Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Uto Mar 09, 2010 4:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 05, 2007 7:21 pm
Postovi: 25
Lokacija: beograd
Ovu temu postavljam s namerom da upozorim roditelje koji su mozda imali, ili ce imati iskustvo slicno mojem.
Niame, pocetkom godine dete staro dve i po godine odvela sam u razvojno savetovaliste u Domu zdravlja u Zarkovu zbog cestog povracanja koje se ponavlja od rodjenja (nekoliko puta mesecno ili nedeljno, zavisi od perioda do perioda) i tvrde stolice, koja se javila od druge godine, odnosno od kad smo skinuli pelene. Doktorka nas je poslala kod gastrologa u Tirsovu, koji nas je umirio rekavsi da dete ima oslabljen misic izmedju zeludca i jednjaka i da zato lako povrati, ali da je to problem koji se spontano resava.
Medjutim doktorka iz savetovalista nas je poslala i u privatnu labaratoriju "HOLITIMED" da uradimo test intolerancije na hranu, i od tada pocinju nase nocne more. Kada su posle sedam dana stigli nasi rezultati, bila sam izbezubljena od brige. Detetu su zabranili psenicu, kukuruz, raz, kvasac, kravlje mleko i sve mlecne proizvode, razne vrste voca, povrca, secer... Rezultati su poslati na e-mail uz stura objasnjenja kako da se pridrzavamo novog rezima ishrane, i sa adresom na koju se mogu postaviti sva eventualna pitanja (na moja niko nije odogovrio ni posle dve nedelje!). Dato je objasnjenje da se konsultacije sa nutricionistom dodatno naplacuju.
Ocajna, pokusavam da napravim hleb od pirincanog i heljdinog brasna bez kvasca, (ne moram vam reci da sam uzela jedan zalogaj i samo sto nisam povratila), kupujem mleko od heljde i prosa, ali u uputstvu pise da se ne preporucuje deci mladjoj od tri godine kao zamena za kravlje mleko, spremam sarme bez luka, jer je i luk na listi zabranjenih namirnica...
Dalje, zovem drugu labaratoriju koja radi test intolerancije na hranu kako bih ponovila rezultate, ali tamo mi kazu da taj test ne rade deci mladjoj od tri godine, jer se njihov imuni sistem jos razvija.
Na Internetu pronadjem da se problemima intolerancije na hranu bavi Institut za fonetiku i patologiju govora, i tamo mi zakazu pregled, ali da dodjem sa analizama krvi, urina, stolice, brisa grla i nosa (sve to da se uradi u jednoj privatnoj labaratorji) i da se uradi peptiduria (koja se radi privatno, salje u Pariz i kosta 10500 dinara).
Od drugarice koja je doktorka saznam da se nutritivnim poremecajima bavi prof. Radlovic iz Tirsove i da je najbolji strucnjak iz te oblasti. Juce smo imali zakazan pregled kod njega, i on nam je rekao da je dete napredno, zdravo, ima dobru boju tena, tezinu i visinu, nema osipe, i da prema tome treba da ga vodim kuci i uzivam u trudnoci (inace sam trudna cetvrti mesec). Jos je dodao da je cela zbrka nastala sa ciljem da se od naivnih roditelja izvuce novac i da se cudi kako medicinski radnik moze tako da maltretira zenu kada vidi da je u drugom stanju.
Ja sam ukratko napisala moje iskustvo, a zakljucak izvucite sami...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Uto Mar 09, 2010 4:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
A šta bi sa detetom?
Sve OK?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Uto Mar 09, 2010 4:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Drago mi je da je dete dobro, a test za intoleranciju na hranu je je izgleda jedna velika prevara.Niame, citala sam na podforumu nutricionizam gde takodje jedan covek upozorava, on je radio taj test, i na meil su mu poslali da ne jede sve ono sto pise za njegovu k.grupu u knjizi dijeta po krvnim grupama.Kaze covek, prakticno sma mogao da kupim tu knjigu koja kosta 100 dinara.I, pricao je da je takodje jedan njgov kolega radio, i isti odgovor, odnosno ista situacija, pise sve kao u knjizi.Ne verujte svakome, to su sve sarene laze, izgleda.Ljudi se bave svim i svacim samo da uzmu pare... :evil:

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Čet Mar 18, 2010 11:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Meni samo jedna stvar nije jasna. Kad vam je gastroenterolog rekao da je sve ok, vi niste poverovali i otisli ste da uradite tu analizu privatno, za koju se vec odavno prica da je prevara i slepo ste poverovali u taj rezultat bez da ste trazili drugo misljenje i bezveze ste se cimali, a jos ste u drugom stanju. Nemojte da se ljutite, ne zelim da vas vredjam, nego samo da vam ukazem da nikome ne verujete bez pogovora, pogotovo kad vas ignorise dve nedelje i ne odgovara na postavljena pitanja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Uto Mar 30, 2010 10:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
I moja cerka ima te faze povracanja od rodjenja doduse sve redje i redje kako je starija i meni su rekli da je to zbog slabog misica normalno i da se desava kod neke dece i da ce to vremenom da prestane sto i jeste istina ali me zanima posto mi je doktorka predlozila da uradimo alergo test ne vezano za to povracanje vec za povremeno curenje iz nosa i kasalj bez temperature ( pila je u dva navrata prosle i ove godine galitifen 3-4 meseca) pa misli da to ima veze sa nekom alergijom kako se to radi ( ona mi je nesto pricala da se malo ogrebe koza i stavljaju se neki reagensi pa se onda gleda kako koza reaguje ) i da li uopste ima neko iskustvo sa tim? To sad treba da uradimo posle Uskrsa.
Jos nesto, ja sam ubedjena da to ima veze sa imunitetom i kad smo na cistom vazduhu na odmoru ili ako idemo cesto za vikend negde van grada sve je u redu ona nije bolesna duze vreme, prija joj, lepo jede vesela je ali kako smo duze u gradu pocinje kasalj, curenje iz nosa, temperatura i sl. Mislim, nije ni tad cesto bolesna ali se desava da se razboli.
A kazu i da je sve to normalno dok je dete malo i dok ne razvije imuni sistem kasnije i te alergije prestaju vremenom.
Hvala unapred svima na odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Sre Mar 31, 2010 10:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
To je standardni alergo test, kojim se utrvdjuje da li postoji alergija na prasinu, polen, ambroziju, insekte i sl. To je regularan test,rade ga na alergologiji a ne ova prevara...Bocka se i stavlja kap reagensa na svaki ubod i gleda da li se javlja crvenilo i koliko je i uporedjuje sa kruzicem od histamina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: intolerancija hrane kod dece - upozorenje!
PostPoslato: Sre Feb 02, 2011 12:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 31, 2011 8:38 pm
Postovi: 7
moje dete stvarno ima intoleranviju na kravlje mleko, ali za konstataciju toga nam nije bila potrebna nikakva laboratorijska analiza, samo cinjenice - na sta je kako dete odreagovalo. i time se zaista bavi gastroenterolog (do duse pedijatrica nas slala kod alergologa, sto ne bih ovde da komentarisem..., pa sam sama morala da se borim sa njom za uput gastroenerologu!!!!)
e ne mogu da verujem cime se sve bave ljudi samo da bi nekoga odrali za pare, i to na decijoj patnji, i maltretiranju jedne trudnice, uh


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: