Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: PAPA ASCUS(IIIa)
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 2:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 11:43 am
Postovi: 5
Zbog pojacanog sekreta otisla sam na kontrolu ( iako sam trebala da dobijem za 3 dana ) i dobila sledece rezultate.
In.speculo:lako pojacan belicasti sekret
PVU valjkast,bo.
Gy.status:palpatorno uredan.
ULTRAZVUCNI NALAZ:Uterus u AVF 75x42x48,homogen,pravilnih ivica.
Endometrijum 9 mm,II faza
Desni jajnik 29x20 mm
Levi jajnik 28x19 mm
U c.Daglasu nema slobodne tecnosti.
KOLPOSKOPIJA:Na zadnjoj usni i u kanalu REE otvorenog tipa-jod negativno.Epitel ektocerviksa skvamozan,jod pozitivan.
Nalaz na vagini i vulvi uredan.
DG:Colpitis
Uzeti brisevi za PAPA,VB,CB
Posle 3 dana mi stizu rezultati koji glase:
CB:Candida sp.
Lactobactillus sp.
VBCandida sp.
Lactobactillus sp.
Za ovo sam dobila Diflucan 150 mg 1x1 i Canesten 3.

PAPAU primljenim razmazima se pored superficijalnih i intermedijalnih celija nalaze i manje grupe metaplasticnih celija koje se karakterisu hiperhromazijom,iregularno distribuiranim hromatinom i iregularnim granicama,povecanim N/C odnosom.Prisutne celije sa perinuklearnim haloom i nepravilnim jedrom(moguce koilociti).Mitoze nisu uocene.Takodje je prisutan obilan mesoviti inflamatorni infiltrat sa masom granulocita koji prekrivaju epitelne celije i gola jedra.
Nalaz odgovara ASC-US leziji(Pa grupa IIIa),najverovatnije u sklopu intezivne inflamatorne reakcije i reparacije.
Samo da napomene da redovno idem na preglede, a kolposkopski nalaz je identican onom od pre godinu dana posle porodjaja ali je PAPA tada bila II grupa.Sve ovo me strasno plasi mada je doktorka rekla da nema razloga za paniku,samo da stavljam povidon-jod vaginalete i kontrola PAPE za 4 meseca.

Nazad na vrh

:cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PAPA ASCUS(IIIa)
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 3:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 11:43 am
Postovi: 5
Molim vas objasnitemi sta nije uredu sa mojim nalazima totalno sam sludjena.
Zbog pojacanog sekreta otisla sam na kontrolu ( iako sam trebala da dobijem za 3 dana ) i dobila sledece rezultate.
In.speculo:lako pojacan belicasti sekret
PVU valjkast,bo.
Gy.status:palpatorno uredan.
ULTRAZVUCNI NALAZ:Uterus u AVF 75x42x48,homogen,pravilnih ivica.
Endometrijum 9 mm,II faza
Desni jajnik 29x20 mm
Levi jajnik 28x19 mm
U c.Daglasu nema slobodne tecnosti.
KOLPOSKOPIJA:Na zadnjoj usni i u kanalu REE otvorenog tipa-jod negativno.Epitel ektocerviksa skvamozan,jod pozitivan.
Nalaz na vagini i vulvi uredan.
DG:Colpitis
Uzeti brisevi za PAPA,VB,CB
Posle 3 dana mi stizu rezultati koji glase:
CB:Candida sp.
Lactobactillus sp.
VBCandida sp.
Lactobactillus sp.
Za ovo sam dobila Diflucan 150 mg 1x1 i Canesten 3.

PAPAU primljenim razmazima se pored superficijalnih i intermedijalnih celija nalaze i manje grupe metaplasticnih celija koje se karakterisu hiperhromazijom,iregularno distribuiranim hromatinom i iregularnim granicama,povecanim N/C odnosom.Prisutne celije sa perinuklearnim haloom i nepravilnim jedrom(moguce koilociti).Mitoze nisu uocene.Takodje je prisutan obilan mesoviti inflamatorni infiltrat sa masom granulocita koji prekrivaju epitelne celije i gola jedra.
Nalaz odgovara ASC-US leziji(Pa grupa IIIa),najverovatnije u sklopu intezivne inflamatorne reakcije i reparacije.
Samo da napomene da redovno idem na preglede, a kolposkopski nalaz je identican onom od pre godinu dana posle porodjaja ali je PAPA tada bila II grupa.Sve ovo me strasno plasi mada je doktorka rekla da nema razloga za paniku,samo da stavljam povidon-jod vaginalete i kontrola PAPE za 4 meseca.

Nazad na vrh

:cry:[/quote]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 4:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jun 15, 2008 1:39 pm
Postovi: 330
Iskreno receno zaista me cudi da ti doktor nije predlozio biopsiju. Mislim da bi trebalo da promenis lekara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 6:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 11:43 am
Postovi: 5
Tri lekara su mi rekli isto.S obzirom da mi je grlic dobro prvo ponoviti PAPA test pa ako se nalaz ponovi onda ici u dalje pretrage.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 8:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ono sto niste naveli a jeste vazno jesu godine starosti...anyway...

ASCUS je skracenica od Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance i pripada u najblazi stepen abnormalnosti celija. Kao sto je navedeno u vasem patoloskom nalazu najverovatnije je odraz inflamacije ili upale grlica ( candida...) i NIJE POTREBNO RADITI BIOPSIJU, NITI KOLPOSKOPIJU ( i nije mi jasno zasto su Vam je radili prije godinu dana !?).

Potrebno je ponoviti papa nalaz za 6 ( ne 4 mjeseca ) i najverovatnije ce biti normalan. Ako je normalan, idete na redovno godisnje preglede i papa nalaz, a ako je ponovo ASCUS, onda je potrebno uraditi kolposkopiju.
Nema razloga niti za brigu, a kamoli za paniku.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 09, 2008 8:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 11:43 am
Postovi: 5
postovana ObGyn,
zahvaljujem Vam na ovim informacijama.Imam skoro 32 godine a kolposkopiju radim svake godine u okviru redovnih kontrola od svog prvog porodjaja pre 10 godina tako da mi je to preslo u naviku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PAPA ASCUS(IIIa)
PostPoslato: Sub Feb 11, 2012 12:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 11, 2012 12:15 pm
Postovi: 1
Radila sam 2 PAPA testa u oba mi je napisano da imam znake upale na celijama uglavnom povrsinskih slojeva. Prvi mi je bio druga grupa a drugi mi je bio ASCUS 3a grupa pa je patolog ponovo pregledao nalaz i odredio da sam ASCUS (PA II).Koristila sam vaginalete i kada sam otisla da uradim 3 PAPA ginekolog mi je rekla da ne vidi poboljsanje i da ce najverovatnije ici na biopsiju grklica materice. Zanima me da li se ovaj problem moze resiti i antibioticima ili samo vaginaletama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PAPA ASCUS(IIIa)
PostPoslato: Sub Dec 22, 2018 5:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2018 5:24 pm
Postovi: 1
Стари пост... али шта је било на крају? Имам сличну ситуацију.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PAPA ASCUS(IIIa)
PostPoslato: Pet Dec 28, 2018 5:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Ne znam sta je njima bilo na kraju, al i ja sam imala Papa III a ( ASCUS) . I nisu mi predlagali biopsiju vec vaginalete i da se ponovi papa za 3 meseca.Ali Ja sam insistirala biopsiju za svaki slucaj i dobila je, i nalaz biopsije je bio cervicitis hr, tj upala grlica. Tada sam uradila briseve na hlamidiju, mikroplazmu i ureaplasmu. I sve je bilo negativno. U kulturi brisa pronadjena je ešerihija koli. Dali su mi neke vaginalete s antibiotikom, po antibiogramu. I posle 3 meseca ponovila sam papa i bio je dobar II grupa. I dalje mi je dobar. Tako ti je to sa tom III ASCUS grupom, uglavnom je ona od upalnih procesa usled bakterija il gljivica, zato i nema mesta panici i ne daju odmah biopsiju. Ja sam to ispanicila i na svoju ruku biopsiju, mada nisam ni trebala. Velika je razlika izmedju III ASCUS i recimo III- LSIL, il III - HSIL.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 63 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: