Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Operacija kile kod 8 mesecne bebe
PostPoslato: Uto Maj 01, 2007 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 01, 2007 9:41 pm
Postovi: 6
Molim vas za savete.

Imamo zdravu bebicu od 8 meseci. Ali, sinoc se desilo da je supruga primetila da mu je desni testis otisao na gore, i da je stomacic iznad nadut, i bolan na dodir - dete place. Nakon pola sata testis se sam vratio na svoje mesto i bol je prestao.

Medjutim danas se ponovo javio isti problem, i odmah smo ga odveli kod naseg uobicajenog privatnog pedijatra koji nas je poslao na Institut za majku i dete. Tamo nam je dezurni hirurg pomogao, tj. prstima je vratio testis na mesto, i bol je odmah prestao, tj. mali se oraspolozio i ponovo postao veseo. Ali je hirurg odmah zakazao operaciju!

Sad to je ono sto nas jako brine. Prvo nije nam prvo dete ( cetvrti je po redu, a svi decaci ) tako da imamo iskustvo, i nista neobicno do sada nismo primetili, a ni lekari. Znamo da su kod decaka penis i testisi osetljivi, pazimo na povijanje, ne pustamo ga da dugo place jer to moze da izazove kilu... Kazem, imamo jso tri decaka pre njega, od 5, 8 i 11 godina i svi zdravi i pravi :)

Drugo, nikakav pregled osim prstima, mislim neko snimanje makar ultrazvukom, nije napravljen, a odmah operacija?

Zbunjeni smo skroz, jer ne znamo da li da pristanemo ili ne?
Hirurg insistira, ali nije nam bas ulio poverenje da je ta operacija zaista neophodna, ili da je neophodna sada, tj. da ne moze da saceka ili da se primeni neka druga alternativa, osim sto je rekao da to moze ponovo da se desi i da ako se ponovo desi moze da bude komplikovanije da se sanira, i da je operacija preventiva.

Nas brine isto tako sto je dete u 8-mom mesecu, poceo je pre neki dan da ustaje, da li ce ta operacija i rana nakon nje omesti njegov razvoj motorike i hodanja? Ono sto iskreno mislim je da je mozda nezgodno seo, posto je tek poceo da ustaje pa je jos klimav na nogama, i da se tako povredio, mada spolja nisu vidljive neke povrede, ali jaci pritisak moze da pomeri testis, zar ne? Inace kukici su mu u redu, rodjen zdrav i prav, lepo napreduje, zivahan je ma sve je ok.
I sad odjednom ko sa neba, zbog jednog slucaja, operacija?! Zbunjeni smo...

Evo, veceras nista neobicno ne primecujemo. Dete je zdravo i veselo, nema hvala bogu nikakve probleme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 01, 2007 10:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Operacija kile je vrlo laka i bezopasna operacija, istog ili sutradan se dete pušta kući a i sama operacija kratko traje.
Ali, ako nije neophodna ne treba ni da joj se podvrgava.
Savetujem još nekog pedijatra, hirurga ili nekog drugog specijaliste koji to zna i ko je stručnjak da vam odkloni nedoumice i da čujete još nečije mišljenje.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 02, 2007 6:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 01, 2007 9:41 pm
Postovi: 6
Danas smo hteli da odemo kod jednog pedijatra kojeg smo dobili na preporuku. Covek nas je saslusao telefonom, i uputio nas da odemo u Tirsovu, na hirurgiju, jer on tu ne moze da pomogne.

Tamo nam je dezurni hirurg pregledao bebu, i ustanovio da je sve na svom mestu. On nije za operaciju, napisao nam je da dodjemo na kontrolu za tri meseca. Njegovi razlozi su da beba nije za anesteziju jer se mozak jos razivja, i da je operacija resenje samo u krajnjem slucaju.

I sad budi pametan, jer nam je juce hirurg na Institutu za majku i dete zakazao operaciju.

Tako da smo otisli kod Ristica, i oni su nam za sutra zakazali pregled sa trecim specijalistom za deciju hirurgiju, pa eto on kako presece, tako nek bude.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 1:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 01, 2007 9:41 pm
Postovi: 6
Iznenadili smo se koliko je kila cesta kod dece. Jednostavno, nismo ni znali koliko dece u komsiluku je imalo operaciju kile.

Mozda ce zato ova tema biti interesantna jos nekome.

Dakle, bili smo i u DZ "Dr. Ristic" gde su nam zakazali konsultaciju sa cuvenim decijim hirurgom, direktorom jedne od Beogradskih decijih klinika ( ne zelim da imenujem, kome je stalo nek mi posalje PM ). Odemo u zakazano vreme, tj. 15 min ranije, a sat vremena pre toga sam proverio telefonom da li je sve ostalo po dogovoru. Konacno se pojavi NJ.V. "ON"! Nakon pola sata cekanja, NJ. V. ON pocne neku raspravu sa sestrama, nesto odbrusi i ladno ode coek, ne obaziruci se na apele sestara! Ode, a da nas nije ni primio!

Medjutim u DZ "Dr. Ristic" su odmah nasli drugog specijalistu. Oni koliko znam nemaju medju stalno zaposlenim decije hirurge, ali imaju saradnju sa njima. I tako, dodje doc. Dr. Marija Lukac, ciji je suprug Prof. Dr. Radoslav Lukac, a oboje su deciji hirurzi, sa impresivnim referencama. Njima imena namerno pominjem jer zaista su na nas ostavili dobar utisak. Bilo nam je drago sto nismo pregledani kod NJ. V. "ON", to svakako, jer ako se gospodin tako ponasa u privatnoj praksi, sta covek od njega da ocekuje?! Takodje, i u DZ "Dr. Ristic" su bili korektni, i nisu hteli da nam naplate pregled, iako smo u sustini bili na kraju zadovoljni sa barem dve stvari - izbegli smo "loseg" hiruga, i drugo pronasli smo dobrog hirurga.

Operacija je zakazana za sutra u 10h. Veceras smo uradili sve potrebne preglede, za svaki slucaj. Naravno u privatnoj praksi, jer se po drzavnim ceka i po 2 meseca na operaciju kile, a odmah se rade samo hitni slucajevi. I naravno kostalo je, ali i vredelo je. Mislim, sreca pa imamo neku ustedjevinu, ali i da nemamo, pozajmili bi se. Jer, razlika izmedju privatne i drzavne prakse je velika, iako su to mahom isti lekari, ali ipak... u privatnoj praksi su vise posveceni pacijentu. Cak i oni koji daju sve od sebe i u drzavnoj praksi, jednostavno nemaju vremena. Recimo, nas hirurg doc. Dr. Lukac, u drzavnoj praksi ide u vizitu kod preko 400 pacijenata! Kako u takvoj situaciji da se posvetis pacijentu onoliko koliko zaista treba?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 6:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 01, 2007 9:41 pm
Postovi: 6
I evo da se javimo i nakon uspesne operacije. Nadam se da ce ovo nekom biti od pomoci, jer mi bukvalno nista nismo znali o kili, i o operaciji kile, iako imamo cetiri muska deteta ( mada se ponekad javlja i kod devojcica ).

Dakle radilo se o preponskoj kili, koja se dva puta ukljestavala. Iznad desnog testisa se pojavio pre 6 dana iz cista mira plavicasti otok, a dete nije prestajalo da place. To se samo povuklo nakon pola sata i bolovi su prestali. Medjutim sutradan se sve ponovilo, pa smo morali da odemo pod hitno do Instituta za majku i dete, gde nam je dezurni hirurg vratio sve na svoje mesto, i bolovi su prestali. Operacija je zakazana.

Trbusna maramica kod decaka se spusta i formira kesice u kojima se nalaze jaja ( testisi ). Nakon toga ostaje kanal koji se zatvara kod bebe jos dok je u maminom stomaku, dakle on ostaje otvoren tek toliko da prodju krvni sudovi i veza izmedju testisa i mokracnog kanala. Ponekad kanal se ne zatvori, i postoji opasnost da crevo upadne u njega, gde ostaje bez dotoka krvi. To je veoma opasno, jer nakon 6 sati od ukljestenja, crevo pocinje da propada, a operacija je izuzetno komplikovana i ako se ne reaguje blagovremeno smrtni ishod je veoma izvestan.

Kada se operacija radi blagovremeno, dakle kad nije urgentno, onda je rec o lakoj operaciji gde se isti dan, ili sutradan otpusta kuci. Operacije se rade i na bebama od samo mesec dana. Pre toga se ipak ceka, ukoliko nije doslo do ukljestenja, da beba napuni mesec dana, ali se u hitnim slucajevima radi i na novorodjenim bebama.

Naravno nije nam se dopala ideja operacije kod 8 mesecne bebe, pa smo obisli i konsultovali nekoliko pedijatara, i jos dva hirurga. Jedan od hirurga je bio protiv operacije, pod izgovorom da se mozak bebe intenzivno razvija do 18 meseci i da je zato anestezija nepozeljna, te da operaciju treba raditi kasnije, osim u nekom hitnom slucaju. Pedijatri i dva hirurga su apsolutno bili za operaciju.

Usledila je potraga za vrhunskim hirurgom. Iako nemamo nista protiv drzavnih institucija, odlucili smo se za privatnu kliniku. Razlozi su: brza usluga - na primer sve potrebne pripreme - preglede i analize, smo bez problema zavrsili juce navece, sto u drzavnoj praksi nije slucaj, osim kad je urgentno, ali to nismo bili mi. Drugo u privatnoj praksi je lekar posvecen samo vama, i mozda jos par pacijenata ( recimo nama su danas potpunu paznju posvetili i Prof. Dr. Lukac, kao i Doc. Dr. Lukac ( njegova supruga ), te isto tako fenomenalni anesteziolog ( nek oprosti sto ne znam titulu, mislim da je profesor ) Dr. Petkovic. ), a naravno i glavna sestra i ostale sestre na klinici. Na svako nase pitanje dobijali smo ljubazan i iscrpan odgovor, sto u mnogome smiruje ionako tanke nerve kada vam je zdravlje deteta u pitanju. Cekanja naravno nema, sve se radi za vas i odmah. Trece, u drzavnim klinikama, ako ne zavrsite sa operacijom mislim do 16h, otpust ide sutra, i lezite u sobi sa drugim pacijentima, gde se nekad nagledate i naslusate takvih prica, da vam pritisak skoci u nebesa. U privatnoj praksi otpustate se kad to odobri vas lekar, a u slucaju operacije kile, ako je sve u redu, nema razloga da ostajete do sutradan jer se prijem i otpust radi 24h bez obzira na hitnost slucaja. Takodje, oba roditelja u uslovima drzavne prakse ne mogu da budu uz dete, a majci treba pomoc. U privatnoj praksi dobijete samo vas apartman, sa zasebnim kupatilom. Ovo nije stvar komfora, vec nuzde, jer nega deteta odmah nakon izlaska iz operacione sale je vrlo zahtevna - svaki cas moze da povrati, da vam zatreba sveza voda, da vam zatreba mir i tisina jer vase dete mora da odmori, i slicno.

Mislim da danas i oni koji nemaju novca mogu da se snadju putem brzih kredita. Mi smo na srecu imali neku ustedjevinu. Ukoliko zelite neke extra pogodnosti u drzavnoj praksi, to morate da najavite, pa da sacekate da vam se odobri zbog ogranicenih kapaciteta, a cena je manje vise slicna kao u privatnoj praksi!

Operaciju u privatnoj praksi rade iskusne ekipe, kao u nasem slucaju. Nije nam recimo ulilo povernje prisustvo dva mlada hirurga kada smo bili u Tirsovoj, koji su bili na obuci i pregledali nase dete. Ponekad se daje novopecenim hirurzima koji su tek stekli pravo da operisu, uz prisustvo nekog od iskusnijih kolega kao mentora. Jasno je da novi hirurzi moraju da steknu praksu, jasno je da se njima prvo daju laksi slucajevi, da je tu i iskusni kolega koji priskoci u pomoc ako zagusti, ali... Kada je vase dete u pitanju da li bi ste rizikovali? U drzavnoj praksi se meni licno desilo da sam prilikom operacije devijacije nosa daleke 1991. bukvalno UNAKAZEN, i jedva su me iskrpili, a rec je o manje vise lakoj operaciji pod lokalnom anestezijom, gde sam izgubio svest, a nos mi je bio raspadnut usled pogresne procene mladog hirurga koliku silu da primeni. Mada je sada taj onda mladi hirurg postao velicina u nasoj plasticnoj hirugiji, tada je bio novajlija. Ja sam bio uveravan da ce me operisati onda cuveni Dr. Starcevic, ali je on naravno bez mog znanja odlucio da na meni uci mladog kolegu. Pa sad vi prosudite sami.

Dakle, sigurno cete dobro proci i u drzavnoj praksi, pogotovu u Institutu za majku i dete, i u Tirsovoj, ali ipak... Razlika u tretmanu postoji.

Nama je sve u svemu danas laknulo. Nadam se jos jednom da je ova iscrpna prica nekom sutradan od koristi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 10:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Dakle radilo se o onome sto su Vam nakon prvog pregleda i rekli... da je u pitanju kila, da se ona resava iskljucivo hirurski, da operacija sada nije hitna ali da bi mogla biti u slucaju ukljestenja i ODMAH Vam je zakazana operacija.

Ne vidim ni jedan propust u ovome. Cinjenica da ste Vi malo znali o tome u tom momentu i da ste, sasvim razumljivo, bili zabrinuti za svoje dete ne osporava adekvatan i korektan tretman koji ste imali.

I Vi nakon svega ovoga dajete savet da se ide u privatnu praksu?!?!?!

Rizikujuci da budem kritikovan od kolega zbog ovog napisa moram reci da u onome sto ste napisali jedino sto odgovara istini je da u privatnoj praksi imate bolje uslove smestaja i da oba roditelja mogu biti sve vreme sa detetom.

Razmisljajte i o tome da ima puno onih koji sve to ne mogu sebi da priuste, i zbog toga ne demonizujte bolnice u kojima se operise po 5000 dece svake godine. Svi lekari koje ste naveli rade u drzavnim bolnicama i ne verujem da sa manje entuzijazma i pozrtvovanja lece decu u svojim maticnim kucama (prica o viziti sa 400 pacijenata je blago recena neumesna, jer po minut sa 400 pacijenata je radno vreme... razmisljajte malo o onome sto pisete ili sto Vam se kaze!).

Sve najbolje Vama i Vasem malisi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 07, 2007 10:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 01, 2007 9:41 pm
Postovi: 6
Nije mi bas najjasniji vas komentar, jer ako sam uputio pohvalu privatnoj praksi, ja nisam time demonizovao drzavne klinike. Ako pazljivo procitate sve, videcete da sam napisao da smo cak i u jednoj privatnoj klinici imali neprijatno iskustvo.

Ta neka prica "svirajte mi violine, sve ce biti u redu" ne pije vodu. A to da su nam bas isto rekli i u drzavnoj praksi, nije bas tacno. Tamo su nam rekli "Mora operacija". Da li je vama mozda palo na pamet da roditelji zele da znaju malo vise detalja, osim toga. Daj covece reci nam zasto, kako, pojasni... I kad odes kod majstora za auto, pa i on ti malo objasni sta i kako, a kamoli kad je zdravlje deteta u pitanju. Stvarno ne razumem... osim da su ljudi u drzavnoj praksi non stop pod pritiskom i da nemaju vremena za svakoga, nezadovljni svojim platama i slicno.

Ja sam ovde potanko opisao komletnu istinu. "Razmisli sta pises", mi zvuci kao "PRECUTI NESTO DA SE NEKO NE UVREDI". Jer sve je istinito. I sad, ako bih ja kalkulisao sa istinom, zmurim na jedno oko. A veruj mi nisam od onih koji to zele, cak naprotiv.

Ljudi moraju da znaju sta je i kako je. Da li se to nekome svidja ili ne, to nema nikakve veze. Dok god se neke stvari guraju pod tepih, dotle se NECE PROMENITI. Zato sav prljav ves treba na sunce, da ga se konacno resimo, a zna se kome se to nece svideti.

Igrom slucaja znam kako funkcionise zdravstvo u Austriji. Tamo NEMA potrebe da idete u privatnu praksu, a nije sve stvar samo u parama. Mozemo valjda da se bolje organizujemo i sa ovo para koliko imamo, pa samo to bi povecalo kvalitet usluge, zar ne?

Takodje, zbog posla kojim se bavim DOBRO poznajem i kako stvari funkcionisu u nasem zdravstvu. I upravo ovo sto sam rekao o boljoj organizaciji stoji, jer znam i za drzavnu praksu gde sve radi ko svajcarski sat, u sred Srbije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 07, 2007 1:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Nemate razloga za ljutnju.

Siguran sam da bi dobili slicne odgovore na sva pitanja i nakon prvog pregleda. Dozvoljavam sebi da, zasnovano na iskustvu, pomislim da ste u tom trenutku bili toliko isprepadani da se niste ni setili sta i koga da pitate. Taj utisak sticem i na osnovu promena u tonu Vasih postova od prvog do poslednjeg. I to je normalno, tako se ponasa vecina roditelja, jer je tesko biti 100% racionalan u takvoj situaciji. I zbog toga kazem da biste iste ili slicne odgovore dobili i prilikom prvog pregleda, koji je po mojoj proceni bio korektan i adekvatan (niko Vas nije obmanjivao, receno Vam je o cemu se radi, kako se leci i ponavljam ODMAH Vam je zakazan termin za operaciju).

Pricati o nezadovoljstvu platama kao uzroku bilo kakvom neumesnom ponasanju je takodje neadekvatno. NE SME to biti razlog za los tretman pacijenata, pogotovo to pacijenti ne bi trebalo da potenciraju kao relevantnu stvar jer je u direktnoj suprotnosti sa interesima pacijenata.

Razlike u tretmanu u privatnoj i drzavnoj sluzbi sam naveo u prethodnom post i stojim iza toga. Ubedjen sam da se operacije kila rade vise nego korektno i u drzavnim kucama. Protivim se i da se stvari guraju pod tepih, ali je upravo to bio razlog da odgovorim na Vas post jer nisam u Vasem slucaju video nista sto je bilo gurnuto pod tepih, naprotiv, ponavljam se jos jedno, cini mi se da ste imali vrlo korektan tretman.

Kad sam napisao da razmisljate o onome sto pistete imao sam najbolju nameru. Upravo protiv toga da se nesto ne precuti vec da se kaze istina. Napisali ste da doc. dr Lukac ima vizitu sa 400 pacijenata. To je najordinarnija glupost (nemojte se uvrediti ako Vam je tako receno). Da ste o tome malo razmislili shvatili biste da je to apsolutno nemoguce... niti cela UDK ima toliko lezecih pacijenata, niti je teoretski moguce odraditi tako nesto!!! To sto ste Vi u to povrerovali je odraz Vaseg stanja u datom trenutku, koji je mozda bio iskoriscen da Vam se "prodaju" informacije koje bi velicali doktora, a Vas ostavili u ubedjenju da je privatna praksa pravi izbor. Da li ste time zloupotrebljeni razmislite sami. Ja sam bio protiv toga da taj podatak Vi dalje koristite kao razlog za odlazak u privatnu praksu, sto znaci da dalje sirite dezinformacije koje mogu odrediti neciji ishod lecenja, a mislim da to sebi ne bi trebalo da dozvolite.

Jos jednom Vas pozdravljam i zelim sve najbolje Vama i Vasoj porodici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 07, 2007 3:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 01, 2007 9:41 pm
Postovi: 6
Pa dobro, ali nemojte sad Vi demonizovati privatnu praksu.

Bojim se da nas ne razumete. Nisam od onih koji se sluze novinskim rekla-kazala pricama pa da odmah generalizujem stvari.

Uopste se ne radi o strucnosti ili o posvecenosti hirurga i lekara u drzavnim institucijama. Kao sto sam rekao upoznat sam zbog posla kojim se bavim sa radom nasih drzavnih zdravstvenih sluzbi. I zvanicno i nezvanicno. Sedim sa njima, popijem kafu, popricam o svemu i svacemu, onako ljudski. Mozda mi kao pacijenti to ne vidimo na prvi pogled, ali tim ljudima koji tamo rade TREBA DATI MEDALJE. To sta oni rade, u kakvim uslovima, i zasto ne reci - za koju platu, je zaista za svaku pohvalu, mislim da vecina nas sa druge strane ne bi pristali da toliko rade, i u takvim uslovima a za slican novac.

Ispada da je neko sa nama zbog stanja u kojem smo se nalazili "manipulisao". To jednostavno nije tacno!
Prvo, hirurg koji je operisao nase dete, nas je u stvari uveravao da ce sve biti u redu i u Institutu za majku i dete. Mi od samog starta u to nismo ni sumnjali! Ali sama, ajde da tako kazem "usluga", nije istog kvaliteta, jednostavno nije, i to je tako. Ne mislim na strucnost osoblja, sto je mozda vas najvise iritiralo, vec na sve ono pratece, ali je to takodje veoma vazno.

Verujete li vi meni da sam JEDVA nagovorio pomenutu dr. Lucic, da mi da preporuku na kojoj privatnoj klinici mozemo da obavimo operciju? Tesko je poverovati, ako zelite da sve svedete na novac, ali je stvarno tako, i to je jos jedan od razloga, zasto sam je spomenuo, jer je i njen odnos prema nama bio ljudski i korektan, a ne sveden na "posao".

Takodje, i u DZ "Dr. Ristic" su bili vise nego korektni, sto su nam odmah pronasli adekvatnog doktora, sto cak ni pregled nisu hteli da naplate! Iako sam ostavio novac na stolu, sestra mi je uz izvinjenje sto smo cekali vratila novac, jer smo morali da cekamo nekih pola sata duze nego sto je bilo predvidjeno. Pa gde to jos ima, i zar to nije vrhunska korektnost.

Pa isto tako nijedan od tri PRIVATNA pedijatra NIJE HTEO da naplati svoj pregled. A oduzeli smo im vreme, dobili misljenje. Zato sto su smatrali da nije u redu da naplate za nesto gde realno nisu u stanju da pomognu. U stvari, svi su oni nama i te kako pomogli, cak su nam i crtali kako to sve izgleda i sta je u stvari problem, a eto nisu naplatili. Kako to?

Mislim da je jedan od velikih problema, ne samo u zdravstvu nego uopste, zelja da se cim nekoga hvale taj isti posalje na dno, jer podize na neki nacin standarde a to znaci da ce i drugi morati da se na njega ugledaju. Iliti nasim narodnim recnikom "Dva losa ubise Milosa!".

Bojim se da je kao i toliko puta do sada, opet rec o tome.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: