Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: bakterija
PostPoslato: Čet Feb 03, 2011 2:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 03, 2011 10:57 am
Postovi: 7
Znam da je o ovome već pisano, ali me interesuje jedna stvar:
Sin mi ima 14 mjeseci, malo je prehlađen i čisto reda radi smo kontrolisali urinokulturu. Sad sam bila za nalaze i doživjela šok:
ešerihija iznad 100000!!!!!!!
On nema temperaturu, niti je nervozan, ništa. Ja kao laik mislim da bi trebao da ima temperaturu kad je u pitanju infekcija.
Da li neko može to da mi objasni, i kako je uopšte mogao da je dobije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija
PostPoslato: Čet Feb 03, 2011 2:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 26, 2011 12:03 pm
Postovi: 232
ESERIHIJA GENERALNO


Eserihije koli, strucno nazvane Escherichia coli, ili krace e.coli (na engleskom se izgovara ikolaj) ima nekoliko vrsta i podvrsta.

Jedna od tih vrsta obicno se nalazi i obitava u donjem stomaku toplokrvnih zivotinja, a i ljudi. Vecina vrsta Eserihije je potpuno bezopasna, pa cak i korisna. Nekoliko vrsta je stetno i mogu da dovedu do komplikacija, pa cak i smrti, kao na primjer O157:H7, ili O111:B4 (nedavno nadjena u Americi u cijelim poljima spinata).

Korisne vrste Eserihije, koje normalno obitavaju u nasem probavnom traktu, proizvode vitamn K i stite nas zeludac od drugih otrovnijih bakterija.

Sve vrste Eserihija coli bakterije su specificne za okolinu u kojoj su se razvile i mogu se laboratorijskim putem lako razvrstati. Zbog toga je relativno lako utvrditi da li je infekcija dosla od zivotinja, ljudi ili ptica.

Vrsta Eserihije moze da se promijeni mutacijom u organizmu i postane stetna kako za zivotinje tako i za ljude. Kod zdravih osoba te mutacije se uglavnom zavrse proljevom i isceznu same od sebe.

U normalnim okolnostima Eserihija koli ce nastaniti probavni trakt novorodjene bebe u roku od 40 do 45 sati od rodjenja putem vode, hrane, ili osobe koja je u kontaktu sa bebom.
Ovo je sasvim normalan proces i Eserihija je korisna bakterija naseg organizma, to jest, ukoliko ne mutira i postane jedna od stetnih vrsta.

U, da tako kazem, nenormalnim okolnostima Eserihija koli moze da izazove infekcije, kako urinarnog, tako i probavnog trakta, a u nekim slucajevima i meningitis. U rijetkim slucajevima moze da izazove i druge boleseti, kao upalu pluca i neka septicka oboljenja.
Sve u svemu e.coli se naziva i bolest prljavih ruku, lako se prenosi, recimo preko daske na vc-u , zemlja, bazen, bunar, pod itd.
Nemora da izazove probleme u svakom slucaju , ali je izostanak retkost.Uglavnom se radi antibiagram na urin, da bi se odredila terapija ali to naravno ni slucajno na svoju ruku nego kod pedijatra.Kod kuce detetu dajte sto vise tecnosti pogotovo caj od uve ili supice sa puno persunovog lista a leti lubenicu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija
PostPoslato: Čet Feb 03, 2011 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 03, 2011 10:57 am
Postovi: 7
melita keller je napisao:
ESERIHIJA GENERALNO


Eserihije koli, strucno nazvane Escherichia coli, ili krace e.coli (na engleskom se izgovara ikolaj) ima nekoliko vrsta i podvrsta.

Jedna od tih vrsta obicno se nalazi i obitava u donjem stomaku toplokrvnih zivotinja, a i ljudi. Vecina vrsta Eserihije je potpuno bezopasna, pa cak i korisna. Nekoliko vrsta je stetno i mogu da dovedu do komplikacija, pa cak i smrti, kao na primjer O157:H7, ili O111:B4 (nedavno nadjena u Americi u cijelim poljima spinata).

Korisne vrste Eserihije, koje normalno obitavaju u nasem probavnom traktu, proizvode vitamn K i stite nas zeludac od drugih otrovnijih bakterija.

Sve vrste Eserihija coli bakterije su specificne za okolinu u kojoj su se razvile i mogu se laboratorijskim putem lako razvrstati. Zbog toga je relativno lako utvrditi da li je infekcija dosla od zivotinja, ljudi ili ptica.

Vrsta Eserihije moze da se promijeni mutacijom u organizmu i postane stetna kako za zivotinje tako i za ljude. Kod zdravih osoba te mutacije se uglavnom zavrse proljevom i isceznu same od sebe.

U normalnim okolnostima Eserihija koli ce nastaniti probavni trakt novorodjene bebe u roku od 40 do 45 sati od rodjenja putem vode, hrane, ili osobe koja je u kontaktu sa bebom.
Ovo je sasvim normalan proces i Eserihija je korisna bakterija naseg organizma, to jest, ukoliko ne mutira i postane jedna od stetnih vrsta.

U, da tako kazem, nenormalnim okolnostima Eserihija koli moze da izazove infekcije, kako urinarnog, tako i probavnog trakta, a u nekim slucajevima i meningitis. U rijetkim slucajevima moze da izazove i druge boleseti, kao upalu pluca i neka septicka oboljenja.
Sve u svemu e.coli se naziva i bolest prljavih ruku, lako se prenosi, recimo preko daske na vc-u , zemlja, bazen, bunar, pod itd.
Nemora da izazove probleme u svakom slucaju , ali je izostanak retkost.Uglavnom se radi antibiagram na urin, da bi se odredila terapija ali to naravno ni slucajno na svoju ruku nego kod pedijatra.Kod kuce detetu dajte sto vise tecnosti pogotovo caj od uve ili supice sa puno persunovog lista a leti lubenicu.


Još me interesuje kako je moguće da nema temperaturu kad je tako veliki broj? A ujutu idemo kod pedijatra da vidimo šta ćemo da pijemo od antibiotika. Sad su mi javili i drugi nalaz:isto e.coli ali 80000. Kako je manje ima dva dana kasnije, a ništa nije pio od terapije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija
PostPoslato: Čet Feb 10, 2011 9:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 1:56 pm
Postovi: 234
Pa eto i mene mi smo imail iste probleme ali smo bili manji i to mogo manji.

Sto se tice temperature uvek smo je imali i vise od pola godine pili antibiotike u malim kolicinama ali smo ih pili. Isli smo na pregled bubrega imao je i mala ostecenja ali sve u granici normale. RAdili smo i fimozu sto isto tako nije bilo prijatno cenim za mog bebana. Na kraju smo otisli do urologa koji nam je preporucio da pijemo prima rose caj i da ispiramo pisu sa istim cajem i posle jedno dve nedelje nismo vise imali problema.

Moj savet idite naravno obaveyno lekaru a sto se tice terapije pa moyete pitati za savet lekara vezano za caj nama je pomoglo mozda ce i Vama

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija
PostPoslato: Uto Mar 01, 2011 9:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 1:56 pm
Postovi: 234
Sta ima novo kod Vas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bakterija
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 12:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 06, 2010 9:48 am
Postovi: 6
Kod male dece koja imaju pelene E.coli u odredjenom broju u urinokulturi može nastati kao posledica kontaminacije.Ipak se njima urin uzima pomoću kesice.Koliko god dobro održavali higijenu svog deteta normalno je da postoji odredjen broj ove bakterije u urinu jer je inače normalno ima u našem crevnom traktu.Obično ako nema temperatura ‚ i dete nije nervozno i plačljivo nema infekcije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: