Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Konizacija (i ostalo) za dr ObGyn, dr Pedju ili dr Presetnik
PostPoslato: Ned Mar 25, 2007 3:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Tacno pre 2 godine kolposkopijom su mi utvrdjene promene na grlicu materice. Predlozena je biopsija, koju tada nisam uradila, jer sam odmah ostala u drugom stanju. Porodila sam se pre 11 meseci. Pre mesec dana uradjena mi je biopsija i nalaz je sledeci:

[b]DELOVI PLOCASTO-SLOJEVITOG EPITELA POKAZUJU PARAKERATOZU I KOILOCITOZU. U DRUGIM DELOVIMA SE VIDI POTPUNA DEZORGANIZACIJA PLOCASTO-SLOJEVITOG EPITELA, POREMECAJ POLARITETA I SAZREVANJA, A MITOZE SE VIDE I U GORNJIM DELOVIMA SREDNJE TRECINE VISINE EPITELA.
PATO-HISTOLOSKA DG: H-SIL[/b]

Nakon ovog nalaza dr predlaze konizaciju, koja mi je zakazana za sutra ujutro.

Molim Vas najlepse da mi pojasnite moju dg. Strasno sam uplasena, misleci da je u pitanju "ono najgore".

Takodje me zanima da li cu moci da rodim i trece dete (prirodnim putem)nakon ove intervencije.

Unapred se zahvaljujem na odgovorima,
Pozdrav,

Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 25, 2007 5:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
HSIL = high grade squamous epithelial lesion, predstavlja PREKANCEROZNU a ne kanceroznu promjenu slojeva plocastog epitela grlica.
Kad se na PAPA nalazu dobije ovakva dg, onda je potrebno uraditi kolposkopiju, biopsiju vidljive lezije koristeci kolposkop i test sa 5% sircetnom kiselinom i Lugolom, i uraditi svakako kiretazu endocervikalnog kanala (ECC), sto ne vidim da je kod Vas uradjeno.

Ako biopsija pokaze HSIL a ECC je negativna, onda se radi LOOP excision, jer je manje traumatska za cerviks i odstranjuje manje tkiva, a daje iste rezultate kao i konizacija.

Indikacije za konizaciju su slijedece:
- ECC pozitivan
- granice lezije ne mogu da se vide u potpunosti kolposkopom,
- granica izmedju plocastog i viseredno cilindricnog epitela se ne moze vidjeti u potpunosti
- postoje razliciti nalazi Papa nalaza, kolposkopije i ECC
- nalazi sumnjivi na mikroinvaziju,
- ili je kolposkopski nalaz nedovoljan da iskljuci invazivni proces

Dakle, mislim da je odluka ginekologa o konizaciji ishitrena, ako nije pracen ovaj protokol, ili je Vas ginekolog to sve uradio sto sam nabrojala a Vi zaboravili napisati.

U svakom slucaju nadam se da ce konizacija biti i dijagnosticka i terapijska procedura i da ce patoloski nalaz imati negativne granice, negativan limfo-vaskularni prostor, i naravno samo HSIL.
Javite se sa nalazom.

Sto se tice slijedecih trudnoca, one su svakako moguce, jedino sto imate povecani % za prijevremeni porodjaj, rano prsnuce plodovih ovoja, i nesto nizu porodjajnu tezinu beba, ali svakako mozete da se porodite vaginalno.

Sve najbolje.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 25, 2007 10:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Kao i do sada, i ovaj put ste me odusevili brzinom odgovora! :D
Od svega gore navedenog ja mislim da mi nije radjeno nista, tacnije ECC sigurno ne.
Kao sto sam Vam rekla, otisla sam na kolposkopski pregled, prilikom kojeg mi je uzeta biopsija, ciji sam Vam nalaz poslala. PA nalaz je III - prisutne celije svih slojeva.
I to je sve sto pise na izvestaju sa patohistoloskog pregleda.
Niti sam ja mnogo zapitkivala dr (plaseci se od onoga sta ce mi reci :-? ), niti mi je ona mnogo pricala, sem da je to promena na grlicu koja moze da preraste u kancer i da se ta intervencija radi nekom "omcicom".
Takodje me sada zanima koliki je oporavak nakon intervencije? Da li smem normalno da obavljam sve aktivnosti (podizem bebu od 9kg, idem na posao, setam...)?
Jos jednom hvala,
Pozdrav,
Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 25, 2007 11:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ja radim colposcopy clinic jednom u dvije nedjelje i sve biopsije kao i LOOP excizije koje cete Vi imati obavljam u lokalnoj anesteziji, i moji pacijetni ne iskuse nikakav bol. Imaju i opciju da gledaju cijelu proceduru. Kao sto rekoh potrebno je uraditi ECC poslije ekscizije. Poslije intervencije moji pacijenti idu kuci, i obicno im dam nekoliko dana off work, tako da mogu da odmore, i preporucujem da ne dizu teret nekoliko dana. Nakon nekoliko dana se vracaju poslu i svim redovnim aktivnostima. Na kontrolu dolaze nakon 2 -3 nedjelje kad dobijem nalaz patologa.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 12:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Hvala jos jednom, sve sam razumela. Jedino me "brine" to sto ce meni raditi u opstoj anesteziji, posto sam upravo juce uradila sve potrebne analize kao pripremu pred operaciju - tako rekose (rtg pluca, ekg, krv. slika, glikemija, PTT...)
Javljam Vam se sutra popodne kada intervencija prodje.
Pozdrav,
Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 12:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Mašo,
Konizacija se može uraditi scalpelom (cold-knife conization), laserom ili omčicom (electrosurgical loop).
Ova poslednja se zove i loop electrosurgical excision procedure (LEEP), a obimnija "large loop excision of the transformation zone (LLETZ).
Tačno je da su pre ove operacije trebali da vam urade kiretažu, ali i uzimanje citološkog brisa četkicom iz samog materičnog kanala je dovoljno.
S obzirom da vaš lekar pominje omčicu verovatno će vam raditi upravo neku od navedenih operacija.

PS. Ja ove procedure kod mojih pacijentkinja takođe radim u lokalnoj anesteziji (kao kod čika zube :wink: ) i sem diskomforta nemaju većih problema

Pozdrav i srećno Dr PeđaDj :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 4:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Draga ObGyn, dragi Pedja,
Danas mi je uradjena intervencija. Nije bolelo, "spavala sam". Radjeno je u opstoj anesteziji. Krvarenje je (za sada) minimalno, tek po neka tackica, bolova nemam, osecam samo kao neku napetost.
Evo sta pise na nalazu:

Loop CONISATIO PVU facta est
U tipicnim uslovima asepse i antisepse, u operacionoj sali, ucinjena je resekcija termokauterom, omcicom (loop).
PVU i dobijeni konizat tkiva poslat na HP. Malom kireom eksplorisan sadrzaj preostalog dela cervikalnog kanala i materijal poslat na HP.
Spray koagulacijom ucinjena hemostaza.

Molim Vas samo za pojasnjenje ovog gore.
Opet sam u strahu, jer mi je receno da ukoliko HP nalaz ne bude ok, morali bi da mi vade matericu. :(
Kolike su sanse za to, obzirom da prethodna biopsija nije nista "strasno" pokazala?

Hvala Vam puno,
Pozdrav,

Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 4:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
I jos jedno pitanje, na koje mi je dr ObGyn odgovorila, ali nisam shvatila najbolje :-? kada smem da pocnem da nosim-uzimam u narucje bebu, koja ima 9kg?
To mi je za sada najveci "problem", narocito nocu, jer tada samo hoce kod mene.
Hvala jos jednom.
:D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 5:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ne mozemo da kazemo hop, prije nego skocimo, mozemo ali nije mudro...dakle, morate sacekati nalaz patologa, jer se prema njemu odredjuje i kreira slijedeci korak ako je potreban.
Ako HSIL krije u svom nalazu maligne promjene, one su najcesce mikroinvazivne, i ovisno o stepenu invazije, + ili - granicama resekcije, +/- limfno-vaskularnog prostora, se odredjuje dalja terapija !
Dakle javite se kad dobijete nalaz.

Intervencija je uradjena onako kako treba, loop and ECC.

Podizanje tereta je obicno dozvoljeno nakon 1 nedjelje, a ako beba hoce samo da je Vi uzmete nocu, uzmite je i lezite pored nje ! i uz neko pjevusenje i mamin miris, ce da se umiri, ako nije zedna, gladna, ili bolesna...

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 5:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Hvala Vam puno!
Nestrpljivo ocekujem HP nalaz i javljam Vam se odmah.
Do tada mirujem, leskarim, odmaram...sto mi, verujte, najteze pada, jer nisam tip koji ume da sedne i cita knjigu, sem kada sam na odmoru! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 5:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
I jos nesto, dr mi je danas pominjala neku vakcinu koja treba krajem godine da se pojavi kod nas i predlaze mi vakcinaciju. da li znate nesto vise o tome? Koliko sam ja shvatila to je vakcina protiv HPV? Jesam li u pravu i od cega ona tacno stiti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 30, 2007 1:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Samo da proverim da li je normalno da me 4 dana nakon konicacije (loop) bolucka stomak, tacnije osecam kao neku napetost u donjem delu stomaka? Inace, pridrzavam se svega sto ste mi rekli, odmaram, sto vise lezim, ne podizem teret. Takodje, imam neki bledo zuti iscedak od prvog dana, ne krvarim.
Sutra ocekujem HP nalaze.
Unapred hvala dr ObGyn i dr Pedji.

Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 05, 2007 9:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Pre par dana mi je javljen HP nalaz, koji je u redu, kako dr kaze i bolji nego sto se nadala i nego sto je biopsija pokazala.
Nemam kod sebe papir da Vam napisem tacno sta pise, ali imacu kada odem na kontrolu.
Ono sto me sada brine jeste krvarenje koje se javilo juce. Jasno je crvene boje, nije obilno, ali je, recimo, kao 2. dan menstrualnog krvarenja.
Nemam bolove, ali mi je stomak nekako napet, kao sto sam gore vec pominjala.
7 dana sam zaista mirovala, vise leskarila, odmarala, nisam podizala bebu (ne podizem je jos uvek). Radim umereno kucne poslove (ne peglam, ne kuvam...). Jedino sto sam u zadnjih 2-3 dana malo vise setala (oko 1h dnevno).
Ovo me sada bas brine, plasim se da se nije nesto iskomplikovalo, pa molim dr ObGyn i dr Pedju da me, kao i uvek, utese! :(
Hvala Vam!

Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 16, 2007 7:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2007 7:33 pm
Postovi: 1
Masha23 je napisao:
Pre par dana mi je javljen HP nalaz, koji je u redu, kako dr kaze i bolji nego sto se nadala i nego sto je biopsija pokazala.
Nemam kod sebe papir da Vam napisem tacno sta pise, ali imacu kada odem na kontrolu.
Ono sto me sada brine jeste krvarenje koje se javilo juce. Jasno je crvene boje, nije obilno, ali je, recimo, kao 2. dan menstrualnog krvarenja.
Nemam bolove, ali mi je stomak nekako napet, kao sto sam gore vec pominjala.
7 dana sam zaista mirovala, vise leskarila, odmarala, nisam podizala bebu (ne podizem je jos uvek). Radim umereno kucne poslove (ne peglam, ne kuvam...). Jedino sto sam u zadnjih 2-3 dana malo vise setala (oko 1h dnevno).
Ovo me sada bas brine, plasim se da se nije nesto iskomplikovalo, pa molim dr ObGyn i dr Pedju da me, kao i uvek, utese! :(
Hvala Vam!

Masha


:) E Masho, i ja imam isti problem, radila sam loop biopsiju, i iste simptome imam kao ti...intervencija uradjena 4.04.2007 bilo mi je sve ok 5 dana. bey krvavljenja, a onda se pojavila ta napetost u stomaku i lagano krvavljenje po kap dve, krvav sekret, i malo me boluckalo ponekad..ne znam da li je to normalno, evo josh uvek mi je tako, sad ce dve nedelje od intervencije...pitam se kad ce prestati, jer me zivcira..a i pocinjem da umisljam da nesto mozda nije ok...iako se svega prodrzavam, cak nisam ni na posao isla par dana, mirujem itd..znam da treba da se krvari, rekla mi je doktorka da je sve kao menstr. krvavljenje normalno, to jeste sto se tice obima, jer je oskudno, ali ne znam da li je mislila i na duzinu trajanja, nisam pitala, jer je meni to danas vec evo 8 dan....sa tim kapljicama...ali sutra cu na kontrolu i po ph nalaz pa cu pitati...

Ali vidm ti si bila vesela za uskrs, valjda si se oporavila...

Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 21, 2007 6:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 21, 2007 6:16 pm
Postovi: 7
Papa test: II, leukociti, diskarioza.
Kolposkopija: u prelaznoj zoni na 12 aw epitel. U prelaznoj zoni od 4 do 7 ree otvorenog tipa, jodom se ne boji sa mestimičnim poljima mozaika.
Morfologija: CIN III
na osnovu toga mi je rađena biopsija
Patohistološki nalaz: cervicitis chronica cum condylomata plana et HSIL focalis epithelio glandularis. Savetuje se konizacija
Interesuje me da li baš moram da radim biopsiju, da li je moguće sa ovim nalazom uraditi laserom i koji su mi ostali rezultati potrebni za samu operaciju.
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: