Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: DEBLJINA ENDOMETRIJUMA ZA IVF
PostPoslato: Čet Okt 19, 2006 1:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 2:59 pm
Postovi: 205
Iza sebe imam jedan neuspeli IVF sa doniranim jc.Naime 5 embriona mi je vraceno( oplodjene donirane jc) sa debljinom endomettrijuma od svega 6mm.kako sada znam mnogo vise nego na pocetku,pitam se kako je moguce da su nasi lekari i to eminentni strucnjaci( jer sam ja IVF radila u jednoj renomiranoj privatnoj klinici) tako NEMARNI.Tokom celog procesa paznju su usmerili na donatora i dobili 6 jc od kojih se 5 uspesno oplodilo,sto je bilo SUPER,ali moj endometrijum kao da im uopste nije bio bitan.Pila sam cikloproginovu ,pocev od prvog dana menzisa,prvo bele a posle braon u duploj dozi i ovesin krem 9 dana vaginalno.OD pocetnih 4mm moj endometrijum se povecao na svega 6mm na dan transvera.Uzas! Molim sva strucna lica na ovom forumu, a i ostale koji nesto znaju da mi kazu na koji nacin poboljsati endometrijum.Da li pomazu neki fitoestrogeni?Zamislite svo to mucenje koje sam prolazila zajedno sa donatorom( koga sam imala strecu da pronadjem) i tako neodgovoran lekarski tim.O nasim lekarima i to strucnjacima stvarno nemam reci pohvale vec naprotiv.Kako ja vec razmisljam o novom pokusaju ovo mi je glavna preokupacija jer ce moj donator pokusati da mi pomogne i drugi put ali zato moram da dam sve od sebe da ovog puta endometrijum bude bolji.
Pozdrav,jos uvek ocajna,BMW.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 12:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 2:59 pm
Postovi: 205
da li je moguce da niko nista ne zna,toliko vas je prolazilo kroz neku od metoda pa i IVF! Da li su vam lekari uopste spominjali endometrijum i njegovu vaznost.Kako rece jedna clanica na ovom forumu, nama trebaju tri diplome,jednu vec imam ( ekonomski fakultet-pa opet nisam u stanju da za kratko vreme stvorim 3000 eura), ali izgleda da sam trebala fda zavrsim medicinu jer smo ga ugasili ocigledno ako odemo bez ikakvog predznanja,ma kakvo pred znanje, ni doktorat nam izgleda ne bi vrsio nikakav posao,posto je kod nasih strucnjaka sve individualno,kako kazu NEMA PRAVILA!
Ajte malo potrudite se pa mi nesto napisite o ovom endometrijumu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 2:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 06, 2006 8:46 pm
Postovi: 11
Draga moja
i meni nije bilo jasno ovo pitanje pa sam malo istrazivala i dosla do ovih saznaja:
Debljina endometrija se značajno mijenja tijekom ciklusa, a endometrij je najdeblji u drugoj fazi ciklusa, nakon ovulacije. Normalne vrijednosti su od 5-12mm.
Debljina endometrija je idividualna, za postupak IVF poželjno bi bilo postići debljinu endometrija veću od 7mm, ali obicno je na dan aspiracije vise od 8,5mm i da unatoc uvriejzenom misljenju, debljina nije u korelaciji s uspjesnim ishodom postupka.
Nadam se da sam pomogla!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 3:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 27, 2006 3:41 pm
Postovi: 26
Lokacija: juzna pruga
Draga BMW,nisam lekar pa ti nemogu dati bas neko ekstra objasnjenje.Ono sto ja znam je-u vreme ovulacije debljina endometrijuma je od 6-10mm posle ovulacije dnevno se povecava za o.2mm u proseku.Posle embriotransfera obicno se daje Utrogestan(progesteron)kao podrska endometrijumu tj.da bi se omogucilo prihvatanje embriona.
Da li su tebi davali neku terapiju posle embrio transfera?

Puno srece!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 3:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 2:50 pm
Postovi: 40
Evo sta sam ja nasla na netu ( odgovori od dr. Harni )

"Debljina endometrija se obicno mjeri u vrijeme indukcije ovulacije, kako bi se odredio optimalan trenutak za injekciju hCG (Profasi). U ovo vrijeme idealna debljina je 9 mm, ali je “dobro“ sve preko 7 mm."

"Naime, njemacki znanstvenici (Christian-Lauritzen-Institut u Ulmu) nalaze statisticki znakovito poboljsanje debljine endometrija uz uporabu ekstrakta Ginko biloba (3x2 drag dnevno) u spontanom ciklusu (u prosjeku 9,3 mm). Kako se radi o lijeku koji inace poboljsava cirkulaciju, vjerojatni razlog povecanja debljine endometrija je poboljsanje prokrvljenosti maternice.

Srdacan pozdrav,
Dr. Vesna Harni "

Nadam se da sam malo pomogla :)

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 3:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 2:59 pm
Postovi: 205
Hvala vam svima na odgovorima,problem kod mene je taj sto ja nisam prolazila kroz postupak stimulacije,vec moj donator.Njoj je dan aspiracije endometrijum bbio 10mm,tako da sa te strane ja nisam bila stimulisana.Meni su davali, kao sto napisah cikloproginovu i ovestin krem, pre transfera i a nakon utrogestan i to 3x2.Kada sam posle 3 nedelje od transfera otisla na UZ endometrijum mi se nije ni makao,svega 6mm!Zato mi je jako bitan obvaj podatak o ginko bilobi i pokusacu sa nekim fitoestrogenima,samo jos da otkrijem gde ih ima i kako ih koristiti.Jer endometrijum od 5-6mm na dan transfera ipak nije dobar pocetak IVF.
Jos jednom svima hvala,a nadam se da cu cuti jos nesto o ovome jer se necu upustati u novi postupak dok ga ne popoboljsam koliko toliko.
Veliki pozdrav svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 8:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Progesteron luci zuto telo u prvim nedeljama prudnoce nije mi jasno kakve to veze ima sa endometrijumom? Mislm da je hormon LH zaduzen za endometrijum :-? ili gresim?

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 8:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 2:59 pm
Postovi: 205
Sada sam u nedoumici, a izgleda i moja doktorka,da li je nedovoljna debljina endometrijuma posledica nedovoljnog lucenja progesterona ili estrogena( buduci daje ona spomenula estrogen).Pa se pitam ko joj dade tu doktorsku diplomu?!Ajte razjasnite mi malo, da li da trazim da pijem nesto sto u sebi ima pripodni estrogen ili progesteron.Koji su fitoestrogeni to sam vec pronasla,ali sad za fitoprogesteron ( da li to uopste postoji) me znam.Ginko cu svakako da probam.
Pozdrav svima koji ne gube NADU.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 23, 2006 10:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 23, 2006 10:43 pm
Postovi: 53
Lokacija: tu negde
Izvinite sto se ovako ubacujem,ali ako mogu da pomognem.Nisam lekar,ali koliko ja znam tu je problem sa hormonima jajnika i mislim da je za rast endometrijuma odgovoran estradiol,pa mislim da bi mogla da probas sa fitoestrogenima.

pozdrav i puno srece :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 12:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
I ja mislim da sam jednom kada sam radila inseminaciju dobila inekciju estradiola - znam da je bilo nesto uljano - kao da pomogne da endometrijum zasri...ali najbolje da ti na ovo odgovori neko strucan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 5:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
meni je endometrijum u trenutku punkcije bio 14 mm,
a vrednost estradiola 5,07 dva dana pre punkcije.
ne znam da li je ovo previse ili ne.


mada mi se cini da je jednom bila rasprava na temu o debljini endometrijuma, i da to i nije bitno. mozda gresim, proveri pretrazivacem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 2:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 27, 2006 3:41 pm
Postovi: 26
Lokacija: juzna pruga
Blonde je napisao:
Progesteron luci zuto telo u prvim nedeljama prudnoce nije mi jasno kakve to veze ima sa endometrijumom? Mislm da je hormon LH zaduzen za endometrijum :-? ili gresim?

Gresis,Za rast endometrijuma zaduzen je estradiol,progesteron luci zuto telo posle ovulacije pripremajuci tako sluzokozu materice za plod.Napominjem da nisam lekar i da su meni tako objasnili pa ako su lagali mene i ja lazem vas.




BMW,moje licno misljenje da tebi trebaju oba hormona u pravo vreme i u odgovarajucoj kolicini.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 27, 2006 3:41 pm
Postovi: 26
Lokacija: juzna pruga
Pogledajte o hormonima ,ovulaciji i jos ponesto www.woomb.org


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 6:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 2:59 pm
Postovi: 205
Hvala Djole, svakako cu pogledati.Ja mislim da u toj cikloproginovi koju am pila dok je moj donator prolazio kroz stimulaciju gonalom i menopurom, bila kombinacija ta dva hormona, ali ocigledno nije dala bas neki rezultat.Doktorka kaze da drugi lek ne postoji, pa cu zato pokusati sa nekim dodatkom u vidu fitoestrogena.Procitala sam da ga ima u soji,kikirikiju,bademu,semenkama lana....ili pak da probam sa kombinacijom meda,polena,propolisa i maticnog mleca.Ne znam koliko ce pomoci,ali cu u vreme pauze do narednog pokusaja probati da poboljsam endometrijum na taj nacin.Ili da probam sa ginko bilobom.Nemam pojma, a verovatno cu promeniti i doktora.Oticicu na razgovor kod Ljubica,on bar ima zamrzivac, a to je meni jako bitno jer idem sa donatorom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 92 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: