Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: POSLE operacije zucne kese
PostPoslato: Pon Dec 06, 2010 10:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 12:11 pm
Postovi: 17
pozz za sve na ovom veoma korisnom forumu,..
Moj muz je operisao zucnu kesu,odnosno kamenje u zuci 30.11.2010.znacu u prosli utorak,..evo proslo je 7.dana.hvala Bogu dobro se oseca,..ali nam je problem ishrana,..
Juce je prvi put pojeo kuvano belo meso pilece,..par zalogaja banane,i pola mandarine,..
I vec se zali da ga malo bolucka negde u plecki...sad sam se uplasila da nije zbog ishrane,..e to me zanima,..u cetvrtak ide da vadi konce ali ne mogu izdrzati do tada da pitamo Dr.
Jasno nam je da je na strogoj dijeti,zanima me sledece...
-koliko dugo je ta dijeta? (predpostavljam sto duze to bolje<buni me to sto sam cula od vise ljudi drugacije,..neko je bio svega mesec dana,neko sest meseci,..
-moze li vec sada da pocne sa recimo rostiljem,.znaci pilece na rostilju napr.
On jos uvek jede mleko,supice,i kuvano meso,keks,hleb od juce proprzen na ringli,ili iz tosta...
Znamo celu proceduru ali me zanima kada posle operacije,..postepeno uvoditi i cvrsu hranu,..
Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: POSLE operacije zucne kese
PostPoslato: Sre Dec 08, 2010 10:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 09, 2006 1:21 pm
Postovi: 567
Lokacija: Beograd
Jel ste dobili u bolnici preporucenu dijetu?
Ishrana je individualna stvar,ali voce ne sme sigurno i zbog toga je imao bolove.Banana i mandarina su teske za varenje i jos je to presno,a za tako nesto je potrebno dobro varenje i kod zdravih ljudi.
Namirnice mora uvoditi jednu po jednu i to u manjim kolicinama.
Nek uzme obavezno nesto za varenje uz jelo.Meni je jedna doktorka prepisala Creon (ima ga samo u apoteci Sv.Sava,jer je na D listi,uvozni lek) ili Festal (to su mi preporucili na Klinickom).To su pankreasni enzimi koji pomazu varenju hrane.
U pocetku mora da jede kuvano i bareno,kao za bebe,blage cajeve,bareno povrce i kuvano belo meso.Nek jede tako mesec dana,a posle nek uvodi postepeno,namirnicu po namirnicu.Dozvoljeno je kiselo mleko,jogurt,bareno belance (nek izbegava zumance).
Ovo sve govorim iz iskustva jer sam operisana prosle godine,laparoskopski i mnogo sam nadrljala.Mnogi misle da ce posle operacije moci sve da jedu,ali se varaju.Mnogi se zale i pokazalo se da ono sto nisu mogli pre operacije,nisu mogli ni posle.Ali,opet kazem,sve je individualno i zavisi i od stanja zeluca i creva.Sada 1200 ml zuci se izliva iz jetre,direktno u tanko crevo,a dok je bila tu zucna kesa ona je koncentrovala tu zuc.Njenu ulogu preuzimaju zucni kanali.
Potrebno je godinu dana drzati dijetu,tako su meni rekli,a organizmu je potrebno godinu dana da se oporavi od operacije.Na VMA su mi rekli da je potrebno cak i 5 god.
Neki su ponovo dobili kamenje u zucnim kanalima,sto je mnogo gore od kamena u zucnoj kesi i bolje je paziti na ishranu nego to prezivljavati.Treba izbegavati masno,przeno,cokoladu,slatkise,a voce u pocetku jesti kao kompot ili peceno (pecenu jabuku).
Nisam mislila da vas plasim,ali bolje je ipak paziti.Moja svekrva je posle operacije drzala dijetu skoro 2 godine.I sad je muci zeludac kad nesto tesko pojede,moju tetku takodje.Ja podnosim masnoce samo kad uzmem nesto za varenje.Mada ja imam problem i sa povecanom crevnom Candidom,sto mi mnogo otezava stanje.
Bolove ce osecati sigurno jos mesec dana,mene je probadalo u predelu jetre,sigurno 3 meseca,kao da imam kamen negde u kanalu.
Nek vas muz prekontrolise i bilirubin,transaminaze,Gama GT(jetrin enzim),pankreasne enzime kad prodje jedno mesec dana od operacije,mada moze i ranije.Zavisi kako ce se osecati.
Zelim Vam sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: POSLE operacije zucne kese
PostPoslato: Pet Dec 10, 2010 12:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 12:11 pm
Postovi: 17
mnogo hvala na korisnom savetu,..sigurno neam pomaze,..bili smo kod Dr.da izvadi konce,..i pitali ga za taj bol u plecki kaze da se malo naladio,..sto mi nikako nije jasno,..do duse taj bol nije jak i nije stalan,..evo danas ga vec ne boli,..
Vama hvala idemo dalje,pozz :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: