Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Fizioterapeut
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 9:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
Upisao bih medicinsku školu, smer za fizioterapeuta. Zanima me kratki opis radnog mesta, plata prosečna i da li je tražen ovaj posao u Vojvodini?
I na kakvim mestima bih mogao da radim ako zavrsim za fizioterapeuta?
Ili fizioterapeut ili sportski terapeut.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 10:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Pa ovako, fizioterapeut je tehnichar koji sprovodi fizikalnu i kineziterapiju u cilju osposobljavanja pacijenta, bilo da je u pitanju habilitacija, rehabilitacija, uchenje pacijenta pokretima, antibol terapija, korekcija deformiteta...

Fizikalna terapija podrazumeva primenu fizikalnih agenasa u terapijske svrhe i predstavlja uvodnu terapiju za kineziterapiju. Dok je kineziterapija nauka koja se bavi primenom pokreta u terapijske svrhe, pasivne pokrete, aktivne vezbe, tehnike, modele pokreta...u svakom sluchaju ochekuje te mnogo anatomije, fiziologije, patologije i logichkog razmishljanja :)

Posle zavrshene srednje skole si fizioterapeutski tehnichar i mocicesh da radish pri domovima zdravlja, fizikalnu medicinu, ili sto bi mi rekli da se bavish sa 'ukljuchi-izkljuchi' :) necesh se baviti onime shto je sushtina ovog posla, kineziterapija. Tj nije da se necesh baviti kineziterapijom nego necesh znati :) ne uchi se kineziterapija u srednjoj koliko na vishim shkolama.

Fizikalnom terpapijom se mozesh baviti u skoro svakoj medicinskoj ustanovi, ako volish posao koji nije preterano uzbudljiv, ako volish da radish sa aparatima...Tako obezbedjujesh pripremu pacijenta za kineziterapiju koju ne moze raditi neko ko je zavrshio srednju shkolu.

Nekome to naravno odgovara. Raditi samo fizikalu je jedno, a kineziterpijom i tehnikama se koristiti je druga pricha. Poshto je kineziterapija mnogo obimnija i teza i za rad i uchenje i razumevanje od fizikalne terapije.

Sad, sve je stvar afiniteta, shta ti se vishe svidja, shta bi pre radio.

Kao srednji terapeut imacesh naravno kontakt sa pacijentima, ogranichen. Fizikalna terapija se svodi na primenu fizikalnih agenasa (toplota, hladnoca, svetlosna terapija, magnetoterapija, mehanoterapija...) u cilju pripremanja, zagrevanaj tkiva, zglobova za dalji rad tj vezbe tj kineziterapiju. E sad, u zavisnosti od toga gde idesh u shkolu i gde su nastavne baze i kakve cesh profesore imati toliko ces i nauchiti. Kasnije ako se zaposlish radicesh sv epo nekom ushetanom protokolu te ustanove gde se zaposlish. A dok ti zavrshish shkolicu nadam se ca se plate biti bolje :) Plate su u svakoj ustanovi razlichite, vrte se oko 350-500 evra, sve opet zavisi od toga shta cesh ti ponuditi od sebe, da li posao znash i volish da radish, da li cesh raditi u drzavnoj ili privatnoh zdr ustanovi,d a li cesh imati vremen ada se bavish van posla terapijama, poshto je to za sada josh uvek najunosniji nachin da se zaradi novac, da radish privatno kao terapeut, da imash pacijente kod kojih cesh odlaziti kuci.

Ako se ne zadrzish na fizikalnoj terapiji moracesh da se specijalizujesh, tj upishesh visu medicinsku i posle 3 godine dobijesh diplomu diplomiranog fizioterapeuta ako zelish da se bavish kineziterapijom, ili ako zelish lakshi nachin da upishesh tu vishu za sportskog terapeuta, manje cesh nauchiti i imazesh ogranichenije znanje i necesh moci raditi bash svugde :) A to opet sve zavisi od toga shta ti zelish, chime zelish da se bavish.

Ljudi koji upishu srednju shkolu za FT obichno zamishljaju sjajno bajno bavljenje samo sportistima :) ali nije bash tako, tokom shkolovanja cesh se suochiti sa najrazlichitijim dijagnozama i pacijentima, od preloma kosti do multiple skleroze i potpunih oduzetosti delova tela, pacijenata sa hemiplegijom, kvadriplegijom, cerebralnom paralizom...i kroz praksu i shkolovanje cehs morati da se sa time sretnesh, tako se zapravo lakshe odluchish i reshish sta bi specijalizirao i gde ces se usmeriti kada zavrshish shkolu, da li je to fizikala, kinezi ili ces odabrati neshto potpuno deseto.

Ako te josh neshto zanima pitaj...ja malo pretera sa pisanjem :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Nov 12, 2009 12:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
Ja sam se zainteresovao za ovaj posao kad sam bio na fizikalnoj terapiji...
Znam da nije uzbudljiv posao, ali bar nije jedan od onih dosadnih poslova kad cceo dan sedis u kancelariji i kucas na kompjuteru...
Svidja mi se i plata, koja igra veliku ulogu, bar meni :D
Ja sam drustven, volim da radim sa ljudima, i mislim da cu se pronaci u ovom poslu...
Imam jos jedno pitanje: Da li su vece plate ako zavrsim i visu skolu? Mada cu ici na varijantu da se zaposlim sa srednjom jer u Novom Sadu nema vise skole za fizioterapeute...
Sta je kineziterapija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Nov 12, 2009 1:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Plata je naravno veca kad aimash diplomu visoke strukovne shkole.

A chini mi se da sam ti dala objashnjenje shta je kineziterapija, u prvom pasusu :)

Kineziterapija je deo fizikalne medicine koji se bavi promenom pokreta u terapijske svrhe, pokreta, pasivnog ili aktivnog, tehnika manipulacije, tehnikama uchenja, habilititacijom i rehabilitacijom pacijenta. Nauchish mnogo teorije iz anatomije, fiziologije, mnogo neurologije, kineziologije i onda to praktichno primenjujes na pacijentu i sa pacijentom u zavisnosti od patologije i stanja pacijenta. I tu naravno ima razlike, na kom ces odeljenju raditi, trauma, neurohirurgija, pedijatrija, kardiologija, ortopedija...i mnogo vishe vremena provodish sa pacijentom, u celini, nekada to podrazumeva celodnevni rad sa jednim pacijentom.

Kada neko na primer polomi ruku, po stavljanju imobilizacije u vidu gipsa, vec treci dan od preloma moze da se pochne sa fizikalnom terapijom a po skidanju imobilizacije se krece sa kineziterpaijom, poshto imobilizacija chini da se jedan ili vishe delova tela ne pomeraju na neki vrmeenski period a to na mishice, ligamente, zglobne vez, meka tkiva krvne suvode, kozu kosti ima jako veliki uticaj. I u zavisnosti od perioda imobilizacije razlichite reakcije ce se javljati u tkivima (npr. imobilizacija zgloba od 8 nedelja chini da njegovi ligamenti izgube jednu trecinu svoje snage, mishici i do 50%) i sve to ce uticati na to shta cehs ti kao terapeut da predlozish od terapija za shto brzu i efikasniju habilitaciju.

Tvoj posao bi u tom sluchaju bio da funkcionalno procenish stanje, da procenish pokretljivost zgloba koji je bio imobilisan (ako je gips bio preko lakta procenjuesh lakatni zglob, ako je gips bio preko ruchnog zgloba odna ruchni zglob), vrshish terapeutsku procenu pokretljivosti, snage mishica, obima zglobova, promena u boji, temperaturi tog segmenta...sve tsestove ces nauchiti tokom shkolovanja, onda sve to lepo zabelezish na posebnim fromularima, konsultujehs se sa lekarom koji je uspostavio dijagnozu tvog pacijenta, i prepisao terapiju, i na osnovu tvoje procene odredish plan i program rada. Iz anatomije cesh nauchiti kako izgledaju zgloben povrshine zglobova, gde su pripoji mishica, gde nervi, iz kineziologije cehs nauchiti kako s eponashaju zglobovi koji se pokrecu jedan u odnosu na drugi, iz klinichkih predmeta cesh nauchiti klinichke slike i faze najcheshcih oboljenja, a iz fizikalne i kineziterapije cesh nauchiti kojim metodama da lechish odredjene patologije.

Nauchicesh da li neko stanje, patologija, trauma ili faza oboljenja zahteva samo fizikalnu terapiju i u kom periodu koji fizikalni agens, posle toga kada treba ukljuchiti kineziterapiju tj pokret kao terapiju i koji pokret (pasivan, pasivno intencioni, aktivno potpomognut, aktivan, aktivan sa dodatnim otrporom ili modele pokreta iz PNF tj proprioceptivne nervne facilitacije). Da obratish paznju na indikacije, tj shta smesh na nekom pacijentu od terapija da primenish, i posebno na kontraindikacije - zabranjene agense i pokrete za neku patologiju ili ne patologiju, vec stanje, trudnoca, period neposredno posle porodjaja, dojilje, pacijenti sa psihijatrijskim dijagnozama... (npr. nekome ko je u akutnoj, bolnoj fazi lumbalnog sindroma necesh nikako davati toplotne procedure, poshto ce zagrevanje tkiva pojachati bol, necesh prepisati vezbe sa dodatnim otporom, necesh raditi pasivno istezanje jer ce sve to dovesti do pojachanja bolova; isto tako trudnoj zeni necesh davati ultrazvuk kao terapiju ili KTD, laser, magnet, zenama u menstrualnom ciklusu necehs primenjivati sve terapije, osobama sa pejsmejkerom necehs primenjivati jedan deo elektroterapije...)

Svashta sad ja tebi napisa :)

U svakom sluchaju ovaj posao jeste mnogo zanimljiviji od pisanja na kompjuteru i sedenja po kancelarijama ali je i daleko odgovorniji. Greshku na papiru mozesh ispraviti ali ako pogreshno odradish terapiju ili pogreshno pokrenesh pacijenta rizikujesh povredjivanje, pogorshanje stanja, povrede...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Nov 12, 2009 1:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
I da li se traze fizioterapeuti? Ne bih zeleo da zavrsim skolu i ne mogu da se zaposlim.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Nov 12, 2009 1:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kao i svaka profesija u Srbiji :) Ako se snadjesh i imash jak elaktove nacicesh posao koji ce ti odgovarati :)

Ne ochekuj da ce neko jedva chekati da zavrshish shkolovanje i nuditi ti posao chim dobijesh diplomu :) posebno shto morash da odradish staz od 6 meseci ako zellish da radish kao srednji terapeut, i isto toliko kad zavrshish fakultet, tek tada si svrsheni terapeut kog neko zeli da zaposli :)

Posebno kao srednji terapeut, zato ti lepo vec sad planiraj da upishehs i vishu medicinsku i da se specijalizujesh. Sto vishe znanja veca je shansa da cehs naci bolji posao, josh uvek verujem u to poshto znam da je istina. Ako ostanehs na prilichno ogranichem obrazovanju posle srednej medicinske, ochekuj skroman posao, skromnu platu i moli Boga ako si vernik da neko trazi srednjeg terapeuta za svoju ordinaciju.

A poshto je svakim danom privatni sektor sve jachi, uskoro ce se kvalitetna fizikalna terapija raditi samo u privatnim ordinacijama, neko ko vodi takvu ordinaciju naravno da ce pre zapostili i traziti nekoga ko ima vece znanej i poznavanje posla fizioterapeuta nego nekoga ko je zavrshio samo srednju shkolu.

I zaista, zvuchace kao klishe, ali jedino shto je bitno je da se pronadjesh u ovom poslu, da volish da radish taj posao i onda nije teshko nishta :)

Tako da, reci roditeljima da pochnu da shtede pare za tvoj fakultet :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Nov 12, 2009 1:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
Hahahah da stede pare! hahaah
Hvala na odgovoru u svakom slucaju :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Pet Nov 20, 2009 8:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 12:49 pm
Postovi: 8
Koki95 je napisao:
Ja sam se zainteresovao za ovaj posao kad sam bio na fizikalnoj terapiji...
Znam da nije uzbudljiv posao, ali bar nije jedan od onih dosadnih poslova kad cceo dan sedis u kancelariji i kucas na kompjuteru...
Svidja mi se i plata, koja igra veliku ulogu, bar meni :D
Ja sam drustven, volim da radim sa ljudima, i mislim da cu se pronaci u ovom poslu...
Imam jos jedno pitanje: Da li su vece plate ako zavrsim i visu skolu? Mada cu ici na varijantu da se zaposlim sa srednjom jer u Novom Sadu nema vise skole za fizioterapeute...
Sta je kineziterapija?

Na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu je ove godine otvoren smer za osnovne akademske studije fizioterapije(4 godine traje) : http://www.medical.uns.ac.rs/fizioterapija.php ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Pet Nov 20, 2009 8:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
Da cuo sam za ovo da od jeseni ima i fax za fizioterapute! Samo jos da tako i ostane jos 4 od dok ja srednju zavrsim i super...Hvala, druze. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Pet Nov 20, 2009 10:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Pa fax postoji vec decenijama :) tj visha medicinska, a sada po bolonji dobijash i master tj nisi vishi terapeut pa morash da se doshkolujesh nego si diplomirani FT!

Nishta novo :)

Ima drzavni fax, ima i privatni :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Pet Nov 20, 2009 11:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 12:49 pm
Postovi: 8
tamaraft je napisao:
Pa fax postoji vec decenijama :) tj visha medicinska, a sada po bolonji dobijash i master tj nisi vishi terapeut pa morash da se doshkolujesh nego si diplomirani FT!

Nishta novo :)

Ima drzavni fax, ima i privatni :)


Do sada nije postojao cetvorogodisnji smer za fizioterapeute.Postojao je samo trogodisnji na visoj medicinskoj.Posle zavrsene vise dobijas zvanje-strukovni fizioterapeut i mozes da ides samo na strukovne specijalisticke studije i nista vise posle toga,a sa zavrsenim smero fizioterapija na Medicinskom u Novom Sadu dobijas zvanje organizator fizioterapije,ili ako polozis 3 predmeta iz pedagoske grupe profesor fizioterapije i mozes nastaviti master studije i doktorske kasnije,sto posle vise nikako ne moze....Takodje tu postoji i smer organizator zdravstvene nege(cetvorogodisnji smer za medicinske sestre-tehnicare),sto nije isto kao kad se zavrsi visoka medicinska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Pet Nov 20, 2009 11:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vec 3 godine postoji privatna shkola koja obezbedjuje master posle vishe shkole kao i specijalizaciju!

U svakom sluchaju za nekoga ko planira da se bavi ovim poslom je bolje da odmah planira da upishe fakultet nego da ostane na srednjoj shkoli! O tome je rech!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Dec 03, 2009 6:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 03, 2009 4:24 pm
Postovi: 1

Napokon sam nasla mesto gde mi ljudi malo vise mogu reci o smeru fizioterapija na medicinskom.... :)
Dakle ovako,imam gomilu pitanja u vezi toga...zavrsavam gimnaziju i priblizava se dan odluke.Htela sam da upisem opstu medicinu,ali ne zanimaju me sve oblasti,tako da ta varijanta otpada.Citala sam na sajtu medicinskog opis ovog smera,ali i nisu mi bas priblizili delatnost.Nakon 4 godine postajem organizator fizioterapije i profesor.Sta se konkretno pod tim podrazumeva?Da li se pod tim podrazumevaju masaze,vezbe,razne terapije pomocu raznih aparata,da li ja odlucujem o terapiji svakog pacijenta,ili sledim upustva nekog drugog?Potom koja je razlika izmedju fizijatra i dipl. fiziterapeuta?
Da li je sigurno da posle ovog faxa mogu na master i doktorat,ne mora da znaci da cu zavrsiti to sve,ali jako je bitno da ta mogucnost postoji?! S obzirom da u sustini malo znam o ovoj oblasti,ali deluje mi jako primamljivo i zanimljivo,mozete li mi preporuciti neku literaturu koja ce mi pomoci da je bolje upoznam...
I na kraju,posto vidim da ste upuceni,da li preporucujete ovu oblast za studiranje? :lol:
Koliko su prosecne plate dipl.fiziterapeuta? I ako neko zna neki sajt,koji ce mi u potpunosti objasniti posao fizioterapeuta,nek posalje... :)

Hvala unapred...
Pozdrav,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Čet Dec 03, 2009 6:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ne razumem bash to organizator fizikalne terapije...posle koje shkole dobijate takvo zvanje?

Ako mislite na medicinksi fakultet znate kako to ide, 6 godina redovnog studiranja posle kog ste diplomirani leka ropshte prakse, pa ako zelite i imate srece da nadjete specijalizaciju onda i to zavrshite a to je od oblasti do oblasti, od 3 do 5 godina dodatnog shkolovanja! Fizijatar postajete posle 3 godine specijalizacije!

Ili ste milsili da upishete vishu medicinksu tj vishu strukovnu shkolu u Zemunu?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fizioterapeut
PostPoslato: Pet Dec 04, 2009 3:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
AndriMil je napisao:

Napokon sam nasla mesto gde mi ljudi malo vise mogu reci o smeru fizioterapija na medicinskom.... :)
Dakle ovako,imam gomilu pitanja u vezi toga...zavrsavam gimnaziju i priblizava se dan odluke.Htela sam da upisem opstu medicinu,ali ne zanimaju me sve oblasti,tako da ta varijanta otpada.Citala sam na sajtu medicinskog opis ovog smera,ali i nisu mi bas priblizili delatnost.Nakon 4 godine postajem organizator fizioterapije i profesor.Sta se konkretno pod tim podrazumeva?Da li se pod tim podrazumevaju masaze,vezbe,razne terapije pomocu raznih aparata,da li ja odlucujem o terapiji svakog pacijenta,ili sledim upustva nekog drugog?Potom koja je razlika izmedju fizijatra i dipl. fiziterapeuta?
Da li je sigurno da posle ovog faxa mogu na master i doktorat,ne mora da znaci da cu zavrsiti to sve,ali jako je bitno da ta mogucnost postoji?! S obzirom da u sustini malo znam o ovoj oblasti,ali deluje mi jako primamljivo i zanimljivo,mozete li mi preporuciti neku literaturu koja ce mi pomoci da je bolje upoznam...
I na kraju,posto vidim da ste upuceni,da li preporucujete ovu oblast za studiranje? :lol:
Koliko su prosecne plate dipl.fiziterapeuta? I ako neko zna neki sajt,koji ce mi u potpunosti objasniti posao fizioterapeuta,nek posalje... :)

Hvala unapred...
Pozdrav,

Ja sam ovo sve gore vec ptao, tako da pogledaj odgovor je tu...:D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: