Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: INTOLERANCIJA NA HRANU
PostPoslato: Pon Avg 26, 2013 5:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 01, 2013 3:32 pm
Postovi: 52
Pozdrav,

imam jedan veliki problem..

Imam 16 god. i dijagnostikovana mi je insulinska rezistencija, zbog koje imam povisen secer. Osim toga, gojazan sam i imam ceste bolove u stomaku pa mi je na preporuku mnogih prijatelja odradjn test intolerancije na hranu (na 350 namirnica!) i sada, kada sam uzeo rezultate imam mnogo cudnih stvari...

Na papiru je mnogo, mnogo stvari koje ja jedem, a koje, u narednih tri meseca ne smem ni da okusim. Nije to toliki problem, koliko je problem sta smem da jedem. Na mom spisku namirnica koje smem da jedem se nalaze neke stvari koje nikada nisam jeo, ali cu ih jesti zbog problema, ali opet, 90 dana je mnogo da jedem samo par stvari... ne znam sta da radim.... mnoge stvari su mi ostale i nejasne jer na papiru ni crveno, a ni zeleno nisu pomenute neke druge stvari koje bih mogao da jedem za veceru... recimo, ponekad spagete, dijetalne makarone ili slicno... Dakle, uspecu nekako da ovih tri meseca pokrijem rucak, ali ne znam sta cu za dorucak i veceru. Stvarno mi nije jasno jer ima dosta namirnica koje cu jesti, a opet, ne volim ih ili ne mogu da me zasite...

Nisam pametan, jer na spisku su mi ukinute skoro sve stvari koje bih mogao da jedem za dorucak i veceru... :( :( :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: INTOLERANCIJA NA HRANU
PostPoslato: Sre Avg 28, 2013 6:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Napisao si nešto, a zapravo ništa korisno da bi moglo konkretno da ti se pomogne.

Pretpostavljam da si platio test intolerancije na hranu. Trebalo je da tražiš da ti pored spiskova daju i konkretne savete kako da formiraš obroke, tim pre što imaš samo 16 godina.

Ja sam malo skeptična do tog testa, naročito za slučajeve kao što je tvoj. Mnogo više bi ti pomogao spisak namirnica sa njihovim glikemijskim indeksom sa napomenom da ti je dozvoljeno sve što ima GI < 50. Nađi ga sam na internetu (uporedi nekoliko), a možda ga dobiješ i kod doktora koji ti je dijagnostikovao stanje. Dobro je znati da GI određuju tri faktora:
sastav jednostavnih šećera u hrani
sadržaj topljivih balastnih materija i
sadržaj masnoća (npr. malo masnoće na kuvanom krompiru je ok, nikako pržen).

Insulinska rezistencija jednostavno znači, da je tvoje telo dobilo mnogo hrane, a ćelije su ostale gladne. Nedostaje im vitamina, minerala, masnih kiselina...

Zaboravi na špagete i ostale obroke pune ugljenih hidrata iz žita, osim onih iz celog zrna žita tzv. integralne, npr. pahuljice od raži, ječma sa jogurtom (retko i male količine; biće teško prvih dana, verovatno sa osećajem velike rupe u stomaku, ali brzo ćeš to prevazići).

Uzdržavanjem od namirnica na koje si preosetljiv (u početku, a kasnije rotacijskom dijetom) i čišćenjem organizma nudi ti se mogućnost za oporavak i dugoročno zdravlje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: INTOLERANCIJA NA HRANU
PostPoslato: Čet Sep 26, 2013 2:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 26, 2013 2:09 pm
Postovi: 3
Bez fizicke aktivnosti tesko da ces nabaciti kvalitetnu masu... Plivanje ti je super da uvrstis uredovne aktivnosti.
A ako hoces da se zamastis i ugrozis zdravlje, cepaj pivo, fast food, i sve tog tipa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: INTOLERANCIJA NA HRANU
PostPoslato: Ned Okt 20, 2013 8:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 26, 2013 2:09 pm
Postovi: 3
Bez fizicke aktivnosti tesko da ces nabaciti kvalitetnu masu... Plivanje ti je super da uvrstis uredovne aktivnosti.
A ako hoces da se zamastis i ugrozis zdravlje, cepaj pivo, fast food, i sve tog tipa

ileatherjackets http://www.ileatherjackets.me.uk/
leather motorcycle jackets leather motorcycle jackets
ccna exam ccna exam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: INTOLERANCIJA NA HRANU
PostPoslato: Pon Avg 04, 2014 12:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 26, 2013 2:09 pm
Postovi: 3
[quote="mahisehar"]Bez fizicke aktivnosti tesko da ces nabaciti kvalitetnu masu... Plivanje ti je super da uvrstis uredovne aktivnosti.
A ako hoces da se zamastis i ugrozis zdravlje, cepaj pivo, fast food, i sve tog tipa

Interested in mybraindumps certification? Sign up for ibm certification dumps online training for fail-safe LPI exam preparation. See more detail on University of Pennsylvania Website and see wikipedia page best wishes.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: