Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Sre Sep 04, 2013 11:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Previse filozofiras.


Kod mladih i zdravih ljudi postoji korelacija izmedju TSH i kortizola, takodje postoji vise drugih mehanizama kako izmedju stitne-nadbubrezne koje su usko povezane, tako i sa ostatkom endokrinog sistema. Uvek treba gledati citavu sliku, a kad se pocne "popravljati" ide se sledecim redom: 1. nadbubrezna
2. stitna
3. testosteron/estrogen (tzv polni hormoni
4. hormon rasta (ovo je moze se reci dodatna opcija)

Najbolji nacin da vidis sta je s kortizolom jeste da odradis 4X test (jutarnji, vecernji)
uz to odradis i stitnu zlezdu i onda vidis kako se odvija situacija, nakon par testiranja ces tacno znati gde stojis i kako se leciti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Sep 05, 2013 12:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 15
Хвала на одговору, добио сам упут за ендокринолога.


Знам да кортизол варира у току дана, морао бих 4 пута за један дан да идем да вадим крв? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Sep 05, 2013 2:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Problem je sto je kortizol diktiran nacinom zivota- pre svega spavanjem, pa nalazi za jutarnji kortizol ce biti niski kod nekog ko se kasnije dize, a onda ce mu podnevni biti previsok- takodje moguc je da nalazi ujutro budu ok, ali se posle "istrosi" to je npr slucaj sa ljudima kojima treba podnevna dremka. Inace nalzi kortizola iz pljuvacke su precizni.
Ako bas ne mozes drukcije- onda gledaj da vadis kortizol u vreme kad se normalno dizes, i kad se osecas koliko-toliko ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Sep 05, 2013 5:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 15
Citiraj:
Dg: Hashimoto thyroiditis i Hypothyreosis subcl.
za sada bez terapije, kontrola za 6 nedelja sa nalazom TSH


A sta da radim da mi nestanu ove tegobe? Je l ce selen pomoci?
Jelisej, ako je kortizol nizak, sta onda? Hvala na pomoci. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Pet Sep 06, 2013 12:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Trebat ce malo vremena da stvari "legnu" na svoje mesto, selen ce pomoci stitnoj zlezdi- trebalo bi da smanji upalni proces i smanji antitela a ima jos poprilicno koristi od istog, u sustini treba provo sacekati da se urade nalazi pa onda videti....
Sto se kortizola tice, nadam se da ce stvari da se poprave same od sebe, a najgori scenario je da ces morati dodati malo hidrokortizona ili medrola ili koji vec lek koriste u tvojoj regiji. No opet- treba sacekati nalaze pa onda videti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Pet Sep 06, 2013 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 15
Kupicu selen pa cu da pijem..nadam se da ce tokom vremena da prodje ovaj umor, kao sto kazes..


Hvala Jelisej na odgovorima Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Sub Sep 07, 2013 2:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 15
Купио сам шумеће таблете са селеном и на њима пише да се узима једна таблета дневно која садржи 75 микрограма селена, 138% дневне потребе за селеном.
Колико сам копао по нету, 200 микрограма селена се препоручује ко има Хашимота.

Могу 2 дневно онда таблете да узимам? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Sub Sep 07, 2013 11:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Nisi trebao uzeti sumece, vec obicne tablete ili kapsule. Mozes uzeti 2 tablete, posle predji na druge. 200 mcg jeste uobicajena doza seleniuma, nema potrebe za vise od toga. Sto se tice "dnevnih potreba", to je u sustini proracun koliko coveku treba odredjenih vitamina/minerala da se izbegnu zdravstveni problemi- npr ako uzimas potrebnu dnevnu dozu vitamina c neces dobiti skorbut, ali to ne znaci da zapravo imas dovoljno vitamina c, npr preporucena dnevna doza vit D jeste 400-500 IU, a recimo ljudi koji nemaju dovoljno sunca uglavnom trebaju preko 5000 IU vit d.
Tako da se ne moras brinuti da je 200 mcg selenijuma preterana doza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Okt 24, 2013 7:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 15
Novi nalaz : TSH 2.85 (0.27 - 4.64)

Isto se osecam , tegobe nisu prosle, pa mi je endokrinolog prepisao 25µg Euthyroxa.

Koliko treba vremena da prodje da bih osetio neko poboljsanje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Okt 24, 2013 9:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Efekti eurotiroxa (T4) se obicno pocinju osecati nakon 4 nedelje, mada tvoja doza je poprilicno mala, a takodje je pitanje stanje nekih drugih hormona- uglavnom sacekaj jedno 4-5 nedelja vidi kako se osecas i ako nije bolje treba odraditi malo opsirnije krvne nalaze, ukljucujuci hormone stitnu zlezdu (ne samo TSH, takodje hormone nadbubrezne zlezde, a i sex hormone (testosteron, E2).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Okt 24, 2013 11:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 15
Uh, pa vadjenje tih svih hormona kosta jedno 50 evra, rado bih ja, ali sto je mnogo, mnogo je.

Svi nivoi hormona stitne su mi u redu, a i TSH je sam pao na 2,85 otuda i mala doza leka..imam za 6 nedelja kontrolu sa nalazima hormona stitne, pa ako mi ne prodju tegobe, verovatno ce da mi poveca dozu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stitna Zlezda
PostPoslato: Čet Avg 20, 2015 4:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 20, 2015 4:01 pm
Postovi: 2
Pozdrav, molim Vas, ocajna sam, moje stanje je sve gore i gore.

Bolujem od hipotireoze i za godinu dana sam dosla do kolica.
Od 2010. se lijecim od hipotireoze Letrox-om 75 mcgr. Od novembra 2013 sam u teskoj menopauzi sa nesnosljivim vrucinama.

U julu 2014. počinje moja bolest sa titranjem trbusnih i ledjnih misica. Titranje prelazi na noge i pojavljuje se grcenje i istezanje misica, zatim nemogucnost stajanja na pete i prste da bi na kraju oba stopala pala. Misici su poceli atrofirati i slabiti. U januaru sam primljena na kliniku i kretala se uz pomoc stapa. Uradjen MR koji ne pokazuje specificnosti da bi uzorokovale ovakvo stanje. Uspostavljena mi je dijagnoza polineuropatija udruzena sa hipotireozom jer sam imala manjak D vitamina (20 nmol/L, Rv: 75-250) i visoka antitijela stitne: FT3: 5,0; FT4: 18,7; TSH: 3,4; TgAT: 2000; TPAT>2000. Korišten Pronizon 40 mg na drugo jutro, Miligamma 100 2x1, banjsko liječenje, 5 tretmana plazmafereza, fizikalne terapije na klinici, Imuran 25 mg. Nista nije pomoglo nego se stanje stanje pogoršalo te sam od stapa presla na hodalicu a sada sam u kolicima.

Prilikom pogorsanja nisam imala nikakvo trnjenje nego osjecaj da mi misicima prolaze mjehurici ili vibracije. Sada slabost imam i u rukama i trupu, te mi je tesko kihati i nakasljati se. Kontrola nad stolicom i mokrenjem uredna.

Molim da mi se neko javi i pomogne.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: