, regulise unutrasnja temperatura... Na visim temperaturama izbacujete iz sebe tecnost pojacano preko znoja i perspiracije, usled cega nema potkoznih edema (ili se cak i "stanji" potkozno sloj, subcutis), pa se vene jasnje vide. Malo drugaciji mehanizam, ali po krajnjem ishodu slican prethodnom je preobilno uzimanje tecnosti tokom visokih spoljasnjih temperatura, sto venski sistem ne moze adekvatno da isprati, pa se uocavaju prosirene vene...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 29, 2007 4:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 4:21 pm
Postovi: 30
Ako sam dobro razumeo, to znaci da nesto nije u redu sa mojom termoregulacijom? Sta da radim u tom slucaju? - izvinjavam se ako sam vas pogresno shvatio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 29, 2007 4:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja se izvinjavam, nije problem u Vasoj termoregulaciji, nego je "problem" sto termoregulacioni mehanizam ume da tako povremeno 'zamaskira" i povremeno otkrije i "naglasi" venske sare na rukama, iili da nas zbunjuje u nekim drugim aspektima (na primer, variranje arterijskog pritiska je vece leti, zbog varijabilnog balansa unosa i gubitka tecnosti...) Ne bih se na Vasem mestu puno brinuo.

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 417 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: