Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Menopauza i da li piti primolut-Nor-5l
PostPoslato: Ned Jun 18, 2006 11:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 10:41 pm
Postovi: 8
Imam 50 god., 2 porodjaja, 4 pobacaja.Od septembra 2005. god. izostala mi je menstruacija. Ugojila sam se 8 kg. jela sam. Doktorka u D.Z. u Savskoj mi je preporucila da pijem 3x1 tabletu (5dana) primolut-Nor-5 da bi dobila menstruaciju. Grudi su mi se uvecale i nabrekle su. Da li da pijem ove tablete napominjem da mi nije radila nikakve preglede. Zdrava sam hvala Bogdu. Sta da radim. Savet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 19, 2006 12:11 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Monika,
Da li Vi imate ikakve druge tegobe ( probleme sa spavanjem, nocnim preznojavanjem, suhocom vagine, promjenom raspolozenja, valunge...) osim pojacanog apetita ?
Da li ste pusac ?
Da li imate i/ili imali ikakve probleme sa zdravljem npr. povisen pritisak, kardiovaskularna oboljenja ? trombozu ? migrene ?
Kolika je Vasa tezina i visina sada ?

Primolut N 5 nije HRT ( hormone replacement therapy )...tako da cilj ovdje nije izazivanje normalne menstruacije, nego procijeniti da li Vi imate osteporozu ( uraditi bone densometry test ), uraditi mamografiju rutinski kao svakoj zeni kada predje 50-tu,...i dati HRT samo ukoliko postoje indikacije za istu.

Javite se sa odgovorima.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Podaci o stanju u menopauzi za doktor obyga
PostPoslato: Uto Jun 20, 2006 12:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 10:41 pm
Postovi: 8
Visoka sam 165cm, moja tezina unazad 2 god. je bila 57-59 kg. A sada je 65-67kg. Zdravstvenih tegoba Bogu hvla nemam. Pusila sam konstantno 7 godina 1 paklu cigareta dnevno. Neposim tek 1 mesec. Ostalih pratecih tegoba menopauze nemam. Sto se znojenja nocu tice to me prati jedan duzi period ali to regulisem sa manje garderobe kad spavam. Seksualni zivot mi je lose organizovan i mislim da mi to realno nedostaje prema mom temperamentu. Izvinite ali smatram da je to za mene itekako vazno. Raspolozena sam i nemam drugih problema. Htela sam da odem na snimanje vezano za osteoporozu zakazala sam proslog leta i pokvario im se apara. I lenja zena mora ponovo da zakaze. Meni je doktorka prepisala ove tablete da bi ja dobila menstruaciju posto je na ultrazvuku videla da mi se priprema menstruacija ali ja je ne dobijam. Prema tabletama sam skepticna i prvo sam odbila da ih pijem zato sto mi doktorka nije uradila nikakve analize. Prepisala mi ih je kao vitamin C odokativno. Ali ako Vi smatrate da treba da ih pijem OK. Idem u sredu na pegled grudi. Javljam rezultate. Iskreno jedem jer mi je dosadno. Naucila sam da puno radim a sada se dosadjujem. Nena. Hvala jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Odgovor ob Gyn o vezi menopauze
PostPoslato: Čet Jun 22, 2006 9:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 10:41 pm
Postovi: 8
21.06. sam bila na pregledu grudi kod Dr Djordj Vukotica.
Evo njegovog nalaza Palapatorno u dojkama bez jasno formiranih trodimenzionalnih tumora, samo diskretne displazne promene (sta to znaci) Obe aksilne i nadkljucne jame su bez uvecanih lgl. Obzirom na starosnu dob savetuje se screening mamografija na klinici u avgustu. Bila sam kod druge doktorke da mi objasni sta je primolut Nor i ona je dogovorila da to mi ne bi preporucila i da je to progesterol. Ja sam 22.06. danas dobila i ne znam kako ce se to razvijati. Sta da radim i kako da se ponasam. Sta vi mislite ja necu da pijem nista. Da li moj neredovan seksusalni zivot i razog pusenje utice na izostanak menstruacije. Dirnula me je vas briznost prema nekog koga ne znate. Posto ne znam kome da poseljim prijateljske misli bice Vama ob Gyn - ali molim Vas objasnite mi sta to znaci *da li neko ime stoji iza toga ili tim strucnjaka. Cmok od mene Nena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 23, 2006 12:28 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Neno,
Ovdje nema tima strucnjaka nego imam ja pod sifrom ObGyn, i Pedja koji je Ginekolog i Obsetricar u Beogradu. Nas dvoje jesmo tim, i to onaj zdravi koji 'radi' zajedno i sukobljava profesionalna misljenja i iskustva na vrlo zdravoj osnovi iako se ne poznajemo medjusobno.

Ja jesam ginekolog i obstetricar koji je polozio specijalisticki ispit u Visegradskoj 26, 1999.godine a prije toga sam radila kao ljekar opste praske sirom nase lijepe i srecne bivse Jugoslavije a od kada se raspala u srpskim podrucjima kao civilni i vojni ljekar dok nisam postala specijalista. Moj zivotni put me je doveo u Kanadu prije 6 godina i ucinio da preko noci postanem nista ! Ni znanja niti zvanja. Od tada traje moje ponovno ucenje medicine a i ginekologije i akuserstva koji je uz svo duzno postovanje dobrih i savremenih doktora u bivsoj Yu, na svjetskim standardima sto znaci 10 kopalja iznad onog sto se kod nas radi, i mogu reci da sam se ponovo zaljubila u svoj posao.

Dakle smatram se over-quolified ( i vise nego kvalifikovanom ) da Vam dam savjete koji su Vam neophodni iako smatram da internetski savjet nema namjeru da postavlja dijagnozu, odredjuje terapiju, nego da preporuci, savjetuje, obrazuje, predlozi...et cetera...kako bi se pomoglo pacijentu.

Dobra strana korupcije tamo jeste sto mozete da trazite tamo svaku pretragu ako cete da platite istu...dakle ako se nesto predlozi ovdje...moze tamo da se uradi...

Na ovom forumu sam prisutna vise od godinu dana i mislim da je mnogo pacijentkinja imalo koristi od mojih komentara, rasprava, savjetovanja i rodilo nam se nekoliko djevojcica i djecaka, na koje je ovaj forum ponosan !

Isto tako sipam otrov ( na naucnoj osnovi ) na ljekare koje izvode neopravdane testove, procedure, operacije i kada sve to urade izlozivsi pacijente neophodnim troskovima ne znaju sta ce da urade sa rezultatima, nego se pacijenti taman napustivsi ginekolosku ordinaciju javljaju na forum pitajuci...molim Vas sta znac dysplasia ? ili mozaik ?

A sada odgovor na Vase pitanje...Vasoj doktorki mozete da kazete slijedece...
Otisla sam na internet i dugo citala sve sto je napisano o HRT i tamo pise...ako date baki koja je 78 godina stara, a ima uterus i endometrijum hormonalnu terapiju, dobice menstruaciju ! Dakle davanje Primolut Nor nije potrebno da se izaziva menstruacija, a posebno ne one vrste Primolut Nor 5 koji ima i estrogenu komponentu, jer ce to samo da poveca hyperplaziju endometrijuma ( sluznice materice ) kod nekoga kod koga je endomterijum vec zadebljan...navodim komentar Vase doktorke...

Citiraj:
Meni je doktorka prepisala ove tablete da bi ja dobila menstruaciju posto je na ultrazvuku videla da mi se priprema menstruacija ali ja je ne dobijam


Sto je cista glupost...ne vidi se dolazak menstruacije nego zadebljan endomterijum, koji ako je deblji od 5 mm kod zene koja je u postmenopauzalnom periodu ( nema menstruaciju godinu dana ) zahtijeva frakcionu kiretazu, da se iskljuci endometrijalna hyperplazija koja moze da bude predkancerozno stanje ! ako ima prisutnu i celijsku atipiju.

Dakle...kako bivsem pusacu ( bivsem ? samo mjesec dana apstinenciju ?) sacekacemo dok Vas nazovem bivsim jer sam prosla kroz istu borbu i evo vec osam godina ne pusim !...kada prestanete sanjati cigarete i napunite godinu dana...svrstacemo Vas u nepusace sa ociscenim plucima....da nastavim...kao pusacu sa stazom od 7 godina, ne bih Vam prepisivala nikakvu hormonalnu terapiju, ako za to zaista nemam razloga. Jeste da ste Vi zdrava zena, i da jos uvijek nemate nikakve tegobe sa zdravljem, ali pusenje povecava Vas rizik za embolije pluca, ugruske u nogama...povecan krvni pritisak...et cetera.

Tegobe intolerancije vrucine koje Vi kontroliste laksom odjecom, ne zasluzuje nikakav tretman, ako je to jedini problem.
Nedostatak seksualnog zivota ili nezadovoljenje seksualnih potreba, nazalost izlazi iz domena moje ekpertize...tako da Vam tu ne mogu pomoci, ali Vam zelim sve najbolje u pronalazenje srodne duse istog temperamenta. Seksualni zivot nema nikakvog uticaja na ritam menstrualnog ciklusa osim ako nije prisutna trudnoca.

Vas UZ dojki je uredan, ali screening metoda za detekciju karcinoma dojke jeste mamografija i vjerujem da ce ona biti normalna u avgustu.
Moj savjet je da ne pijete nista, nego da ste svjesni da prolazite kroz perimenopauzalni period, koji moze da potraje i 1-2-3 godine, da simptomi o kojima smo govorili mogu da postanu tezi i zahtijevaju lijecenje, da ostanete dosljedni odluci prestanka pusenja, da uradite bone densitometry test sto je prije moguce, da nastojite da ocuvate svoju skoro idealnu liniju i u buduce i da budete fizicki aktivni bar 3x nedjeljno, kroz aerobik, setnje od nekoliko km, ili trcanje, plivanje.

To bi bilo sve za sada...

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za ob Gyn-odgovor nene
PostPoslato: Pet Jun 23, 2006 9:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 10:41 pm
Postovi: 8
Iako Vas ne poznajem, dok sam citala vase pismo misleno sam se upoznala sa Vama. Hvala na strpljenju i iskrenim recima, kao i po meni visoko strucnom znanju (ne laskam) ja sam menstruaciju dobila 22.06.2006.god. i za sada je Ok. Javljam se kada budem uradila snimak koji sam zakazala za 30.06. vezan za osteporozu. Posluslacu Vas sve sto ste mi dobronamerno rekli jer je u moju korist. Hvala.
Jedno pitanje vezano za moju stariju cerku. Ima 28 godina. 21.11.2005. carskim rezom je rodila decaka 4kg950gr. Razlog carskog reza je sto senije otvarala 24h a i pored 2 ili 3 (ne secam se) vaginalete za otvaranje nije se otvorila ni malo, bila je preuska za poradja i posle uspesnog carskog reza doktor je objasnio da svaki sledeci put mora da se porodi carskim rezom zato sto ima cini mi se u karlici kost koja joj malo strci i ne bi bilo moguce da se porodi normalno, odnosno glavica bebe ne bi mogla da prodje.To sam ja prepricala na srpski, ali cini mi se da je to bio size. Moja cerka je zadnju menstruaciju imala 24 aprila 2006. (menstruacije su joj na 2 meseca-genetika po tetki).01.06.2006. je bila kod ginekologa u Sarajevu (gde zivi sa svojom porodicom)zbog peckanja u agini. Tada je dobila Penatran vaginalete koje je stavljala 7 dana. Jutros je radila test i trudna je. Sekira se da li vaginalete mogu da uticu na plod (u periodu koriscenja vaginaleta nije imala odnos) posto nije sitgurna od kad je trudna. Zakazala je pregled kod doktora Mehmedbasica u Sarajevu (da li ste culi za njega) i kolor dopler kod dr Zubica u ponedeljak . Htela je da ide suta na bazen sto sam joj zabranila zbog mogucnosti zaraze, mislim da nisam pogresila. Nasa komunikacija je preko interneta jer ja zivim u Beogradu. Ja to pitam kao majka molim za odgovor. Divni ste Nena Prijateljski pozdrav iz jedne kuce od jedne zene


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 02, 2006 8:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 17, 2006 11:50 pm
Postovi: 5
Imam i ja jedno pitanje.
Posto se spremam za vantelesnu u septembru (vracanje zamrzlih embriona) zbog tempiranja ciklusa lekar mi je prepisao Primolut nor koji sam pocela da uzima desetog dana od ciklusa tacnije pila sam ga od 19. juna do 26. juna.
Posle pauze od nedelju dana u kojoj bi nastalo krvarenje, sutra tacnije u ponedeljak 3. jula trebala bi poceti sa stedirilo ALI JA JOS NISAM PROKRVARILA!!
Posto je danas nedelja i nisam stupila u kontak sa lekarom prinudjena sam da sacekam do sutra.
Molim Vas odgovorite mi sta se desava, zasto nisam prokrvarila i dali se to desava.
Unapred zahvalna.
Maja


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: