Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Za ObGyn - duzina cervixa i kontrakcije u trudnoci
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 8:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 7:32 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
Postovana dr ObGyn, pratim ove diskusije i cenim veoma vase misljenje pa vas molim da mi pomognete savetom...
U 17. nedelji trudnoce sam iz radoznalosti i... nekog svog predosecaja otisla kod privatnog dr na UZ merenje cerviksa - duzina je bila 45mm.
Do 19. nedelje nisam imala nikakvih problema - svi nalazi su mi uredni, isla sam na posao (autobusom - nista mi nije smetalo), isla u duge setnje,... izbegavala sam jedino podizanje tereta, ali mi je zivot bio aktivan kao i pre trudnoce, jer sam se stvarno sjajno osecala, a i bila vrlo srecna zbog svog stanja, mada radim vrlo stresan posao...
Medjutim... u 19. nedelji sam osetila jake bolove u stomaku, koje sam laicki okarakterisala kao "sirenje materice", pa sam se tek posle tri dana javila lekaru u DZ koji me hitno uputio u GAK - tamo su me odmah zadrzali, stavili na terapiju tokoliticima koja je trajala 5 dana, a terapija je nastavljena Gynipralom - dijagnoza - jako skracen grlic (1.5 cm) i kontrakcije. Otpustili su me iz bolnice uz napomenu - strogo mirovanje. Kada sam pitala da li mi se stanje popravilo rekli su mi - ne, budi srecna sto smo uspeli da zadrzimo staro stanje...
Sada sam u 22. nedelji i zaista se ne pomeram iz kreveta, strogo mirovanje sam BUKVALNO shvatila, ali moram da priznam da mi jaaako tesko pada, ali ako je stvarno neophodno da bih iznela trudnocu do kraja - uradicu sve sto treba...
Molila bih za vase misljenje - da li je u mojoj situaciji uz mirovanje ipak dozvoljeno da malo ustanem iz kreveta, da sedim, da li smem da izlazim iz kuce u kratke setnje, da li smem da se vozim kolima ?
I ono najvaznije - koja je normalna duzina grlica materice? Da li je ova duzina od 1.5cm zaista toliko kriticna za peti mesec, ili se to desava i ostalim trudnicama?
Izvinjavam se sto sam bila opsirna, ali nadam se da tako imate bolji uvid u moju situaciju...
Zahvaljujem vam se unapred i pozdravljam vas!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 6:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Dakle radoznalost zna da kosta...sto odlaska u bolnicu, sto nepotrebna terapija, sto masa nus pojava koje ste imali sa Gynipralom, pa uvodjenje Isoptina da Vam smanji lupanje srca, a drhtanje koje ste imali...mogu samo da zamislim...a sada nemojte da se maknete !!! Pa to su gluposti !!! Ovdje bi se 90 % ginekologa koji su "up to date"drzali za stomak od smijeha...
Kada sam bila na GAK-u specijalizant prije 10 godina ( sva sreca to mi nije i poslednja specijalizacija, jer bih bila ista kao i vecina ginekologa tamo i radila iste stvari jer 'ne mozes da vidis kad si pod brdom ') jos tada su prije 10 godina !!! radili iste stvari...tamo se nista nije promijenilo za 10 godina.

Nesto o cerviksu...Grlic materice je dinamicka struktura, sto znaci da se mijenja u zivotu zene, mijenja se isto tak i u trudnoci !!! Sve vrijednosti koje su izmjerene kod Vas jesu normalne vrijednosti i bez konstantnih kontrakcija koje dovode do kontinuiranog skracivanja i dilatacije grlica materice, nema dijagnoze spontanog pobacaja !

Ta terapija koja se daje na GAK-u univerzitetskoj klinici je apsolutno OUT OF DATE !!! zastarjela i bez ikakvog klinickog opravdanja. Zapadna Evropa a posebno sjeverno americko trziste trosi bilione $$$ da bi otkrila sta moze da zaustavi prijevremeni pobacaj, i ima najmanje 10 godina da su potpuno napustili i povukli sa farmaceutskog markete davanje Gyniprala, Pre para i slicnih tokolitika i cim otkriju sta to moze da sprijeci prijevremeni porodjaj neko ce dobiti Nobelovu nagradu ! jer ce to preokrenuti akusersku praksu cielog svijeta....ali mi to jos ne znamo !!!

Ja koristim samo 2 lijeka za zaustavljanje kontrakcija koji su se na osnovu poslednjih istrazivanja pokazali efikasni, ali to nije stav udruzenja ginekologa i obsetricara kanade, nego grupe perinatologa koja se bavi istrazivanjem terapije prijevremenog porodjaja.

Isto tako u svim istrazivanjima se ispitivao uticaj strogog mirovanja na tok trudnoce i ustanovilo se da to NEMA NIKAKVU ULOGU NA TOK TRUDNOCE I DA TREBA DA VODITE NORMALAN ZIVOT !!!

Mislim da ste imali dobar osjecaj 'sirenja materice', jer oko 20. nedjelje trudnoce trudna materica 'izlazi' iz karlice u trbusnu duplu ( kada osjecate visinu fundusa u visini pupka ), i to istezanje ligamenata ( lig. rotundum ) boli i kako god beba raste, i uterus se isteze boli i istezanje tih ligamenata. Bol je obicno ostar, moze da traje do sat dva i prolazi spontano...ulazak u aktivni porodjaj je pracen regularnim kontrakcijama koje se javljaju svaka 3-5 minuta i ako bi se ne daj Boze, onda je potrebno da se javite na ginekologiju.

Na Vama je sta cete uraditi...hocete li nastaviti da lezite kao prostac do kraja trudnoce i pretvoriti se u bolesnika, ili cete voditi normalan zivot i radovati se trudnoci. Odluka je Vasa.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 29, 2006 3:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 10:43 pm
Postovi: 21
Postovana, iako Vas post gore smatram odgovorom na moju situaciju, ipak cu je opisati (da se prikljucim raspravi).
Imam 27 godina. Prva trudnoca, zeljena. Ginekoloski, pre dve godine sam otkrila da se iza raznih mojih tegoba krije ureaplazma (vise od godinu dana su mi ginekolozi nalazili III ili VI grupu, ponekad neku bakteriju i prepisivali raznorazne vaginalete ili antibiotike, pa sam insistirala na brisu na ureaplazmu, mikoplazmu i hlamidiju). Izlecena. Zbog "ranica" koje ne zarastaju, proslog novembra su mi uradili biopsiju grlica (i termokauterizaciju u isto vreme) i dali: Dg Cervicitis chronica cum metaplasia simplex epithelii superfitialis (Papa i pre i posle je IIgrupa). To je sve od ginekoloskih intervencija.
U 26. nedelji sam (25+6, PM 29.01.06.). Sa poslednjeg pregleda obavljenog u 24+4ng: pritisak 100/60mmHg, tezina 56kg (sto je 6kg vise u odnosu na pre, visoka sam 168cm), UZ nalaz: BPD 63mm, HC 229mm, AC 220mm, FL 45mm, EFW 921g, FL/AC 20, 45, HC/AC 1,0, SFP+, PP+, polozaj uzduzni, karlicna prezentacija, posteljica normalne strukture, insercija na zadnjem zidu, normalna kolicina plodove vode. To je sve O.K. Dalje sledi: Cerviks skracen, dug 1 cm, uloziv za vrh prsta (Grav.ml.VI+HBD XXV, AB imminens). A na prethodnom pregledu u 17+2ng: porcija duga 1,5cm, konusna, zatvorena, TVUZ cervikalni kanal dug 34mm.
Beba je, inace, veoma nisko, tek sam ovih dana pocela da osecam pokrete u visini pupka (bili su u nivou besike i dole do pubicne kosti). Nosim pojas kada treba duze da stojim.
Moje tegobe su pocele oko 19-20. nedelje veoma jakim bolovima u donjem delu ledja koji su se pogorsavali tokom hodanja, tj. oslanjanja s noge na nogu. Trajali su oko dve nedelje. Pripisala sam to sirenju materice, istezanju ligamenata ali dr u DZa mi je rekla da je beba nisko, a posteljica na zadnjem zidu i da me to muci i prepisala pojas.
Posle toga je poceo da se steze stomak, stvrdne i iskoci kao loptica (boli kao blagi grc, moze se i tacno "videti" gde je beba). Nije bilo vezano za moj polozaj, mozda cesce popodne. Smatrala sam da se to materica siri i da su to one Brakston Hiksove kontrakcije, pa nisam htela paniciti. Medjutim, stvarno su bile sve cesce i ponekad veoma bolne tako da me ometaju u funkcionisanju. Prijavila sam to dr u DZa, nije me pregledala ali je prokomentarisala da su to neke kontrakcije, preteci pobacaj i da "ne vilenim" jer bolovanje tome ne sluzi.
E, onda je pocelo sve, ali stvarno, da me steze i da bude napeto od kukova gore do grudi. Sada sledi onaj pregle sa 24+4ng (naveden gore). Nadala sam se odgovoru da beba raste i "gura" sve organe, a da me to boli jer sam sva uska (i dalje imam struk), da mirujem, vise se odmaram i tako... a dobila sam Partusisten i Verpamil, oba 4x1. Jeste mi receno da mirujem, ali ne striktno, vise kao da pazim, polagano u setnju, bez nosenja i pomeranja namestaja.
Pratim ovaj forum i znam za pricu o Nobelovoj nagradi za onog ko spreci... daleko bilo, ali u toj situaciji... kako da ne uzmem te lekove?!?! Treskavice su se smanjile nakon dva dana. Olaksanje sam brzo osetila, a stezanja je bilo jedanput-dvaput dnevno... A nakon nedelju dana opet. Evo juce cak 7 puta za sat vremena. Morate shvatiti da se jesam uplasila i zato otisla u DZ. Pregledali me, cerviks i dalje 1cm, uloziv za vrh prsta (to je valjda dobro) i povecali su mi terapiju, sada 6x1. Lakse mi je jutros, par puta se samo steglo. Sve se pitam, laicki, da se to mozda beba ne pomera mnogo jako, pa me gura a to izaziva stezanje materice? Pokreti koje inace osecam su tipa okretanja, gurkanja, golicanja, talasanja. Dali su mi i uput za GAK ako mi i dalje bude tako.
Verujem ja Vama da su takve terapije zastarele, ali sta da radim osim da zastanem kada me zaboli i polako disem dok ne prodje i/ili promenim polozaj???
Jos kad bih Vam rekla da su mi se pojavila antitela (ja sam Aneg, decko ABpoz), ali u niskoj koncentraciji te su mi rekli da zajedno dodjemo za mesec dana da na osnovu njegovog fenotipa provere da li je to od bebe (a od cega drugog bi bilo, pitam se) i da se nista ne moze uciniti... Porodicni prijatelj, nacelnik jednog porodilista u unutrasnjosti mi je rekao da su to gluposti i da potrazim Prof.Plecesa u Visegradskoj. Ovde se ne daje Rhogam u 28. nedelji vec samo posle neke intervencije ili porodjaja ako je beba pozitivna. Pitala sam. Jedino da insistiram da mi daju.
Ako ste ovo procitali, hvala Vam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 29, 2006 9:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 7:32 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
ObGyn, hvala vam puno na odgovoru i na vasem vremenu!
Evo, i Marty se nadovezala, ma skoro kao da citam sta se meni desavalo... To su bili bolovi kod mene tri dana skoro konstantno, samo razlicitog intenziteta, dok nije pocelo da boooli, ALI STVARNO - da sam taj dan pre odlaska kod lekara zaspala od bolova, to su bili jaki tupi bolovi koji su se sirili preko celog stomaka, obuhvatali su i krsta, s vremena na vreme mi se stomak stezao... Ali, ja sam prvi put trudnica i stvarno ne znam kako da prepoznam kontrakcije, iz tog razloga sam mislila, kao i Marti, da mi beba "gura" organe, kao da sam dobila upalu misica od rastegnutog stomaka, a u bolnici su mi rekli da je to od kontrakcija koje su "aktivirale" misice da guraju... Nisam ni sama sigurna... Sve prijateljice koje su radjale i koje sam pitala - ni jedna nije osetila tako bolne kontrakcije... a opet, ni to rastezanje ih nije preterano bolelo...
Jako smeta sto se lekari kod nas uopste ne informisu, ono sto su naucili iz knjiga dok su bili studenti - to je to - a u medicini skoro svakog dana postoji neko novo saznanje (kao sto je dr ObGyn opisala stanje u GAK-u pre deset godina... eh, da je SAMO pre deset...)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 30, 2006 10:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Za Marty Maraskino...

Kako rekoh...Vi niste u prijetecem prijevremenom porodjaju...da ste moj pacijent, kada ste se javili u bolnicu...nakon pregleda i Vasih bolova, primila bih Vas u bolnicu na observaciju 24 sata, dala Vam ANALGETIKE !!! ( paracetamol, codeine ili morphine ), i pregledala Vas nakon 24 sata od prijema, ako se grlic ne mijenja i ako je bol kontrolisan ( managed ) sa analgeticima, otpustila bih Vas kuci i rekla da dodjete na kontrolu za jednu nedjelju. Mjerenje grlica materice ultrazvukom ne stoji uvijek u korelaciji sa prijevremenim porodjajem.

Cudi me da niste dobili progesteron ??? :o salim se...

Sto se tice antitijela, niste napisala koja je to vrsta antitijela ?...ako su pozitivna antitijela na RH, onda treba da mi napisete vrijednost ili su to antitijela na ABO sistem sto je potpuno drugaciji management...Ako su rezultati pozitivni na RH faktor, onda to znaci da ste Vi senzitizovani i treba da Vas Vas ginekolog posalje kod Dr.Plecasa jer je on specijalista za Rh senzibilizaciju u bivsoj Yu, iako ne znam kada cete uhvatiti njegovih 15 minuta, jer uvijek ostavlja dojam prezauzetog i pomalo smushenog covjeka...mozda se promijenio vremenom...Ako ste senzitizirani onda ne vrijedi da dobijate Rhogam...nego je potrebno pratiti rast antitijela tokom trudnoce i pratiti moguci nastanak hydropsa ( vrlo vrlo rijetko u prvoj trudnoci ) kod bebe, i to pripada u domen specijaliste za visoko rizicne trudnoce...
Ali ajde da prvo provjerite te testove ponovo i vidimo gdje ste vi...to je veoma veoma rijetko da zena koja je prvi put trudna postane senzitizirana na RH faktor...jedino sto moze dovesti do toga jeste krvarenje u toku trudnoce, trauma, transfuzija prije trudnoce...

Napisite mi precizno koja su antitijela pozitivna i uradite testove ponovo...Ako su Rh antitijela negativna onda je potrebno da dobijete Rhogam u 28. nedjelji trudnoce 300 micrograma, intramuskularno i poslije porodjaja istu dozu ako je beba Rh pozitivna na oca u roku od 72 sata poslije porodjaja. Kod nas se sve moze kupiti pa i Rhogam...

Pisemo se opet...

Za Rara Avis...mozete da se pomjerate...uzmite nesto protiv bolova i uzivajte u trudnoci !!! Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 30, 2006 10:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 7:32 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
Sta da kazem nego... meni je zao sto nisam vas pacijent... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Malo EBM ( evidence based medicine )
PostPoslato: Ned Jul 30, 2006 10:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Cochrane Database of Systematic Reviews (
The Cochrane Database of Systematic Reviews [Computer File]

Publication Type:
Journal Article; Meta-Analysis; Review

Language:
English

Author Affiliation:
University of Adelaide, Department of Obstetrics and Gynaecology, Women's and Children's Hospital, 72 King William Road, Adelaide, South Australia, Australia, 5006. [email protected]

Authors:
Dodd JM; Crowther CA; Dare MR; Middleton P

Number of References:
45

Abstract:
BACKGROUND: Some women who have threatened to give birth prematurely, subsequently settle. They may then take oral tocolytic maintenance therapy to prevent preterm birth and to prolong gestation.

OBJECTIVES: To assess the effects of oral betamimetic maintenance therapy after threatened preterm labour for preventing preterm birth.

SEARCH STRATEGY: We searched the Cochrane Pregnancy and Childbirth Trials Register (June 2005) and MEDLINE (from 1966 to August 2003).

SELECTION CRITERIA: Randomised controlled trials comparing oral betamimetic with alternative tocolytic therapy, placebo or no therapy, for maintenance following treatment of threatened preterm labour.

DATA COLLECTION AND ANALYSIS: Two review authors independently applied the selection criteria and carried out data extraction and quality assessment of studies.

MAIN RESULTS: Eleven randomised controlled trials (RCTs) were included. No differences were seen for admission to the neonatal intensive care unit when betamimetics were compared with placebo (relative risk (RR) 1.29, 95% confidence interval (CI) 0.64 to 2.60; one RCT of terbutaline with 140 women) or with magnesium (RR 0.80, 95% CI 0.43 to 1.46; one RCT of 137 women).

The rate of preterm birth (less than 37 weeks) showed no significant difference in four RCTs, two comparing ritodrine with placebo/no treatment and two comparing terbutaline with placebo/no treatment (RR 1.08, 95% CI 0.88 to 1.32, 384 women).
No differences between betamimetics and placebo, no treatment or other tocolytics were seen for perinatal mortality and morbidity outcomes. Some adverse effects such as tachycardia were more frequent in the betamimetics groups than the groups allocated to placebo, no treatment or another type of tocolytic.

AUTHORS' CONCLUSIONS: Available evidence does not support the use of oral betamimetics for maintenance therapy after threatened preterm labour.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 31, 2006 12:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 10:43 pm
Postovi: 21
Hvala vam!
Pise: "U serumu dokazana anti (pa znak koji lici na kvadrat bez desne ivice i u gornjem desnom uglu w) antitela u niskoj koncentraciji. Uraditi (isti taj znak) status partnera, kontrola za mesec dana." Rekli su mi jos i :"Titar je dobar."
Test cu ponoviti u drugoj laboratoriji. Pokusavam da zakazem kod Dr Plecasa.
Javicu se sa novostima, Vama hvala na savetu od sveg srca!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 31, 2006 12:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 7:32 pm
Postovi: 14
Lokacija: Beograd
Marti, mozda ti i ovo pomogne, ako ne budes mogla da dodjes do dr Plecasa u GAK-u, on radi ponedeljkom u ordinaciji "Ivanovic", oni su se nedavno preselili i nalaze se u Grcica Milenka - znam jer sam kod njega isla na prvi UZ - i to sasvim slucajno, nisam ni znala ko je, tek sad kad sam bila u bolnici cula sam dosta pozitivnih komentara u vezi njega od pacijentkinja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 31, 2006 4:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 10:43 pm
Postovi: 21
Uspela sam da stupim u kontakt sa dr Plecasem, telefonom, rekao mi je da dodjem u cetvrtak ujutru.
Hvala :) na informaciji u svakom slucaju, imacu to u vidu ukoliko mi se "izmigolji" na GAKu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 03, 2006 5:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 10:43 pm
Postovi: 21
Postovana, napisacu Vam ukratko kako je prosao pregled kod Prof. dr Plecasa. Prvo, veoma brzo, ugrabila sam svega 2-3 minuta. Pogledao je nalaz iz Zavoda za transfuziju i rekao da sa tim mogu biti mirna, a da dodjem na kontrolu za mesec dana, na UZ izmerio BPD, AC, FL, tezinu, dodao da srce uredno kuca, da je posteljica na zadnjem zidu, normalna kolicina plodove vode, sve u nekoliko poteza, doviknuo sestri da je nalaz uredan i pozvao sledecu. (Primetila sam da su vrednosti koje je upisao neznatno vece od onih sa prethodnog UZ pre dve nedelje, ali verujem da je to zbog toga sto je neko drugi gledao bebu.)
Drago mi je sto sam bila, sada sam barem mirnija. Verujem da bi me zadrzao ili trazio da se odmah ponovi test da ima potrebe (jednu od trudnica je zadrzao u bolnici). Ponovila sam privatno test na RH antitela, nema ih ("Rezultat: imuna antitela u serumu nisu dokazana."). Coombs nisam mogla da priustim.
Vama jos jedanput hvala na odgovoru i objasnjenju.
U svakom slucaju, napisacu kako je prosla kontrola...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 8:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 10:43 pm
Postovi: 21
U pitanju su "ce vilis" antitela, tako se cita, to je prirodno - tako su mi rekli, bez obzira sto ih ni partner nema u fenotipu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za ObGyn - duzina cervixa i kontrakcije u trudnoci
PostPoslato: Sub Feb 18, 2012 4:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 18, 2012 3:36 pm
Postovi: 1
Dobar dan,
čitam ovu diskusiju pomno, mada je vođena prije par godina nadam se da ćete pročitati i moj post.
Dijelim mišljenje dr. i već sam i sama pomislila kako većina naših ginekologa radi prema "nekom šablonu",
po kojem rade već godinama.

Imam problem zbog mnoštva lijekova koje mi je ginekolog prepisao, a moj zdrav razum mi govori da to
nemože biti nikako dobro ni za mene ni za plodove (nosim blizance), te sam ispočetka smanjila dozu nekih lijekova
ili ih nisam nikako uzimala, ali sada me malo muči savjest, ne znam da li postupam ispravno, pa bih Vas zamolila za savjet.

Čitala sam mnogo o svim lijekovima koji su mi do sada prepisani, pa i o ovom Gynipralu, što na našem, što na stranim jezicima.
Dakle, da opišem moje stanje:
- u 22. sam sedmici trudnoće (21+6)
- nosim blizance (dvojajčane)
- u 11. sedmici sam imala jednom srednje obilno krvarenje + sluz, bez bolova (uslijedila je hospitalizacija 3 dana; terapija: Dabroston 3x1, Ampicilin 500mg 3x1/7 dana, Buscopan pp, Progesteron 5 inekcija, urološki čaj, mirovanje; dijagnoza: grav hebd 11/12, gemelli, ab imminens, infectio tracti urinarii)

Od toga sam zaista uzimala: 2x1 Dabroston, Progestereon inekcije i Ampicilin kako je navedeno, to nisam mijenjala, naravno.
- dobila sam i neke vaginalete zbog bakterija, ali sam dobila osip od njih i prestala sa tom terapijom; Ampicilin nije djelovao, te sam dobila Pancef koji sam uzimala, sada je nalaz urina uredan.

- prije mjesec dana mi je ginekolog prepisao i Buscopan 3x1 zbog kontrakcija (koje ja nisam osjecala) + Apaurin 2x1, isto tako zbog kontrakcija.
Nisam razumjela zasto da pijem te tableta ako nemam ni grčeve, ni bolove, osim blagih bolova u preponama oko 20. sedm. što sam shvatila kao prirodno, zbog širenja maternice itd. Nisam znala šta da radim, bojala sam se da potpuno ignorišem savjet ginekologa, pošto nosim blizance-rizična trudnoća, ali isto tako me bilo strah da pijem stalno neke lijekove u trudnoći, a oni ih izgleda "dijele i šakom i kapom", tj. prepisuju.
Ukratko: pila sam Buscopan 2x1 (10 tableta) i možda 2-3 večeri 1xApaurin pred spavanje i prestala.

- Cervikometrijom u 20. sedmici ustanovljena je dužina cerviksa 47.3 mm, oblik T, zatvoren. Dakle, prema mom znanju odlično, što je i ginekolog potvrdio.
- Sada na kontroli u 22. sedmici mi ginekolog, iako kaže da je sve u redu, prepisuje mi "preventivno": Gynipral 4x1 + verapamil 3x1, a da i dalje uzimam Dabroston 2x1, Buscopan 3x1 (sto nikako vise ne uzimam), Apaurin 2x1 (isto ne uzimam), pored toga zbog nedostatka željeza ("Iron 17.2" i HGB 111.g/L) uzimam 2x1 ampulu Tot'heme.
Kaže, Gynipral + Verapamil najvjerovatnije do kraja trudnoće :-o.

Kada sam pročitala nuspojave ovih lijekova, ne mogu da vjerujem kako mi tako olako prepisuje "preventivno" lijekove i kljuka me raznim preparatima, pa sve i da nisam trudna, da sam potpuno zdrava, toliko lijekova ne može biti dobro nikako.

Molim Vas da mi date savjet. Tablete nisam počela piti, niti imam namjeru dok ne čujem više mišljenja.
Da li da odem kod drugog ginekologa. Najviše me brine što nosim blizance, a oni se uvijek rađaju prijevremeno,
bojim se da ne pogriješim tako što ignorišem savjete ginekologa.

Puno pozz

n


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za ObGyn - duzina cervixa i kontrakcije u trudnoci
PostPoslato: Ned Feb 19, 2012 3:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Avg 07, 2005 2:29 am
Postovi: 150
Ema, ja nisam ginekolog, ali nisam mogla da ne prokomentarisem tvoj post. Nije mi jasna tvoja potreba da ignorises savete ginekologa, a trazis misljenje na forumu, narocito kad si svesna da je blizanacka trudnoca zapravo trudnoca pojacanog rizika. Zasto nisi svom ginekologu iznela nedoumice koje imas? Mislim da nikako nije dobro da samostalno smanjujes doze lekova niti da samoinicijativno izbegavas neke druge. Doktor najbolje zna sta je dobro, a sta ne i najkompetentnije moze da iskalkulise korist i rizik uzimanja lekova.

Ono sto ja mogu da ti kazem, to je da sam koristila Ginipral i Verapamil i da nikakvih problema zbog toga nisam imala. O svemu ostalom nemam pojma.
Naravno, sve najbolje ti zelim i tvojim bepcima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za ObGyn - duzina cervixa i kontrakcije u trudnoci
PostPoslato: Ned Feb 19, 2012 10:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
sofia je napisao:
Ema, ja nisam ginekolog, ali nisam mogla da ne prokomentarisem tvoj post. Nije mi jasna tvoja potreba da ignorises savete ginekologa, a trazis misljenje na forumu, narocito kad si svesna da je blizanacka trudnoca zapravo trudnoca pojacanog rizika. Zasto nisi svom ginekologu iznela nedoumice koje imas? Mislim da nikako nije dobro da samostalno smanjujes doze lekova niti da samoinicijativno izbegavas neke druge. Doktor najbolje zna sta je dobro, a sta ne i najkompetentnije moze da iskalkulise korist i rizik uzimanja lekova.

Ono sto ja mogu da ti kazem, to je da sam koristila Ginipral i Verapamil i da nikakvih problema zbog toga nisam imala. O svemu ostalom nemam pojma.
Naravno, sve najbolje ti zelim i tvojim bepcima :)

Jedina "greška", ako bi je tako mogli nazvati je ta što nije odmah zatražila i "second opinion" tj drugo mišljenje ako joj se učinilo da se doktor ne snalazi najbolje u datoj situaciji. Uspeh saradnje lekara i pacijenta se zasniva na međusobnom poverenju... Ako toga nema nema ni uspešne saradnje. Dakle, ako vam doktor ne uliva poverenje, promenite ga... uvek... tako je najbolje...!!!!
P.S. By the way, pomenuti kolega ni meni ne uliva poverenje...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: