Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ciste na jajniku
PostPoslato: Čet Maj 19, 2011 6:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2011 6:00 pm
Postovi: 16
Pre dva meseca mi je doktorka otkrila cistu na jednom jajniku, prepisala mi je terapiju Orgametrilom. Nisam pila tablete jer sam bila ubeđena da je cista pukla pri sledećoj menstruaciji. Na kontorli je doktorka rekla da sad postoje dve ciste na istom jajniku, različite veličine... Opet je prepisala Orgametril i sad ne znam šta da radim, bojim se da pijem hormonske pilule, najviše zbog toga što partner i ja pokušavamo već duže vreme da napravimo bebu! Molim za pomoć, svaki savet bi mi dobro došao! Unapred hvala svima! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Pet Maj 20, 2011 9:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
panicarka68 je napisao:
Pre dva meseca mi je doktorka otkrila cistu na jednom jajniku, prepisala mi je terapiju Orgametrilom. Nisam pila tablete jer sam bila ubeđena da je cista pukla pri sledećoj menstruaciji. Na kontorli je doktorka rekla da sad postoje dve ciste na istom jajniku, različite veličine... Opet je prepisala Orgametril i sad ne znam šta da radim, bojim se da pijem hormonske pilule, najviše zbog toga što partner i ja pokušavamo već duže vreme da napravimo bebu! Molim za pomoć, svaki savet bi mi dobro došao! Unapred hvala svima! :wink:

Sve zavisi od toga kolike su vam te ciste? I koliko dugo su tu? Da li Vam je doktorka uradila TU markere (CA 125)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Pet Maj 20, 2011 2:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2011 2:10 pm
Postovi: 1
Draga paničarka,

prije svega, ne bih htjela da te plašim, samo ću iznijeti moje iskustvo kako bih ti ukazala na važnost kontrole cista na jajniku i na ono što se dogodilo meni i volim podijeliti moje iskustvo da drugim ženama kako im se ne bi dogodilo slično. Prije 3 godine su mi počele doslovno drame oko jajnika. Završila sam u bolnici zbog iznenadnog jakog i obilnog krvarenja te se ustanovilo da je riječ o cisti koja je pukla i zbog toga je bilo krvarenje tako jako. Nakon toga, na tom mjestu gdje je bila ta cista i pukla stvorio se ''ožiljak'' na jajniku na kojem se ponovno počela tvoriti nova cista. Išla sam na redovite kontrole i prije i poslije toga, PAPA test je uvijek bio uredan (niti jednom nisam imala nikakvu infekciju niti išta slično), UZV je do tada bio uredan, a nakon toga je pokazivao tu cistu koja se ponovno tvorila na lijevom jajniku. Bolovi su bili neizdrživi, i za vrijeme menstruacije i inače. Ciste inače stvaraju neugodnu bol, ali ja sam već počela misliti da si umišljam da me toliko boli, jer me čak i doktor uvjeravao da je normalno da boli, ali ne baš toliko... UZV je stalno pokazivao cistu od 1,5 cm na lijevom jajniku, a moj ginekolog mi nije htio prepisati hormonske pilule jer sam ih prije toga pila pa nije htio da ih pijem opet jer, kako je rekao, očito mi nisu ništa pomogle kad se stvorila ona prva cista koja je pukla. Nakon godinu dana priče ''nije Vam ništa, to je samo cista, sve žene to imaju, ona ili pukne sama ili jednostavno nestane, ne boli to Vas baš toliko....'' posjetila sam drugog ginekologa jer nisam mogla ostati na priči da će to, eto, proći samo od sebe i trpiti tolike bolove kakve sam imala. Tada je otkriveno da se radi o tumoru lijevog jajnika čija veličina nije 1,5 cm kako je meni bilo rečeno, već 9,7 cm i koji je ''pojeo'' jajnik pa se sam jajnik na UZV više nije mogao ni vidjeti. Rađeni su mi CA 125 tumorski markeri koji su bili na samoj granici. Hitno sam operirana idući dan i, nažalost, jajniku nije bilo spasa te se je i on morao izvaditi. Sada imam samo desni jajnik koji je, hvala Bogu, zdrav i rez veličine dva carska reza. Redovito idem na kontrole i ginekolog mi je rekao da ukoliko se ikada pojavi ikakva cista na desnom jajniku da će mi propisati hormonske pilule da se ona spriječi na vrijeme ili laparoskopski odsraniti cistu (vjerujem da znaš što je laparoskopija, ukoliko ne znaš, to je ono kad se ne radi klasičan rez već se pomoću tri male rupice ulazi u trbušnu šupljinu i odstrani se nekakva unutarnja manja tvorevina, kao npr. cista ).
Moram napomenuti da sam tada imala 19 godina. Sada imam 21 i najnormalnije živim s jednim jajnikom. Morala sam podijeliti moje iskustvo s tobom,a cijela poanta je idi doktoru, traži drugo mišljenje, rješavaj te ciste i ne boj se hormonskih pilula (nisu one danas više tako strašne niti imaju puno hormona kao one nekada diane 35), napravi tumorske markere i najbitnije, ne paničari i promjeni taj nadimak :) :) Sve se može srediti ako se na vrijeme otkrije pravovaljani uzrok i dijagnoza. Želim ti puno sreće i nadam se da će i bebica koju planiraš doći uskoro :) Javi nam kako se situacija odvija, držim ti fige! ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Pet Maj 20, 2011 2:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2011 6:00 pm
Postovi: 16
Sve zavisi od toga kolike su vam te ciste? I koliko dugo su tu? Da li Vam je doktorka uradila TU markere (CA 125)?[/quote]

Jedna je 1cm druga 2.9, prošli put je bila jedna koja je bila veličine 3.4cm... Ne znam stvarno koliko su tu, ja sam primetila pre mesec dana! Idem uporedo kod dve doktorke jer ne znam ni sama koju da slušam... Prva je rekla da zbog ranice koju sam imala na grliću (tj još uvek je imam) materice ne smem da pijem te pilule, a ova druga mi savetuje da popijem terapiju i da će ciste nestati! Nije mi radila markere, ali radila sam sve moguće analize zbog te ranice i negativni su svi (Herpes, Chlamydiu, Myco, Ureaplasmu, PAPA, analiza vaginalnog sekreta (II stepen)) momak je takođe radio sve analize kao i ja i on je negativan... I onda se ja pitam otkuda meni ta ranica koju sam pre godinu dana smrzavala, i odakle mi sad te ciste?? Imam 20 godina, nisam imala sumnjive partenere i nisam ih menjala! Sa ovim momkom sam relativno dugo i koliko se razumem, da on švrlja sa strane bio bi mi veći stepen sekreta... Brinem se samo zbog tog začeća, jer rekla sam pokušavamo nekoliko meseci i počinjem da mislim da su ti moji 'donji' problemi u stvari glavni problem! Hvala vam oboma, draga Loah, hvala ti što si podelila svoj problem sa mnom, sa svima, i trudiću se da iskuliram, ali kad se ovakve stvari dešavaju malo je teško! :-/ I hvala na lepim željama :-*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Sub Maj 21, 2011 9:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
panicarka68 je napisao:
Sve zavisi od toga kolike su vam te ciste? I koliko dugo su tu? Da li Vam je doktorka uradila TU markere (CA 125)?


Jedna je 1cm druga 2.9, prošli put je bila jedna koja je bila veličine 3.4cm... Ne znam stvarno koliko su tu, ja sam primetila pre mesec dana! Idem uporedo kod dve doktorke jer ne znam ni sama koju da slušam... Prva je rekla da zbog ranice koju sam imala na grliću (tj još uvek je imam) materice ne smem da pijem te pilule, a ova druga mi savetuje da popijem terapiju i da će ciste nestati! Nije mi radila markere, ali radila sam sve moguće analize zbog te ranice i negativni su svi (Herpes, Chlamydiu, Myco, Ureaplasmu, PAPA, analiza vaginalnog sekreta (II stepen)) momak je takođe radio sve analize kao i ja i on je negativan... I onda se ja pitam otkuda meni ta ranica koju sam pre godinu dana smrzavala, i odakle mi sad te ciste?? Imam 20 godina, nisam imala sumnjive partenere i nisam ih menjala! Sa ovim momkom sam relativno dugo i koliko se razumem, da on švrlja sa strane bio bi mi veći stepen sekreta... Brinem se samo zbog tog začeća, jer rekla sam pokušavamo nekoliko meseci i počinjem da mislim da su ti moji 'donji' problemi u stvari glavni problem! Hvala vam oboma, draga Loah, hvala ti što si podelila svoj problem sa mnom, sa svima, i trudiću se da iskuliram, ali kad se ovakve stvari dešavaju malo je teško! :-/ I hvala na lepim željama :-*[/quote]
Ne sviđa mi se ni jedna od navedenih doktorki... :wink:
Savet: iskulirati obe... raditi na trudnoći i ne razmišljati previše... Ponovite ultrazvuk za 3 meseca... Ako budete imali kakvu nedoumicu slobodno se javite
Sto se tice ranice na grliću, ako je PA II grupa nemojte previše da se brinete...
Uzivajte u zivotu, a doktorke zaobiđite... Nađite nekog doktora :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Sub Maj 21, 2011 5:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2011 6:00 pm
Postovi: 16
E što se tiče tog UZ, imam pitanje, da li je moguće da ona ne primeti začeće? Pošto je odmah počela o jajniku... Nego, što se tiče obe, prestala bih ja, ali nisam baš u situaciji da biram, na žalost! Kod prve idem jer je od njih tri ona 'najbolja' a kod druge idem jer 'je najbolja'... Ne znam ni jednog dobrog ginekologa u Novom Sadu, ako neko zna nek javi! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Sub Okt 29, 2011 9:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2011 6:00 pm
Postovi: 16
Draga Loah i Zli doktore, želim samo da vam se javim... Nisam više kontrolisala ciste na jajniku, nadam se da ih više nema! Saznala sam da ću dobiti bebicu pa sam želela sa vama to da podelim! Nisam vas zaboravila, hvala puno na savetima! :-* i nadam se da ćemo se i dalje čuti :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Ned Okt 30, 2011 11:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
panicarka68 je napisao:
Draga Loah i Zli doktore, želim samo da vam se javim... Nisam više kontrolisala ciste na jajniku, nadam se da ih više nema! Saznala sam da ću dobiti bebicu pa sam želela sa vama to da podelim! Nisam vas zaboravila, hvala puno na savetima! :-* i nadam se da ćemo se i dalje čuti :wink:

Superiška :D
Cestitamo... Folna kiselina, tbl. 400 mikrograma, 1 x 1 i ništa više... Ako ono 68 oznacava godiste zakazite amniocentezu na vreme :wink:
Uradite TSH (ako je veci od 2.5 javite se za dalje instrukcije) POzzz :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Ned Okt 30, 2011 12:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2011 6:00 pm
Postovi: 16
Ne, nije godište :-) imam 21. godinu. I naravno opet sam imala problema sa doktorkom, tako da nisam pila folnu kiselinu, ne znam da li to može da šteti bebi i koliko, hranim se redovno i raznovrsno, mama je medicinski radnik tako da je i ona bila protiv toga da uzimam tablete (kaže da ni ona nije uzimala kad je mene nosila) :-) na dosadašnjim kontrolama je sve bilo uredu, nadam se da će tako i ostati... :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Sre Feb 15, 2012 1:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:14 am
Postovi: 91
Lokacija: nis
Isti problem imam i ja-cista na levom jajniku od 35x25mm i 2 folikula od 15mm. Dr predlaze kontracepciju. Ne znam sta da radim?
Napominjem da vec par meseci unazad imam tu cistu, samo sto je bila manje velicine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Čet Feb 16, 2012 1:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
d77 je napisao:
Isti problem imam i ja-cista na levom jajniku od 35x25mm i 2 folikula od 15mm. Dr predlaze kontracepciju. Ne znam sta da radim?
Napominjem da vec par meseci unazad imam tu cistu, samo sto je bila manje velicine.

ko nemate drugih problema ja vam ne savetujem kontracepciju kao terapiju za cisticu na jajniku bez preke potrebe (naravno ukoliko vam ne treba kao kontracepcija). Dovoljno je da se proprati na par meseci ultrazvukom. Verovatno će u međuvremenu i sama nestati...
P.S. Neka Dr pije kontraceptive... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Pet Feb 17, 2012 3:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 06, 2012 10:38 pm
Postovi: 9
da li je neka od vas mozda koristila neki caj zbog ciste na jajniku??????
caj od ocajnice, virka ili neki drugi??????????? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Sre Feb 22, 2012 5:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 6:43 pm
Postovi: 37
Ciste na jajnicima imam jos od 15 godine i uvek mi se vracaju. Imala sam i hormonsku terapiju, cista se sa 8 cm smanji na 2-3 cm za nekih dva meseca terapije, ali kad prestanem s hormonskim tabletama cista se vrati. Pritom su hormonske tablete uzas jer stvaraju celulit, a od jedne vrste (mislim da se zvala Jasmin) sam imala bolove u grudnom koshu, iza plecke, trnula mi je ruka, dakle pravo predinfarktno stanje. Buduci da imam i akne na licu (na istoj strani gde je i cista, mada je akne mnogo lakse kozmeticki srediti) resila sam da trazim neko prirodno resenje, putem ishrane ili nekih napitaka jer od hormonskle terapije nema vajde, necu da odlakavim kad ostarim (to sto pricaju da hormonske tablete vise ne stvaraju taj problem nije istina jer imam par dlacica vise na preponama nego pre, a to primecujem jer inace uopste nisam dlakava). Pila sam te tablete svega 3-4 meseca mozda, mogu misliti na sta bih licila kada bi ih pila godinama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Sre Feb 22, 2012 11:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 7:04 pm
Postovi: 648
AtinaBG je napisao:
Ciste na jajnicima imam jos od 15 godine i uvek mi se vracaju. Imala sam i hormonsku terapiju, cista se sa 8 cm smanji na 2-3 cm za nekih dva meseca terapije, ali kad prestanem s hormonskim tabletama cista se vrati. Pritom su hormonske tablete uzas jer stvaraju celulit, a od jedne vrste (mislim da se zvala Jasmin) sam imala bolove u grudnom koshu, iza plecke, trnula mi je ruka, dakle pravo predinfarktno stanje. Buduci da imam i akne na licu (na istoj strani gde je i cista, mada je akne mnogo lakse kozmeticki srediti) resila sam da trazim neko prirodno resenje, putem ishrane ili nekih napitaka jer od hormonskle terapije nema vajde, necu da odlakavim kad ostarim (to sto pricaju da hormonske tablete vise ne stvaraju taj problem nije istina jer imam par dlacica vise na preponama nego pre, a to primecujem jer inace uopste nisam dlakava). Pila sam te tablete svega 3-4 meseca mozda, mogu misliti na sta bih licila kada bi ih pila godinama.

Koliko netačnih informacija (rekao bih nešto drugo, ali nije pristojno) na jednom mestu...
Ne mogu da verujem da imate tako pogrešan stav o svemu što vam se dešavalo ili vam se dešava... Očito da vas je neko pogrešno lečio...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ciste na jajniku
PostPoslato: Ned Feb 26, 2012 11:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 6:43 pm
Postovi: 37
Recite Zli doktore?

Ja sam ispricala svoje iskustvo. Da cujem sta vi imate da kazete.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 72 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: