Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Uto Sep 03, 2013 2:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 2:44 pm
Postovi: 3
Zovem se Marija.Imam 21 god.Imam izrazenu insulinsku rezistednciju.Treba mi hitno pomoc i adekvatna terapija.Pila sam siofor i od njega mi je bila velika muka, zatim gluformin i od njega mi je bila velika muka.Trenutno ne pijem nikakav lek osim cimeta. Cele zime sam imala upale krajnika, zatim sinusa... Imala sam i bakteriju u urinu. Doktorka mi je ekla da je to od secera. Cesto uriniram nocu. Opalo mi je mnogo kose. Desavalo se da imam aritmiju i cesto osecam veliki premor kao da sam trcala maraton... Vec duze vemena imam ovaj problem a u zadnje vreme mi nije dobro. Drzala sam dijetu kako sam mogla tokom cele godine.Posto uzimam trenutno zacinski cimet posle obroka ne znam samo kako da odredim kolicinu jer mi se desavalo da mi i secer opadne pa mi se misici tresu.Osecam da mi se misici povremeno blago grce a glava me boli dosta puta u toku dana i ponekad mi magle oci. Iako sam da kazem lepuskasta smeta mi i to sto imam malje tamo gde ne bi trebala kao zensko da ih imam. Mnogo csto sam nervozna i napeta pa poneki put i kada nemam potrebu za tim. Kako se sad i veme menja bice mi sve gore i gore.Da pomenem da mi je visina 168 cm i TT= 63kg trenutno.Kakvu terapiju trebam da uzimam,kako da vodim brigu o zdravlju i koje mere treba da preduzmem u vezi hormona?Sta da radim? Pomozite molim Vas. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Sre Sep 04, 2013 2:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Sto se tice sindroma policistickih jajnika, tu se ne bih previse petljao to je dosta komplikovana stvar, ocigledno je da postoje problemi na relaciji nadbubrezna- stitna zlezda i to bi se trebalo istraziti

Sto se tice niske osteljivosti na insulin- to je prioritet broj jedan i zapravo bez sredjivanja ovog problema ni hormonalni profil se nece popraviti- osim sto treba srediti zivotne navike, trebas se poceti baviti fizickim aktivnostima posto oni imaju izuzetan efekat na povecanje insulinske osetljivosti- e sad, ti si pomalo u nezavidnoj situaciji i tesko da si u stanju da se bavis nekim jacim vezbama i cak stavise one bi imale kontraefekat posto bi dodatno iscrpile organizam- ali mozes da pocnes sa pesacenjem za pocetak, pa onda poceti s nekim kruznim treningom (circuit training),

sto se ishrane tice- to je malo veci problem zato sto je izbor hrane dosta suzen tj problem je finansijska strana- uglavnom- princip ishrane je na bazi hrane s niskim glikemijskim indeksom, bez prostih tj jednostavnih ugljenih hidrata
znaci uglavnom sveze povrce, meso, dobre masti itd...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Uto Sep 17, 2013 1:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@marijaavr,
patofizioloska osnova sindroma policisticnih ovarijuma je insulinska rezistencija, koja izaziva - veoma slozenim mehanizmom - povecanje koncentracije muskih hormona i njihove aktivacije u telu zene. jedna od terapijskih strategija jeste uzimanje metformina, kada se smatra da je prevaga u uzroku na strani insulinske rezistencije. postoje i druge terapijske strategije koje vam necu ovde izneti, jer mi se cini da ste skloni samoinicijativnom pijenju lekova. morate se obratiti endokrinologu! (NE ginekologu).
u BG se ovom problematikom na visokom nivou bavi odeljenje prof. trbojevica, na klinici za endokrinologiju klinickog centra srbije

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Čet Sep 19, 2013 4:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 2:44 pm
Postovi: 3
Hvala svima na savetima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Pon Sep 23, 2013 10:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 18, 2013 2:47 pm
Postovi: 119
Pazi samo šta ćeš da primeniš. Ovaj drbgd je odličan copy-paste lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Pet Okt 04, 2013 1:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 04, 2013 1:48 pm
Postovi: 2
Dobar dan, imam PCOS radila sam hormonski status svi su u granicama normale, samo mi je prolaktin povisen, radila sam pre par dana ogtt test sa insulinemijama rezultat je sledeci:
glukoza 0' 4.2
60' 4.7
120' 4.4
insulin: 0' 10.9
60' 57.5
120' 42.4
Nema redovne mestruacije, a nemam ni ovulacije, da li po ovom nalazu mozda imam insulinsku rezistenciju, posto je iznad granica normale? Pozdrav i hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Ned Okt 06, 2013 11:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 04, 2013 1:48 pm
Postovi: 2
Ima li koga da odgovori??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Pon Okt 07, 2013 12:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
PCOS je jako komplikovana stvar, pogotovo sto uz to cesto idu druge boljke, smanjena osetljivost na insulin je jedna od njih, a cesto i prolaktin.
Uglavnom, jednostavno morate naci dobrog endokrinologa koji se razume i koji ce raditi brdo nalaza, jer bes kompletnog uvida i razumevanja situacije tesko moze da vam se pomogne.

to se tice niske osteljivosti na insulin- to je prioritet broj jedan i zapravo bez sredjivanja ovog problema ni hormonalni profil se nece popraviti- osim sto treba srediti zivotne navike, ishranu, trebas se poceti baviti fizickim aktivnostima posto oni imaju izuzetan efekat na povecanje insulinske osetljivosti


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sindrom policisticnih jajnika i insulinska rezisencija
PostPoslato: Ned Mar 30, 2014 1:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 11, 2013 4:46 pm
Postovi: 1
Volela bih ako bi cula misljenje nekog ko se razume u PCOS ili ima iskustva sa ovim sindromom.
Radila sam hormonsku sliku 3. dana ciklusa i rezultati su bili u okviru ref.vrednosti (FSH, LH, Prolaktin, Testosteron, Progesteron, Estradiol, FSH, Cortisol). Medjutim, progesteron u drugoj fazi ciklusa je ostao 2.2, sto je upucivalo na to da nije bilo ovulacije. Odnos FSH i LH je u redu, 4.7:3.8, testosteron je 0.1, ali odavno sumnjam na PCOS zbog pojacane maljavosti, stanjivanja i opadanja kose, produzenih ciklusa na 40-50 dana (3-4 puta godisnje se javljaju, inace su na 31 dan), masnih naslaga na stomaku i "muskog" tipa gradje, iako nemam problema sa tezinom. Na ultrazvuku mi nikad nisu spomenuli postojanje cisti.
Da li je moguce da se PCOS javi bez inverzije FSH i LH, bez povisenog testosterona, a sa ostalim simptomima koje sam pomenula.
Inace, vise od godinu dana pokusavam da ostvarim trudnocu, ali bezuspesno.
Zaista bih volela da mi neko kaze imam li razloga da sumnjam na PCOS i sta bih dalje trebala da radim.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: