Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: gonarthtosis bill. gravis
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 9:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 06, 2007 7:15 pm
Postovi: 3
Molim za pomoc.
Imam 36 godina i imam bolesno koleno za koje sam pre 6 godina dobila dijagnozu gonarthrosis bill. gravis. Odredjena mi je terapija da radim vezbe za jacanje kvadricepsa svakod dana, sto i cinim.
Medjutim, u zadnje vreme osecam da me koleno vise boli i imam osjecaj kao da mi je hrskavica istrosena, tako da planiram ovih dana otici na ponovni pregled. Ali dok ne odem na pregled zelela bih znati kakva je ovo bolest i dokle se to moze razviti. Da li se zavrsava operacijom?
Potpuni sam laik u ovoj oblasti i pitam se kao i mnogi drugi na ovom forumu sta ce biti sa mnom za 10 godina?


Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 1:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Prevedeno na srpski, dijagnoza je tesko degenerativno ostecenje zgloba kolena.
Uzroci mogu da budu mnogobrojni... Posledica povrede, posledica neke urodjene anomalije u razvoju kolena, u sklopu nekih sistemskih bolesti (npr. reumatoidni artritis), posledica infekcije itd.
Nacin lecenja zavisi od stepena razvoja degenerativnog procesa. Kod blazeg ostecenja mogu da budu dovoljni lekovi protiv bolova i vezbe za jacanje natkolenih misica.
Nekada dolazi u obzir i nosenje rasteretnih ortoza koje stabilizuju koleno i rasterecuju deo zgloba koji je najvise izlozen pritisku.
Naredni stepen lecenja moze da ukljucuje operativno uklanjanje ostecenih delova hrskavice i, eventualno, "prebacivanje" zdrave hrskavice na mesto uklonjene ostecene.
Kod mladjih bolesnika (do 50-60 godina) dolazi u obzir i operacija kojom se popravlja osovina kolena i rasterecuje deo ostecene hrskavice, mada to zavisi od stepena ostecenja.
Kod jako odmaklih ostecenja dolazi u obzir ugradnja vestackog kolena ili operativno ukocenje kolena. Prednost vestackog kolena je sto se eliminise bol, a ostaju pokreti, a mana je sto sve sto je vestacko ima neki svoj rok trajanja pa moze da se desi da bude potrebna zamena. Prednost ukocenja kolena je sto se eliminise bol, dobija stabilnost kolena i efekat je trajan, a mana je sto se gube pokreti u kolenu.
Nisam pristalica ubrizgavanja kortikosteroida (tzv. blokada) u zglob jer oni dugorocno dodatno ostecuju hrskavicu, kao ni ubrizgavanja lekova "za obnavljanje" hrskavice jer je njihov efekat problematican. Uzasno su skupi, a jos nema eksperimentalnih potvrda da hrskavica moze da se regenerise.
Sto se tice zavrsnog pitanja, sta ce biti za 10 godina, to zavisi od sadasnjeg stepena ostecenja i preduzetog lecenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 2:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
ehe sestro, i meni su to dijagnostikovali sa 18, a sad imam 22. ( samo bez onog gravidarum :lol: naravno)
Ono sto sam ja saznala o tome do sad. To je degenerativno oboljenje zglobova. I jeste upravo to sto kazete da osecate, da vam se hrskavica trosi. Uzroci su mnogobrojni, prvo starost- sto u nasem, pogotovu mom slucaju nije rec. Dalje, Genetika, povrede...preterana neaktivnost... u sustini nema pravila. To je progresivno oboljenje, sto znaci da se vremenom sve vise i vise trosi hrskavica, sve vise i vise udara kost o kost. A kost pod pritiskom reaguje i pravi one trnove sa strane-osteofite. Taj proces se moze samo usporiti. Jedan od nacina je da ojacate veze zgloba, da on ne` landara`- prostim jezikom. To postizemo vezbom misica nogu, prvenstveno quadricepsa- pokret dizanja i pruzanja noge napred. Toplo vam preporucujem plivanje, jer je meni dosta pomoglo.

Od lekova protiv bolova koristi se diklofen. A moze koristiti i krem nimulid- ili slicno, to je bolje jer stedi zeludac, mada meni ne pomaze kad me puno boli.

jos, nesto. Postoje tabletice-hondroitin sulfat, ali su malo skupe a piju se po 3 meseca. (to su valjda sastojci hrskavice, pa pomazu da se hrskavica kolko-tolko obnovi, jer kazu da moze malo-to su sad neka nova istrazivanja pokazala)

Ako se budemo pridrzavale svega ovoga, ako budemo vezbale, malo pile ovaj hondroitin sulfat... valjda nema zime.

Inace tok je sledeci...hrskavica se trosi..dolazi do ankiloze zgloba,( ne moze da se pokrece ekstremitet u tom zglobu) ode se na operaciju, i to je to.

Sad, da nije moralo da nam se zalomi- i nije. Ali nismo toliko lose prosle. Ima i mnogo gorih stvari.Racunam, za tih 10-20 godina, ko zna sta ce se u medicini sve otkriti. Ali i ovako- nije kraj sveta.
:) pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 2:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
dok ja otkucah poruku Veljko je vec odgovorio, zanemari moju prethodnu poruku :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 7:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Sve Vam je odgovoreno, ja bih jos da dodam da postoje jos neki lekovi kao Flex-A-Min komplex, zatim Perigona... Od injekcija daje se Hyalgan direktno u koleni glob, terapija traje 5 nedelja i daje se jedna injekcija nedeljno. Cena injekcije je 35 Evra koliko sam ja upucen. Iz licnog iskustva znam da su pojedini pacijenti bili prezadovoljni, neki malo manje, ali sve zavisi i koliko Vam je hrskavica ostecena, a to moze da se vidi sa RTG snimka.
Cim su Vam dijagnostikovali GRAVIS stepen ostecenja, znachi da ste kandidat za operaciju. Vama nijedna druga metoda nazalost vishe ne moze da pomogne. Rok trajanja proteze kolenog zgloba je oko 10-15 godina.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 8:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Izvinite sto koristim situaciju, mozda nije lepo, ali... koliko bi to moglo da utice na izbor profesije. Konkretno mislim na male zglobove prstiju saka. I kakve su operativne mogucnosti u tom slucaju. Posto sam nacula da u ovom slucaju bolest ne napreduje do ankiloze.
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 9:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 06, 2007 7:15 pm
Postovi: 3
Hvala vam na informacijama.

Posebno su me zainteresirale injekcije Hyalgan ali mi nije jasno sta je njihova funkcija, sta se dobija sa njima i da li one spadaju u grupu kortikosteroida.
Takodje bih volela saznati da li su operacije za uklanjanje ostecenih delova hrskavice i prebacivanje zdrave na mesto uklonjene, kao i za popravljanje osovine kolena problematicne i gde se u nasoj zemlji izvode jer mi ove opcije zvuce prihvatljivo.
(Znam, treba da sacekam dijagnozu, ali volim da raspolazem sa sto vise informacija).
Hvala, jos jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 9:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
[b]Za :nada_m[/b] Sto se tice injekcija Hyalgana, njihova je funkcija da poboljsaju "podmazivanje" zgloba i da u odredjenoj meri dovedu do oporavka hrskavice (ovo je kratki sadrzaj prateceg prospekta). Ne pripada grupi kortikosteroida. Pripada grupi soli hijaluronske kiseline. Rezultati o efikasnosti u svetskoj literaturi su dosta kontroverzni.

Sto se tice dve pomenute operacije, znam da se rade na "Banjici". Za ostala mesta nisam siguran, sto ne znaci da se ne rade jos negde.

[b]Za:Jefimija[/b] Uticaj ostecenja zglobova na izbor profesije zavisi od stepena ostecenja i od profesionalnih zahteva odredjenog radnog mesta. I potreba za operacijama zavisi od funkcionalne ugrozenosti. Zato bi bilo najbolje da se javite nekome ko se bavi problematikom sake


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 10:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Veljko, hvala Vam na odgovoru.
Prijatno vece


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 12:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Jefinija: Mali zglobovi sake? to lichi na reumatoidni artritis ili nesto slicno.
Nado ako mozete okacite Vase snimke kolena ovde na forum pa da zajedno prodiskutujemo o Vasim opcijama. Mnoge metode zvuce primamljivo, ali sta ako one uopste nisu indikovane? Bezveze cete baciti pare .

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 10:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 06, 2007 7:15 pm
Postovi: 3
Opet, hvala svima.
Snimke cu okaciti ali imam samo te od pre 6 godina, pa ne znam da li njih da postavim ili da uradim nove sa aktuelnim stanjem kolena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 5:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa trebali bi nam novi. Najbolje da okacite i jedne i druge snimke da vidimo koliko je bolest napredovala i uzela maha.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 3:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 19, 2007 5:11 pm
Postovi: 4
Dragi moji,

moja mama je dobila isto ovu dijagnozu "gonarthrosis bill. gravis.", ona ima 67 godina. I po procjenama doktora hrskavica je jako ostecena, do sada su joj samo pripisivali voltaren koji joj je donosio bolove u zelucu. Njoj koljena jako mnogo nateknu i teso ustaje kada sjedne i jako polako hoda. Zelim napomenuti da je anemicna-malokrvna, zeljezo jako slabo. Danas su joj preporucili fizikalnu terapiju na koju tek iza praznika u januaru moze da ide.
Izmedju ostalog prepisani su joj lijekovi : "Lokalno Flexamin 1x1 (sta je to ?), Indocidi supp 2x1 (ni ovo ne znam sta je), neka infuzija pod nazivom Neodolpassae No VII jedna doza dnevno i.v. i lokalno deep relif.


Hvala vam unaprijed,

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 11, 2007 12:25 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Flexamin je kompleks preparata za koje se tvrdi da pomazu stvaranje hrskavice. tretira se kao opomocno lekovito sredstvo ili kao dodatak ishrani.
Indocid je lek koji pripada grupi nesteroidnih antireumatika i najcesce se koristi za ublazavanje bolova u zglobovima.
Za Neodolpassae ne znam sta je. Najblize sto sam o tome nasao na netu je neki Neodol koji ulazi u sastav deterdzenata (ali sigurbno vasa majka to ne prima). Najverovatnije ste pogresno prepisali.
Ne znam ko je od lekara do sada gledao, ali ako je vec postavljena dijagnoza teskog ostecenja kolena,. bilo bi dobro da je pogleda ortoped (ako vec nije). Fizikalna terapija obicno ne pomaze mnogo kod teskih ostecenja zglobova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 11, 2007 11:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
Interesantna i na žalost, vrlo aktuelna tema.

Molio bih da nada_m, a naročito Jefimija objasne šta su im lekari rekli o uzrocima koji su doveli do njihovog stanja, kao i da ga detaljnije objasne, a naročito tegobe koje imaju.

Jer, nikako nije moguće da neko sa 36, a kamoli sa 22 godine ima ovakvu dijagnozu bez nekog jakog spoljašnjeg uzroka koji je do toga doveo.

Normalno starenje organizma ni u kom slučaju ne može u tim godinama da dovede do takve dijagnoze.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: