Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 8:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Uopste se ne radi o bilo cijoj motivaciji, niti o trik-pitanjima sa studentskih ispita. Ovo nije poligon za uzdizanje naseg medicinskog Ega, vec za konkretne informacije konkretnim i razumljivim jezikom korisnicima koji nemaju (ili ne moraju imati) medicinsko obrazovanje (pod uslovom da se ne radi o potpunom primeru necije gluposti i lenjosti da razmislja pre nego sto postavi pitanje)
Nadam se da ne biste ovako objasnili pacijentu u ordinaciji sta mu je da Vas priupita sta je to inkarceracija hernije? :o Ili biste, mozda, pa bi onda mucenik dosao ovde da mu neko to kaze na - srpskom! Da su lekari po ordinacijama vis eu sluzbi korisnika nego u sluzbi svog Ega, i da su pacijenti odgovorniji prema sosptvenom zdravlju i odnose se prema zdravstvu kao prema javnom servisu koji iz svog dzepa placaju - ne bi ni bilo potrebe za ovakvim forumima.

Necu uopste da se natezem sa Vama i nije mi to cilj, ako ste svesni da ste se 'malo zaneli', onda ste svesni potpuno i sta je poenta moje reakcije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 8:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Sto se tice natezanja stvarno ne znam ko je ovo zapoceo.A ste ste se vi uhvatili nekakvog "uzdizanja "sopstvenog Ega(stvarno ne znam odakle Ego u citavoj ovoj prici?? obzirom da su svi ovde anonimni pa neke narcisticne satisfakcije zaista i nema, verujte ja sam naucio na mnogo bolje satisfakcije sopstvenog Ega kao sto je pomoci nekome pa cak i ovde),sta vi zaista znate o meni?? pa tako govorite.Sto se tice pacijenata kojima strucni vokabular nije jasan (ja sam ga gradio 6 godina i stvarno nemam nameru da ga menjam) ako im je babica na rodjenju odsekla pupcanik nije jezik pa ce reci "meni nije jasno"i ja cu to da im priblizim ako tako ne ide.Ako mislite da vrsite zdravstveno prosvecivanje strucna terminologija je neminovna i pacijenti vrlo lepo njom barataju ja ne vidim zasto je ovakva rasprava potrebna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 8:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Pa rasprava ne bi bila uopste potrebna da je vi niste zapoceli pitanjem zasto mislim da korisniku nece biti jasan Vas post sastavljen od niceg drugog do 2 recenice izgradjene od usko strucne terminologije. Kad ste me vec pitali (na moj prost komentar kako korisniku mora da je savrseno jasno sad kad ste mu tako lepo objasnili sta mu je), ja sam Vam lepo odgovorila na pitanje. Vi ste me lepo shvatili (vise nego ocigledno bese jos u proslom Vasem postu) pa sad, ne znam zaista cemu produzavate objasnjavanje o nekakvom zdravstvenom prosvecivanju korisnika? Sto se mene tice, ja uopste ne mislim da vrsim zdravstveno prosvecivanje na ovaj nacin na koji Vi smatrate da je to neophodno, jer to ne samo da je potpuno beskorisno za korisnike vec je i protivno svim dobrim pravilima medicinske prakse o ponasanju i komunikaciji lekara sa pacijentom ili onome sto se u bolnickim uslovima zove jos i 'bed side manners' izmedju ostalog (to je takodje trebalo da ucite u tih 6 godina kolko Vam je bilo potrebno da savladate medicinsku terminologiju ali mozda Vasa generacija nije savladjivala -nicim opravdano! - predmet pod nazivom 'Medicinska etika', sto Vas onda donekle opravdava)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 9:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Zdravstveno prosvecivanje se vrsi i na ovaj nacin evo da vas prosvetlim ako mozda niste znali ,pacijenti i ovako mogu stosta da nauce o svojim problemima i cak mislim efektnije nego preko oblika informisanja,jer mogu vrlo konkretno da pitaju i dobiju objasnjnje(zadovoljavajuce ili ne ,necu da ulazim u raspravu u vezi toga).U konkretnom slucaju vec sam izneo argumente zasto ne visoko obrazovanom pacijentu izneti takvim recnikom i takvom terminologijom koji ste vi onako glatko ignorisali cini mi se.Pa vratite se na moje prethodne postove i malo ih detaljnije procitajte i ubuduce nemojte davati ishitrene komentare.Sto se tice bed side manners kako civilizacija evoluira tako i razna pravila moraju biti fleksibilna a ne iz 18.veka i tako i zdravstveno prosvecivanje putem ovog medija je upravo ono sto radimo ovde.Tako da vam preporucujem da ne budete tako rigidni,ne zelite da budete kao jedan prof psihijatrije koji se eto hvali da ga kolege zovu dinosaurus :oops: :roll: :o .Ovo nije pocetak 20 veka kada je bilo 80% nepismenih u nekim krajevima pa treba priblizavati svima narodnim jezikom o cemu se radi.Odredjenoj grupi da, ali pacijentu u konkretnom slucaju ne (opet vas upucujem na prethodne postove).Uostalom jel vi idete na druge podforume i vidite kako su pacijenti i vise nego u toku sa svojim problemima i poznaju terminologiju i ja ne vidim u cemu je problem .Ili su ove male rasprave koje zapocinjete vase male sublimacije(psihijatrijski receno).
Pozdrav koleginice


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 11:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 23, 2008 1:25 am
Postovi: 11
Lokacija: Vranje
E, ljudi, zaista nema potrebe za nekom raspravom. Trebali ste da sačekate moj odgovor. Kad sam pročitao odgovor hteo sam da odgovorim: "E, sad mi je sve jasno!":roll: Međutim počeo sam da googlam da bih sve razjasnio. Trebalo mi je 15ak min, a da ne znam engleski morao bih da nagađam šta sve to znači i verovatno bih shvatio samo poentu. Međutim ovako sam saznao još mnogo više o problemu, čak i o načinu operacije, itd, tako da ima i svojih prednosti i mana. Ipak, kada sam postavio pitanje imao sam na umu jednostavniji odgovor, jer bih inače i sam mogao da pronađem odgovor na internetu, ali bi mi oduzelo više vremena i bacalo sa teme na temu.

Ja kad nekome dajem odgovore iz svoje oblasti, trudim se da budem jasan i da koristim što više naših reči. Ako već koristim stručne izraze onda ujedno i objašnjavam njihovo značenje, kako ne bih ostavio mesta eventualnim nedoumicama.

U mom slučaju stručni odgovor me je naterao da sam otkrijem šta to znači, pa i mnogo više, dok sdruge strane, gledano crno-belo, nisam dobio odgovor na pitanje koji sam očekivao.

Srdačan pozdrav...

Sada bih da se vratimo na temu topika, ako se još sećamo koja je tema.

_________________
Ako ne znaš kuda ideš, bilo gde da stigneš na pogrešnom si mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 11:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 23, 2008 1:25 am
Postovi: 11
Lokacija: Vranje
draganvma je napisao:
[i]Inkarceracija sa ishemijom = ukljestenje kile u prostoru kroz koji kila prolabira, sa posledicnim ukljestenjem krvnih sudova koji taj deo zeluca ili creva ishranjuje, pa dolazi do gangrene i sepse. To je vitalna indikacija za operaciju.
Je li ovako "po srpski" bolje?



Da li se inkarceracija sa ishemijom vidi na RTG snimku? Možda krvna slika? Krvna slika mi je u redu

_________________
Ako ne znaš kuda ideš, bilo gde da stigneš na pogrešnom si mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 11:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne inkarceracija ce proticati akutno sa bolovima,visokom temperaturom ,leukocitozom i teskim opstim stanjem i urgentno se operise kao i ileus ili inkarceracija hernije.Ono sto moze sigurno da se ustanovi rtg ispitivanjem je fixirana hernija u grudnoj duplji(ili paraezofagusna )kada je spoj ezofagusa i zeluca u trbusnoj duplji a deo zeluca permanentno prolabira u grudnu duplju.A kod klizajuce hernije spoj ezofagus-zeludac je u grudnoj duplji i ona nije fiksirana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 12:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 23, 2008 1:25 am
Postovi: 11
Lokacija: Vranje
severus je napisao:
Ne inkarceracija ce proticati akutno sa bolovima,visokom temperaturom ,leukocitozom i teskim opstim stanjem i urgentno se operise kao i ileus ili inkarceracija hernije.Ono sto moze sigurno da se ustanovi rtg ispitivanjem je fixirana hernija u grudnoj duplji(ili paraezofagusna )kada je spoj ezofagusa i zeluca u trbusnoj duplji a deo zeluca permanentno prolabira u grudnu duplju.A kod klizajuce hernije spoj ezofagus-zeludac je u grudnoj duplji i ona nije fiksirana.


Doslovce piše: Žeudac očuvanih kontura, simetrične peristaltike, spontane evakuacije.
Deo želuca veličine oko 2x3cm prominira u grudnu duplju (hijatus hernije).
Bulbus duodenuma pun i pravilan.

E, sad koja je to kila? Ja bih rekao da je fiksirana. Jedno vreme sam imao problema sa gutanjem, a sada imam sa zevanjem (kojoj kili ovi simptomi više odgovaraju?)

_________________
Ako ne znaš kuda ideš, bilo gde da stigneš na pogrešnom si mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 12:26 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
To je radiolog trebao da se izjasni sta je na snimku(ako mozes skeniraj snimak pa ga postavi),a cini mi se da si u uvodu rekao da imas osecaj kao da ti se zeludac podigne u grudni kos pa se vrati na svoje mesto a takav anemnesticki podatak vise odgovara sliding herniji.Kod fiksirane kile stalno deo zeluca bi stalno bio u grudnoj duplji,stvarao neki osecaj nelagodnosti kada se u toku obroka ispuni vazduhom pritiskao bi jednjak i otezavao gutanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 12:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 23, 2008 1:25 am
Postovi: 11
Lokacija: Vranje
Nemam skener, ali probaću da se snađem.

_________________
Ako ne znaš kuda ideš, bilo gde da stigneš na pogrešnom si mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 12:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 23, 2008 1:25 am
Postovi: 11
Lokacija: Vranje
Sad sam se setio da, kada sam jednog gastrologa koji je gledao snimak pitao u vezi preskoka srca na koju stranu mi prominira želudac u grudnu duplju, levu ili desnu, rekao je na levu.

_________________
Ako ne znaš kuda ideš, bilo gde da stigneš na pogrešnom si mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 02, 2008 7:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Sam smer prolabiranja je bez bitnog znacaja, bilo kakav znacajniji prolaps izazivace u vecoj ili manjoj meri i srcane smetnje.
Inace, srce se nalazi na SREDINI grudnog kosa.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 08, 2008 6:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 23, 2008 1:25 am
Postovi: 11
Lokacija: Vranje
draganvma je napisao:
Sam smer prolabiranja je bez bitnog znacaja, bilo kakav znacajniji prolaps izazivace u vecoj ili manjoj meri i srcane smetnje.
Inace, srce se nalazi na SREDINI grudnog kosa.


Da li je kila veličine 2x3cm koja se videla na RTG-snimku, mala ili velika? Mislim u koju kategoriju objektivno spada?

_________________
Ako ne znaš kuda ideš, bilo gde da stigneš na pogrešnom si mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 09, 2008 1:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Nije toliko znacajna ali je dovoljna da izaziva tegobe.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: louis vuitton bags outlet
PostPoslato: Sub Avg 17, 2013 8:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 11:19 am
Postovi: 10
588 michael kors outlet The reality is he is bigger than Frank, a lot quicker, more powerful and might even throw the ball.
* SPAM * jerseys Crystal Renn (experienced in pictures below) not too long ago wrote a guide entitled that tells the tales her struggles being an anorexic design and her ultimate acceptance of her organic curves.
michael kors outlet (Or how annoying its when it isn My 9yearold daughter turned irate when i advised her she couldn't melt away a CD from iTunes on the family home pc, because it was streaming iTunes around my wireless network from my operate home computer from the basement.
michael kors outlet From the internet Kredit.
louis vuitton outlet It happens to be for this reason not unusual for ladies who go through menopause to realize greater fat near their stomach too..


xiaoxiao7-22--http://www.lgl.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 91 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: