Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: voda u plucima
PostPoslato: Ned Apr 29, 2007 7:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Molila bih sve koji nekako mogu da pomognu.Dali neko zna da mi objasni na koji nacin se utvrdjuje iz kog razloga se stvara voda u plucima.Mom ocu je uzimanjem uzorka plucne maramice i pleuralno izliva iz desnog pluc.krila{u levom nema}utvrdjen pleuritis.Izvukli su mu u tri navrata po 1,5 l vode.Njemu nije dobro i dalje ga gusi,zamara se kad prica,nema snage u nogama.kako da utvrdfimo od cega se voda stvara?Na pulmologiji je vec tri nedelje i nista se konkretno ne desava.Situacija je ista kao kad su ga primili.Molim vas za svaku informaciju.Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: voda u plucima
PostPoslato: Ned Apr 29, 2007 9:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
katmandu je napisao:
Molila bih sve koji nekako mogu da pomognu.Dali neko zna da mi objasni na koji nacin se utvrdjuje iz kog razloga se stvara voda u plucima.Mom ocu je uzimanjem uzorka plucne maramice i pleuralno izliva iz desnog pluc.krila{u levom nema}utvrdjen pleuritis.Izvukli su mu u tri navrata po 1,5 l vode.Njemu nije dobro i dalje ga gusi,zamara se kad prica,nema snage u nogama.kako da utvrdfimo od cega se voda stvara?Na pulmologiji je vec tri nedelje i nista se konkretno ne desava.Situacija je ista kao kad su ga primili.Molim vas za svaku informaciju.Hvala.

Molim,napisite sve dijagnoze(i lekove) ikad pod kojim je lecen Vas otac?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 30, 2007 9:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Ima 62.god.Pre dvadeset godina operisana diskushernija.Od pre par godina umerena hipertenzija regulisana lekovima amlodipin,monizol,neko vreme presolol.Prosle godine u maju operisana koksartroza.Super oporavak posle koga dolazi u avgustu do duboke venske tromboze zatkolene vene desne noge.Mesec dana nakon toga bol u rebarnom delu,brzo zamaranje i scintigrafijom uocene mikro embolije.Recidiv posle dva meseca.Tromoza lecena kleksan inekcijama 2x60.000 120.kom ukupno.Bio je dve nedelje na pulmologiji VMA.Rade bronhoskopiju sa PH nalazom,uzimaju uzorak pleuralnog izliva koji je bio mali i nebitani sve je bilo negativno.nakon otpusta njemu se pogorsava stanje pocinej gusenje,sve veci zamor,kasalj!Posle pregleda u jednoj privatnoj klinici pucuju ga na bolnicko lecenje i sada se vrtimo u krug.Dva puta uzimaju uzorak plucne maramice i izliva medjutim nasli su samo pleuritis.Na svaka cetiri ili pet dana mu vade po 1,5-2 vode ito je sve.primao je neki antibiotik koji su sada ukinuli.Dobija lasiks i edemol? jer su mu u medju vremenu jako otekla stopala.Njemu bude dan-dva lakse i onda ponovo sve ispocetka.Nverovatno koliko ga to zamara i koliko ga je izmucilo.n nema snage da ustane iz kreveta.Da daju mu i neke albumine jer kazu da mu nedostaju.To bi otprilike bilo to.Hvala unapred za bilo kakvu pomoc!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 01, 2007 3:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
katmandu je napisao:
Ima 62.god.Pre dvadeset godina operisana diskushernija.Od pre par godina umerena hipertenzija regulisana lekovima amlodipin,monizol,neko vreme presolol.Prosle godine u maju operisana koksartroza.Super oporavak posle koga dolazi u avgustu do duboke venske tromboze zatkolene vene desne noge.Mesec dana nakon toga bol u rebarnom delu,brzo zamaranje i scintigrafijom uocene mikro embolije.Recidiv posle dva meseca.Tromoza lecena kleksan inekcijama 2x60.000 120.kom ukupno.Bio je dve nedelje na pulmologiji VMA.Rade bronhoskopiju sa PH nalazom,uzimaju uzorak pleuralnog izliva koji je bio mali i nebitani sve je bilo negativno.nakon otpusta njemu se pogorsava stanje pocinej gusenje,sve veci zamor,kasalj!Posle pregleda u jednoj privatnoj klinici pucuju ga na bolnicko lecenje i sada se vrtimo u krug.Dva puta uzimaju uzorak plucne maramice i izliva medjutim nasli su samo pleuritis.Na svaka cetiri ili pet dana mu vade po 1,5-2 vode ito je sve.primao je neki antibiotik koji su sada ukinuli.Dobija lasiks i edemol? jer su mu u medju vremenu jako otekla stopala.Njemu bude dan-dva lakse i onda ponovo sve ispocetka.Nverovatno koliko ga to zamara i koliko ga je izmucilo.n nema snage da ustane iz kreveta.Da daju mu i neke albumine jer kazu da mu nedostaju.To bi otprilike bilo to.Hvala unapred za bilo kakvu pomoc!

Komplikovan slucaj.
Prvo bi trebalo malo da se ispita sastav "vode na plucima" i to mikroskopski.
Mislim da ima terminalno popustanje desnog srca/cor pulmonale/ prouzrokovano plucnom hipertenzijom koja je prouzrokovana mikroembolijama pluca.Sad da li je bio pacijent na terapiji varfarinom da ne bi doslo do "ponovljenih napada" mikroembolija i to dozivotno, to je izgleda sve sto bi se reklo, proslo vreme.Mozda i sad trpi mikroembolije, tkz. klinicki neme, sto jos vise povecava plucnu hipertenziju, ali je ukljucivanje sada terapije varfarinom vrlo problematicno.

Simptomatsko poboljsanje bi mu trebalo da bude od davanja kiseonika tokom noci/ako mozete da priustite tu skupu terapiju.

O daljoj/ovde predlozenoj terapiji konsultovati Vaseg doktora/doktore:
-dodati digoksin/prilagoditi dozu+obavezno kalijum,
-dodati vrlo nisku dozu ACE inhibitora(ako nije alergican), npr. enalapril 2.5 mg. uvece.

Morate da znate da od ovakve "dodatne" terapije neocekujete cudo, vec malo do umereno poboljsanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 01, 2007 9:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Prvo vam hvala na odgovoru!Do ovog pogorsanja situacije on je INR regulisao sintromom koji je uvek bio u redu sve do pogorsanja situacije kada je primljen u bolnicu i on je iznosio 6,8 pa su mu dali heparin venski.
Interesuje me na koji nacin sa sigurnoscu moze da se utvrdi zasto se stvara voda i dali ce ta voda ikada prestati da se stvara.Mislim kako da ga voldimo kuci iz bolnice ako se njemu voda stvara i nije mi jasno kako nemogu da utvrde sta je sa plucnom maramicom i lece to a analiza pokazuje pleuritis.Nista nam nije jasno!Ada zaboravih,rekose nam da su mu albumini pali u zadnjih par dan i sada mu i to daju?Sta su albumini?
Hvala doktore puno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 02, 2007 8:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
Hvala.
Ali, cini mi se da sam Vas lepo zamolio da napisete sve lekove i dijagnoze pod kojim je lecen Vas otac.
Niste to ispostovali.
Mozda ste zaboravili, ali da znate za ubuduce da doktoru morate reci sve!!!, i vazne i nevazne stvari, da bi mogao da uspostavi pravu dijagnozu i terapiju.
To je prvo pravilo.Ako je ono naruseno to znaci da je vreme da se doktor povuce sa slucaja!?
Ostacu na ovoj temi samo da Vam objasnim jos ovo, posto ste laik-sve vreme ste skoncentrisani na pacijentova pluca(mada neiskljucujem postojanje i istovremene bolesti pluca), ali ono sto popusta kod njega nisu pluca u uzem smislu, vec SRCE!To je srce gubilo bitku sa plucnom hipertenzijom koja je bila izazavana ponovljenim napadima mikroembolija verovatno poreklom iz tromboflebitisa nogu , koje mozda jos uvek traju, pratite me, dolazimo do kraja puta.Srce je toliko popustilo da se voda ne nakuplja samo u plucima, vec od clanaka, pa navise, pa navise do jetre i pluca.Kad se i pluca napune vodom onda dolazi do davljenja na suvom!Posto ima bas dosta vode u plucima(u litrima) to je los prognosticki znak.
Posto je njegova jetra "pod vodom", jetrine celije ne mogu normalno da rade, trpe razne poremecaje, a poremecaj jetre se ispoljava padom njenog rada tj. padom stvaranja albumina i faktora koagulacije(onaj poremecaj vezan za INR).Otud, od jetre, potice poremecaj INR vrednosti na 6.8(mozda je imao krvarenje kad ste to primetili) i pad vrednosti albumina u krvi.Drugi moguci razlog pada albumina je izvlacenje vode iz pluca, ali je to procedura koja mu istovremeno i produzava zivot.
Takvi pacijenti mogu biti otpusteni kuci, kao tzv. subkompenzovani/da Vas to necudi zbog otpusta sa Klinike, jer se kod njih ne moze postici odgovarajuci, potpuni oporavak, vec samo popustanje simptoma i otklanjanje na primer vode pri otpustu.
Sto se tice dalje prognoze zbog popustanja srca, nezahvalno je pricati o njoj i ona je dosta nepovoljna sa periodicnim poboljsanjima i pogorsanjima simptoma i stanja bolesnika, sto bi se reklo od do dana, a pacijent moze i iznenadno umreti, sto je stresno ne samo za porodicu pacijenta, vec i za doktora koji ga leci!
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 02, 2007 8:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
Hvala.
Ali, cini mi se da sam Vas lepo zamolio da napisete sve lekove i dijagnoze pod kojim je lecen Vas otac.
Niste to ispostovali.
Mozda ste zaboravili, ali da znate za ubuduce da doktoru morate reci sve!!!, i vazne i nevazne stvari, da bi mogao da uspostavi pravu dijagnozu i terapiju.
To je prvo pravilo.Ako je ono naruseno to znaci da je vreme da se doktor povuce sa slucaja!?
Ostacu na ovoj temi samo da Vam objasnim jos ovo, posto ste laik-sve vreme ste skoncentrisani na pacijentova pluca(mada neiskljucujem postojanje i istovremene bolesti pluca), ali ono sto popusta kod njega nisu pluca u uzem smislu, vec SRCE!To je srce gubilo bitku sa plucnom hipertenzijom koja je bila izazavana ponovljenim napadima mikroembolija verovatno poreklom iz tromboflebitisa nogu , koje mozda jos uvek traju, pratite me, dolazimo do kraja puta.Srce je toliko popustilo da se voda ne nakuplja samo u plucima, vec od clanaka, pa navise, pa navise do jetre i pluca.Kad se i pluca napune vodom onda dolazi do davljenja na suvom!Posto ima bas dosta vode u plucima(u litrima) to je los prognosticki znak.
Posto je njegova jetra "pod vodom", jetrine celije ne mogu normalno da rade, trpe razne poremecaje, a poremecaj jetre se ispoljava padom njenog rada tj. padom stvaranja albumina i faktora koagulacije(onaj poremecaj vezan za INR).Otud, od jetre, potice poremecaj INR vrednosti na 6.8(mozda je imao krvarenje kad ste to primetili) i pad vrednosti albumina u krvi.Drugi moguci razlog pada albumina je izvlacenje vode iz pluca, ali je to procedura koja mu istovremeno i produzava zivot.
Takvi pacijenti mogu biti otpusteni kuci, kao tzv. subkompenzovani/da Vas to necudi zbog otpusta sa Klinike, jer se kod njih ne moze postici odgovarajuci, potpuni oporavak, vec samo popustanje simptoma i otklanjanje na primer vode pri otpustu.
Sto se tice dalje prognoze zbog popustanja srca, nezahvalno je pricati o njoj i ona je dosta nepovoljna sa periodicnim poboljsanjima i pogorsanjima simptoma i stanja bolesnika, sto bi se reklo od do dana, a pacijent moze i iznenadno umreti, sto je stresno ne samo za porodicu pacijenta, vec i za doktora koji ga leci!
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 1:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Postovani doktore ja se jos jednom izvinjavam ali kao sto rekoste ja sam lajik i to u devetom mesecu trudnoce koji pokusava ocu da spase zivu glavu u moru haosa po nasim ustanovama.Za ova tri meseca od kada vlada haos u mojoj porodici aja to sve podnosim sttoicki na nogama u ovom mom BLAGOSLOVENOM stanju doziveli smo sve i svasya od strane lekara i osoblja i verujte puna mi je glava informacija koje pokusavam da doznam sama ovako po forumima i intrernetu nebi li preduzela sve sto mogu.NEMOJTE UZETI NISTA ZA ZLO posto takve namere nije ni bilo.Koliko vidim on ga ne otpustaju iz bolnice a po vasim savetima vidim da ne preduzimaju ono sto treba.od kada je u bolnici nij mu uradjen ni scintigrafski snimak kako bi se uocile embolije niti mu je kontrolisana tromboza u nozi ultrazvucno.Izvlace vodu,uzimaju ponovo uzorak plucne maramice,daju albumine i to je to.Kako da utvrdimo stanje srca i tu plucnu hipertenziju?Sestra koja mu uradi EKG kase da je sve u redu samo mu je malo puls povecan.Molim vas za svaki savet pokusavam da uradiom sve sto mogu i na miru donesem ovo dete na svet!BEZ TUGE!
Jos jednom Hvala i izvinite na propustima.veliki pozdrav i veliko vam srce!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 2:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Sada mi se mama javila iz bolnice i rekl da su prsti na nogama poceli da mu plave i da su uradili krvnu sliku koja je pokaza pad trombocita na 95 i povecanje leukocita na 2700???Tvrde lekari da je srce u redu a vaskularni hirurg da nema ni govora o embolijama.izvukli su mu jos 1,5 litara vode.on se inace dobro oseca osim sto se zamara i ponekad tesko dise.OVO JE HAOS nista mi vise nije jasno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: