Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: BIOPSIJA JETRE - STA JE TO I ZASTO SE RADI?
PostPoslato: Pon Nov 20, 2006 4:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Nakon sestomesecnog lecenja zbog povisenih transaminaza i otkrivenih 2,3,4 bolesti dr infektolog me uputila da oftalmologu da uradim pregled na K-Flecher, onda analize tumor markera AFP, HCV, HBsAg, Cu, onda ceruplazmin i naravno ponovo transaminaze, gvozdje, TIBC, UIBC, PT.

Interesuje me sta je biopsija, kako se radi i zasto?

I zbog cega treba da idem kod dr oftalmologa?

I zasto radim ove markere na tumor, i sta je ovo CU i ceruplazmin?

HITNO POMAGAJTE MNOGO SAM ZABRINUTA, UPLASENA I SVA STREPIM OD TOGA STA CE NOVO NACI U MENI!? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Inace prvo sam imala ADENOVIRUS, pa onda COXSACKIE virus, za malo MONONIKLEOZU i vrhunac je HEPATITIS A!


KRETANJE TRANSAMINAZA (od maja do novembra 2006)>

ALT AST

232-121 4 MAJ
191-_93 9 MAJ
_79-_52 15 JUN
118-_70 24 JUL
934-446 15 AVGUST
824-327 17 AVGUST
524-245 24 AVGUST
461-202 28 AVGUST
103-_62 18 SEPTEMBAR
_66-_43 13 OKTOBAR (NAJMANJE TRANSAMINAZE OD POCETKA BOLESTI)
576-325 17 NOVEMBAR (KATASTROFA)????


MOLIM DOKTORE, ONE KOJI SU RADILI BIOPSIJU I SVE ONE KOJI ZNAJU NESTO O SVEMU OVOM PISITE MI tj ODGOVORITE MI, MOLIM VAS! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 20, 2006 6:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Biopsija se moze uraditi tankom iglom kroz trbusni zid.

Ako se trazi keiser-Fleischerov prsten, koji se vidi na oku, sumnjaju i na hepatolentikularnu degeneraciju, bolest nakupljanja bakra - Wilsonovu bolest.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 20, 2006 9:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Da li je to obavezno da se radi u mom slucaju?

Da li moze da dodje do komplikacija u toku biopsije i nakon toga?

Da li ocni lekar otkriva keiser-Fleischerov prsten?

Da li je opasna Wilsonovu bolest?

IMAM 1000 PITANJA I MNOGO SAM UPLASENA :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 21, 2006 2:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
U jednom od mojih ranijih odgovora sam vam pisala koje se sve pretrage rade kada postoje povišene transaminaze koje se ne povlače tokom dužeg vremenskog perioda, medju njima su bili i Cu i ceruloplazmin, zatim ANA, AMA, AGMA tj. titar nuklearnih, mitohondrijalnih i glatkomišićnih antitela, ceruloplazmin, feritin, transferin, gvoždje, alfa-1-antitripsin...
Dakle, doktori sad žele da vide šta je uzrok povišenih transaminaza kod vas, pošto hepatitis A ne bi trebalo da traje duže od 6 meseci. Ceruloplazmin i Cu su pretrage koje bi mogle da ukažu na Wilsonovu hepatolentikularnu degeneraciju, kao što vam je na forumu i dr Ivica rekao. Wilsonovu bolest karakteriše povišeno nagomilavanje bakra (Cu) u telu, a i oftalmološki se može naći jedan Keiser-Fleischer prsten (crvenkasto-zelenkast prsten) oko dužice koji je patognomoničan (specifičan samo) za ovu bolest. S obzirom da ste mladi, a ova bolest se obično manifestuje kod tinejdžera i vrlo mladih ljudi ovo je prva sledeća bolest na koju doktori sumnjaju. Biopsija je najlakši način, doduše malo invazivniji za pacijenta, da se sagleda stanje jetre i hepatocita, da se utvrdi tip nekroze - oštećenja, ubrza dijagnostika i postavi dijagnoza i shodno tome preduzme adekvatno lečenje.

Nemojte se plašiti biopsija ne ostavlja posledice. Biopsija se obavlja jednom tankom iglom, a pre toga se da lokalni anestetik u kožu kod mesta koje lekar prvo ultrazvukom odredi kao najbolje za uzimanje uzorka. Doktor će vam davati instrukcije kad da udahnee kad da izdahnete i kad da zadržite dah i onda će načiniti biopsiju. Sve to traje sekund-dva-tri i kraj! Nakon toga nekoliko sati ostajete u kevetu i posle toga možete da idete kući. Komplikacije su retke.
Ako lekar proceni da će vam biti lakše može vam se pre same procedure dati neki blag sedativ i analgetik.

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 85 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: