Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: za dr. Obgyn: verovatnoća da se ponovi rascep usne i nepceta
PostPoslato: Uto Sep 30, 2008 11:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 29, 2008 4:01 pm
Postovi: 8
Lokacija: Nis
Pošto već danima listam ove stranice i čitam o svemu, a naročito pratim Vas i Vaše javljanje na forumu gde se vidi da stvarno imate iskustvo zlata vredno, odlučila sam da Vam se i ja obratim u nadi da ćete mi odgovoriti i dati neka pobliža objašnjenja o mom problemu.

Imam 29 god., a sa 22 sam rodila. Pre toga kao ni do sada nisam imala trudnoću, to je bila jedina i ne baš bajna na samom kraju, kada treba da usledi radost.

Imam ćerkicu od 7 god. koja je rođena sa rascepom usnice i kompletnog nepceta 2001. god. Ukratko, usna je sanirana sa 6 meseci života, a nepce sa navršenih 1g i 2m i sve to je rađeno na VMA, sve je proteklo u najboljem redu, imamo svaki 3-6 meseci kontrole i imali smo jednu korekciju nosa sa 6 god. Sve u svemu ona je sada jedna divna i pametna devojčica koja redovno pohađa školu, nema nikakvih proble sa govorom osim što imamo malo problema sa izrastanjem stalnih zuba na mestu rascepa ali i to se sve da rešiti sa protezama tako da to nije ništa na osnovu onoga šta nas je snašlo sve od rođenja. Trudnoća sa njom je protekla sasvim uredu, inače sam Rh- pa sam redovno kontrolisala antitela i to je sve bilo ok, Rhogam sam primila posle porođaja, nekoliko sati. Pored svih normalnih kontrola koje prođe jedna trudnica i gde su sve bile dobre, ne mogu još uvek da verujem da mi niko nije mogao videti na UZ, koja sam imala tri u toku trudnoće, da nešto ne valja sa bebom do samog porođaja kad se imalo i šta videti. U trudnoći nisam pušila niti sam uzimala bilo kakve lekove, bila sam veoma vesela i zdrava trudnica, a posle porođaja sam dobila jako škrta objašnjenja, tipa da sam verovatno imala neki virus, u prva tri meseca, koji se nije iskazao na meni već se odrazio na plod. Ja i suprug nemamo nikakvih sličnih anomalija u porodici. Ne bih želela da ostanem na jednom detetu ali se jako plašim ponavljanaj svega toga jer iskreno mislim da ne bih imala snage da još jednom prođem kroz sve to.

Molim Vas,
ako imte malo vremena, da mi kažete Vaše mišljenje o svemu tome i kolika je verovatnoća da se tako nešto ponovi u drugoj trudnoći?

_________________
Biti roditelj je nesto izvanredno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 06, 2008 11:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 18, 2006 2:50 pm
Postovi: 107
Nina, vidim da nema nikog strucnog da ti se javi, bas mi je zao :-? . Mozda je najbolje da se o ovome raspitas kod nekog geneticara (mada nije dokazano da je genetika u pitanju).

Samo zelim da te pozdravim i da ti kazem da je moja mladja sestra rodjena sa rascepom usne i nepca, da je danas prelepa odrasla devojka koja ima najlepseg sincica na svetu i da nema razloga za brigu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 06, 2008 11:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Faktori rizika koji vode nastanku rascepa usne i nepca deluju veoma rano, između 4. i 12. nedelje inrauterinog razvoja.

Većina žena u ovom najkritičnijem periodu nije svesna da se nalazi u gestacijskom dobu.

Iz tog razloga ne obraća se dovoljna pažnja faktorima rizika kojima je u tom periodu izložena, a koji mogu dovesti do mnogobrojnih anomalija ploda, među kojima značajno mesto zauzimaju rascepi usne i nepca.

Vreme za reagovanje je kratko i reakcija je često zakasnela.
Neophodno je identifikovati faktore rizika u nastanku rascepa usne i nepca, a njihovo štetno dejstvo sprečiti.

Proučavan je uticaj infekcija i hroničnih bolesti majki u trudnoći. Ispitivanjem su obuhvaćena deca rođena u periodu mart 1999 - decembar 2003, kao i njihovi roditelji.

Studijsku grupu je činilo 96 dece sa anomalijama usne i nepca, lečene u Ginekološko-akušerskoj klinici Kliničkog centra u Nišu (Odeljenje neonatologije), VMA Beograd (Institut za plastičnu hirurgiju), Institutu za zaštitu majke i deteta - Novi Beograd i Dečijoj klinici u Tiršovoj u Beogradu. Kontrolnu grupu činilo je 142 zdrave dece.

Skoro 40% majki studijske grupe u toku I tromesečja bilo je inficirano virusnim infekcijama (grip), što je statistički značajno više u odnosu na svega 6,34% majki kontrolne grupe (p < 0,001).

Rezultati o infekcijama kao mogućem faktoru rizika u nastanku rascepa usne i nepca u saglasnosti su sa rezultatima drugih studija koje su se bavile ovom problematikom.

Potvrđeno je da ova, naizgled bezopasna, a veoma česta bolest na našem podneblju može da ostavi katastrofalne posledice po plod.

Rezultati su pokazali da su majke studijske grupe češće bolovale od hroničnih bolesti (p < 0,05), a u obe grupe anemija je bila statistički najzastupljenija (p < 0,05).

Prisustvo anemije u studijskoj, u odnosu na kontrolnu grupu, na granici je signifikantnosti (p=0,05). Značajno je da se anemija prvi put u literaturi opisuje kao mogući faktor rizika u nastanku rascepa usne i nepca.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 06, 2008 11:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ova anomalija nastaje kao posledica multifaktorijalnog uticaja, od kojih su značajne genetske promene, virusna infekcija,toksini i hipoksija u prenatalnom periodu.

Postoji porodična sklonost javljanja sa nepravilnim dominantnim nasleđivanjem.


________________________________________________________



Istraživanje je s posebnom pažnjom ispitivalo infekcije kao uzrok pojave rascepa usne i nepca. Prilikom ispitivanja prisustva infekcije u trudnoćama ispitanica, nije utvrđeno prisustvo rubeole. Imajući u vidu njeno dugogodišnje proučavanje, kao i potvrđen štetan uticaj na fetus,
najverovatnije je da su takve trudnoće opterećene infekcijom rubeole završavale prekidom.

Nasuprot tome, u ovom istraživanju se zapaža značajan broj obolelih žena od gripa tokom prva tri meseca trudnoće. Majke studijske grupe su statistički značajnije u odnosu na kontrolnu grupu bile izložene infekciji gripa (p < 0,001). Prisustvo gripa u prvom tromesečju trudnoće, a na osnovu naših i rezultata ranijih istraživanja, može se smatrati poten-
cijalnim faktorom rizika.
Treba naglasiti da ova, na izgled bezopasna, a vrlo učestala bolest
na našem podneblju ostavlja katastrofalne posledice po fetus.


Da bi se dobili što uverljiviji rezultati o uticaju infekcije na fetus, ispitanice su evidentirale i pojavu epidemija u gestacijskom dobu u njiho-
vom kraju, kojima same nisu bile zahvaćene.

Potvrdu postojanja epidemija gripa u njihovoj bližoj okolini iskazalo je 14 (14,58%) majki studijske i 17 (11,97%) majki kontrolne grupe.

Pošto virus gripa može u organizmu da bude prisutan, a da organizam ne ispolji simptoma tologiju karakterističnu za grip, to ukazuje da je
broj majki opterećenih ovim virusom daleko veći.

Uticaj gripa kod majki, za vreme trudnoće, na rađanje dece sa rascepima proučavan je i od strane Markovića, ali se uočava manji procenat u odnosu na ovo istraživanje. Marković je u uzorku ispitivanja od 453 žene našao 72
(15,89%) majke koje su tokom prvog tromesečja trudnoće bile inficirane virusom gripa i iz tih trudnoća rodile decu sa rascepima, što je više no
duplo niži procenat u odnosu na rezultate ovog istraživanja − 36 (37,50%) majki studijske grupe.

Oba rezultata su u skladu sa rezultatima Zhang i Cay koji ukazuju da i obična prehlada kod buduće majke u toku prvog tromesečja trudnoće
povećava rizik za rascepe.

Nasuprot ovim podacima, Stoll i sar. groznicu, povišenu temperaturu i influencu ne povezuju sa pojavom rascepa. Početkom 90-ih godina kao faktor rizika od pojave rascepa se isticala šećerna bolest, a poslednjih godina njena uloga u nastanku rascepa sve se više potencira.


Stoll i sar. su ustanovili pozitivan odnos između hipertenzije kod buduće majke i pojavu rascepa.

Osim infekcija, i druge bolesti su u literaturi navođene kao faktor rizika za pojavu rascepa.
Prilikom ispitivanja prisustva bolesti u ovom istraživanju, uočava se da su najzastupljenije hronične bolesti. Ako se posmatraju sve hronične
bolesti zajedno, evidentno je se da su majke u studijskoj grupi statistički češće bolovale od hroničnih bolesti (p < 0,05).

Ako se sagleda prisustvo hroničnih bolesti u odnosu na njihove pojedine vrste, statistički signifikantna razlika između studijske i kontrolne
grupe se gubi. Statistički najzastupljenija hronična bolest u studijskoj i kontrolnoj grupi je anemija (p < 0,05).

Ako se uporedi prisustvo anemije u studijskoj grupi u odnosu na kontrolnu razlika je na granici signifikantnosti, p=0,051. Ovaj rezultat, o češćem javljanju anemije tokom trudnoća majki studijske grupe, nije bilo moguće uporediti sa rezultatima drugih autora, jer pregledom literature nije nađena anemija kao mogući faktora rizika u nastanku rascepa. Kako u ovom istraživanju nije zabeležena bolest u okviru koje bi se mogla javiti
anemija kao komplikacija osnovne bolesti, to treba skrenuti pažnju da bi anemija sama po sebi mogla da predstavlja doprinoseći faktor u nas-
tanku rascepa.

Ostale hronične bolesti su bile veoma slabo izražene, pa se ne može suditi o njihovom značaju za nastanak rascepa.


Zaključak


Prisustvo virusne infekcije (gripa) kod majki u prvom tromesečju trudnoće je značajan faktor rizika za pojavu rascepa usne i nepca kod
dece koja će biti rođena.
Adekvatnim informisa njem majki umanjio bi se uticaj ovog faktora.
Majke studijske grupe češće su bolovale od hroničnih bolesti, a u obe grupe anemija je bila statistički najzastupljenija. Anemija se prvi put u
literaturi opisuje kao mogući faktor rizika u nastanku rascepa usne i nepca.
Potrebna je kontinuirana edukacija mladih žena o faktorima rizika kojima mogu biti izložene u trudnoći.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: za dr. Obgyn: verovatnoća da se ponovi rascep usne i nepceta
PostPoslato: Sub Sep 27, 2014 12:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2014 11:56 am
Postovi: 1
Zdravo svima, moj sin je rodjen sa obostranim rascepom gornje usne, operacija nam je zakazana za 5. novembar u Tisovoj, radice je dr Rakic. Da li je neko imao iskustva sa tim doktorom? Ali postoji jos jedna stvar koja me brine, geneticar nam je nalozio da se uradi Fish analiza, pa me zanima da li se to radi svoj deci koja imaju ovakvu anomaliu? Mi nismo bili na razgovoru sa geneticarem, tako da ne znam puno o tome, samo nesto sto sam procitala na netu, znam da se radi da bi se utvrdilo da li dete ima sindrom. On je sasvim normalna beba, kao i sve druge. Ali opet me je strah zbog cega su nam poslali da to uradimo. Rezultat analize bi trebao da nam stigne za nekih 10-ak dana, ali toliko sam uplasena i nestrpljiva da ne mogu mirno da cekam, zato vas molim, ako bilo ko zna nesto o tome da mi malo objasni, unapred zahvalna!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: