Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: moral i etika u psihoterapiji?
PostPoslato: Ned Jan 20, 2013 5:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 20, 2013 1:40 pm
Postovi: 2
Ja sam zrtva kontinuiranog nasilja i veoma cudnih i nesrecnih zivotnih okolnosti.

Preko preporuke sam isla na psihoanalizu kod 1.1. Poznato ime, dobar psihoanaliticar. Pomogla mi je da na svet donesem zdravu bebu na cemu cu joj uvek biti zahvalna. Nakon poroda nastavila sam da je posecujem ali to nije bila ista osoba. Zaspivala je na terapiji, kljucala... meni se cinilo od dosade ili od nebitnosti mojih problema. Nije me pratila. Nije me postovala. Napustila sam je i nedugo potom je umrla. Ona je patila od raka i ocigledno se do kraja borila negirajuci bolest. Na cudan nacin je volim. Usla je u moju srz. Znala je ko sam. Podelile smo najintimnije. Na cudan nacin ne mogu da joj oprostim sto sam krivila sebe za njene propuste. Ja sam sebe preispitivala zbog njene bolesti i njene terapije. Nije se pozdravila sa mnom. Nije ispostovala etiku i svesno me je vezala za sebe, pri cemu je znala da odlazi. Nije mi ostavila slauf. Otplivala je sama.

Preko preporuke dosla sam kod 2.2. Ona je psihoterapeut u edukaciji i nakon 2 meseca me je dodirnula na veoma sexualan nacin. Bila sam uzasnuta. Opet preispitivanje sebe, kontaktiranje nadleznih, advokat, masa peripetija. Tada shvatam da ne trazim samo psihoterapeuta, nego dobrog coveka preko puta. Nekoga ko je strucan da ne projektuje svoje probleme na mene, ko je inteligentan da uoci moje sablone, ali ko mi pristupa na adekvatan nacin.

Kontaktiram strucno lice koje me uputi na 3.3. Strucno lice je poluprijatelj svestan ozbiljnosti situacije. 3.3. ima dva termina sa mnom i zbog kolicine mojih problema, sarenolikosti i dubine istih, ona nije sigurna u moje kognitivne sposobnosti, te me vrlo uljudno pod parolom farmakoterapije upucuje na kolegu psihijatra koji je i psihoanaliticar. Nisam imala problem ni u rodu, ni u struci, ali sam joj podvukla da ne mogu dalje od naredne osobe. Prosto sam dosla do sopstvene granice i svako iza bi me povredio. Nestajala mi je snaga da nanovo ranu otvaram. 3.3. je potvrdila da je njen kolega strucan, odgovoran te da ima termine za mene sto je proverila.

Odlazim kod 4.4. JEDVA. Nisam mogla ni autobusom ni kolima, pesacila sam preko sat vremena, kao na hodocasce. 4.4. je sve sto trazim u terapeutu: obrazovan i emocionalno inteligentan. Za 2 termina me je lepo preslozio i sumirao da nemam dijagnozu, nisam za terapiju, ali jesam ono sa pocetka posta -zrtva nasilja. Problem: iz meni nepoznatog razloga 4.4. je podelio sopstvenu privatnost sa mnom. Umereno, minorno, ali dovoljno da je na trenutak porusio pacijent/lekar zid. Odmah potom on predlaze koleginicu 5.5. Polomljena sam ko' zvecka ja bukvalno molim samo da premosti sa mnom kurtoazni minimum vremena, jer nisam u mogucnosti da probam ponovo... i ponovo... i ponovo. Prosto mi treba garancija da ce neko nastaviti da radi sa mnom. On ne samo da nece nego odjednom ne reaguje kao strucno lice. Nabrojao mi je nekoliko nepovezanih razloga zbog kojih odbija saradnju:
1. ne zeli da mi uzima novac (poslao me je kod jednako skupe 5.5.)
2. poslata sam kod njega na dijagnozu (3.3. mi je rekla da me salje na dugorocnu terapiju kod kolege)
3. nisam trenutno otvorena za psihoanalizu jer sam kao pun kamion koji vozi, pa nije momenar da preslaze (tacno, ali opet upucuje me na koleginicu!!)
4. pokusao da me uputi na 3.3. ali ona odbija i kaze da pratim sugestiju za 5.5. (NB 3.3. i 4.4. ocigledno ne komuniciraju o meni, a fakat bi morali jer me saltaju izmedju)
5. smrt bliskog clana familije (ovo se hronoloski poslednje desava, tako da nije relevantan izgovor iako ga on koristi)

Ne znam sta da mislim. Nikad nisam ni na forumu citala da je neko imao eticki problem sa 4 terapeuta. Niko ne zeli da radi sa mnom. Imam mnogo patnje s kojom strucna lica ne zele da se suoce. Osecam se iznevereno. Ne znam kako da prevazidjem ovo.

Nemam nameru da probam dalje. 1.1. nije medju nama. 2.2. bi trebalo udaljiti od licence jer nikad nece biti objektivna 3.3. i 4.4. me ne zele. Logicno je da nakon vremena, novca, i ulozene emocije ja doticem dno i ne mogu da nastavljam od talasa do talasa. Nemam razlog zasto da verujem da ce 5.5. raditi sa mnom i nece me povrediti, nakon sto me istrosi.

Da li je moguce da ova profesija ne nosi NIKAKVU odgovornost?

Bicu zahvalna ako imate neku sugestiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: moral i etika u psihoterapiji?
PostPoslato: Ned Jan 20, 2013 10:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Код нас ни једна професија не сноси законску одговорност. О моралној да и не говорим, али то је друга тема.

Имам једну сугестију и цитираћу Мику Антића:
"Док други објашњавају живот, ти махни руком и одживи га. "


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: moral i etika u psihoterapiji?
PostPoslato: Ned Mar 10, 2013 5:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 04, 2004 2:00 am
Postovi: 49
Dali nasilje i dalje traje? Prva sugestija to zaustaviti. Druga sugestija je ispitati dali imate mentalni poremecaj. Ako imate, koja je dijagnoza ili makar diferencijalna dijagnoza? Odgovor vec imate od 4.4, ali kao sto primecujete upucuje vas na 5.5 sto deluje kontradiktorno. Imate li priliku da vidite jos nekoga samo za dijagnozu? Zasto mislilte da vam je potrebna psihoterapija, i zasto bas psihoanaliza? Koji vas simptomi muce? Dali imate mogucnost da nadjete podrsku drugde? Prijatelji? Religija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: moral i etika u psihoterapiji?
PostPoslato: Ned Mar 10, 2013 7:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 20, 2013 1:40 pm
Postovi: 2
Hvala na odgovoru.
Psihijatar je napisao:
Dali nasilje i dalje traje?

Na zalost da. Nije nesto sto ce preko noci prestati.
Citiraj:
Prva sugestija to zaustaviti.

Radim na tome, ali tockovi mehanizma iako pokrenuti su JAKO spori. Procesi traju godinama.
Citiraj:
Druga sugestija je ispitati dali imate mentalni poremecaj. Ako imate, koja je dijagnoza ili makar diferencijalna dijagnoza? Odgovor vec imate od 4.4, ali kao sto primecujete upucuje vas na 5.5 sto deluje kontradiktorno. Imate li priliku da vidite jos nekoga samo za dijagnozu?

4.4. me je uputio na 5.5. koja nije psihijatar, 5.5. se bavi sistemskom familijarnom psihoterapijom. 4.4. je veoma inteligentan, te nakon detaljnog informisanja razumem zasto me je uputio na nju. Ona na zalost nema njegov intelektualni potencijal, stoga ne mogu da tracim vreme i novac. Verujem da nemam dijagnozu, ali sam bila otvorena za novo misljenje. Otisla sam u Palmoticevu jer od sada pristajem samo na institucionalizovane dijagnoze i terapije, oni bar silom prilika imaju neku pravnu odgovornost. Na zalost tamo ne mogu da me prime jer nemam zdravstveno osiguranje. Isto nemam i necu imati jer sam u radnom sporu i to je samo deo nasilja kom sam izlozena. Prosto iz nekih na izgled sitnih stvari proizilaze VEOMA ozbiljne posledice po mene i moje dete. Dakle drzavne ustanove ne mogu da me prime, a privatno nemam nameru vise da pokusavam. Pokazali su se kao hirurzi koji te otvore i ostave sledecoj smeni.
Citiraj:
Zasto mislilte da vam je potrebna psihoterapija, i zasto bas psihoanaliza?

Ne mislim. Znam da mi je potrebna podrska. Nemam ni prijatelje ni familiju trenutno.
Citiraj:
Koji vas simptomi muce?

U cara Trojana kozje usi. Govorim javno svim organima gde su prekrsena moja Ustavom zagarantovana prava. Izgledam dovoljno dominantno i racionalno, medjutim ljuto i verovatno fizicki zapusteno da ili misle da sam luda ili prosto pokusavaju da marginalizuju ono o cemu pricam. Na zalost ne mogu na forumu da budem otvorenija od ovoga jer sam protiv skole 2.2. pokrenula tuzbu, a jako skoro cu i ustavnu zalbu. Strasno je koliko su ljudi postali neljudi.
Citiraj:
Dali imate mogucnost da nadjete podrsku drugde? Prijatelji? Religija?

Nasla sam unutrasnju snagu u momentu kada je zivot moje kcerke bio ugrozen. Cudne stvari ljude pokrenu. To i dalje ne menja cinjenicu da mi je jako tesko i da se osecam odbaceno od jedinih koji su morali da mi pomognu samo balans da nadjem, makar i metastabilnu ravnotezu. Nisam u prilici da nadjem nove prijatelje. Zivim jedan brz i tezak zivot, a potencijal otvaranja me frustrira.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: moral i etika u psihoterapiji?
PostPoslato: Ned Mar 10, 2013 11:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@justitia,
iz palmoticeve je sve sto je vredelo otislo u privatnu praksu.
o kvalitetu sistemske porodicne terapije dovoljno govori cinjenica da pri upisu kandidata, ne postoji nikakva selekcija! tj, jedini kriterijum za prijem je pokazana uplatnica...
izbor psihoanaliticke psihoterapije je najbolji moguci, jer samo sasecanjem korena problema moze da dodje do nestanka simptoma.
na PP cu vam preporuciti nekoliko odlicnij psihodinamski (psihoanaliticki) orijentisanih psihoterapeuta.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: moral i etika u psihoterapiji?
PostPoslato: Pon Mar 11, 2013 1:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
justitia,
ако желиш, јави ми се преко емаила.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: