Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Uto Jan 11, 2011 11:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 11, 2011 11:48 pm
Postovi: 2
Molim nekog od doktora specijalista da mi protumaci nalaz onkologa napisan nakon ultrazvucnog pregleda:

Tu mammae l.dex verosim adenoma seu fibrolipoma

Nisu mi preporucivali operaciju ukoliko tumor ne nastavi da raste (trenutni precnik je oko 8mm) i receno mi je da za sest meseci dodjem na kontrolu.
Interesuje me par stvari koje sam u soku zaboravila da pitam:

Kakve su sanse da se ovaj benigni tumor razvije u maligni?
Da li smanjujem tu mogucnost ako ga izvadim?
Da li ovo znaci da u buducnosti mogu biti sklona malignim bolestima?
Da li mi mozete preporuciti dodatne analize kako bih utvrdila da li je zaista sve u redu?

Unapred zahvalna...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Sre Jan 12, 2011 1:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Ja sam student medicine, odgovoriću vam ukratko dok se ne javi neki lekar specijalista kao što ste tražili pa će vam detaljnije objasniti sve što vas zanima.

1. šanse da ova vrsta benignog tumora pređe (progredira) u maligno je mala, nekih možda 3%, što duže taj benigni tumor postoji u organizmu veće su šanse da postane maligni (ali opet te šanse su male) a sa druge strane taj benigni tumor može i da nestane (regredira). Dakle i jedno i drugo je moguće. Kad kažem duže vremena mislim na decenije a ne na mesece.

2. ova vrsta benignog tumora je sklona vraćanju (vrlo je često da već neka žena u porodici ima benigne promene u dojkama a opet može se javiti i nezavisno od genetike). Dakle možete vi izvaditi taj fibrom, to nije problem ali treba da znate da se on često vraća (ne mora na isto mesto gde je bio, niti mora biti ista dojka u pitanju)... dakle, sve je to vrlo neizvesno. A opet postoji i šansa da se ne vrati.

Hajde ovako jednostavnije da objasnim- osoba ima 10 mladeža na telu i se boji da će dobiti rak mladeža (melanom). Iz tog straha odluči da skine tih 10 mladeža. Ali to nije nikakvo rešenje jer se uvek može pojaviti neki novi, dakle uzalud i nepotrebno je stalno se seckati i operisati, potrebno je samo pratiti i truditi se da se što manje opterećujete time. Isto je i u vašem slučaju. Fibroadenomi nisu strašni, to su dobroćudne promene, potrebno je redovno se kontrolisati i to je to.
3. ako ste pod ovim mislili na to da li ste skloniji malignim promenama dojke jer imate već benigne promene na njoj odgovor je ne.
4. možete još uraditi mamografiju po preporuci lekara ako se na ultrazvučnom pregledu nije jasno videla promena. Ta promena se prati na 6 meseci.

Nadam se da sam vam makar malo odgovorila na vaša pitanja.
Pozdrav i svako dobro vam želim. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Sre Jan 12, 2011 12:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 11, 2011 11:48 pm
Postovi: 2
Najlepse vam hvala!

Vidi se da cete jednog dana biti sjajan doktor...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Uto Feb 01, 2011 10:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 19, 2010 2:12 pm
Postovi: 2
možda će moje pitanje da zvuči glupo..
Skoro mi je dijagnostikovan fibroadenom na desnoj dojci, mali je, veličine 1cm.
10ak dana pre nego što sam ga primetila, počela sam da mažem neki serum za zatezanje i povećanje grudi (navodno). On u sebi sadrži
Hijaluronsku kiselinu,

Kafetin,

neku biljku Tigrova trava koja, serum koji se ekstrahuje iz nje-Volufiline koji cтимулише развој липида у масне ћелије (адипоцита), регулише складиштење и побољшава микроциркулацију

Neku africku biljku koja cтимулише синтезу колагена да фибробласта, побољшање еластичности везивног ткива влакана. Убрзава метаболизам ћелија у кожи, јача крвне судове и побољшава микроциркулацију,

Laminaria alge koja јача скелетна структура коже, садрже бројне витамине, минерале, антиоксидансе и амино киселине, побољшавају метаболизам у кожи, детоксикује и очисти kožu

Багрем Колаген - учвршћивање компонента на бази фитоколагение, стимулише ћелије коже да производе више колагена.
Serum se maze 1 puta dnevno, i lagano utrljava.

Sad je moje pitanje da li je taj serum možda prouzrokovao nastanak fibroma?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Čet Feb 03, 2011 12:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Serum sigurno ne :)

U pitanju je promena zlezdanog tkiva, koja se javlja u danashnje vreme kod svake druge osobe zenskog pola (iako se javlja i kod mushkaraca, redje zbog hormonskog statusa naravno).

Redovne kontrole, bez stresa, redovni samopregledi, regulacija telesne mase (iako ni to nije potpun opotvrdjeno kao otezavajuca okolnost kada su promene u dojkama u pitanju).

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Čet Feb 03, 2011 12:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 19, 2010 2:12 pm
Postovi: 2
Hvala na odg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BENIGNI TUMORI DOJKE
PostPoslato: Čet Feb 03, 2011 7:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 03, 2011 6:52 pm
Postovi: 3
http://www.lingzhikafa.ganoderma.rs/
Ovo je link gde mozete pogledati sve o pecurci ganoderma lucidum, kod nas poznatija kao reishi. Da se razumemo nije lek,ali je odlicna u pomoci odbrani organizma od ove opake i podmukle bolesti. Takodje mozete pogledati i ostale zdrave proizvode. Mozete se uclaniti i tako ostvariti popust. Sve sto vas interesuje slobodno pitajte.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: