Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Pet Maj 12, 2006 2:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 13, 2006 4:26 pm
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
Molim ako neko ko se razume može da mi objasni šta su to KORTIKOSTEROIDI?
Jedno što znam je da je to loše, da ne valja koristiti ništa što ih sadrži.

Naime, suprug i ja imamo nekakvu gljivičnu infekciju, pa su nam prepisivali razne kreme koje sadrže tu supstancu. Naše infekcije se i dalje stalno ponavljaju, a analize ne pokazuju prisustvo bilo čega. To nam traje nekoliko godina. Te razne kreme umire sve to, ali, kao što rekoh, od izlečenja nema ništa.

Tranutno koristimo neku krenu DAKTACORT, koja ima taj nevaljali sastojak u sebi, što sam ja slučajno otkrila kad sam zavirila u uputstvo. Uputstvo nije na našem jeziku, pa sam tek po malo nešto razumela, ali u svakom slučaju piše da krema sadrži te KORTIKOSTEROIDE.

Hvala unapred na svakom odgovorui!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 12, 2006 5:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 07, 2006 9:38 pm
Postovi: 50
Lokacija: Beograd
Kortikosteroidi su velika grupa različitih hemijskih supstanci (hormona) koji se stvaraju u ljudskom organizmu. Iste ili slične supstance dobijaju se i sintetičkim putem i koriste za lečenje različitih patoloških stanja kod ljudi.
Steroidi koji se propisuju deci radi lečenja nisu isti sa preparatima koje koriste sportisti radi povećanja fizičkih sposobnosti.
Puno ime steroida koji se koriste u lečenju su glikokortikosteroidi ili skraćeno steroidi (CS). CS su vrlo moćni lekovi koji deluju ubrzo nakon davanja i utiču na imunološke reakcije preko vrlo kompleksnih mehanizama. Obično se koriste za postizanje brzog kliničkog poboljšanja pre nego što počnu da deluju drugi lekovi koji se uključuju u dugotrajno lečenje.
Pored imunosupresivnog i protivzapaljenskog delovanja, ovi preparati su uključeni u regulaciju velikog broja drugih procesa u organizmu, kao što su funkcije kardiovaskularnog sistema, reakcija na stres, metabolizam vode, šećera i masti, regulacija krvnog pritiska i dr.
Pored značajnih terapijskih efekata koje imaju, ovi preparati dovode i do pojave većeg broja neželjenih efekata, posebno kada se dugotrajno uzimaju. Iz ovog razloga neophodno je da dete koje koristi CS u terapiji bude pod stalnom kontrolom lekara koji ima iskustva u lečenju određene bolesti sa upotrebom ovih lekova na način koji će smanjiti pojavu neželjenih efekata.[quote][/quote]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 12, 2006 6:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Kortikosteroidi su lekovi koji se koriste kod autoimunih bolesti. To su bolesti koje nisu do kraja razjasnjene, ne zna se tacno zasto nastaju i nije pronadjen nacin za 100% ucinak izlecenja. Pretpostavlja se da su posledica odbranbenog mehanizama organizma, najcesca oboljenja su hronicni bronhitis i astma, zatim sinuzitis, itd. Posoji niz drugih poremecaja autoimuniteta. Kada mikro organizam dospe u tkivo organa i stvri se infekcija, na mestu ulaska, predpostavalja se, formira se trajna imuna zastita, koja se cesto odlikuje nastankom sluzi ( sinuzitis ). Deluju tako sto suzbijaju reakciju organizma na strani agens infekcije ( za koju se pretpostavlja da je izlecena i da imunska pre-zastita vise nije potrebna ) ili alergenat koji izaziva alergiju koja je jos jedan poremecaj imuniteta.. Ovi lekovi se koriste na razlicitim mestima u organizmu lokalno, ili oralno putem tableta. Cilj je zaustaviti imunsku reakciju, jer imunska reakcija bilo koje vrste organizmu stvara poremecaje metabolickog stresa. Zato sto ljudi koji zive sa poremecajem imuniteta imaju faktore rizika drugih bolesti. Kortikosteroidi spadaju u listu tezih lekova i njihova upotreba van nazora lekara moze dovesti zdravlje i zivot u opasnost jer deluje hormonski, pretezno u pogledu adrenalina (poremecaj adrenalina moze izazvati srcane smetnje pa infarkt, sto nije redak slucaj). Zato se primenjuju u samo u tezim slucajevima, i obicno terapija traje relativno kratko.

Nadam se da su ove informacije korisne, mada ovako iz glave ne mogu da se setim tacno detalja. Neka jos neko napise nesto ako zna.. :wink:

Pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 12, 2006 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 13, 2006 4:26 pm
Postovi: 45
Lokacija: Beograd
Hvala puno na ovim odgovorima. Interesuje me sta se desava kada se koriste kreme za lice koje sadrze ovu supstancu? Da li je zakljucak da ih treba izbegavati po svaku cenu? Jer kad mi lice pocrveni itd. jedino pomaze ta krema koja sadrzi kortikosteroide. Tu kremu jeste preporucio dermatolog, ali opet nebih da koristim takve stvari ako su opasne.
Hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 13, 2006 1:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 07, 2006 9:38 pm
Postovi: 50
Lokacija: Beograd
Ja jedino shto znam je da se sa hormonima ne treba igrati...
ako nisi sigurna posavetuj se na vishe mesta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 14, 2006 12:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Iskreno, ne znam da li je opasno u tom obliku koristiti kortikosteroide... Ako ti pomaze za lice samo ta krema, onda je koristi... Mozda bi i neka druga krema isto mogla koristiti, ili je mozda tvoj problem trivijalan pa je bolje ne stvarati ozbiljniji. Ako se krema nanosi na kozu u tankim slojevima onda bi tu kolicinu kortikosteroida apsorbovale samo celije koze, ne verujem da bi se apsorbovalo u kapilare i krv, mada to nije nemoguce, veoma je je realno, hormoni su proteini, u kapilare koze se lako mogu apsorbovati i moge druge proteinske supstance... opet cini mi se da ne bi trebalo da bude ikakvih problema.. Mislim da sto se mene tice mozes koristiti kremu, da sam na tvom mestu bih isto ucinio ako nema drugog resenja

Veliki pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Pet Sep 07, 2018 7:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
Molim vas ako neko zna--koliko se kortikosteroid zadrzava u organizmu, jer sam stavljao kapi u oko.
Nalazi krvi su poremeceni i zeleo bih da ponovim a ne znam za koliko dana, doktorka nije o tome razmisljala a mozda i nije to problem..
Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Pet Sep 07, 2018 8:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Не знам колико се задржава али ако си капи сипао десетак дана тешко да је нешто због њих могло да се поремети.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Sre Sep 12, 2018 11:55 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
Hvala aco,
pa bilo je i 20-ak dana.
Na drugom izvestaju ima malo promena-ali dok ne vidim sa doktorkom ne mogu nista konkretno--samo sam tu drugu analizu radio 3 dana nakom prestanka stavljanja kapi a u laboratoriji su rekli da ne bi trebalo tako male kolicine da uticu.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Pet Sep 14, 2018 5:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
Bas sam zbunjen,
koliko god da čitam, nije mi jasno da doktorka nije ništa preporučila iako je ponovo malo povišen ALT i AST, ali se smanjuje (AST bio 41 i pao na 36 a granica je 35 a ALT bio 56 i pao na 53 a granica je 45), prokomentarisala da je dobro sto pada, i da ne jedem slatko, a inace ja ne jedem puno slatko, masno jako malo, alkohol skore nikako, cigarete nikako.
Kao sto sam pisao da sam bio prehladjen i često mi se to dešava samo ako me uhvati promaja, klima u prostoriji posebno, i sto je najinteresantnije najcesce posle banje (jer često posečujem banje zbog reumatskih tegoba).
HDL 1,14 a granica 1.5 a non HDL 3,78 a granica 3,36
Ne osećam nikakve bolove pod rebrima na desnoj strani, samo me muči malo malaksalost i kad se baš angažujem fizički obično odbolujem posle (prehlada ne gine). To traje već godinama.
Lećio sam kolitis i pio SALAZOPIRIN nekoliko godina i sad ga pijem posle pauze od pola godine.
Kortikosteroidne kapi bar 2 puta godišnje a nekad bila i inekcija u oko zbog IRIDOCIKLITISA.
Brinuo sam dosta i pokušavao otkriti u čemu je problem--ali nikad nisam uspeo.
DA napomenem--ja čitam o infekciji hepatitisom ali doktorka ne pominje,,, da li je po nalazima videla ja se ne razumem, pa ne traži a ultrazvuk će tražiti kad dobije termine.
Počeo sam da pijem surutku i ćaj od koprive i ZEOLIT.
KAPI U OKO I SADA STAVLJAM, BOL JE PRESTAO, KONTROLA U PONEDELJAK.
Izvinite na opširnosti, a ako neko ima neki savet zahvaljijem unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Sub Sep 15, 2018 8:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Пази се зеолита. Он у себе апсорбује све живо али само из црева. То да ћеш са њиме очистити јетру мислим да је бесмислица. Међутим да ћеш њиме покупити све битне састојке из хране из избацити их преко столице, јесте тачно. Опрезно.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Pon Sep 17, 2018 11:07 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
Hvala aco,
imaću to na umu.
Mada kazu kad ti je tomak ok i creva i zeludac, da je to u startu najbitnije, a o ostalom treba voditi računa svakako.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Pon Sep 17, 2018 2:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Стомак и црева ти дају енергију и избацују отпад. Наравно да су најважнији.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ŠTA su to KORTIKOSTEROIDI ?
PostPoslato: Čet Sep 27, 2018 3:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2018 3:51 am
Postovi: 3
Upravo tako. ;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: