Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: sta je histamin i kako se utvrdjuje
PostPoslato: Ned Avg 17, 2008 8:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 5:12 pm
Postovi: 31
sta mozete da mi kazete o histaminu.kako se utvrdjuje nivo histamina u krvi .da li neka neravnoteza moze da izazove veliki i bolan svrab.koliko cesto stizu rezultati


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 17, 2008 10:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Histamin je biogeni amin koji ucchestvuje u imunskim odgovorima ako i u regulisanju psiholoshkih funkcija a ima i funkciju neurotransmitera. Ima ga u skoro svim zivotinjskim telesnim celijama. Najnovije analize govore i o tome da histamin uchestvuje i u kretanju crvenih krvnih zrnaca.


Najveci deo histamina se nalazi u mastocitima ili u belim krvnim zrncima (bazofili). Mastociti se na telu nalaze na mestima koja mogu biti povredjena - nos, usta, stopala, unutrashnje strane tela i venama. Mastociti bez histamina su nadjeni u nekim tkivima u telu, mozak na primer u kom histamin deluje kao neurotransmiter. Isto tako jako bitno stovarishte i mesto gde se histamin chuva je ECL (enterochromaffin) celija u stomaku.

Najbitniji patofizioloshki mehanizam mastocita i bazofila kada ispushtaju histamin je imunoloshki.

Histamin je tvar koja je, osim uloge u regulaciji vode, zadužena za rad telesnog sastava obrane protiv bakterija, virusa i stranih stvari (hemikalija i belančevina).
Pri normalnoj visini sadržaja vode u telu, ova se delovanja odvijaju na neprimetnom i umerenom nivou. Kada telo dehidrira do te mere da histaminska aktivnost u regulaciji vode postane prenaglašena, imunuloški sastav koji aktivira celije koje stvaraju histamin oslobodiće preveliku količinu ovog transmitera, koji se čuva na zalihama zbog svojih drugih funkcija.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 17, 2008 10:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Sekrecija kiseline izazvana oslobaœanjem histamina

Gastrin pobuœuje ECL celiju da oslobodi histamin putem povisenja intracelularnog kalcijuma.
Ovo, gastrin zavisno, oslobadjanje histamina iz ECL celije je odgovorno za perifernu regulaciju sekrecije kiseline.
Ovo je razlog relativno selektivnog dejstva H2 receptora na stimulisanu
sekreciju kiseline. Posto acetilholin takodje oslobadja histamin, H2
receptori mogu delimicno da blokiraju acetilholinsku stimulaciju sekrecije kiseline.
Kada se histamin oslobodi, dolazi do aktivacije histidin dekarboksilaze, enzima sinteze histamina, po svoj prilici na dva nacina.

Prvi: prestankom inhibicije preformiranog enzima, zavisno
od pada histamina ili povisenja kalcijuma;

i drugi: aktivacijom gena gastrinskom stimulacijom, ili
putem ulaska jona kalcijuma ili direktnom aktivacijom gena histidin dekarboksilaze. (Prinz i sar. 1993).

I ECL celije imaju petlju negativne povratne sprege, gde histamin, aktivacijom H 3podtipa receptora, inhibira sekreciju histamina i aktivnost histidin dekarboksilaze.

Tako je oslobadjanje sekretagognog histamina u zeludacnoj sluzokozi pazljivo kontrolisano da bi omogucilo nivo sekrecije kiseline odredjen potrebom za kiselinom (Prinz. i sar. 1993.).

Naravno ECL celija igra vaznu, ili cak najvazniju ulogu u
odredjivanju nivoa sekrecije kiseline, posto je ona gastrin-reagujuci element ovog puta, i izvor stimulatornog histamina.

Imajuci u vidu mnostvo puteva koji regulisu funkciju parijetalne celije,
nije verovatno da bi samo jedna grupa antagonista, celijskih receptora bila kadra da postigne stepen inhibicije sekrecije kiseline, potreban za pouzdano lecenje svih pacijenata.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je histamin i kako se utvrdjuje
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 9:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:17 pm
Postovi: 1
Ja imam povisen histamin (4.5) i doktorka mi je rekla da to nije nista strasno. Ali mene zanima da li je moguce pod uticajem povisenog histamina da se jave alergijske reakcije, posto nikad do otkrica povisenog histamina nisam imala alergija, a sad me svrbe oci i nos na polen, prasinu i duvanski dim? A kad se iznerviram isto me svrbe oci i nos i ponekad kasljem i organizam mi trazi dosta tecnosti. Da li neko moze da mi objasni sta tacno histamin radi, i da li je moguce zbog njega osecati te alergijske reakcije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je histamin i kako se utvrdjuje
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 11:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
http://hr.wikipedia.org/wiki/Histamin

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je histamin i kako se utvrdjuje
PostPoslato: Čet Jan 13, 2011 6:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 13, 2011 6:11 am
Postovi: 1
Evo i potpunog laika na forumu :P :)
Da li bi neko mogao da mi kaze sta osobe koje su intolerantne na histamin u stvari mogu da jedu i piju?
Mom bratu se nedavno pojavila alergija(dermatografija) i koliko sam nasla na internetu(i koliko sam shvatila :P ),sve ukazuje na poviseni nivo histamina ili na nerazradjeni histamin.
Nasla sam i namirnice koje ga i sadrze i koje ga razradjuju,i po tome ispada da on moze da zivi samo na vodi,jer sve cime se hrani sadrzi histamin,i po pravilu to bi trebao da izbjegava... :/ :)
Bila bih zahvalna ako neko moze da mi da odgovor.
Pozz...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je histamin i kako se utvrdjuje
PostPoslato: Čet Jan 13, 2011 11:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
http://www.urticaria.thunderworksinc.co ... tamine.htm

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: