Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: MAJKA I - SRCE
PostPoslato: Uto Nov 07, 2006 8:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
Majka mi ima 81 godinu i vitalna je zena za te godine. Svakodnevno se krece unutar svoje kujne i pomalo po basti, kuva za nas troje, vikendom i za goste, redovno ide svakog vikenda samnom na pijacu... U svom radnom veku je 10 i vise godina radila u poljoprivrednoj apoteci, kada se, po njenim recima, “nagutala raznih otrova”, tj. veoma je osetljiva na sve vrste hemikalija, pa i one uobicajene koje se koriste za pranje sudova ili higijenu prostorija.

Ono nasta se jedino zali su osetljivost stomaka i srcane tegobe. Poneki put i pritisak sa temperaturom u glavi...

Prvi problem resava zaista restriktivnom i dijetalnom ishranom, cesto kaze “ja nemam vise sta da jedem sto mi ne smeta...”, ali to je vec godinama tako, pa smo se svi, a naravno najvise ona, na to navikli. Primetila je recimo da joj za stolicu prija presna paprika a ona u bilo kakvom jelu skuvana smeta... kafu vise uopste ne pije, masno u bilo kom obliku izazove reakciju povisenog pritiska posle sat vremena...

Drugi problem sa srcem i pritiskom koji veoma varira (bez nekih moguce uocljivih razloga), je od pre verovatno 10 godina. Majku sam tada vodio kod iskusnog kardiologa koji joj je samo ‘poslusao’ srce stetoskopom i rekao da ima zdravo i jako srce, ali da pocne redovno da uzima Arifon radi pritiska i po potrebi Demetrin radi smirenja. Zbog toga sam kupio samomerac krvnog pritiska koji ona vise puta dnevno koristi, ponekad i desetak puta dnevno, tako da mislim da ima sasvim dobar uvid u “svoje brojke”. Medjutim, ono sto je sada postao akutan problem je da isti u zadnje jako veoma varira, od vema visokog tipa 190/110 do veoma niskog 105/55.

U medjuvremenu je Arifon (koristila je od 2,5 mg) prestao da se proizvodi a svaka zamena sa bilo cim je postala problematicna, jer je majka za sve te godine stekla veoma izgradjen osecaj kada i koliko da ga pije. Demetrin pije zadnjih mozda godinu i vise dana redovno (ranije po potrebi) da bi bolje spavala, ali u malim kolicinama, cetvrt tablete od 10 mg.

I ono sto je iniciralo ovaj post: zadnjih desetak dana je pocela da se javlja redovna i jaka srcana aritmija i bol u grudima nakon nje. Majka kaze “srce se umorilo, pa zato...”, a da bi taj bol u srcu prestao potrebno je da prodje i vise od pola dana. Ranije se to javljalo povremeno, po mojoj proceni u trenucima kada se uzbudi oko bilo cega, a sada je to postala redovna pojava i to svakog jutra, odnosno svake noci posle valda onog dubokog sna kada se organizam fizicki odmori. Inace malo spava kao i svaka starija osoba, drugu polovinu noci uglavnom prelezi budna u krevetu...

Evo jutros mi rece da je pocela da pije Bromazepam (1,5 mg), tj. da joj je Demetrin slab, da joj ovaj drugi brze smiri “lupanje srca”...

Problem je i taj Arifon koji se vise ne proizvodi a svaka zamena po njenom nije adekvatna, iako u apoteci kazu da je recimo Indapres identican. Navod: “srce je pocelo da mi lupa od kada sam pocela da pijem taj Indapres...”

Sutra se spremam da je vodim kod kardiologa da uradi EKG srca...

Sta mi savetujete?

(ovoliko sam se raspisao u nameri da sto bolje opisem njeno “klinicko” stanje)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 07, 2006 9:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Neka je neko ubedi da su to isti lekovi, ili neka joj neko kaze da ce sad da dobije novi lek, koji se pije bas u njenim godinama. Verovatno ima kombinovanu ishemijsku - dilatativnu kardiomiopatiju sa absolutnom aritmijom, to je najcesca kombinacia kod gerijatrijskih pacijenata. Posetite lekara.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 08, 2006 7:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
Izvinite doktore, ja sam ipak medecinski lajk (ali ne bas potpuno) i, sto kaze narod metaforicno u zargonu “nemojte da me psujete”... :)

Molio bih vas da mi razumljivijim recima opisete vasu dijagnozu “kombinovanu ishemijsku - dilatativnu kardiomiopatiju sa absolutnom aritmijom”. Hvala unpred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 08, 2006 5:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja se izvinjavam. Dijagnoza znaci kombinaciju slabe ishranjenosti srcanog misica (preteci infarkt), prosirenog i mlitavog srcanog misica koji slabije pumpa krv, kao kada motor ima slabi kompresiju, i artmije sa potpuno nepravilnim otkucajima, od kojih mnogi nisu funkcionalni, odnosno srce se povremeno prevremeno stisne, ali ne izbacuje dovoljno krvi... Ukratko - automoilskim zargonom - kao auto kome fali gorivo, a i ulje je nisko, koji po ravnom ide drugom, a uzbrdo i ne moze, i kome "kasljuca" motor jer je rastelovano paljenje i neka svecica je ispala... Eto.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 09, 2006 6:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
:) Hvala na slikovitom i metaforicnom opisu... :)

U medjuvremenu, juce, smo bili kod kardiologa i snimili EKG. Prepisujem sa njegovog nalaza:

*

OBJ: eupnoicna, disajni sum normalan bez propratnih pukotina, srcana akcija ritmicna, tonovi jasni, sum ne cujem, TA: 150/90 mmHg levo i 140/80 mmHg desno, kardijalno kompenzovana, ostali nalaz uredan.

EKG- sin ritam, F:90/mm, blaga ST depresija (do 1/2 mm) u D2D3aVF V4-V6, bifazan T u D3aVF.

Dg: Hypertensio arterialis oscilatoria. Angina pektoris in obs. Arrhytmia per anamnesis.

Th: dijeta, Prexanil 4 mg ujutro, Aspirin protect 100 mg na gladan stomak uvece.

Redovna merenja tenzije (zapisivati).
Kontrola uz lab. nalaz (i lipogram nakon 12-14 sati bez jela) i EHO srca.

*

Molio bih Vas jos samo za tumacenje EKG-a, bas je kriptican; ostalo mogu i sam donekle da shvatim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 09, 2006 10:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ovo i nije tako los EKG, nema atrijalnog flatera ni absolutne aritmije, a depresije ST segmenata manje od 1mm nisu tipicne za anginu. Je li majka bila pod dejstvom lekova kao sto su Dilcoran 80, Monizol, Lopion ili Isosorb?

Sad jos na ultrazvuku neka nadju ejekcionu frakciju (EF) preko 50%, pa jos mozete i da otvorite sampanjac!

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 10, 2006 4:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
> Je li majka bila pod dejstvom lekova kao sto su Dilcoran 80, Monizol, Lopion ili Isosorb?

Nista od toga; majka kaze da je onda popila samo Bromazepam za smirenje i nista vise sem njega.

Ultra zvuk srca je trazio i doticni kardiolog da bi stekao kompletnu sliku, plus klasicne analize krvi sa merenjem holesterola - i ici cemo sigurno da se i ultra zvuk "napravi", samo da je nagovorim na to... :) Predpostavljate kako je sa onovremskim osoboma koje nemaju naviku redovnog odlaska kod lekara, a jos su pride iz Like... Tamo su recimo sve bolove u stomaku lecili sa pola vodene case ljute rakije dopunjene do vrha mlevenim biberom, pa ako pacijent prezivi, eto jos jednog dokaza da je lek najbolji od svih - a u suprotnom, boljka je bila toliko jaka da ni taj najbolji lek nije uspeo da ga spase parcele na groblju... kazali bi samo “smotao ga mantun”...

Posle jucerasnjeg prvog ujutru uzimanja 1/2 tablete Prexanil-a od 4 mg, celo pre podne se zalila da joj je “prazna glava” tumaceci to mnogo jakim lekom koji joj je isuvise oborio pritisak (isti je merila vise puta i zaista je oscilirao), mada je moguce da je u pitanju i reakcija na vremenske uslove, jer mi se i supruga zalila na isto, a ona nije ni pod kakvom terapijom. (Jedino se ja ninasta ne zalim jer se redovno “lecim” biciklom u sto vecim dozama. Kada sam prosle godine dosao kod’ neke lekarke kardiologa sa mojim EKG snimkom, ista me je nabusito upitala - A sto ste vi ustvari dosli? - aludirajuci na to - sta je meni pa da zdrav dolazim kod nje...)

Sada cu imati problem da nagovorim majku da nastavi sa istim lekom, ali sa po 1/4 tablete - ako budem uspeo da ih ucetvrtim, isuvise su male :( ... :)


Mnogo vam hvala na lepim vestima, onaj sampanjac bi mogli i zajedno da otvoremo! :) ... ponuda deluje formalno, ali net je svemoguc...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 10, 2006 11:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav!

Imam pacijente iz tih krajeva, poznati su mui takvi psiholoski profili - mada je to, licno sam ubedjen, maltene opsti BALKANSKI profil coveka. Rakija leci sve, lekari prave vise stete nego koristi, narodna medicina je bolja nego bilo kakva novotarija i slicno... Mozda su i u pravu :D

Javite kakav je UZ (ona ejekciona frakcija pre svega).

Ziveli!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 11, 2006 4:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
Neznam sta da Vam kazem... Postala je vec redovna pojava da se majka budi u 3 ujutru sa i dalje tahikardijom. Jos uvek eksperimentisemo sa lekovima; umesto Bromozepam-a ponovo se vracamo Demetrin-u. Po meni je problem postao redovno akutan kada je majka posle visegodisnje upotrebe Demetrin-a presla na Bromozepam, za koji kaze da je jaci. Za onaj Prexanil od 4 mg i dalje tvrdi da je suvise jak, da joj suvise obara pritisak: uzima ga sada 1/4 svakodnevno (zilet je spasio stvar).

Pada mi jos na pamet da probamo sa homeoterapijom. Sve moje informacije o tome se svode na jednu, dve TV emisije, ali mi se cini da je osnovni postulat pristupa veoma zdrav: svaki je pacijent poseban slucaj koji se leci ralicito za istu boljku. Ipak mislim da klasicna medicina suvise jednostrano pristupa svakom pacijentu tretirajuci svakog kao prosecan slucaj: za tu boljku taj lek, zdravo dovidjenja. Klasican lekar ima u fokusu samo bolest pacijenta ne upustajuci se u detalje, a homeoterapeut celog coveka... bar su tako napricali kroz one TV emisije...

Pokusacu sto pre da je odvedem na UZ i skeniracu EKG od pre neki dan, da ga u Vi pogledate. Onda ce mi biti potrebno Vase kompletno misljenje.


Veliko hvala, zaista...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 11, 2006 3:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Homeopatija :roll:

Ako citate engleski, mogu Vam poslati desetine naucnih strana gde se argumentovano pokazuje koliko je to neodgovorna i na placebo-efektu bazirana "metoda".

Majci dajte veceras VERAPAMIL od 80mg.

Po zavrsetku ultrazvuka, kardiologog ce (ako ga ne mrzi) traziti Holter EKG. Obzirom na EKG, na kome nisu opisane promene PR segmenta i drugi poremecaji sprovodjenja, Verapamil ce srediti stvar. Odgovor na pitanje da li cemo jednu ili dve tablete dnevno, reci cu Vam kad vidim EKG i kad mi kazete kako je protekla noc posle uzimanja Verapamila.

Pozdrav.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 10:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
> Ako citate engleski, mogu Vam poslati desetine naucnih strana gde se argumentovano pokazuje koliko je to neodgovorna i na placebo-efektu bazirana "metoda".

Ne bih da polemisem oko toga sa ovoliko malo znanja, ali oni u onim emisijama napomenuse da je taj pristup lecenju regularno priznat u Velikoj britaniji, gde se cak pacijent opredeljuje za klasiku ili homeoterapiju, i gde nekakvo njihovo zdravstveno osiguranje regularno priznaje i placa sta-god od ta dva. Cak kao krunski dokaz pominju da se cela kraljevska porodica odavno leci na taj nacin... A moj bi jedini argument bio - placebo, pa sta - bolje on nego nekakva hemija... :)

Sto se tice majke - jos uvek lutamo sa lekovima, jos uvek nije nasla onaj pravi. Sadrzaj uputstva Verapamil-a ju je obradovao kada je procitala da je i za tahikardiju i za hipertenziju: jedan za sve... Kada je sinoc popila pola tablete (nije htela celu jer se uplasila od onih 80 mg napram 4 od Prexanil-a; nije pomoglo objasnjenje o razlicitoj jacini lekova) - rece da joj kroz glavu otpozadi prolaze trnci, da je lupanje prestalo ali da se posle opet javilo. Jutros se u 3 sata redovno probudila sa opet lupanjima i pitala me sta da popije... Nisam bio pametan sta da kazem, a ona se odlucila za 1/4 tablete Prexanil-a. Pritisak joj je bio 147/85, puls 76. Utisak mi je da smo k’o slepci u tunulu... :(

Ni danas nisam uspeo da dobijem saglasnost za odlazak na ultra zvuk; majka ga odlaze sa izgovorom da sacekamo da se stanje stabilizuje, a ja sam nestrpljiv da cujem vase misljenje o EKG snimcima:

Slika

Slika[/url]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 14, 2006 6:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 8:22 am
Postovi: 10
...i jos nesto, molim Vas

Opisite mi, ako moze u detalje, saam mehanizam fiziologije koji dovodi do tahikardije. Mora da postoji nesto sto je izaziva bas svaku noc u 3 sata ujutru...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 14, 2006 6:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovani,

Vasa majka - prema ovom EKG-u - ima dijafragmalnu ishemiju, slabost ishrane donjeg-dijafragmalnog dela srcanog misica. PR segmet je skracen i postoji brze provodjenje izmedju pretkomora i komora - sa sumnjivim i WPW sindromom (nisam video pouzdan takozvani delta talas, ali je ta opcija moguca, narocito na EKG-u u inspirijumu).

Svakako majci objasnite da tih 80mg nije isto, kao sto nije isto flasa rakije i flasa kisele vode.

Bice neophodno da majka koristi i antianginalnike, makar preventivno, makar i nemala anginu pectoris. Mozda nema bol (anginu) ali ishemiju definitivno ima. Kardiolog je to primetio i stavio pod sumnju (njegova opaska "in obs"" se odnosi na to).

Postoje brojni mehanizmi koji dovode do tahikardije, jedan je i ortostatska tahikardija usled nocne preopterecenosti srcanog misica - lasi priliv krvi iz periferije usled lezeceg polozaja...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: