Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: POMOC
PostPoslato: Čet Mar 08, 2007 6:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Hteo sam da pitam da mi neko protumaci sledeci nalaz I posavetuje me!Uradjena mi je gastroskopija(ja tvrdim bez razloga,jer sam znao da imam Hronicni gastritis a doktorka je htela da vidi da li imam ulkus) I nalazi su sledeci:
JEDNJAK:Bez osobitosti
KARDIA:Suficijentna
ZELUDAC:Dvostruke kaskadne forme koja se tokom pregleda aparatom delimicno ispravi.Sluznica gornjeg korpusa sa nekoliko mrljastih gastriticnih promena.Prisutno je dosta sluzi.
PILORUS:Kruzan,prolazan.
DUODENUM:Bulbus I dalje do D2 uredni.

Biopsije broj: Nisu uzimane
Dijagnoza:Cascada Ventriculi.Gastritis chronica

Napomena:U fazi bola I ataka gorusice da uzima Loseprazol caps.20mg 2x1 u trajanju od 2 do 4 nedelje.

sada sam dobio i da pijemquamatel(famotidin) posto me boli zeludac kada je prazan,osetio sam o bol sa leve i desne strane ispod rebara.uradio sam test na bakteriju i on je pozitivan 44 U?ml.Doktor je rekao da to nije nista i da mi nece davati antibiotike i da nastavim da pijem quamatel 14 dana.Ja sam bas napet i depresivan zbog ovih tegoba,sta da radim i da li imam razloga za brigu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 08, 2007 10:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Bas sam pisao o tome na jednom drugom strucnom forumu: gastroskopija bez pravih indikacija. prenosim taj ceo tekst, a Vama savetujem da uzmete i Buscopan, tavi umerenogastriticni kaskadni zeluci umeju da bole sbog grceva, pa je Buscopan (ili Baralgetas) bolji ponekad nego taj famotidin ili ranitidin....

--------------------------------------

U poslednje vreme zapazam sve vecu marginalizaciju radiologije u primarnoj dijagnostici gastrickih tegoba. Kao da je RTG gastroduodenuma postao "prevazidjen", pa se kod skoro svake gastralgije, gorusice ili bilo kakvog treceg simptoma koji upucuje na gastroduodenalnu patologiju odmah pristupa gastroskopiji, ili se ona odmah savetuje, bez vece selektivnosti. Mislim da je ovakva praksa stetna, jer se trose vreme, novac i iscrpljuju se resursi, a pacijenti se cesto nepotrebno traumatizuju gastroskopijom, koja je - onako kako se radi kod nas - jako neprijatna metoda. (Imam poznanicu koja zivi iu Njujorku, tri puta joj je radjena gastroskopija i svaki put u opstoj anesteziji...)

Moj stav je da je posle RTG-a koji ne pokazuje ulkusne nise ili vece promene nabora sluzokoze, ili cak i kad pokazuje nise na maloj krivini ili bulbusu, ali bez bitnijih deformacija, gastroskopija uglavnom nepotrebna. Ako pacijent ima ovakav RTG nalaz, nema gubitka u kilazi, nema ozbiljnijih znakova stenoza ili opstrukcija, nema melene ili hematemeze, i ako je sprovedena preventivna eradikacija eventualno prisutnog Helikobaktera (ili potvrdjenog na osnovu izdisajnog ureaza testa) - gastroskopija je izlisna. Naravno, pod uslovom da su i ostale tegobe mahom kupirane upotrebom ostalih standardnih lekova...

Na zalost, cesto vidjam u dokumentaciji pacijenata da je odmah radjena ili savetovana gastroskopija, maltene bez ikakvih ozbiljnijih fizickih pregleda, bez prethodne radiografije i cesto uprkos potpuno bezazlenim anamnestickim podacima.

Ocekujem misljenja za i protiv. Hvala.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 23, 2007 7:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Posle ove terapije,ja ne osecam poboljsanje,kiselina mi se vratila posle 3 dana,grceve ponekad imam(kao zilete)na sredini zeludca,nekad sa strane I bol traje 2 sekunde,pa me zanima sta sada da radim?Da li cu opet morati na gastroskopiju?(posto ne bih).Da li postoji neka terapija koja ublazava kaskadne bolove ili ga cak I uklanja?Da li kaskadni zeludac moze dobiti normalni izgled?Kolike su sanse da mi se stanje od gastroskopije,koja je radjena 4.12.2006.pogorsa do sada(pio sam loseprazol nedelju dana samo ujutro,I taj quamatel(famotidin) dve nedelje,tj. Da li je moguce da sada imam cir ili nesto drugo ili gore?nekad osecam kiselinu a nekad ne.jako sam pod stresom zbog zivotne moje situacije I napet sam I nervozan,bio sam kod psihijatra(na moju zelju) I dobio sam da pijem ksalol 3x1 od 0,25mg.Uglavnom jedem przenu,kuvanu,suhomesnatu hranu,voce retko(banane I jabuke)Jedem kada stignem,znaci nemam redovne obrokezbog obaveza na fakultetu.Da li je sve to vise u mojoj glavi ili opet moram na tu neprijatnu gastroskopiju???? :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 25, 2007 3:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
To sto imate su grcevi, ne treba gastroskopija, pozeljno je da uzmete Cisap, koji ubrzava evakuaciju hrane iz zeluca i to je to. Moze 1 dnevno, uz najveci obrok, moze i 3x1. Kaskadni zeludac ne moze da dobije normalni izgled, ali se lekovima kao sto je Cisap 9ili moze i Klometol) moze naterati da iz sebe evakuise hranu prema dvanaestopalacnom crevu kao i zeludac normalne gradje. Moguce je da imate gastritis, mozda i neki drugi poremecaj, ali bih ja savetovao da pored Cisapa uzimate samo Altacid, Gelusli Lac ili neki treci ANTACID, lek koji "neutralise" kiselinu. Dobare je i bizmutski preparat LESUX, sjajan antacid. Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 5:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Na prvoj(i nadam se zadnjoj)gastroskopiji mi je utvrdjen kaskadni zeludac i hronicni gastritis.To je odgovor na vase pitanje da mozda imam jos nesto,a imao sam ona tri spontana pneumotoraxa ,na tu temu smo vec pricali!!Pio sam tada brufene svaki dan 3 puta dnevno i verovatno mi je od tada zeludac malo ostecen.Buscopan mi kazu u apoteci da se vise ne proizvodi???!!!??Ali probacu ove lekovew sto ste mi rekli!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 04, 2007 2:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Doktore bio sam danas kod gastroenterologa na kontroli I rekao sam mu da imam grceve.Stiskao mi je stomak(nisam imao bolova),krvi u stolici nemam,stolica I mokraca uredni.I dao mi je da pijem quamatel 2x1 ,3 meseca, I protiv grceva mi je dao da pijem po potrebi Espumisan(simetikon)40mg 2 kapsule 3-4 puta dnevno nakon obroka.Sta vi mislite o ovome?Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 05, 2007 6:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Sta da Vam kazem.. Moze i tako... Ako bas mora... (a ne mora).

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 06, 2007 12:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
:D :D :D Sada ste me nasmejali!!
Pa ne znam,a doktore ja sam primetio da nemam nikakvih problema kada se krecem ili radim nesto,samo poneki grc koji traje 2 sekunde.A da ja lepo uzmem da pijem ksalol 3x1 od o.25mg jer sam primeti kada ga pijem da uopste nemam problema!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 24, 2007 1:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Doktore,da li hoce nekada ovi lekovi(quamatel) da izazovu krvarenje iz zeludca?Jedno vece mi je bilo malo muka I posle desetak naprezanja jedva sam izbacio nesto pljuvacke u kojima je bilo malo krvi velicine tj debljine dlake kose,znaci mnogo tesko povracam i ta krv mi se javi samo kada mi je zeludac prazan a ja hocu da povratim (da vidim da li ima krvi) I bas se namucim dok mi krene malo pljuvacke iz njega(sa toliko malo krvi).Stolica mi je uredna tj nemam krvi u njoj.Da li ja sa tim “mucenjem” zeludca izazovem njegovu iritaciju pa ga malo “ostetim” ili je u pitanju nesto drugo I nesto opasno.Pluca sam proveravao i snimak je ok.Nadam se da zbog ovog necu morati opet na gastroskopiju.Znaci ta krv se javi samo kada ja na silu povracam.i kada mi je prazan,Kada izbacim malo hrane krv ne mogu da nadjem.
Ja lekove pijem na perazan stomak,da li treba posle jela da ih popijem(quamatel)?
Hvala na odgovoru.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 24, 2007 3:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
E, Dr Ivice, bas ste me odusevili svojom realnoscu sto se tice tih silnih invazionih pregleda!
Niko nece da radi stari dobri RTG pregled, dal` ih mrzi, dal` je to jeftinije pa im se ne isplati, ne znam, ali znam mnogo primera gde su razni invazioni pregledi radjeni tek tako, prakticno bez ozbiljnog razloga.

I tako se gubi poverenje pacijenta u lekara sto je ogromna steta....

I niko da o tome prozbori koju rec... ali, evo i to se (konacno) dogodilo!
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 24, 2007 5:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Molim vas neka mi neko odgovori...Dr Ivice...???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 24, 2007 6:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
benedikt, ja sam citala da neke privatne klinike (ne secam se koje) vrse gastroskopiju pod totalnom anestezijom - nije lose da to jednostavno znas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 24, 2007 7:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
Ma sve je to ok,ali meni je i prva gastroskopija radjena bezpotrebno,to su rekli i gastroenterolozi,ali ja zelim da cujem misljenje strucnog lica,znaci da mi doktor Ivica odgovori na ono postavljeno pitanje-pitanja.Kada imam hrane u sebi sukrvice tj to malo krvi nema,a kada je prazan i kada na silu povracam i kada mi vec krenu i suze i da mi curi iz nosa,u pljuvacci se pojavi malo krvi velicine tj debljine dlake kose i crvenkaste je boje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 25, 2007 1:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 11:52 pm
Postovi: 55
Lokacija: Zrenjanin
juce uvece sam prestao da pijem quamatel(famotidin)i danas ujutro sam i9mao jacu kiselinu,uzeo sam lozeprazol i odmah me je proslo,ono malo krvi nemam vise samo pri jakom naprezanju prilikom povracanja i to iz jedno 20-og puta se javi opet u obliku tanke vlasi u pljuvacci.Sta dalje da radim sa tom kiselinom?Quamatel sam pio 2 nedelje i bilo mi je dobro sto se tice kiselinesamo sto mi je bilo malo muka,a kada sam juce naglo prestao kiseliina se vratila,bolove nemam samo mala grcenja zbog kaskadnog zeluca!Molim nekog za odgovor!Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 25, 2007 7:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Uzmite samo Altacid ili slicni lek protiv kiselne, Gelusil Lac na primer, i to je to. Nema smisla da uzimate famotidin, ranitidin i slicne lekove koji pomazu samo dok se uzimaju, a nisu bas bezazleni. Ili uzmite Lesux, veoma je dobar. Izvinjavam se za neodgovaranje, nameravam uskoro da potpuno prestanem da odgovaram, jer nema odeljka za opstu medicinu, pa je jednostavno nemoguce odgovarati na sve- vremena je premalo, a moje su obaveze ipak malo vece. Mozda cu odgovarati samo na pitanja postavljena u podforumu "pitanja i odgovori", ili u nekom podforumu koji se bude pojavio naknadno, a koji ce da se zove "Diferencijalna dijagnostika", "Misljenje lekara", "Porodicni lekar - konsultacije" ili slicno.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: