Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ligamenti
PostPoslato: Sre Jun 22, 2005 9:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 09, 2004 2:00 am
Postovi: 113
Pre 3 i pre 6 godina imao sam povredu ligamenata levog kolena... (istezanje) Pa me interesuje da li postoji nesto za jacanje ligamenata, jer su mi ligamenti toliko u zadnje vreme oslabili da me bole, i puckaju dok se obuvam, ili naglo ustanem....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 23, 2005 10:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Za sada ne postoji lek ili vezba za jacanje ligamenata. Jedini nacin da se ligamenti indirektno rasterete je da se jacaju okolni misici (u konkretnom slucaju misici natkolenice) koji onda dodatno stabilizuju zglob i tako smanjuju opterecenje ligamenata.
Sto se tice pucketanja u kolenima, to vise odgovara degenerativnim promenama u zglobu nego ostecenju ligamenata.
Ukoliko tegobe nisu prevelike, mislim da je bolje za pocetak samo raditi vezbe.
Ipak, najpametnije je da koleno pogleda ortoped i proceni da li postoji ostecenje i kolikog stepena je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 26, 2005 1:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 23, 2005 6:54 pm
Postovi: 9
Lokacija: BG
pre 2 mesesa sam iskrivila nogu, trceci, i boleo me skocni zglob...
Nikada nisam imala nikakvu povredu....
a kako me tad nije bas puno bolelo, nisam otisla kod lekara...
jer sam mislila da sam malo isteglila tetivu, ligament...

Medjutim, evo , proslo je 2 meseca...mene zaboli noga kad je stavim u TAJ POLOZAJ u kome je bila kad se "okrenula"....
inace, kada je u normalnom polozaju - ne boli uopte...
Cak sam bila i na maratonu, i redovno trcim, i ne osecam nikakv BOL...
samo kada nogu stavim i taj ODREDJENI POLOZAJ....

o cemu se radi ?

:roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 28, 2005 10:04 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
U skocnom zglobu i stopalu se nalazi veliki broj ligamenata kojima je cilj da stabilizuju zglobove u odredjenom polozaju. Istegnuce jednog, ili grupe ligamenata, se desilo kada je zglob bio u polozaju koji tu grupu ligamenata najvise opterecuje, a ostali ligamenti su ostali neosteceni jer na njih nije delovala prekomerna sila.
Stoga se bol i javlja samo kada je zglob u odredjenom polozaju jer se ponovo imitira mehanizam povrede, a povredjeni ligamenti se nisu dovoljno oporavili.

Vrlo je malo verovatno da uzrok bola moze biti i neki drugi poremecaj, ali ne bi bilo lose da ortoped pogleda taj zglob ukoliko se bolovi i dalje nastave.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 28, 2005 12:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 23, 2005 6:54 pm
Postovi: 9
Lokacija: BG
hvala ti na odgovoru...
Vec sam i mislila da odem do ortopeda, da ipak PROVERM lepo o cemu se radi, mada podrzavam tvoj stav...


Nego, da li postoji neka krema za utrljavanje mesta povrede (istergnuca) ligamenata ?

kako najbolje ojaciti skocni zglob ?,,,

hvala & pozdrav !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 29, 2005 9:09 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Sto se tice ojacanja skocnog zgloba, jedini je nacin da se ojacaju okolni misici. Dakle, vezbe opste kondicije, a eventualno i specificne vezbe za okolne misice. Te vezbe su u domenu fizijatra, a i zauzelo bi jako mnogo prostora da objasnjavam vezbe za svaki misic pojedinacno.

Sto se tice krema, moze se koristiti bilo koja krema koja u sebi sadrzi sredstvo protiv bolova (diklofen, Turganil, Tedonal itd).

Treba imati na umu da je bol zastitni mehanizam i da uklanjanje bola, bez uklanjanja uzroka bola, moze dovesti do toga da pocnemo da se herojski ponasamo i provociramo dodatnu povredu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ligamenti
PostPoslato: Pon Maj 30, 2011 6:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 30, 2011 6:39 pm
Postovi: 1
Pre 2 meseca skakala sam sa ograde (ne pitajte zašto!) potpuno nezagrejana i pri tom skoku na zemlju osetila sam nelagodnost u delu iznad pete. Od tada osećam bol kada trčim ili kad pokušam da rastegnem taj deo. Sumnjam da sam povredila ligamente, a možda i nisam. :-? Kako se rešiti ovog problema!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ligamenti
PostPoslato: Pet Jun 03, 2011 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 03, 2011 2:03 pm
Postovi: 2
Iskrenuo sam zlog na basketu, distorzija ligamenata, stavili mi gips 3 nedelje i vozi kuci...

Da li je moguce da me jos uvek boli noga (proslo je osam dana), a pogotuvu kad je spustena dole... pocinjem da mislim da je nesto ozbiljnije, pogotovo sto sam cuo da je nesto puklo kada sam pao, mada je RG snimak ok nisam nista polomio...
Pa eto ako je neko dokon, svaki savet je dobro dosao :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ligamenti
PostPoslato: Pet Jun 03, 2011 2:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Normalno je da boli, distoryija je oybiljna povreda, ligamenti se nekad leche i duze od preloma kosti, yato i yahtevaju gipsanu imobilizaciju.

Nadam se da ste dobili stake uz pomoc kojih hodate, bez oslonca na povredjenu nogu i da to postujete.

Isto tako kada god mozete nogu postavjajte tako da je na vishem nivou od ostatka tela, izbegavajte dugo sedenje, stajanje, najbolje je da ste u polusedecem polozaju a povredjenu nogu izdignite tako shto cet epostaviti ispod nje i gipsa neko cebe ili veci jastuk, tako da stimulisete cirkulaciju i povratak krvi iz noge posto je povreda ostetila sve strukture koje okruzuju zglob pa i krvne sudove a svakom tkivu treba vremena dok se ne smiri i zaraste.

Zato i postoje faze u zarastanju zato i postoje imobilizacije i gipsevi :)

Vezbajte ruke i nepovredjenu nogu, zatezit emishice kolena povredjene noge i butinu povredjen noge ukoliko nemate bola tok to radite, pijte dosta vode, da bubrezi ne pate, analgetik slobodn opopijte ako su bolovi toliki da ne mozete da funkcionisete kako treba, izdizite nogu, vodite racuna da se ne ugojite tokom ovog perioda mirovanja i cekajte kontrolu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ligamenti
PostPoslato: Pet Jun 03, 2011 4:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 03, 2011 2:03 pm
Postovi: 2
Hvala tamara, nego jos jedno pitanje, da li piti himoral forte, posto osecam da mi dosta natice kada spustim nogu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ligamenti
PostPoslato: Pet Jun 03, 2011 4:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ako je lekar preporuchio i prepisao svakako a sami an svoju ruku nemojte piti nikakav ozbiljniji lek!

Pozovite lekara i posavetujte se sa njim, ali chim nije preporuchio on i prepisao to od samog starta znachi da niej toliko ozbiljno naruchena venska i arterijska cirkulacija i da nema potrebe za lekovima te vrste!

Mirovanje, izdizanje noge, setanje, jachanje mishica a OTOK MORA DA POSTOJI, imate povredu ligamenata i mekih tkiva zgloba i tkivu treba vremena da se oporavi!

Bitno je da nema jakog crvenila, modrih podliva, usijane koze, opadanja dlaka.

A to sto otiche kada stojite ili sedite ste sami krivi, vec sam pisala o tome da je bitno da izdizete nogu!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ligamenti
PostPoslato: Sub Jul 14, 2012 8:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 14, 2012 8:36 pm
Postovi: 1
luksemburg je napisao:
Iskrenuo sam zlog na basketu, distorzija ligamenata, stavili mi gips 3 nedelje i vozi kuci...

Da li je moguce da me jos uvek boli noga (proslo je osam dana), a pogotuvu kad je spustena dole... pocinjem da mislim da je nesto ozbiljnije, pogotovo sto sam cuo da je nesto puklo kada sam pao, mada je RG snimak ok nisam nista polomio...
Pa eto ako je neko dokon, svaki savet je dobro dosao :)


Ozivljavam ovu temu. Nadam se da ima jos ljudi koji citaju.

Doziveo sam identicnu povredu. Doslovce kao sto si ti opisao.

Da li mi mozes reci sta se desilo nakon perioda od godinu dana? Da li mozes da se bavis sportom?

Meni su trcanje, basket, bazen i teretana aktivnosti koje imam na nedeljnoj bazi. Nikada nisam imao ranije ovakvu povredu.

Cuo sam o puno slucajeva gde nakon ovakve povrede ljudi vise nisu mogli da se bave sportom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: