Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Sre Jul 28, 2010 2:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 3:48 pm
Postovi: 14
Već unazad desetak godina dijagnostikovan mi je Hashimoto chr.thyreoiditis,a stitna je sama jako uvećana sa nekoliko čvorića koji su svaki put veći. Redovno sam uzimala hormonsku terapiju koja se vremenom povećavala i sada pijem Eutirox 125.
Na zadnjoj kontroli mi je predložena operacija (totalna tireoidektomija), pa me interesuje ima li neko sličnog iskustva i naravno kako bi trebao izgledati moj odnos prema zdravlju uopšte poslije operacije. Znam da ću Eutirox uyimati doživotno, ali pošto mi je hemmoglobin i željezo jako nisko, nisam sigurna kako da uzimam lijekove za željezo koji nikako ne idu sa Eutirox-om.
Pozz :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Sre Avg 04, 2010 8:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
Evo da Vam odgovorim sa najsvežijim iskustvom:
16.7.2010. sam operisala štitnu žlezdu. Urađena mi je totalna tiroidektomija i sada sam na euthyroxu, i biću doživotno.
Operacija nije teška, i 95% postoperativnih tegoba prolazi za 5-6 dana. Ostaje Vam mali problem sa gutanjem i zevanjem, ožiljak i mali gotovo neprimetni podliv okolo.
Jedna tableta ujutru i to je sve.
Nema gušenja, vrtoglavice, naduvenog lica i kapaka, tromosti, umora i neispavanosti.

Ja imam 31 godinu i otišla sam na operaciju mesec dana posle prvog pregleda.
Ne dozvolite sebi da Vam se život zakomplikuje.

Pozdrav i svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Sre Avg 04, 2010 9:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 3:48 pm
Postovi: 14
Hvala puno, pomogli ste mi i sad sam sigurnija da je operacija dobar izbor i da ce moj zivot biti kvalitetniji. Juce sam bila kod Dr Diklica, i zakazao mi je operaciju za 13.septembar.
Ne znam samo da li ste vi imali istu dijagnozu, i da li ste prije uzimali terapiju? Da li je taj problem sa gutanjem i zijevanjem trajan ili samo poslije operacije.
:D Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 10:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
O,pa to je super!
13. septembar je odlično vreme. Računajte da ste 15. kod kuće.
Moja dijagnoza je bila Struma polynodosa, sa urednim hormonskim statusom. Nisam imala nikakvu terapiju. Operisao me je prof. Paunović, i odlučio se da izvadi celu žlezdu.
Tegobe sa gutanjem nestaju već prve nedelje, a ove pri zevanju traju malo duže (meni još uvek traju).
Generalno, vrlo lagan postoperativni period.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 3:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 3:48 pm
Postovi: 14
Vanjina mama je napisao:
O,pa to je super!
13. septembar je odlično vreme. Računajte da ste 15. kod kuće.
Moja dijagnoza je bila Struma polynodosa, sa urednim hormonskim statusom. Nisam imala nikakvu terapiju. Operisao me je prof. Paunović, i odlučio se da izvadi celu žlezdu.
Tegobe sa gutanjem nestaju već prve nedelje, a ove pri zevanju traju malo duže (meni još uvek traju).
Generalno, vrlo lagan postoperativni period.


Hvala puno,
drago mi je da ste mi odgovorili, jer i sami znate da u preoperativnom periodu nas sve zanima, pitanja bezbroj, a jos je bolje kad se jave ljudi sa pozitvnim iskustvom kao sto je vase...
Pozz :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Čet Avg 05, 2010 7:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
i meni je drago sto se odgovorili...:) ja sam jos u fazi ispitivanja,tj.cekam jos samo rezultate punkcije za koji dan i znacu sve...imam cvor velicine 3cm,sve hormonske analize su mi ok ,ali mi doktor preporucuje operaciju bez obzira na rezulat punkcije...ja se odlicno osecam,nemam nikakve tegobe,a i za taj cvor sam slucajno saznao pa ne znam sta da radim...da li da cackam mecku ili ne...:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pet Avg 06, 2010 8:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 3:48 pm
Postovi: 14
dakezio je napisao:
i meni je drago sto se odgovorili...:) ja sam jos u fazi ispitivanja,tj.cekam jos samo rezultate punkcije za koji dan i znacu sve...imam cvor velicine 3cm,sve hormonske analize su mi ok ,ali mi doktor preporucuje operaciju bez obzira na rezulat punkcije...ja se odlicno osecam,nemam nikakve tegobe,a i za taj cvor sam slucajno saznao pa ne znam sta da radim...da li da cackam mecku ili ne...:)))


Jesu li ti vec odredili dijagnozu, ili cekaju citoloski nalaz pa da kompletiraju? Ti vjerovatno imas neke tegobe, a koje uopste ne povezujes sa stitnom, tako je bilo i kod mene.
Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pet Avg 06, 2010 11:27 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
cekaju nalaz,pa cu znati i tacnu dijagnozu...kazem ti doktor preporucuje operaciju bez obzira na rezultate jer je taj cvor,po njemu ,veliki...a da li mi verujes da ja apsolutni nemam nikakve tegobe,ali bas nista...verovatno cu sada da ih umislim...:)
iskreno,nije meni frka od operacije kao operacije,nego sta posle,sva ta prica o hormonima i sve sto ide uz to me malo zabrinjava....mozda sada tako razmisljam jer se dobro osecam,ne znam...:))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pet Avg 06, 2010 1:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
Pa meni je za sada ok.
Jedna tableta ujutru i sve je ok.
Za jedno dve nedelje idem na kontrolu, pa ću vas obavestiti o stanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pet Avg 06, 2010 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 3:48 pm
Postovi: 14
dakezio je napisao:
cekaju nalaz,pa cu znati i tacnu dijagnozu...kazem ti doktor preporucuje operaciju bez obzira na rezultate jer je taj cvor,po njemu ,veliki...a da li mi verujes da ja apsolutni nemam nikakve tegobe,ali bas nista...verovatno cu sada da ih umislim...:)
iskreno,nije meni frka od operacije kao operacije,nego sta posle,sva ta prica o hormonima i sve sto ide uz to me malo zabrinjava....mozda sada tako razmisljam jer se dobro osecam,ne znam...:))

Tegobe
Bolest obično nastaje i razvija se postepeno, podmuklo. Bolesnik dugo nema tegobe ili su one takve da se misli na druge bolesti, sve dok se simptomi hipotireoze ne ispolje jasno. Najčešće tegobe su umor, malaksalost, pospanost, zaboravnost, nepodnošenje hladnoće, slabljenje sluha, povećanje telesne težine (ali ne i značajna gojaznost) uprkos smanjenom apetitu. Bolesnici imaju nadimanje, zatvor i druge smetnje sa varenjem, slabo se znoje i često imaju bol u grudima. Ponekad postoje bolovi u mišićima, neuredna menstruacija, lučenje mleka, muški i ženski sterilitet. Simptomi se razvijaju postepeno tako da se oboleli na njih navikne, pa se često hipotireoza otkrije slučajno.

Oboleli izgledaju podbulo, otečenog lica posebno oko očiju, bledožućkaste suve perutave i hrapave kože. Kosa je lomljiva, suva, sklona opadanju sa pojačanim perutom. U težim slučajevima su otoci dosta izraženi na licu i po telu – miksedem.

Štitna žlezda je obično mala. Srčani rad je često usporen, tonovi tiši, a krvni pritisak konvergentan (povišen donji – dijastolni, a snižen gornji – sistolni pritisak). Laboratorijske analize, osim promena hormona, mogu da pokazuju anemiju, povišen holesterol, nekada i trigliceride, CPK, LDH i AST, a snižen natrijum
To bi bilo za hipotireozu.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pet Avg 06, 2010 6:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
znam sve to,hvala ti na trudu,sve sam teme o stitnoj zlezdi procitao...ja jednostavno,po doktoru,imam stitnu zlezdu sa urednom funkcijom ali i sa tim cvorom...samo jos ceka rezultate punkcije pa da zna i prirodu cvora...:) jednostavno kaze da je pitanje kada ce taj cvor poceti da mi pravi probleme,mozda za 6 meseci,mozda za godinu dana ,pet, a mozda nikada....ako su rezultati punkcije ok,onda je izbor moj,da li cu se sada operisati ili kada mi pocnu tegobe...zato ne znam sta da radim....:) sve sam procitao i hipo i hiper i hasimoto...:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 10:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 3:48 pm
Postovi: 14
dakezio je napisao:
znam sve to,hvala ti na trudu,sve sam teme o stitnoj zlezdi procitao...ja jednostavno,po doktoru,imam stitnu zlezdu sa urednom funkcijom ali i sa tim cvorom...samo jos ceka rezultate punkcije pa da zna i prirodu cvora...:) jednostavno kaze da je pitanje kada ce taj cvor poceti da mi pravi probleme,mozda za 6 meseci,mozda za godinu dana ,pet, a mozda nikada....ako su rezultati punkcije ok,onda je izbor moj,da li cu se sada operisati ili kada mi pocnu tegobe...zato ne znam sta da radim....:) sve sam procitao i hipo i hiper i hasimoto...:)

Odlicno znam u kakvoj dilemi se nalazis, jer sam i ja u istoj, iako mi je zakazana operacija. Puno sam citala, razgovarala, u principu strucnjaci kazu da je bolje sprijeciti nego lijeciti, jer iz cvorica se kad tad izrodi nesto nevaljalo, a iskustva pacijenata sa odstranjenom zlijezdom su jako dobra,za razliku od onih kojima je nekad preporucena operacija pa nisu uradili, i sada imaju jako ruzne dijagnoze. Tako da ja necu cekati, uostalom sve je individualno...
Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 11:10 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
pa da....mene najvise brine sta posle,kako ce organizam reagovati bez zlezde,kako na terapiju....ali se nadam ce ces svoje iskustvo nakon operacije podeliti sa mnom,da imam informaciju iz prve ruke...:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Pet Avg 27, 2010 3:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 27, 2010 3:04 pm
Postovi: 2
Ja se ne bih složila sa mišljenjem većine. Dobro razmislite o operaciji. Meni su prošle godine izvadili štitnu žlezdu i prilikom operacije pritisli paratireoidne žlezde i danas živim na kalcijumu. Dobro se informišite o svemu tome pre operacije, jer problemi koje danas imam su mnogo veći od onih ranijih. Imam 11 kg više, opada mi kosa mesecima, hormoni su mi u haosu. Po mom mišljenju, operacija štitne žlezde treba da vam bude krajnji izbor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hashimoto - operacija stitne zlijezde
PostPoslato: Ned Avg 29, 2010 4:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
hvala sto si se javila,slazem se sa tobom,dokle god budem imao mogucnost izbora necu se operisati....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: