Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ozbiljni problemi usled ujeda insekata - molim za pomoc!
PostPoslato: Sub Jul 03, 2010 3:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 9:32 pm
Postovi: 5
Postovanje
Pre odprilike nedelju dana su me izujedali komarci po nogama. Nista strasno, uvek sam bio lepak za njih i nikad nisam imao problema zbog toga ( osim svraba ali boze moj )
Osim uobicajenih pecata to vece nisam primetio ni osetio nista neobicno medjutim sledece jutro vidim da su se mesta uboda upalila, postala su jako crvena, skoro pa bordo. Nikakve tegobe ni svrab nisam osecao te nisam ni obracao paznju. Nakon 2 dana, na 2 mesta su se pojavile kraste oivicene istom bojom i pomalo je svrbelo medjutim nisam se cesao kao sto se nikad ni ne cesem zbog ujeda. Sledece jutro me je probudio jak svrab noge te sam se onako kroz polusan lagano ceskao vise prevlaceci ovlas prstima preko tih mesta nego sto sam se ozbiljno cesao. Svrab je postao nesnosan te sam ustao i stavio jedan zaledjen paket hrane na to mesto zato sto mi je hladno jako prijalo. Svrab je minula ali nesto kasnije sam osetio blagu bol i primetio sam da je koza izmedju te dve kraste postala jako crvena, cak je delovala kao da ima bezbroj sitnih, sitnih bubuljica na tom delu i da je ceo taj deo ( kraste + predeo izmedju ) naduven. Nije se primecivalo na oko vec samo kad se pipne, citav taj predeo je bio jako tvrd i vruc te sam nekoliko puta u toku dana hladio sa ledom.
Tog dana uvece sam ponovo izasao napolje i ponovo osetio par uboda komaraca na istoj nozi. Pomalo je svrbelo, nisam cesao i nije mi smetalo medjutim sutra dan, pojavljuju se ponovo pecati na 3,4 mesta, ponovo jako bordo boje, blago tvrdi medjutim ovaj put krece citava noga od kolena pa nadole da mi otice. Dok ovo pisem, leva noga je vidno otecena a otok se prostire od ispod kolena pa sve do noznih prstiju mada mogu da primetim da, i ako to ne osecam, nozni prsti polako pocinju da oticu.
Ustanovio sam da me je osim komaraca jos nesto ujelo sto je prouzrokovalo ove problema a sta me je ujelo, ne znam. Na mestu gde sam se kretao bilo je jos ljudi kao i male dece ali niko od njih nema ovakvih problema i reakcija. ( komsiluk iz parka sa decom )
Potrazio sam savet u apoteci gde su mi rekli da mazem Sinopenom mada u uputstvu leka pise da se ne smeju mazati delove koze koji su crveni kao i da stavljam obloge od alkohola.
Da li neko mozda zna za slican slucaj i kako se leci ? Predpostavljam da je ovo ozbiljna reakcija na ubod nekog insekta ali jos jednom napominjem, nikad do sada mi se nije desilo nista slicno.
Ne svrbi me vise, ne boli, mogu da hodam bez problema ( malo mi je patika tesna :lol: ) ali me brine to sto je ceo donji deo noge otecen.
Unapred hvala na savetima, predlozima i pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljni problemi usled ujeda insekata - molim za pomoc!
PostPoslato: Sub Jul 03, 2010 11:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Jos jedan slucaj ujeda "muve klintonke" :) Ove pojacane kozne reakcije na ujede insekata koincidirale su pre desetak godina sa NATO bombardovanjem, pa je narod spontano nepoznate "muve" nazvao po omom imbecilu Klintonu ("eto, ko zna sta su sve bacili na nas, sad su nam i muve radioaktivne...").

Lecenje zahteva agresivniju terapiji kortikosteroidima lokalno i peroralno, uz antibiotike sirokog spektra.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljni problemi usled ujeda insekata - molim za pomoc!
PostPoslato: Sub Jul 03, 2010 11:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 12:00 am
Postovi: 363
Ne znam odakle ste, ali na TV-u je pre nekoliko dana bila reportaža iz Niša na ovu temu. Neuobičajeno veliki broj ljudi se javljao u službu hitne medicinske pomoći upravo zbog tegoba istih kao što su Vaše. Primećeno je da su skoro svi pacijenti imali neke veze sa nekim parkom u Nišu (?!)

Elem, način lečenja Vam je napisao dr Ivica, ali molim Vas da se ne lečite u apoteci, već na za to predviđenim mestima-dakle javite se lekaru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljni problemi usled ujeda insekata - molim za pomoc!
PostPoslato: Sre Jul 07, 2010 11:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 9:32 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru.
Bio sam kod doktora opste prakse, preporucila mi je rastvor borne kiseline za obloge i prepisala antibiotike i kontrolu za 5 dana.
Obloge stavljam, nisam primetio bilo kakav napredak od toga osim sto mi je otok malo manji i stagnira ali to je situacija od pre koriscenja obloga. Antibiotike nazalost nisam jos uvek poceo da pijem zato sto ih u 10-ak apoteka nisam nasao ali danas ih dobijam pa cu poceti sa terapijom.
Ono sto me zabrinjava je jarko crvenilo na nekoliko mesta koje se pojavilo jutros na unutrasnjoj i spoljnoj strani zgloba naduvene noge. Ne svrbi, ne boli, jedino sto mi pada na pamet da je to mozda reakcija koza na rastvor borne kiseline.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljni problemi usled ujeda insekata - molim za pomoc!
PostPoslato: Čet Jul 08, 2010 10:29 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Kao sto sam napisao, potrebna je "agresivnija terapija kortikosteroidima lokalno i peroralno". Javite se na kontrolu kod lekara koji je zapoceo lecenje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljni problemi usled ujeda insekata - molim za pomoc!
PostPoslato: Pet Jul 23, 2010 1:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 2:01 am
Postovi: 199
U nedelju sam osetio manji bol u predelu levog skocnog zgloba. Nisam imao teskoca pri hodu, samo manji bol pri dodiru, u ponedeljak i utorak, otok se neznatno prosirio ( oko 5-6cm u precniku), drzao sam hladne obloge, nakon kojih bi se malo smanjio ali bi se kasnije povratio. Medjutim, u sredu je otok poceo da se siri po stopalu, osecao sam bol pri hodu i tesko navlacio cipele ( bile su mi tesne).Krajem dana bolovi su bili toliki da sam se jedva oslanjao na levu nogu. Nastavio sam sa ledenim oblogama i po preporuci, mazao hiper gel i stavljao obloge od kupusa, u cetvrtak nisam otisao na posao i hteo sam da odem kod lekara, ali kako je bol ipak bio podnosljiviji, odustao sam. Evo danas, u petak,skoro nepromenjeno od cetvrtka, bol jeste smanjen ali otok bas i ne! Zakazao sam pregled, pa idem kasnije, vec mi se oduzilo, pa bi trebalo malo dapojacam terapiju. Inace ovo mi je verovatno jedini ubod od komarca ove godine, bilo je mozda jos par komada, ali neprimetnih. Izgleda da je u pitanju ovaj tigrasti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris, Majestic-12 [Bot] i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: