Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ZBUNJENA
PostPoslato: Uto Okt 03, 2006 6:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 6:26 pm
Postovi: 8
Posto konstantno odlazim kod lekara kao najveci hipohondar,resih da saznam nesto od ljudi sa eventualno slicnim iskustvima..Imam 21 god. i nakon sto mi je kasnila menstruacija dvadeset dana sa mojim zdravljem je sve krenulo nizbrdo..ceste glavobolje(za koju je iz krvne slike konstatovano da je na bazi anemije,ali)..skoro sam napipala takoreci cvoric na sredini vrata(tacno na mestu gde opipavamo puls) koji samo stoji i iritira i izaziva sumnje...Cak sam u par navrata dobijala temperature od 37.2/3,ali globalno mi nije nista..Postala sam razdrazljivija,nervoznija,natecene ponekad limfne zlezde,lupanje srca...uzgred radila sam analizu krvi(samo "klot" varijantu) i sve je uredu...I da pritisak mi je 140/80..definitivno sa "gornjim" nesto nije u redu..da li je to moze da zvuci kao poremecaj stitne zlezde?naravno da treba ici kod lekara,ali s obzirom na njihovu nezaiteresovanost mislim da cu pre odgovore naci ovde..Hvala u napred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 10:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Glavobolja, iritabilnost, ubrzan rad srca mogu biti simptomi anemije, ali, u pravu ste, mogu ukazivati i na poremećenu funkciju štitne žlezde. Nisam sigurna gde vam se nalazi taj čvorić koji ste napipali pošto se puls ne meri na sredini vrata, već na karotidnoj arteriji koja je malo sa strane i gore:). Iz opisa stvarno ne mogu mnogo da zaključim pošto se u vratu svašta nalazi, ali probajte da kad napipate taj čvorić na sredini vrata da napravite akt gutanja (na suvo ili sa vodom, nebitno) i recite šta se sa čvorićem pod prstima dogadja.

I donji i gornji pritisak su vam u granicama normale, ali se kod nekog ko ima 21 godinu ipak ne očekuje vrednost sistolnog gornjeg pritiska od 140, naravno to može biti i tzv. hipertenzija belog mantila ( viši pritisak izmeren kod pacijenta u ordinaciji iako je on realno niži jer je pacijent uplašen, napet i sl. ) ili posledica anemije i hipertireoze (oba stanja mogu da daju izolovano povišen sistolni - gornji pritisak).
Poremećaj menstrualnog ciklusa može, izmedju ostalog, posledica poremećene funkcije štitne žlezde-hipertireoze, ali ako se vama jednom desilo da vam ciklus kasni 20 dana to zaista ništa ne mora da znači.

Dakle, zaključak je : vaše tegobe mogu da budu zbog poremećaja štitne žlezde, ali i zbog anemije, psihogene itd.

Ako želite ipak da isključite tu mogućnost poremećaja štitne žlezde, možete da proverite njenu funkciju merenjem vrednosti TSH, T4 i T3 u krvi.
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 05, 2006 12:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jul 30, 2006 2:40 pm
Postovi: 138
Sve ovo lici na moje simptome i verujem da je u pitanju stitna zlezda!Idi i odradi sve potrebne analize kako bi sto pre pocela sa terapijom (u slucaju da jeste stitna zlezda),posto samo mi znamo koliko je strasno nositi se sa svim tim simptomima!Zelim ti svu srecu i javi se kad odradis ananlize!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 06, 2006 4:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 6:26 pm
Postovi: 8
Hvala vam puno na odgovorima....i treba jos jednu stvar da napomenem...skoro je cak i kosa pocela da mi opada,nije alopecija(koncentrisano opadanje) vec globalno se stanjuje...treba i da napomenem da mi je losije krenulo na fakultetu,a po prirodi sam nervcik i perfekcionista,pa da li je moguce da je sve ovo i od samog nerviranja?!Ne volim odmah da pomisljam na najgore,a pogotovo sto ce se sigurno dosta ljudi pronaci u mojim simptomima, pa ce me odmah naplasiti kojekakvim pricama...Ali logicno je da cim sam ovde postavila pitanje,kakav odgovor i mogu da dobijem... :P
Samo doktoru da napomenem da sam pritisak vise puta merila na elektronskom meracu kod kuce, cak i vise nego moj komsija od 80 godina!
Jos jedna stvar isla sam kod lekara u proteklih tri meseca vise nego za ceo zivot..i kod ginekologa,lekara opste prakse, neurologa,otorinolaringologa, oftalmologa...i krv sam vadila vise puta..niko mi cak ni u sali nije aludirao da uradim testove na stitnu zlezdu iako po mnogim procenama sam imala problema sa hormonima...Svi bi mi rekli aman dete imas li ti preca posla, sto je licno bio atak na moju licnost jer zaista prezirem da idem kod lekara! I tako mnogi simptomi ostaju,ponekad nestaju,pojavljiju se novi....i sta covek da pomisli! Sve mi je, a nije mi nista! :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 06, 2006 4:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 6:26 pm
Postovi: 8
I da jos jedna stvar, ako i jeste stitna zlezda ili zvuci kao da jeste...da li postoje neke prirodnije varijante od samih lekova ...ako nista drugo bar preventivno?Hvala svima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 07, 2006 2:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Vama je krvni pritisak u granicama normale samo vam je sistolni pritisak na gornjoj granici.
Pojačano opadanje kose, izmedju ostalog, može biti simptom poremećaja štitnjače. Poremećena funkcija štitne žlezde se leči medikamentima. Hiperfunkcija se leči tireosupresivnim lekovima, a hipofunkcija supstitucionom terapijom. Takodje u lečenju hiperfunkcije se primenjuje i radioaktivni jod ili hirurška- subtotalna ili totalna strumektomija. Postoje opisani slučajevi spontane remisije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 8:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 6:26 pm
Postovi: 8
Hvala Dr M,sto se tice cvorica na vratu,pod prstima u toku gutanja nista se ne pomere i ne desava!Samo stoji, ne primecuje se golim okom ,ali dovoljno je sto mogu da je napipam...jel to limfna zlezda i sta bi to moglo biti i da li uopste ima veze sa stitnom zlezdom? tacnije se nalazi na sredini vrata(grkljana),sa desne strane...Cak mi je i blago uvecana zlezdica vec mesecima iza levog uveta...Sta bi to moglo biti?

p.s. Koje vitamine i minerale treba unositi kada je usporena stitna zlezda?Jel postoje neki oblici alternativnog i kucnog lecenja u blagim stadijumima? Hvala doktoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 9:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Jel si uradila ove predlozene analize??!!!


Ako nisi, ne bi bilo lose, cisto radi svog mira da ordadis i analize (opet sam dosadna :oops: ) na hepatitise B i C.

ovo ti kazem samo iz razloga, sto moze da se desi (a ne mora da znaci), da opisani simptomi koje imas (osim lupanja srca) mogu da ukazu i na postojanje jednog od ovih virusa.

Znaci, bez panike, ali ne bi bilo lose da ih odradis. To ti govorim, jer pored opisanih tegoba, koje mogu znaciti i sve i nista, moze da se desi ta blaga temperatura, uvecane zlezde (nekada samo na preponama, nekada na vratu, pod pazuhom) mogu da budu jedan od simptoma, a inace, kad je hepatitis u pitanju, nekada ne mora biti uopste NIKAKVIH simptoma!! :o :(


Pozdrav, Majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 27, 2006 11:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Što se tiče žlezdice na vratu, ona verovatno ne pripada štitnoj žlezdi već se radi o limfnom čvoru. Uvećanje limfnog čvora može biti uzrokovano nekim aktuelnim procesom npr. nekom virozom, problemima sa zubima itd. ili može biti stara stvar, dakle zaostao uvećan limfni čvor nakon neke stare infekcije. To što ste napipali iza uveta može biti retroaurikularni limfni čvor, a može biti i higrom (porekla tetive) npr...
Kao što vidite nemoguće je sa sigurnošću reći šta bi to sve moglo biti, to ipak treba da pogleda i palpira stručno lice (kao i limfne žlezde u pazušnoj jami i preponama). Potrebno je da uradite i KKS sa leukocitarnom formulom i biohemiju.
Što se tiče štitne žlezde, ona luči hormone koji su odgovorni za metabolizam. Kad se utvrdi poremećaj štitne žlezde tj. pad ili višak njenih hormona dolazi do poremećaja metabolizma i jedino supresivna ili supstituciona terapija to mogu da isprave. Bez analize hormona ne može se znati da li postoji njen poremećaj i ako postoji o kom poremećaju se radi , hipofunkciji (smanjena) ili hiperfunkciji (povećana), a od toga zavisi terapija.

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 6:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 6:26 pm
Postovi: 8
reci mi samo za hepatitis B i C da li doktor moze i kroz standardnu analizu krvi da uoci postojanje tih virusa?moram da napomenem da sam vadila krv pre mesec dana i da je sve u redu,a pri tome sam primetila da rade i test na neke retke oblike limfocita kao sto cu monociti i bla,bla,bla jos tamo neki i to mi je sve u granicama normale....nalaz krvi mi je u redu...Ali cvorici se i dalje nisu povukli....cak sto je gore osecam i neku neprijatnost u stomaku,pa se tripujem da nije slezina pa mozes vec misliti zaplet u jednoj glavi hipohondra...:) Salim se...hvala svima na odgovorima..
Doktore treba ti dici spomenik jednog dana..:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 7:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 6:26 pm
Postovi: 8
I da da pitam doktora ne vezano za do sadasnju pricu...Imam neprijatnosti na levoj strani ispod rebara...Homeopata mi je rekla da mi je malo endokrini sistem uspavan zbog stitne zlezde...ali me zanima da li to moze da bude slezina u tom predelu i da li je to nesto opasno ako mi je ona uvecana u kombinaciji sa par uvecanih limfnih zlezda???hvala..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 8:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 11:18 pm
Postovi: 204
procitao samnekoliko tvojih postova,i izvini ako cu biti grub,ali zasto jednostavno ne odes do ljekara i ucinis UZV pregled vrata i hormone stitnjace?
to je jednostavno i znaces da li ti je stitnjaca u pitanju ili ne.za jedan dan.
umjesto da ovdje "peglas" narod!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 19, 2006 5:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Zaista ne treba da nastavite sa ovim samolečenjem. Meni nije teško da vam sve ovo objašnjavam, ali ne vidim kuda sve to vodi...
Kroz standardnu analizu krvi može na osnovu nekih drugih parametara (npr. ALT i AST) da se posumnja na HBV i HCV infekciju tj. hep B i hep C i mnogo drugih uzroka porasta transaminaza.
Splenomegalija - uvećana slezina (ako je imate) i generalizovana limfadenopatija se zajedno pojavljuju u mnogim stanjima kao što su sy mononucleoticum, hematološki poremećaji, sistemske bolesti vezivnog tkiva...itd.
Mislim da ste dovoljno pametni da pomoć potražite na pravom mestu, a to nisu ni forum koji je edukativne prirode, ni homeopata.
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: