Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: THS I TBO-AB
PostPoslato: Pet Dec 27, 2013 1:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 27, 2013 1:30 am
Postovi: 3
Nemam ciklus vec 3 meseca, ginekoloski nalazi dobri. Potom sam uradila hormone pocetkom novembra Ths: 6,4 i prolaktin 1500. Rezultati iz decembra:
TBO-AB:18,9
Ths:6,1
Kontrola kod dr tek za mesec dana, pa me interesuje da li nekomoze da miprotumaci reyultate?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: THS I TBO-AB
PostPoslato: Ned Dec 29, 2013 4:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
THS, ne znam sta je pa nemogu da tumacim, sto se prolaktina tice nisi stavila ref vrednosti pa ne mogu tacno da protumacim- no po obicajenim merilima je izuzetno visok, tako da se verovatno radi o adenomu na hipofizi- tj je mali u 99.99999% slucajeva benigni tumor, koji je zapravo izuzetno cest i ima ga oko 20-25 % ljudi, on se uglavnom leci "dopamin agonistima" npr cabergoline/dostinex itd, i uglavnom se on povuce nakon odredjenog vremena, nekad nakon 6 meseci nekad nakon par godina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: THS I TBO-AB
PostPoslato: Ned Dec 29, 2013 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 27, 2013 1:30 am
Postovi: 3
Jelisej je napisao:
THS, ne znam sta je pa nemogu da tumacim, sto se prolaktina tice nisi stavila ref vrednosti pa ne mogu tacno da protumacim- no po obicajenim merilima je izuzetno visok, tako da se verovatno radi o adenomu na hipofizi- tj je mali u 99.99999% slucajeva benigni tumor, koji je zapravo izuzetno cest i ima ga oko 20-25 % ljudi, on se uglavnom leci "dopamin agonistima" npr cabergoline/dostinex itd, i uglavnom se on povuce nakon odredjenog vremena, nekad nakon 6 meseci nekad nakon par godina...


U pitanju je tsh :) referentne vrednosti su
tsh: 0.3-5.5 moji reyultati 6.1
prolactin 30-530, moji rezultati 1592
tpo-ab: <130, moji rezultati 18.9


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: THS I TBO-AB
PostPoslato: Ned Dec 29, 2013 5:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
U sustini nista ti ne mogu konkretno reci, TSH je povisen, to znaci da "mozak" misli da organizam nema dovoljno tiroidnih hormona na raspolaganju, najcesce to znaci da "mozak komanduje" stitnoj da radi vise, a ova ne moze da postigne- no TSH zna biti privremeno povisen iz drugih razloga, recimo prehlade itd...

Povisen prolaktin je najcesce povisen iz nekoliko razloga: kad "mozak" salje signale tj TSH da stitna radi brze/vise prolaktin takodje se luci poviseno, tj kod hipotireoze povisen prolaktin je uobicajena pojava.

Takodje kad je progesteron visok automatski se podize nivo prolaktina (ovo se desava recimo kad zene treba da doje), a to nekad znaci problem u vezi s nadbubreznom zlezdom, cesto organizmu je potreban kortizol pa pokusava da "podigne" nivo ali se iz odredjenih razloga progesteron gomila i ne konvertuje se u kortizol

Takodje kao sto sam rekao u ranijoj poruci ponekad postoji adenoma u hipofizi koja luci prolaktin, nekad i neke druge hormone npr hormon rasta

Nemam mnogo podataka da bih mogao dati definitivan odgvor ali kad bih morao da izaberem, rekao bih da se ovde najverovatnije radi o klasicnom usporavanju metabolizma. Pogotovo ako teze podnosis hladnocu, imas problema s hladnim ekstremitetima, "maglu u glavi", onda je to znak usporavanja metabolizma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: THS I TBO-AB
PostPoslato: Sre Jan 08, 2014 12:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 27, 2013 1:30 am
Postovi: 3
Jelisej je napisao:
U sustini nista ti ne mogu konkretno reci, TSH je povisen, to znaci da "mozak" misli da organizam nema dovoljno tiroidnih hormona na raspolaganju, najcesce to znaci da "mozak komanduje" stitnoj da radi vise, a ova ne moze da postigne- no TSH zna biti privremeno povisen iz drugih razloga, recimo prehlade itd...

Povisen prolaktin je najcesce povisen iz nekoliko razloga: kad "mozak" salje signale tj TSH da stitna radi brze/vise prolaktin takodje se luci poviseno, tj kod hipotireoze povisen prolaktin je uobicajena pojava.

Takodje kad je progesteron visok automatski se podize nivo prolaktina (ovo se desava recimo kad zene treba da doje), a to nekad znaci problem u vezi s nadbubreznom zlezdom, cesto organizmu je potreban kortizol pa pokusava da "podigne" nivo ali se iz odredjenih razloga progesteron gomila i ne konvertuje se u kortizol

Takodje kao sto sam rekao u ranijoj poruci ponekad postoji adenoma u hipofizi koja luci prolaktin, nekad i neke druge hormone npr hormon rasta

Nemam mnogo podataka da bih mogao dati definitivan odgvor ali kad bih morao da izaberem, rekao bih da se ovde najverovatnije radi o klasicnom usporavanju metabolizma. Pogotovo ako teze podnosis hladnocu, imas problema s hladnim ekstremitetima, "maglu u glavi", onda je to znak usporavanja metabolizma.


A kako se to leci, tj. ubrzava metabolizam?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: THS I TBO-AB
PostPoslato: Sre Jan 08, 2014 1:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Ako je stitna usporena onda uz nadzor endokrinologa poceti s lecenjem tj dodavanjem t4 i t3, ako je kortizol nedovoljan onda dodati malo odgovarajuceg leka, i to bi trebalo ubrzati metabolizam.
Kad povecamo nivo hormona stitne zlezde onda se TSH smanjuje, tj hipotalamus ne stimulise hipofizu toliko da luci TSH, a posto kad hipofiza luci TSH luci i prolaktin, tako da samim smanjenjem TSH smnjuje se i prolaktin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: THS I TBO-AB
PostPoslato: Pet Jan 10, 2014 7:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 8:26 pm
Postovi: 5
Postovanje,

imam dijagnostikovanu hipotireozu i vec godinama pijem istu dozu Eutiroxa ujutru. Medjutim pred poslednju analizu krvi nisam popila lek jer je bila rano ujutru i na prazan stomak, i TSH mi je bio dosta povisen. Da li je moguce da je rezultat visok upravo zato sto nisam uzela lek pred analizu? Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: