Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Fibroadenom
PostPoslato: Sub Feb 11, 2012 3:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 11, 2012 3:06 am
Postovi: 1
Imam 19 godina i operisala sam fibroadenom velicine 19x12mm pre 3 meseca, na institutu za onkologiju u Beogradu, medjutim nedelju dana posle operacije sam na istom mestu i dalje osecala lopticu, kao da fibroadenom nije ni izvadjen, ali doktor je rekao da je to zgrusana krv koja ce se vremenom povuci (uz upotrebu hepalpana ili hepatrombina), cak je pokusao i da punktira to, ali nije uspelo.... Mazala sam hepalpan 3 meseca i nisam primetila nikakvu promenu. Juce sam radila ultrazvuk (da bih bila sigurna da nije nista strasno tj da je to krv, kao sto je dr rekao) i ispostavilo se da je na tom mestu fibroadenom, velicine 24x12... Skroz sam zbunjena jer mi je radiolog rekao da je nemoguce da se za 3 meseca fibroadenom povrati, a pogotovo da dosegne tu velicinu... :o Da li je neko moze da mi pomogne? :(
Prvobitni fibroadenom je poslat na analizu i rezultati su fibroadenom, benigno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Sub Feb 11, 2012 11:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 09, 2012 11:08 pm
Postovi: 100
Sladjo,
ja sam imala istu intervenciju pre nekoliko godina. Sve je proslo u najboljem redu.
Ovo me nikako ne uvrstava u savetodavca, vec samo u misljenika.

Verujem da Vam sada treba objasnjenje sta se desava i da nemate mira zbog toga.
Meni se cini da su ili bila dva fibroadenoma ili da hirurg nije izvadio fibroadenom. Ako je Vas hirurg pogresio mala je verovatnca da ce to priznati. Na zalost.
Da sam ja na Vasem mestu isla bih po drugo milsljenje. I trece ako treba.
Pri tome treba davati sto manje informacija da bi misljenja bila kompetentnija.

I slazem se sa Denisom da treba komunicirati sa devojkama sa istim iskustvom. Dodajem da se samoinicijativno treba informisati.

Sigurna sam da ce se objasnjenje pokazati logicnim, kao i da ce sve biti OK :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Pet Jun 15, 2012 10:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2012 7:25 pm
Postovi: 7
Pozdrav devojke!
Imam par pitanja u vezi sa fibroadenomom, a mnogo bi mi značilo ako bi se javio i neki lekar da prokomentarise.
Juče sam radila ultrazvuk dojke i otkrila da imam fibroadenom veličine 1.7 cm. Imam 29 godina, nisam rađala do sad i ne koristim kontraceptivne pilule. Radiolog koja me je pregledala je bila dosta optimistična i rekla mi je da to nije ništa strašno, ali da bi najbolje bilo da me pregleda hirurg onkolog da potvrdi dijagnozu i da dogovorimo period praćenja. Ona kaže da se najčešće ne vade ispod 2-3 cm, ali to ipak treba da vidim sa hirurgom. Takođe mi je rekla da može da se menja u trudnoći i to je ono što me sad brine. Ja sam htela da isplaniram trudnoću za nekih 6 meseci. Čitala sam razne forume i raspitala sam se kod nekih lekara koji su mi rekli da je bolje da ga izvadim pre trudnoće jer nije baš mali, a u trudnoći može dosta da poraste zbog hormona. Ovih dana ću otići kod hirurga, ali sam bliže odluci da ga izvadim.

Ono što me sad najviše interesuje je cela ta priča oko operacije i trudnoće. Da li treba da čekam neko vreme posle operacije, naravno, ako sve prođe dobro ili mogu odmah da zatrudnim? Kolika je šansa da mi se javi ponovo u trudnoći i koliko brzo može da raste? Da li pravi neki problem za dojenje?

Interesuje me i gde mogu da se rade te operacije i gde su najbolji hirurzi. Ja živim na Novom Beogradu, a vidim da su se neke od vas oprisale na Institutu za onkologiju. Da li ja sa Novog Beograda mogu da budem upućena na Institut ili moram na Bežanijsku kosu ili gde se već rade te operacije? Da li imate neku preporuku? To me sad najviše brine jer ne živim dugo u Beogradu i ne znam nikoga ko je ovde nešto slično operisao, a plašim se da završim kod lošeg hirurga. Da li možda neko radi privatno takve operacije? Koliko dugo se čeka na operaciju? Koliko ste vi čekale?


Hvala unapred na svim informacijama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Sub Jun 16, 2012 10:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 8:04 pm
Postovi: 168
Mila ja cu ti pokusati samo djelimicno odgovoriti jer ne zivim u Srbiji pa ne znam dje se tamo rade operacije,ko je najbolji hirur itd....
Ja imam fibroadenome u obe dojke,prvo se javio jedan u desnoj,ima sigurno oko 4 godine,mene je Dr. koji me je prvi pregledao uputio kod hirurga da cuje njegovo misljenje,ja sam se raspitala u B.L. ko je dobar Dr. i otisla privatno kod svoje danasnje doktorice koja me ,,prati,, sve ove godine,ona je rekla da misli (nikada ne moze ni jedan Dr. biti 100& siguran da je fibroadenom) da je fibroadenom da cemo da ga pratimo pa ako bi rastao preko 2cm i postao joj sumnjiv operacija,on do danasnjeg dana nije ni malo porastao,ali zato u medjuvremenu su nastala 1 ili 2 u drugoj dojci,nisam sigurna ni koliko ih imam,pise na nalazu,a u ovoj prvoj-desnoj se stvorio jos jedan novi,on na zadnje 2 kontrole po malo raste,ali ona kaze da se ne plasim,pratimo pa cemo vidjeti sta dalje,jer jos nije mnogo velik...
Kako sam ja svo to vrijeme radila na trudnoci meni nisu preporucili da ih prije toga izvadim,iako su mojoj sestri (koja je prije 2 godina izvadila 1) rekli da je bolje prije,kao i jednoj drugarici koja se perisala u Zrenjaninu,svima nama su svi Dr. davali drugacija misljenja,pola njih kaze treba prije trudnoce da se vadi,pola ne
Jer istina je da oni narastu u trudnoci (mislim da ne mogu ne znam koliko mnogo) ali je takodje istina da ako ta zena na kraju doji da se dojenjem smanje ili potpuno povuku,tako da je to odluka na nama vise
Ja sam se odlucila bila da ih ne vadim,ali imala sam 2 spontana,tako da na kraju nisam dobila ni bebu,pa ne znam sta bi bilo
Vecina Dr. ne zuri sa vadjenjem jer se oni vracaju,kao sto je ova djevojka pisala u postovima ispred,tako je bilo i sa mojom sestrom,vec na sledecoj kontroli nakon operacije kod reza je bio novi,ali manji oko 7mm,sad ga vec skoro 2 godine prati,nije rastao i sve ok
Moja svekrva je za vrijeme rata u razmaku od oko 5 godina operisala iz obe i ona je jedna od rijetkih kojoj se svih ovih godina vise nisu vratili opet
Ja sam pitala Dr. da li da radim mamografiju ili neki jos nalaz ona je rekla da nema potrebe da se zracim,ona me bas dugo i pazljivo gleda,da joj sta ne promakne,kod mene i sestre su dosta velike grudi i gustog su sadrzaja,zljezdaste su,pa ona kaze na mamografu se ne bi nista vise vidjelo nego na UZ
Ja sam ispocetka isla na kontrole svaka 2 mjeseca pa mi postepeno povecavala na 3,pa na 4 sad idem 2 puta godisnje
Planiram otici u B.L. na Paprikovac,iako mislim da ce me oni odma htjeti operisati,jer sam cula da su pazljivi,radje vade odma jer se boje da ne bi bilo sta zlocudno,a praceno dugo i onda bude kasno,tako da i nije svejedno,samo me sve sad mrzi jer mi je muz bolestan
Inace kod nas u B.L. jedan dan dodjete u bolnicu,drugi operacija,treci izadjete i rade rezove estetski,prava estetska hirurgija,divno zaraste,ali procedura oko vadjenja svih nalaza i ostalo smara
Nadam se da sam ti bar djelimicno pomogla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Sub Jun 16, 2012 7:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2012 7:25 pm
Postovi: 7
Hvala Svargla, svaka informacija mi dobro dođe.

Ja sam zakazala pregled kod hirurga onkologa, privatno. Kad čujem njegovo mišljenje, odlučiću da li da vadim i kako da planiram dalje trudnoću. Kod mene je problem što sam imala u porodici slučaj karcinoma dojke (na svu sreću izlečen) pa je to dodatni faktor rizika zbog koga bi možda bilo bolje da se to odmah vadi i da se ne rizikuje sa praćenjem. Pored toga, jedna doktorica (ginekolog) mi je rekla da je i na nezgodnom mestu gde je velika koncentracija hormona u trdunoći i da su velike šanse da poraste tokom trudnoće.

Iz informacija koje sam našla na sajtu Instuta za onkologiju sam shvatila da njima mogu da se jave svi pacijenti iz Beograda. To ću još da proverim i sa hirurgom na pregledu, nadam se da će znati da mi kaže i koliko se čeka na operaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Uto Jun 19, 2012 7:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 7:26 pm
Postovi: 2
Cao zovem se Maja. Imam 24 godine.Bila sam na kontroli kod ginekologa,tada su radili i rucni pregled dojki. Doktorka mi je napipala cvoric velicine zrna graska,napipala sam ga kad sam se tusirala,pomera se ispod koze ali ne moze da se odvoji.Pre dva meseca me je jako bolelo ispod pazuha desne ruke, bila sam kod strucnjaka na ultrazvuku i tada mi je rekao da nema nista i da je moguce da se upalila zlezda. Preporucio mi je da stavljam obloge od rakije komovice.Jos uvek mi nije uspostavljena dijagnoza, ne znam da li tumor ili masno tkivo ili sta vec. Sudeci po opisu ,mislim da je to fibroadenom,ali tek cu znati kada odem na ultrazvuk. Zanima me misljenje da li je neka od Vas zena imala slicne simptome i da li je nakon toga utvrdjeno da je fibroadenom?


Hvala unapred(nadam se da cete odgovoriti)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Uto Jun 19, 2012 10:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 01, 2011 7:54 pm
Postovi: 17
@ Mila

preporucujem Janka Pralicu sa onkologije. Meni je fibroadenom operisan kada sam imala 22 godine i nisam imala decu tada :)
Sve je proslo u najboljem redu, kasnije te prate 1-2 godisnje i to je sve.
Pozdrav i sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Pet Jun 22, 2012 10:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2012 7:25 pm
Postovi: 7
Hvala Tea23!
Kako si ti sad? Nije ti se vraćao fibroadenom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Pet Jun 22, 2012 11:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2012 7:25 pm
Postovi: 7
Maja Nikolic je napisao:
Zanima me misljenje da li je neka od Vas zena imala slicne simptome i da li je nakon toga utvrdjeno da je fibroadenom?


Majo, ja ne mogu da ti dam neku korisnu informaciju jer nisam imala slično iskustvo. Ja nisam ništa napipala nego sam otišla na ultrazvuk u sklopu nekog sistematskog pregleda i tamo su mi rekli da je fibroadenom. Posle sam pokušala da ga nađem da bih proverila da li je pokretan i da bih sama sebe ubedila da nije ništa strašno. Međutim, taman kad nađem nešto što mi liči na onaj oblik sa slike, istu stvar napipam i na drugoj dojci, na kojoj nemam ništa. Onda sam batalila te samopreglede jer sam shvatila da nemam pojma ni šta treba da napipam, a i gde god se pipnem, imam utisak da imam neki čvor. Kako sam čula, neke žene prosto imaju takve dojke, a nekada se i fibroadenom zavuče u unutrašnjost pa ne može sve ni da se napipa tako laički.

Moj savet svima je da obavezno idu na ultrazvuk barem jednom godišnje (čak i ako nemaju ništa) jer ćete tako biti najmirnije. Nekad samopregledi mogu da zavaraju da je sve u redu, a i često sam viđala da se žene jako uplaše kad napipaju nešto i onda se plaše i da saznaju šta je, pa odlažu odlazak kod lekara.

Što se tebe, Majo, tiče, nemoj da brineš. Ako pre 2 meseca nije bilo ničega, sigurno nije ništa strašno. Može da bude svašta, ne treba da nagađamo, znaćeš sve posle pregleda. A šta god da je, rano si ga našla i to je super. Ako treba da se vadi, vadićeš ga, ako ne treba, još bolje, ali skoro sigurno nećeš imati nikakve veće posledice.

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Sub Jun 23, 2012 1:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 7:26 pm
Postovi: 2
Mila hvala ti puno na tim recima :) u medjuvremenu sam otisla na ultrazvuk,ne pokazuje da ima neka promena. Ni doktoru nije jasno kako sam ja a i doktorka napipale cvoric. Kaze da je mozda bila neka cista ko je je pukla..ali da nema nista,preporucuje kontrolu za 6 meseci. Komovicu preporucuje kao preventivu za sve. Nije na odmet staviti sa vremena na vreme. :)
Puno pozdrava devojke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fibroadenom
PostPoslato: Sub Jun 15, 2013 5:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 15, 2013 5:03 pm
Postovi: 1
Cao svima,
Nedavno sam operisala fibroadenom velicine 25mm. Sve je proslo u najboljem redu. Nije proslo ni 7 dana od kad sam skinule konce, osetila sam na istom mestu poveci cvoric. Moj hirurg je na odmoru, tako da nisam uspela da odem na pregled. Rekli su mi da ne panicim jer trebam da dobijem i horomoni "odradjuju svoje". Molim Vas ako nesto znate o tome da mi pognete , ako moze neki dr. da se javi bilo bi dobro :D :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: