Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Čet Okt 02, 2014 8:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 02, 2014 8:37 pm
Postovi: 8
dobro vece svima, potrebna mi je pomoc sa vasim iskustvima i savetima
naime, decko ima vec par godina problem sa ejakulacijom tj nema ejakulata (aspermija)
isao je kod urologa koji ga je poslao kod endokrinologa koji je posle brda testiranja (vadjenja krvi, MR skeniranja, hormonskog statusa, KKS, pregleda, LHRH testa, inekcije testosterona) dao dijagnozu hipogonadotropni hipogonadizam.. najveci problem su vrednosti polnih hormona gde je testosteron 0.7, a i LH i FSH ispod granice normale.. na osnovu svega toga mu je rekao da treba da prima inekcije testosterona, medjutim decko to ne zeli
pa me zanima da li je neko imao ovakav problem, zabrinuta sam da li uopste nesto osim inekcija moze pomoci
svaki komentar i savet ce mi biti koristan, unapred hvala :)
p.s. citala sam po netu o biljkama (tribulus, tongat ali, mucuna puriens) i zelimo pokusati sa tim, nadam se da ce to imati nekog efekta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Sub Okt 04, 2014 12:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Nedostaje najvazniji podatak, a to je da li je u pitanju primarni ili sekundarni hipogonadizam; tj da li je problem u testisima tj da li testisin ne mogu da proizvedu testosteron ili hipofiza ne salje "signale" tj LH testisima da proizvode testosteron? Ili je nesto trece u pitanju?


endokrinologija/nacin-povecanja-broja-perifernih-hormonskih-receptora-t52440.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Ned Okt 05, 2014 11:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 02, 2014 8:37 pm
Postovi: 8
koliko sam zapamtila to sto sam procitala na svim nalazima, nije pisalo koji hipogonadizam.. sad sam trazila na internetu o tim tipovima ali ipak necu da lupam koji je :) secam se i da je pisalo da ima maljavosti, jedino je redukovana na grudima, lipomastija.. normalno je prosao pubertet i problem se odjednom pojavio pre 2, 3 godine
mozda bi pomogla informacija da je radjen i ultrazvuk testisa i da tu nisu nasli neki problem, homogene strukture, normalnih dimenzija i mislim da su mu usmeno rekli da sto se tice testisa da ne vide tu problem posto je valjda bilo spermatozoida (izvinjavam se ako to mozda nije moguce i ako sam pogresno prenela informaciju)... na inekciju testosterona je odreagovao, T je 4. dana bio 13, a 5. dana 15, ali se njemu ne svidja sto je to sinteticko ubacivanje T, a organizam sam ne pravi T plus sam citala da te inekcije smanjuju broj spermatozoida.. klomifen 50mg je pio 4, 5 dana i prestao posto je imao problema sa vidom, pio je 3x1
pre toga je kod urologa u privatnoj ordinaciji dobio mesec dana inekcija jednom nedeljno plus dva meseca tablete, gde je naravno bilo poboljsanja ali cim je prestao sa terapijom polako se situacija vracala na staro
nadam se da sam bar malo pomogla sam ovim informacijama, hvala na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Pon Okt 06, 2014 12:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
U poslednjoj poruci sam stavio link gde sam spominjao par vrsta na koji se moze tretirati hipogonadizam,
inace ako je klomifen povecao nivo testosterona onda se radi o sekundarnom hipogonadizmu tj najverovatnije hipofiza ne salje signal testisima da proizvode testosteron,
sto se tice sintetickog testosterona istina je da on gotovo totalno zaustavlja prirodnu proizvodnju LH i FSH (i testosterona) sto znaci i neplodnost. Medjutim postoji nacin da se ovo zaobidje- tj koristenjem HCG-a, takodje uz sve ovo uglavnom je potreban anitestrogen tj AI.

druga opcija je da ponovo proba s klomifenom, ali sa daleko manjom dozom- u vecini slucajeva 3X nedeljno po 12.5 mg je sasvim dovoljno, doze koje je vas decko pio su enormno velike i takodje je verovatno osim problme s vidom bio i jako emotivan itd, u slucaju kad se koristi klomifen mora se koristiti i jako mala doza anitestrogena.


treca opcija je da korsiti HCG + anitiestrogen mada ovo retko postize jako dobre rezultate.

sto se tice prirodnih preparata, vecina su jednostavno nedovoljno efikasni.


Uz sve ovo receno- treba obratiti paznju i na druge hormone, jer citav endkorini sistem zavisi jedan od drugoga, tako da ako recimo nivo testosterona se podigne prirodno treba da se podigne i nivo hormona stitne zlezde i nadbubrezne ako ne onda opet dolazi do razno-raznih poteskoca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Pon Okt 06, 2014 8:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 02, 2014 8:37 pm
Postovi: 8
hvala vam mnogo na brzom odgovoru :)
procitala sam sve sa tog linka, ali nije mi poznata ta metoda niti je taj doktor (inace poznati endokrinolog iz klinickog centra Srbije, no nebitno) a ni ni jedan drugi spominjao
najveci problem je taj sto decko ne zeli inekcije plus je takva terapija dosta skupa.. inekcije koje je uzimao su bile 5, 6 hiljada za jednu dozu, ne znam tacno koliko je jedinica uzimao
recite mi da li znate koliko bi dugo trajala ta terapija i od cega bi se sastojala? ako sam dobro razumela trebalo bi inekcije testosterona, hcg-a i Al? za ovo bi verovatno trazio uput i neko odobrenje od lekara da pokusa sa takvom terapijom

najvise sam zabrinuta da li je taj problem resiv, tj da li posle odredjenog broja ponavljanja neke terapije moze kasnije organizam sam da proizvodi testosteron ili mora stalno da bude na inekcijama ili nekoj drugoj terapiji?

sto se tice klomifena - da, bio je veoma razdrazljiv i nervozan osim tog problema "kasnjenja" vida, i kad je to napomenuo doktoru on mu je rekao kako to ne moze biti od leka i napisao posle dijagnoze da treba da zavrsi terapiju klomifena ovog puta po 2 tablete na dan i kad zavrsi to da ipak treba da prima inekcije T 3 do 6 meseci pa kontrola (znaci on je vec odlucio koja bi terapija bila, a klomifen cisto da se ponovi da ne bude da nije pokusao i sa tim)...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Uto Okt 07, 2014 12:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Testosteron enthanate je u ovom trenutku najbolji po misljenju mnogih, u proseku jedna bocica ovoga bi trebala da traje oko 10 nedelja, i cena iste je negde oko 30-ak evra max, HCG bi kostao oko 15-ak evra za isti period, a kao antiestrogen je najbolji aromasin ili exemestane, on je skup ali ga rade i manje poznate labaratorije i ovo bi kostalo otprilike 30 ak evra, dakle cena nadomjestka testosterona bi po mojoj proceni kostala 8 evra po nedelji, racunam po zapadnoevropskim cenama. U SAD bi isti tretman kostao mnogo manje, ne znam kako se cene krecu u Srbiji. Medjutim 5 hiljada po inekciji je cista prevara.

Sto se klomifena+ aromasina+ uz to ide i vitamin d i tokoferil (vitamin e) a najbolji zivor tokoferila su orascici (orah, lesnik i ostali orasasti plodovi osim kikirikija koji je smece. Uglavnom cena klomifena nije jako skupa a kutija traje u nedogled posto 1 tableta traje vise od nedelju dana- 12.5 mg odnosno 1/4 tablete ide 3 X nedeljno, aromasin ide po potrebi medjutim manje ga se koristi nego na nadomjesku testosterona, tako da cenao ovoga je par evra po nedelji dana. Medjutim mana ovoga je sto nema ni blizu efekat kao nadomjestak testosterona, ova vrsta terapije se nekad koristi kao tzv "klomid restart protokol" tj kod ljudi s niskim testosteronom se ova terapija radi oko 3-4 meseca i nekad se desi da se proizvodnja testosterona normalizuje- zavisno od uzroka problema mada generalno kod kongenitlanog hipogonadizma tj kod "urodjenog" retko kad ima efekta i cim se terapija zavrsi testosteron opet "padne".


U svakom slucaju ponekad tzv "restart protokol" ponekad uspe, medjutim u vecini slucajeva gde je testosteron urodjeno nizak nadomjestak testosterona je trajna terapija, tj cim se prekine situacija se vraca na istu koja je bila pre.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Sre Okt 08, 2014 4:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 02, 2014 8:37 pm
Postovi: 8
nadam se da cu vremenom uspeti da ga nagovorim da pokusa sa inekcijama, za sad nije uopste za to, tako da ce verovatno pokusati za sad sa klomifenom
sto se doze klomifena tice, mislite da je tako mala doza dovoljna da poboljsa njegov slucaj potpunog nemanja ejakulata (aspermije)? i da li treba piti tu kombinaciju klomifena, aromasina i vitamina npr 3, 4 meseca pa napraviti pauzu ili dokle god zeli?

za sada decko gleda da bude sto prirodnije, pa smo nasli tribestan koji se uvozi iz Bugarske, citala sam po internetu da je dobar, pa ce probati sa tim 3 meseca.. pored toga sam mislila da ubaci i vitamin d, mg i cink, za selen nisam sigurna

takodje se dosta pise i za peruvijansku maku da utice na hipofizu (http://macaperuvian.com/za-muskarce/kako-deluje) pa mozda moze pomoci maka plus neki vitamini, verujem da vredi pokusati...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Čet Okt 09, 2014 12:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Zaboravio sam da napomenem da nisam lekar, ovo mi je manje vise hobi- medjutim imam dosta iskustva jek sam dosta "saradjivao" s bodibilderima i pomalo s hipogonadizmom- iz onoga sto sam ja video tribulus nema neki znacajniji efekat na testosteron, ako ga uopste ima. Jako malo prirodnih preparata koji ima ima efekat i obicno on ne traje dugo pa ga onda ljudi koriste po sistemu 5 dana pa 2 dana ne koriste da bi duze trajao efekat. Mislim da je klomifen bolja i jeftinija solucija barem za sada ako funkcionise, sto ce pokazati nalazi. I da 12.5 mg bi trebala biti dovoljna doza, 3X nedeljno, uz to ide vitamin d i orascici/tokoferil, i najveca komplikacija je kod antiestrogena- tj naci pravu dozu jer estrogen bi trebao da bude oko 25 pg/ml +/- 10, manje od toga i vise od toga nije dobro, dobra stvar kod klomifena je sto bi trebao da poveca plodnost,

same inekcije testosterona cak imaju i negativan efekat na plodnost ali zato tu pomaze HCG


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Čet Okt 09, 2014 2:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 02, 2014 8:37 pm
Postovi: 8
hvala vam puno na savetima, probace nesto pa cemo videti kakvi ce biti efekti
sve najbolje, pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: potrebna pomoc-hipogonadizam
PostPoslato: Čet Feb 19, 2015 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 02, 2014 8:37 pm
Postovi: 8
evo da se javim posle nekih pokusaja
dr je decku prepisao klomifen 25mg na dan, 3 meseca pa kontrola, pored toga rekao da jede puno mesa, salate (naglasio mu je karfiol koliko se secam) i manje ugljenih hidrata. za rezultat mu je rekao da uradi samo slobodan testosteron, pre pocetka terapije je bio 6.46 a posle 8.6 (donja granica u toj lab za free T je 15.6)... sto se njegovog dozivljaja i primetnog povecanja ejakulata tice, tu se nista specijalno nije desilo, nikakvo poboljsanje nazalost...
sad treba da ide na kontrolu sa tim rezultatom, pa da vidi sta ce doktor reci, priprema se i ocekuje da ce mu prepisati injekcije

takodje, probao je 20tak dana sa tribestanom, osecao je promene u raspolozenju ali ce biti pre da je neki placebo efekat posto je u to vreme otisao kod dr i radio analize gde mu je T bio 0.3 (a pre tribestana je bilo 0.7 (ne znam jedinicu))...

ja se nadam da ce mu prepisati osim testosteron depoa i taj hcg, kako ne bi bilo kontraindikacija po plodnost
posto ce to biti duza terapija, razmisljamo da mu ja dajem injekcije posto sam po struci zavrsila medicinsku za laboratoriju, nisam davala injekcije ali znam da nije komplikovano i da mi neko moze pokazati, posto sam naisla na informaciju da osoba sama u gluteus sebi ne moze davati intramuskularnu

ako neko ima iskustvo ili misljenje nek slobodno pise
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: