Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 10:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 9:58 am
Postovi: 5
Uradjena mi je konizacija pre 3 nedelje, PH nalazi su dobri, ali bih volela znati sta to znaci tacno. Dg. Cervitis chronika in exacerbationem acuta. U stromi isecaka se nalazi fokalno gust inflamatorni infiltrat,mesovitog karaktera,gusce prisutan u predelu endocervikalne sluznice.
Molim vas,da mi pojasnite,zasto mi je Papa bio III-IV, ako je to samo upala,kako ja mislim po nalazima.Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 11:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 21, 2007 9:44 am
Postovi: 139
To znaci da imate hronicnu upalu grlica materice koja je u trenutku konizacije bila u svojoj akutizovanoj fazi. Sve je ok ne brinite. Kakve ste jos imali tegobe. Gde vam je Papa test bio III-IV grupa, i gde ste odradili konizaciju? POzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 11:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 9:58 am
Postovi: 5
Hvala vam na brzom odgovoru.Sto se simtoma tice bol i ponekad sukrvica posle odnosa,bolne menstruacije i pre i posle ciklusa braonkast iscedak,tako da sam imala ulozke skoro ceo mesec!
Prvi Papa mi je uradjen u martu koji je bio III b ASC-H Biopsija uradjena u aprilu,koja isto pokazala upalne promene.Dobila antibiotik,i posle 3 meseca Papa III-IV. Sve to uradjeno u Subotici. Inace sam mnogo zadovoljna lekarom u bolnici,mozda da sam isla kod njega ne bi ni doslo do konizacije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Čet Okt 08, 2009 11:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 1:49 pm
Postovi: 39
I meni je pocetkom aprila utvrdjena IIIa grupa papa testa... zatim je odmah usledila biopsija koja je pokazala da se radi o hronicnom cervicitisu bez CIN-a, a nakon toga, u maju urađena mi je tzv. loop intervencija na grlicu... odnosno, omčica... u lokalnoj anesteziji u privatnoj ordinaciji od strane proverenog dr. HP nalaz nakon intervencije pokazao je isto - hronicni cervicitis (pretpostavljam usled godinama lecene hlamidije koja je sad vec 2 godine izlecena... negativni su brisevi).
Rana je lepo zarasla i dobila sam zeleno svetlo za II trudnocu od istog dr.
Sada sam u 15 nedelji trudnoce i imala sam pre dve nedelje krvarenje (ne bas malo) iz istog tog mesta gde je radjena intervencija, odnosno, dr vidi opet ektopiu - ranicu na grlicu koja je, kako ona kaze, izazvana trudnocom, rastom i vecom prokrvljenoscu grlica. Savetovala je apstinenciju neko vreme., odnosno, kako ona kaze "u fazi rasta trudnoce". Pa valjda "rastemo" svih devet meseci??!! Uradjen je opet papa test, cekam nalaze.
Strahujem koliko trudnoca i porodjaj, a pre svega odnosi, mogu da "pokvare" grlic u mom slucaju?!

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Čet Okt 08, 2009 3:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Nazalost vidim da su u oba slucaja ( Jesen 2009 i Myca) obe intervencije uradjene bez klinickog razloga. Konizacija grlica nije bezazlena intervencija kao niti jedna operacija. Rizici vezani za istu su infekcija, krvarenje, povreda okolnih organa, rizik za prijevremeni porodjaj, kao i rizici vezani za anesteziju. Naravno kad za istu intervenciju postoji INDIKACIJA, onda je to neophodno uraditi. U Vasem slucaju indikacije nisu postojale niti za LEEP niti za konizaciju...ali su uradjene...ako postoji infekcija ? i smetnje vezane za istu onda se lijeci bakterija koja je uzrokovala istu ( onda bismo kod upale pluca trebali da odstranimo plucno krilo da covjek ozdravi?) ili ako imate abnormalan Papa nalaze, onda se radi kolposkopija i ciljana biopsija pa tek onda bazirano na rezultatima biopsije hiruska intervencija ako je potrebno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Pet Okt 09, 2009 8:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 9:58 am
Postovi: 5
[quote="obgyn"]Nazalost vidim da su u oba slucaja ( Jesen 2009 i Myca) obe intervencije uradjene bez klinickog razloga. Konizacija grlica nije bezazlena intervencija kao niti jedna operacija. Rizici vezani za istu su infekcija, krvarenje, povreda okolnih organa, rizik za prijevremeni porodjaj, kao i rizici vezani za anesteziju. Naravno kad za istu intervenciju postoji INDIKACIJA, onda je to neophodno uraditi. U Vasem slucaju indikacije nisu postojale niti za LEEP niti za konizaciju...ali su uradjene...ako postoji infekcija ? i smetnje vezane za istu onda se lijeci bakterija koja je uzrokovala istu ( onda bismo kod upale pluca trebali da odstranimo plucno krilo da covjek ozdravi?) ili ako imate abnormalan Papa nalaze, onda se radi kolposkopija i ciljana biopsija pa tek onda bazirano na rezultatima biopsije hiruska intervencija ako je potrebno.[/quot


POZDRAV!
Ni meni nije bilo jasno zasto mi nisu uradili cervikalne briseve,samo Papa test, na kolposkopiji sam bila 3 puta. Pre 2 dana mi je prosao menzes i ne krvarim vise, ali imam grceve i peckanje,mozda je uzrok jos tu?! jer posle konizacije nisam dobila nikakav antibiotik. Mada je dr koji me operisao rekao da dodjem posle mesec dana na kontrolu, pa cemo uraditi ponovo sve pretrage.Eh,da sam bar pre operacije pocela istrazivati malo po netu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Pet Okt 09, 2009 2:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 1:49 pm
Postovi: 39
Poštovanje,

meni su urađeni svi brisevi cervikalni, hlamidija, urea, miko.... ali svi negativni... Vaginalni sekret II grupa....Dr koji je izvrsio intervenciju je rekao da bez obzira na "dobre" nalaze (nema cin-a), moramo zbog IIIa grupe uraditi ovu, kako on kaze "blazu konizaciju".
Inace, dr je sa instituta za onkologiju u Sr. Kamenici.
Ko ce ga znati... Sad sam bas zbunjena :o

Hvala na brzom odgovoru svima!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Sub Dec 26, 2009 2:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 26, 2009 2:19 pm
Postovi: 1
zamolila bih vas za objasnjenje kako se radi ta konizacija???da li je bolno,i opasno...naime moj problem je sledeci...otilsa sam na redovni sestomesecni pregled kod ginekologa i nadjene su mi mozaicne promene na grlicu koje sam morala odmah da skidam,jer je moja doktorka bez mog znanja to pratila vise od godinu ipo dana i sad je resila da mi kaze da to skidam,ja sam ostala zatecena...u roku od 7 dana uradila sam i ostalo je da cekam rezultate iz Beograda(posto sam iz Uzica) .Juce su mi gotovi rezultati i doktorka je rekla da nisu dobri da je stanje predmaligno neki CIN2,sta god to znacilo i da ce mozda trebati da se radi ta konizacija ili sta doktori odluce...ja sam od juce u soku,ne mogu da verujem sta mi se desava a uvek je sve bilo ok...papa test mi je uredu....ne razumem ako je vec postojala opasnost zasto je moja doktorka cekala vise od godinu ipo dana i sad sve mora tako hitno da se radi....ako ima neko strucan da mi ovo objasni,ili neko ko je prosao kroz slicnu situaciju,stvarno bi mi zbacilo...unapred hvala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Pet Mar 26, 2010 8:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 24, 2010 2:20 pm
Postovi: 5
Evo da probam i u ovoj temi da privucem paznju obgyn

jv2708 je napisao:
Od 2003. imam "ranicu" na grlicu materice tj. dg: Ectopio PVU ( AW epitel, mozaik ) PA II grupa. 2004. mi je rezultat vag.sekreta bio III grupa i od tada nikada vise nisam imala II grupu, ponekad VI gr. Imam 29.god. stalnog partnera, nisam radjala niti imala prekide trudnoce, normalna menstruacija. Koristila sam Canesten i Nystatin za VI grupu ( nju sam uspesno otklonila i nemam je vec tri godine ), a za III gr. Orvagyl, Gynodactanol, Polygynax ( 2006. god ), Lomexin+Diflucan (2007.god), Macmiror Complex (2008.god ) sve naravno na preporuku lekara. Radila sam briseve na Chlamidia, Mycoplasma, Ureaplasma, Trichomonas 2007.god. sve negativno. Bakterioloski bris cerviksa i vag.mi pokazuje samo Lactobacile. U decembru prosle god.mi je PA bio ASCUS H pa sam koristila dve ture Fluomizin vag. U februaru ove god. mi je PA IIIb (adekvatan za citolosku analizu, na razmazu prisutno nesto leukocita, celije skoro svih slojeva skvamoznog epitela, sa veoma brojnim atipicnim celijama, pretezno iz gornjih a retko iz dubljih slojeva), BETHESDA- H-SIL ( HPV! )
Dobila sam uput za biopsiju, ali su mi pre toga radili ponovo mikrobioloski nalaz cerviksa i vagin.bris gde je nadjen Streptococcus Alpha haemolyt. veliki broj (SA PROFIT), sa antibiogramom.
Biopsija radjena u KBC Dragisa Misovic 05.marta 2010. OTPUSNA LISTA - Ectopio PVU, Biopsio PVU et curettage expl. fractionata. Terapija je bila Palitrex a 500, 2x2 5 dana.
IZVESTAJ O PATOHISTOLOSKOM PREGLEDU br. 806 1/3, br. 807 u 1 sve. 806 - 2 plocice HSIL (CIN II) , 807-krv,sluz,sitni fragmenti endocerviksa i endometrijuma u poliferativnoj fazi. Doktorka kaze hitno konizacija i to hirurskim nozem ( ne rade laserom ). NAPOMINJEM DA NISAM RADJALA, IMAM 29 GODINA.
Molim Vase misljenje. Zar ne mislite da bi trebalo prvo odraditi HPV tipizaciju, eventualno sacekati ponovni PAPA nalaz? Na internet sajtu bolnice pise da rade Loop excisio PVU koji mi doktorka nije spomenula, da li je bolja ta metoda ?
Pored svih navedenih lekova, cesto koristim Povidon jod, Hiperol, Hipervag, Propovag, Mumie vag. radila sam i tusiranje Albothilom.

Hvala unapred na Vasem odgovoru.

jv2708:
Ja sam iskreno ocekivala da ce neko od lekara da odgovori, posto nisam radjala, a dosta su pisali da konizacija moze da donese mnoge rizike u trudnoci.
Ali, vec tri lekara sa kojima sam se konsultovala su rekli da CIN II zahteva konizaciju, tako da ocigledno nemam izbora. Necu se zezati, ako je ne uradim, verovatno bih sebe dovela u mnogo goru situaciju, nego sto su rizici posle konizacije
kojih mozda nece ni biti.
Zanima me da li je obimno krvarenje posle klasicne konizacije nozem? Napominjem da posle biopsije nisam imala veliko krvarenje, ali me je jako bolelo i dve nedelje mi je trebalo da se skroz oporavim, pa se plasim da ovo ne bude mnooooogo gore.

Kakve sam srece, dok neko odgovori, ja cu vec ici na kontrolu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 2:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 28, 2011 2:26 pm
Postovi: 1
Poštovani
Meni je radjena konizacija pre deset dana,nalaz mi je stigao danas,a kontrola mi je tek za nedelju dana,pa bih vas molila da mi rastumačite posto sam jako nestrpljiva da saznam :o

Konizat u celini stavljen u rad i pregledan u 7 isečaka (14 histoloških rezova).Površni pločasto slojeviti epitel porcije je delom uobičajenih histoloških karakteristika,lako prožet inflamatornim infiltratom, te sa prisutnim reaktivnim promenama.U stormi isečaka se nalazi fokalno gust inlamatorni infiltrat,mešovitog karaktera,gušće prisutan u predelu endocervikalne sluznice.Površni epitel endocerviksa je delom metaplastično izmenjen,kao i epitel žlezda,infiltrovan inflamatornim infiltratom.
Dg: Cervicitis chronica (N 72)
Metaplasia planocellularis epithelii columnaris glandulorum endocervicalium et mucosae endocervicis.

Unapred puno zahvalna..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ginekologija-konizacija
PostPoslato: Pon Feb 28, 2011 12:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 11:50 am
Postovi: 1
Ja sam radila konizaciju u oktobru 2009. sa 22 godine, HPV nije bio prisutan, tipizacija je negativna, Ureaplasma, mycoplasma i hlamidia, takodje nefativne, kao i patogene bakterije i trihomonas takodje negativni, nikad nisam imala nijednu vaginalnu infekciju, a ranicu pratim od 18. godine kada sam postala aktivna i pocela da idem kod ginekologa, u porodici je rak grlica cest. Nalaz PAPA je tada 2009. bio III atipija, mozaik dubokog sloja celija, a biopsija PVU je bila losa, HSIL CIN II, nakon konizacije koja je morala da bude malo dublja, glic je u redu i PAPA je II. Sada sam u 34. nedelji trudnoce, otvorena sam od petog meseca, zbog slabosti grlica i na lekovima sam od tada Partusisten na 3h i 400mg Utrogestana vaginalno, serklaz nije stavljen, procena je bila da bi mogao da pukne.
Interesuje me da li je vaginalni porodjaj los izbor, dr mi je rekla da je pitanje koliko je moj grlic elastican i koliko ce se otvarati, pogotovo sto se zene nakon lekova po pravilu teze otvaraju, a ono sto mene brine, je koliko je opasno ako grlic prilikom vagonalnog porodjaja pukne, da li bi to moglo da dovede do nekih novih promena na grlicu kasnije prilikom zarastanja i da li bi nakon toga bio jos slabiji prilikom druge trudnoce?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 87 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: