Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: dijeta pred terapiju radioaktivnim jodom
PostPoslato: Sre Sep 18, 2013 1:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 9:38 pm
Postovi: 28
Poštovani,

Pišem u ime osobe koja treba na terapiju radioaktivnim jodom. Kao jedna od pripreminih stavki je i "dijeta" od 7 dana pred terapiju koja podrazumeva gotovo izbacivanje joda iz ishrane. Medjutim, lekari joj nisu dali nikakav spisak hrane, a nemamo koga drugog da pitamo. Pogledali smo po internetu i uglavnom se naglašavaju namernice bogate jodom, ali ne i one koje ga nemaju...

Ono što sam do sada uspeo da saznam je voće, koje je ubrano, što duže stoji da više gubi jod. Pretpostavljam da isto važi i za povrće. Koliko smo još uspeli da pronađemo to je da integralni pirinač (pretpostavljam i obični) ne sadrži jod (tj. iako ga ima, ima ga zanemarljivo malo).

Treba izbegavati morske plodove, mleko i mlečne proizvode, kao i ono što ima mnogo soli (razni suhomesnati proizvodi, zimnice i sl.).

Da li bi neko mogao da da neki savet ko se razume u ove stvari?

Svaki savet je dobrodošao.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: dijeta pred terapiju radioaktivnim jodom
PostPoslato: Sre Sep 18, 2013 3:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jun 03, 2010 2:11 pm
Postovi: 70
Pogledaj ovo:

http://yourhealthybody.jillianmichaels.com/radioactive-iodine-diet-2145.html
http://yourhealthybody.jillianmichaels.com/foods-iodine-1879.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: dijeta pred terapiju radioaktivnim jodom
PostPoslato: Čet Sep 19, 2013 10:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 9:38 pm
Postovi: 28
Hvala Vam mnogo na ovome. Nadam se da ce ovo biti dovoljno da se "prezivi" 7 dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: dijeta pred terapiju radioaktivnim jodom
PostPoslato: Čet Sep 19, 2013 10:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 9:38 pm
Postovi: 28
Ako bi jos neko imao slicno pitanje, ja sam pronasao ovo (sa ova dva gorepredlozena linka):

Moze se jesti u neogranicenim kolicinama voce (a kako sam nasao na jednom drugom mestu, pise da jod isparava, ako ga ima u vocu i povrcu, tako da mozda ne bi skodilo da to voce malo odstoji - nisam strucan u ovome, samo predlazem, ispravite gde gresim), osim rabarbare (rhubarb) i maraskino visnja/tresnja (stagod ovo dvoje bilo).
Od povrca treba izbegavati spanac, brokoli i koru od krompira. Za ostalo nisam nasao da bi moglo da stvori probleme.
Za pirinac sam nasao da kolicina joda zna da varira pa bi trebalo citati deklaracije (jos je pitanje koliko su one kod nas precizne). Na jednom drugom mestu pronasao sam da integralni pirinac nema jod, ili ga ima malo. Ostale zitarice ne bi trebalo da su problematicne.
Od peciva treba izbegavati sve sto ima u sebi jodiranu so i maslac/puter, tako da bi najbolje bilo kada bi sami sebi spremali hleb (bez jodirane soli).
Pored toga, dozvoljeno je: neinstant kafa i caj, biljno ulje i margarin, kakao prah, crna cokolada, alkoholna pica (pivo, vino, liker), zacini, bilje, secer, limnada, kecap.
Moze i kandirano voce kao sto su breskve, kruske i ananas, a i suvo grozdje.
Moze i socivo, pasulj i kikiriki puter (izvori proteina), kao i sveze meso od zivotinja (tj. ako sam lepo razumeo neobradjeno meso = suhomesnati proizvodi i sl. gde ima dosta soli i raznih drugih aditiva), divljac i sveze zivinsko meso. Na drugom mestu se ipak savetuje da dnevni unos ne prelazi 150 grama. Na trecem mestu sam nasao da se jod gubi tokom pripreme i to oko 20% prizenjem i cak 58% kuvanjem. Mozda, ali samo mozda, bi bilo bolje da se onda meso prokuva!?

Toliko za sada. Ako neko ima jos nesto da doda bilo bi odlicno.
Naravno i da ispravi!

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: dijeta pred terapiju radioaktivnim jodom
PostPoslato: Sre Jul 10, 2019 3:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 10, 2019 3:08 pm
Postovi: 1
postdiplomac je napisao:
Poštovani,

Pišem u ime osobe koja treba na terapiju radioaktivnim jodom. Kao jedna od pripreminih stavki je i "dijeta" od 7 dana pred terapiju koja podrazumeva gotovo izbacivanje joda iz ishrane. Medjutim, lekari joj nisu dali nikakav spisak hrane, a nemamo koga drugog da pitamo. Pogledali smo po internetu i uglavnom se naglašavaju namernice bogate jodom, ali ne i one koje ga nemaju...

Ono što sam do sada uspeo da saznam je voće, koje je ubrano, što duže stoji da više gubi jod. Pretpostavljam da isto važi i za povrće. Koliko smo još uspeli da pronađemo to je da integralni pirinač (pretpostavljam i obični) ne sadrži jod (tj. iako ga ima, ima ga zanemarljivo malo).

Treba izbegavati morske plodove, mleko i mlečne proizvode, kao i ono što ima mnogo soli (razni suhomesnati proizvodi, zimnice i sl.).

Da li bi neko mogao da da neki savet ko se razume u ove stvari?

Svaki savet je dobrodošao.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: