Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Uto Maj 10, 2011 5:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 12:49 am
Postovi: 362
Lokacija: Nis
Imam problem koji me zadnjih meseci stalno muci. Preko zime sam veoma statican sto zbog prirode posla sto hladnog vremena koji ogranicava fizicku aktivnost pa sam zato u tom periodu prikovan za topli dom. Naravno ishrana u tom periodu je takva da jedem uglavnom sto kazu "s nogu" i zasniva se mahom na pljeskavicama i na pecivu iz pekare sto za rezultat ima dobijanje masnih naslaga. Mislim da me hleb najvise goji. Inace zimi gotovo uvek imam oko 82 kg na 171cm visine a najlepse se osecam sa 72kg koliko sam imao na leto 2009 godine.
Ono sto me nervira je to da kada dodje malo lepse vreme ja krenem sa treninzima u teretani ne bi li popravio fizicki izgled i malo smrsao i tu dolazi do kolapsa organizma. Naravno krenem sa promenjenom ishranom posle 20 dana od treninga ne bi li izbacio "junk food" iz ishrane i poceo da jedem zdraviju hranu punu proteina. Ubacio sam i vitamine i minerale da pojacam unos istih kao i eninhanceu da pojacam imunitet. Desava se to da posle svega 5-6 dana od promene ishrane pocinju simptomi pada imuniteta i to uvek da me prvo boli grlo, onda u sledecim danima manja kijavica, zapusen nos i grlo, slajm, ponekad blaga malaksalost... kao neka prehlada. Ovo mi se desilo 3 puta u zadnjih 6 meseci i sve isti simptomi. Dva puta mi se pojavio i Herpes Simplex na usni i to pre godinu dana.
Znam da odjednom presecem sa drugacijom ishranom i da jedem dosta manje sa duplo vecom fizickom aktivnoscu ali mi ne ide u glavu kako se pojavljuje ta grlobolja koja me najvise nervira. Da pojasnim sta radim ali nemojte da me previse kritikujete. Radim od 08h do 16h. U 12h na pauzi pojedem integralnu kiflu uz konzervu tunjevine. u 17h sam u teretani i treniram jedan sat. Dodjem kuci imam dobar obrok recimo neku ribu ili pirinac sa belim mesom, djuvec, pasulj ili neka slicna hrana. I imam jos jedan takav isti obrok oko 22h.
Molim vas sta preporucujete da promenim u ishrani jer je definitivno da se sve ovo desava zbog toga sto ne znam sta da jedem i kada da jedem a da postignem ono sto sam zeleo a to je da smrsam nekih 5kg i da ta ishrana bude bogata proteinima zbog treninga. Izvinjavam se na dugom postu ali morao sam da objasnim detaljno da bi opisao tacno sta se desava sa mnom.

_________________
Help please!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Uto Maj 10, 2011 7:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 19, 2010 2:56 pm
Postovi: 47
Ja bih rekla da je reakcija vaseg organizma donekle normalna. Ono sto je potrebno jeste uravnotezena ishrana, znaci pet obroka dnevno, dorucak,rucak i vecera,a izmedju dve uzine. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Sre Maj 11, 2011 9:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 12:49 am
Postovi: 362
Lokacija: Nis
U sustini ja i ne jedem mnogo ali jedem dosta nekvalitetnu hranu uglavnom onu sa trafike (brzu hranu) i osim toga dosta sam i statican. Kada promenim ishranu ja jedem sve u isto vreme ali tada mi se ishrana zasniva na ribi, belom mesu, pirincu, krompiru itd. a hleb gotovo da i ne jedem. E sada kada bih ubacio jos dva obroka onda sumnjam da bih popravio liniju i skinuo masne naslage sa stomaka jer to ne mogu ni sa ova tri obroka koja imam.

_________________
Help please!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Ned Jul 24, 2011 3:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
Problematichan je napisao:
U sustini ja i ne jedem mnogo ali jedem dosta nekvalitetnu hranu uglavnom onu sa trafike (brzu hranu) i osim toga dosta sam i statican. Kada promenim ishranu ja jedem sve u isto vreme ali tada mi se ishrana zasniva na ribi, belom mesu, pirincu, krompiru itd. a hleb gotovo da i ne jedem. E sada kada bih ubacio jos dva obroka onda sumnjam da bih popravio liniju i skinuo masne naslage sa stomaka jer to ne mogu ni sa ova tri obroka koja imam.


mislim da mnogo lupetas i da nemas pojma o uravnotezenoj i zdravoj ishrani.

raspitaj se o mediteranskoj ishrani i tako se hrani.

a na junk food sa trafike zaboravi, jer ces imati probleme sa imunitetom dok od se tako budes hranio.

treba da dnevno jedes najmanje 2 porcije svezeg povrca u vidu salata.
voce da ne spominjem. dodaci ishrani poput vestackih vitamina ti onda ni nece biti potrebni.
izbaci iz upotrebe sve gazirane sokove, narocito coca-colu.
koristi samo mineralnu vodu, i cedi svakodnevno sokove od voca, limunadu i orandzadu narocito.
koristi maslinovo ulje za salate i limun ili jabukovo sirce. masline su takodje zdrave, narocito crne.
izbaci iz upotrebe hidrogenizovane masti poput margarina i hranu koja u sebi ima margarine (industrijska peciva).
izbaci beli secer iz upotrebe. umesto njega kao zasladjivac koristi samo nerafinisani zuti, ili jos bolje jecmeni slad, a narocito med.
kolace i torte izbaci iz upotrebe narocito industrijske kao i kekse, a umesto toga, jednom do jednom u dve nedelje uzmi neki kolac iz domace kuhinje (sa upotrebom nerafinisanog secera ili jecmenog slada). ako nis iu mogucnosti da ih spremas ili da ti ih neko spremi, postoje i makrobioticki integralni keksi (sa lesnicima, orasima, brusnicama...) u prodavnicama zdrave hrane, oni su dobri.

kada budes imao 5 obroka dnevno (3 glavna i 2 vocne uzine) jesces manje obroke i pravilno rasporedjene.
od hleba jedi iskljucivo integralni, a od pirinca samo integralni. eventualno po nekad beli hleb i to samo jednom dnevno.
kod kuce pravi zdrave sendvice od ribe, kuvanog mesa i povrca,
ili bogate raznovrsne salate koje ces nositi na posao za uzinu. to nije tesko a isplati se i stitis se od infekcija. na trafikama gde se prodaje brza hrana je najveca verovatnoca da zaradis neke parazite (ne peru ruke kada sluze musterije, a posle tim rukama pipaju novac i tako redom... da li si o tome razmisljao?).

kretanje je neophodno svakodnevno jer ako se ne kreces neces ni skinuti masne naslage.
dnevno je potrebno min 2 sata setnje da bi skinuo salo. u prvih sat vremena setnje misici trose samo glukozu iz tela, a tek posle toga krecu da se trose masnoce.

ako tako ne uspes, poseti nutricionistu koji ce ti propisati dijetu i nauciti te kako da se pravilno hranis.

ajd sad zdravo i pamet u glavu.

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Ned Jul 24, 2011 3:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
i to salo viska verovatno imas od slatkisa.
od voca tesko.

od secera se najpre dobija salo, jer se secer koj ise ne potrosi aktivnoscu direktno pretvara u masnoce..

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Ned Jul 24, 2011 3:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
Problematichan je napisao:
Znam da odjednom presecem sa drugacijom ishranom i da jedem dosta manje sa duplo vecom fizickom aktivnoscu ali mi ne ide u glavu kako se pojavljuje ta grlobolja koja me najvise nervira. .


od junk food-a sa trafike kao sto sam ti i objasnila, i zbog oslabljenog imuniteta zbog ishrane siromasne hranljivim materijama.
nisu telu potrebni samo proteini na koje ti jedino obracas paznju, vec i minerali, vitamini, i narocito enzimi kojih ima samo u svezem povrcu i vocu..


Problematichan je napisao:
Da pojasnim sta radim ali nemojte da me previse kritikujete. Radim od 08h do 16h. U 12h na pauzi pojedem integralnu kiflu uz konzervu tunjevine.
u 17h sam u teretani i treniram jedan sat. Dodjem kuci imam dobar obrok recimo neku ribu ili pirinac sa belim mesom, djuvec, pasulj ili neka slicna hrana. I imam jos jedan takav isti obrok oko 22h. .


greska! posle posla ne trebas ici u teretanu nego kod kuce na rucak!
tek posle 1.5-2 sata od rucka se ide u teretanu na vezbanje ili na bilo koju slicnu aktivnost (plivanje, trcanje...).
kifla i tunjevina su ok, ali samo ako je kifla integralna, i ako uz to pojedes i neko povrce-papriku, paradajz ili krastavac, ali ne trebas tako svaki dan, vec da napravis da ti svaki dan bude drugaciji (sledeci dan p0onesi neku salatu na posao, sledeci sendvic sa sirom i sunkom i povrcem i sl). integralne zitarice i integralni hlebovi omogucavaju da ne ogladnis brzo i da se u krv postepeno 'ispusta' glukoza, a uz to imaju vlakna koja su neophodna crevima za pravilan rad.

svakodnevno pij i neki probioticki jogurt, probiotici su neophodni za imunitet.

posle vezbanja misicima je neophodna voda i minerali pa je potrebno odmah posle vezbanja da je nadoknadis. mozes na primer spremiti u termos boci neku limunadu sa medom ili orandzadu i to popiti posle vezbanja il ipiti za vreme vezbanja ako ozednis.
dobro je popiti i casu surutke posle vezbanja.

a za veceru ne trebas jesti tako teska jela kao za rucak, vec iskljucivo laganija kao sto je: bareno belo meso, barena riba, sir, ili belo meso ili riba sa grila, i sve to sa nekim svezim povrcem u vidu salate,
i nikada da ne jedes tako kasno.

takodje cesto uvece uz veceru jedi presan beli luk (dovoljno je jedno ceno po obroku), on je odlican za imunitet (i protiv virusa i protiv bakterija).

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Uto Jul 26, 2011 1:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
mozda ovaj tekst pomogne

http://www.doktor.rs/txt/224/hranom-do- ... a-imunitet

iako je sve na vama, vi ste odgovorni za sebe!

ne vrede saveti i reci ako ne zleite da se potrudite!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Čet Jul 28, 2011 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 26, 2011 2:57 am
Postovi: 7
Veoma je teško u današnjem vremenu konstantno ispoštovati režime ujednačene i zdrave hrane. Ja takođe zazirem od raznih apotekarskih preparata za pojačavanje imuniteta. Koristim neki prirodni preparat na bazi meda koji kupujem od komšije jednog mog poznanika. To nije neka komercijalna varijanta, ali deluje. uzimam to mesecima i zadovoljan sam. A što se hrane tiče, mislim da je važno da se jede raznovrsna hrana i što je više moguće očuvanih svojstava prilikom kuvanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Ned Okt 02, 2011 5:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Sep 06, 2011 1:08 pm
Postovi: 56
Nemoj sam da sastavljas jelovnik,nego nadji nekog dobrog nutricionistu,ako ti imunitet stalno pada i jede ti se hleb ,moguce je da imas kandidu u vecem stepenu i to moras da lecis...pa tek onda ishrana.Poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Pet Okt 14, 2011 11:29 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
ZASTOOOO-stalno kad uzimam nesto za imunitet-organizam mi negativno reaguje---ili pocne koprivnjaca ili crvenilo-kao lisajevi izmedju nogu ili blago gusenje --uglavnom sve sam probao-propolis-ehaniceu-jaja japanske prepelice-aloju-srebrnu vodi-kupinovo vino-polen-med isl. al sve moram da prekinem---inace imam kolitis,prostatitis i helikobakter pilori koju nisam otlonio ni drugom trojnom terapijom i pijem lekove u zadnjih godinu dana a tegobe imam vec 15 godina i svo vreme sam pokusavao---nista ne vredi
da li je neko pokusao sa homeopatijom????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stalni pad imuniteta!
PostPoslato: Sub Nov 12, 2011 8:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 24, 2011 3:13 pm
Postovi: 22
Problematichan je napisao:
Imam problem koji me zadnjih meseci stalno muci. Preko zime sam veoma statican sto zbog prirode posla sto hladnog vremena koji ogranicava fizicku aktivnost pa sam zato u tom periodu prikovan za topli dom. Naravno ishrana u tom periodu je takva da jedem uglavnom sto kazu "s nogu" i zasniva se mahom na pljeskavicama i na pecivu iz pekare sto za rezultat ima dobijanje masnih naslaga. Mislim da me hleb najvise goji. Inace zimi gotovo uvek imam oko 82 kg na 171cm visine a najlepse se osecam sa 72kg koliko sam imao na leto 2009 godine.
Ono sto me nervira je to da kada dodje malo lepse vreme ja krenem sa treninzima u teretani ne bi li popravio fizicki izgled i malo smrsao i tu dolazi do kolapsa organizma. Naravno krenem sa promenjenom ishranom posle 20 dana od treninga ne bi li izbacio "junk food" iz ishrane i poceo da jedem zdraviju hranu punu proteina. Ubacio sam i vitamine i minerale da pojacam unos istih kao i eninhanceu da pojacam imunitet. Desava se to da posle svega 5-6 dana od promene ishrane pocinju simptomi pada imuniteta i to uvek da me prvo boli grlo, onda u sledecim danima manja kijavica, zapusen nos i grlo, slajm, ponekad blaga malaksalost... kao neka prehlada. Ovo mi se desilo 3 puta u zadnjih 6 meseci i sve isti simptomi. Dva puta mi se pojavio i Herpes Simplex na usni i to pre godinu dana.
Znam da odjednom presecem sa drugacijom ishranom i da jedem dosta manje sa duplo vecom fizickom aktivnoscu ali mi ne ide u glavu kako se pojavljuje ta grlobolja koja me najvise nervira. Da pojasnim sta radim ali nemojte da me previse kritikujete. Radim od 08h do 16h. U 12h na pauzi pojedem integralnu kiflu uz konzervu tunjevine. u 17h sam u teretani i treniram jedan sat. Dodjem kuci imam dobar obrok recimo neku ribu ili pirinac sa belim mesom, djuvec, pasulj ili neka slicna hrana. I imam jos jedan takav isti obrok oko 22h.
Molim vas sta preporucujete da promenim u ishrani jer je definitivno da se sve ovo desava zbog toga sto ne znam sta da jedem i kada da jedem a da postignem ono sto sam zeleo a to je da smrsam nekih 5kg i da ta ishrana bude bogata proteinima zbog treninga. Izvinjavam se na dugom postu ali morao sam da objasnim detaljno da bi opisao tacno sta se desava sa mnom.


Nazalost nemam vremena da citam ostale komentare ispod a vidim da je post poduze ovde na forumu, a naravno ujedno zelim da ti pomognem...
JA sam imao pad imuniteta ali to se desavalo od prevelikog inteziteta treninga i obima, a ishrana nije bila na nekom zavidnom nivou (oko 3 obroka) sto je malo za tako nesto... Jedi dosta cveklu sangarepu izmiksuj ta dva povrca pomocice ti ;)... A sto se tice tvoje ishrane nemoj da trpis kad si gladan, nego raspodeli obroke svaki obrok po malo, mnogo je zdravije nego puniti organizam (ne stigne da svari toliku kolicinu hrane). Dorucak pre svega treba da ti bude jak i pun ugljenih hidrata, uzina znaci negde oko 12h lagana znaci oprilike jedno belo meso bez hleba povrce neko... posle treninga prvo moras da imas rehidrataciju pa remiralizaciju pa tek onda da uzmes obrok sa dosta proteina... posle jos jedan lagan obrok oko 20h i u 21h znaci neko voce ... to bi ti bilo to otrilike, mogu i detaljnije da ti opisem ako ti bude trebalo javi se na pm... Sa ovako jakom ishranom i kardio uz teretanu ti nije na odmet ... pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: