Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: pozz
PostPoslato: Sub Jul 04, 2009 2:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
imam jedno pitanje za vas u vezi mog zdravlja.Naime ja sam u maju 2008.godine dobila jake stomacne bolove gde su mi kasnije operisali clepo crevo.Posle operacije bolovi su se nastavili,nekoliko puta sam odlazila u bolnicu sa jakim bolovima.U septembru iste godine sam otisla u bolnicu na ispitivanja.Imala sam bolove,stolice su bile neredovne.Doktori nisu uspeli da uspostave dijagnozu.Radjena mi je irigografija,kolonoskopija,EHO abdomena,RTG abdomena,EGDS,pasaza creva,magnetna.Rezultati su uglavnom bili ok,ali ja jos uvek imam te iste bolove,nemam stolice i drzim dijetu..stomak mi je stalno naduven..Da li biste mogli da mi ppomognete?unapred hvala..marina


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 05, 2009 2:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
KCS, prof. Misa Krstic, zahtev za pregled endovideokapsulom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 05, 2009 3:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
mozete li mi reci kakav je to pregled?Zaboravila sam da napomenem da pri operaciji slepog creva nije postojala nikakva upala,slepo crevo je bilo zdravo..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 05, 2009 4:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Postoji pravilnik kojim se odlucuje da li ga radite...progutate kapsulu i to je to, ona snima mikrokamerom ceo digestivni trakt, od usta do anusa. Ako to ne dobijete najbolje je otici na enteroklizu sa dvojnim kontrastom, bolji je pregled od klasicne pasaze sreva ali je komplikovaniji. Enteroklizom se vrsi dijagnostika tankog creva, pre svega, dok je za zeludac i ezofagus najbolja gastroskopija. Naravno, svaki pregled najbolje da rade renomirani lekari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 12:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
Da..Posto sam iz Kragujevca meni je dat uput za enteroklizu na VMA,ali ona nije mogla biti odradjena,pa su taj pregled uradili kao pasazu creva..Vecina njih sumnja na priraslice,ali jos uvek to nije potvrdjeno.Neznam da li vam znaci ako bi vam poslala rezultate i sta pise posto se ja bas i ne razumem u to..A magn. je radjena u Sremskoj Kamenici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 12:49 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Posaljite endskopije i barijumsko kontrasnto snimanje, te nalaze. Da tumacim MRI i CT ne znam, ostale tehnike snimanja GITa poznajem odlicno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 1:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
IRIGOGRAFIJA SA IRIGOSKOPIJOM:
Retrogradno je plasirano k.s. koje u potpunosti ispunjava kolon do dna cekuma.Nema plasiranja k.s. u terminalni ileum te se isti ne vizualizuje.Rektum je normalnog oblika i velicine,pravilnih kontura,uredne sluznice,bez defekata u punjenju k.s.Medijalna kontura cekuma lako iregularna(postoperativna fibroza?)uz izdvajanje manjeg defekta u punjenju k.s.,dijametra oko 10-15mm(odrzava se u manjoj supinaciji-lokalizovan na zadnjem zidu.)Ostali delovi kolona normalne sirine lumena,dobrih haustracija,osuvane sluznice,uredne peristaltike.Apendiks se ne vizualizuje.
LEVA KOLONOSKOPIJA:
Radjena u analoanalgeziji.Inspekcija n.o. R.T. n.o. Uradjen pregled rektuma,sigme i descedensa i prolazi se lijenalna fleksura,pacijentkinja dobija jake bolove iako se vidi lumen,jak otpor daljem pasaziranju aparata,vidjena sluznica bez promena.
EGDS:
Jednjak prolazan celom duzinom bez promena.U lumenu zeludca manja kolicina bistre hipersekrecione tecnosti,sluzina glatka,sjajna i bez promena u forniksu,korpusu,antrumu.U retroverziji manja hiatalna hernija.
PASAZA TANKOG CREVA:
Zbog elongiranog zeludca plasiranje sonde otezano.Zbog starosnne dobi pacijenta i potencijalno vece doze zracenja nije se insistiralo na plasiranju sonde.
Pregled nastavljen kao pasaza.
Pasaza kontrasta kroz vijuge tankog creva se odvija u normalnom vremenskom intervalu.Vidljiva je flokulacija kontrasta sto se ne sme smatrati za patoloski nalaz s obzirom da je pre toga pokusano plasiranje sonde sto je izazvalo i hipersekreciju u zeludcu.Segmentacija kontrasta se ne uocava.Proksimalni jejunum je bez vidljivih patoloskih promena.Umereno prosiren distalni deo jejunuma koji je i sporije evakuacije.Na jejunoilealnom prelazu se ne uocavaju znaci stenoze.Vijuge ileuma su smestene u maloj karlici,ne uocavaju se na njima patoloske promene.Terminalni ileum normalnog morfoloskog izgleda.Sve vreme pregleda centralno u abdomenu se uocavva lucna impresija na vijuge jejunuma i ileuma ali se palpabilna masa u abdomenu ne registruje.Sve vijuge su pokretne.

P.S. To bi bilo to.Hvala vam unapred ..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 9:33 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
1. k.s. je kontrastno sredstvo, nema plasiranja u terminalni ileum (zavrsni deo tankog creva) sto je OK jer znaci da ileocekalna valvula radi dobro i sfinkter nije deformisan. Fibroza cekuma, okoncavanje, izmena tkiva...defekat u punjenju oko cekuma (slepo crevo) usled neke promene se kontrastno sredstvo slabije distribuira na tom mestu. Ostalo sve dobro. Ali efektivnost ovakvog pregleda je nekih 60-70%

2. leva kolonoskopija ili ti rektosimgoidoskopija, nije dovoljna, moras uraditi totalnu retrogradnu ileokolonoskopiju celog debelog creva i ulaza u tanko do nekih 10-30cm. Sto se tice ove tvoje, R.T. ti je Rektalni Tuse (Rectal Touche) pregled analnog otvora i sfinktera bez promen, OK. Znaci usled tvojih bolova nije uradjena planirana totalna kolonoskopija. Znaci ne znam kakvo su ti sredstvo dali ali garantujem da u 1/2-2/3 opste ne bi nista osetila i bila bi omamaljena a cinilo bi se da se sve zavrsilo za par minuta. Taj pregled je skroz OK bio. Ali nema uradjene patohistologije jer nisu uzeti uzorci...

3. gastroskopija, sve dobro,hipersekrecija (vise tecnosti, sluzi, kiseline). Imas kilav zeludac, ali lako kilav, hiatalna hernija je zeludacna kila

4. elongiran znaci izduzen, povecan. Medjutim ovde su primecene fokalne
distribucije barijuma ali su oni to olako pripisali lezijama koje su oni izazvali plasiranjem sonde. Ali si ti vec radili gastroskopiju pa je OK. Stenoze su ti suzenja, njih nema i to je OK, barijum dobro oblaze zidove creva i nema defekata u punjenju. Ostalo sve OK...

Ako je sudeci po ovome eventualno imte IBS sto bi bilo jako cudno jer ste kapiram u godinama a nervozna creva su karakteristika mladjeg doba...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 10:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
hvala vam puno na ovome,ali sta dalje raditi?
A ja imam 17 godina..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 11:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
[quote="MACHINE"] ovde su primecene fokalne
distribucije barijuma quote]
Sta ovo znaci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 12:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Izvini :D posto su pominjali kontraindikaciju zbog godina lose sam pretpostavio da si neka babuskera :)))

fokalne promene znaci da je vidljivo neregularno nakupljanje Ba kontrasta na odredjenom delu endotela sluznice usled neke deformacije, ne mora biti patoloska ali je za ti potrebno uzeti biopsiju sa delova tasnkog creva koji ulazi debelo, za to je potrebna totalna kolonoskopija i ileoskopija TI-a i potom analiza pod mikroskopom. Posto nemas vise slepo creve, a nadam se da probleme koje imas nisu povezani sa IBD-om (dozivotne hronicne vbolesti Kron i ulcerozni) sansa da kasnije okacis Krona na tankom je vrlo mala...to ti dodje kao neka preventiva...

Sta dalje? Hm, pa samo resiti tegobe...ali kako akom Dg. ne pokazuje ozbiljne deformitete. Navedi tacno koje simptome i probleme imas ma koliko se tebi cinili nebitnim...dakle, svi detalji...i reci mi ako su ti lekari rekli na sta sumnjaju, morali su imati neki zakljucak???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 1:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
ok.Pa ovako,imam bolove u stomaku koji su konstantni,ali nisu to neki jaki bolovi.SS vremena na vreme dobijem jake bolove,i onda to traje neko vreme,pa prestane..Na ishranu pazim,znaci ne jedem tesku hranu ,jela..Obicno jedem supice,salate..Stolice su neredovne.Desava se da po 10 dana nemam uopste stolicu.Zbog toga sam pila razne cajeve,sirupe.Ali kad pijem to onda imam jake bolove koji su nepodnosljivi.Ne mogu dugo da setam,jer kad dugo setam dobijem bolove.Takodje ne radim ni fizicko jer ne mogu da trcim.Stomak mi je stalno naduven i imam osecaj kao da ce mi sve puci unutra koliko se naduje.Pri pritiskanju stomaka osecam bol ispod pupka i u desnom delu stomaka.Bila sam nekoliko puta kod ginekologa,ali je sa ginekoloske strane sve uredno..
Vecina doktora sumnja na priraslice,ali nijedan rezultat to ne pokazuje,.Njihovo resenje je da kad dobijem jake bolove odem u bolnicu kao hitan slucaj i da me tada otvore.Ali meni to bas nije logicno.Doktori sa VMA su mi rekli da obavezno moram svaki dan da imam stolice,sto je nem,oguce..Trenutno pijem neke cokoladice za stolicu,ali i pored toga mi se javljaju tegobe,a i nemam svaki dan stolice.Pila sam i surup Lactulose ili tako nekako se vec zove,ali sam prestala jer se javbljaju jaki bolovi.
Kad pojedem neku tezu hranu,npr.parce pice isto imam bolove,i ne moze da mi svari hranu,vec moram da povretim..To bi bilo otprilike to..Doktori su rekli da se na pregledu irigografije sumnja na te priraslice koje su oni uocili,ali kada sam pila barijum rekli su mi da je problem sa dvanaestopalacnim crevom.
Posto sam bila kod raznih lekara,hirurga i gastroenterologa svako ima svoju pricu,i to su sve razlicite a doktorka je na otpusnoj listi napisala dijagnozu:
St.post suboclusio intestini.(K56.0). Hiatus hernia.(K44). St.post apendectomiam al. V.(Z98.8)
da,imam mnogo nisko gvozdje..
Sta je intestinalna subokluzija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 1:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 04, 2009 2:42 pm
Postovi: 10
ok.Pa ovako,imam bolove u stomaku koji su konstantni,ali nisu to neki jaki bolovi.SS vremena na vreme dobijem jake bolove,i onda to traje neko vreme,pa prestane..Na ishranu pazim,znaci ne jedem tesku hranu ,jela..Obicno jedem supice,salate..Stolice su neredovne.Desava se da po 10 dana nemam uopste stolicu.Zbog toga sam pila razne cajeve,sirupe.Ali kad pijem to onda imam jake bolove koji su nepodnosljivi.Ne mogu dugo da setam,jer kad dugo setam dobijem bolove.Takodje ne radim ni fizicko jer ne mogu da trcim.Stomak mi je stalno naduven i imam osecaj kao da ce mi sve puci unutra koliko se naduje.Pri pritiskanju stomaka osecam bol ispod pupka i u desnom delu stomaka.Bila sam nekoliko puta kod ginekologa,ali je sa ginekoloske strane sve uredno..
Vecina doktora sumnja na priraslice,ali nijedan rezultat to ne pokazuje,.Njihovo resenje je da kad dobijem jake bolove odem u bolnicu kao hitan slucaj i da me tada otvore.Ali meni to bas nije logicno.Doktori sa VMA su mi rekli da obavezno moram svaki dan da imam stolice,sto je nem,oguce..Trenutno pijem neke cokoladice za stolicu,ali i pored toga mi se javljaju tegobe,a i nemam svaki dan stolice.Pila sam i surup Lactulose ili tako nekako se vec zove,ali sam prestala jer se javbljaju jaki bolovi.
Kad pojedem neku tezu hranu,npr.parce pice isto imam bolove,i ne moze da mi svari hranu,vec moram da povretim..To bi bilo otprilike to..Doktori su rekli da se na pregledu irigografije sumnja na te priraslice koje su oni uocili,ali kada sam pila barijum rekli su mi da je problem sa dvanaestopalacnim crevom.
Posto sam bila kod raznih lekara,hirurga i gastroenterologa svako ima svoju pricu,i to su sve razlicite a doktorka je na otpusnoj listi napisala dijagnozu:
St.post suboclusio intestini.(K56.0). Hiatus hernia.(K44). St.post apendectomiam al. V.(Z98.8)
da,imam mnogo nisko gvozdje..
Sta je intestinalna subokluzija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 1:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
St.post suboclusio intestini - nista, da je nseto primeceno u tankom crevu, suboclusio, sub ispod, oclusio videti, intestini su creva

Mislim da ti imas IBS, nervozna creva nije bolest ali jeste sindrom. Stolicu ne moras imati svaki dan, idelano je 1-2x dnevno ujutro i uvece a kod lenjih creva i dolihokolona svaki drugi dan. Do 5x na dan je normalno.

Probaj ovo pa javi za 10 dana:

ESI Fermental MAX (ne obican vec MAX, ili 3x1 obicna iako pise samo 1x, to su bezazlene bakterije), uzimaj sto vise vlaknaste hrane sa sto vise pektina (jabuke), Suboticki AB jogurt 0.5l na dan i cajnu mesavinu 0.5l na dan za omeksavanje stolice, bolju peristaltiku i praznjenje, apoteka Josif Pancic u Tadeusa Koscucka...mozes i 3x na dan 1 tableta na tri dela Na-pikosulfat neko vreme...protiv nadutosti Espumisan 3x1 80mg. Sve je ovo na prirodnoj bazi i nisu lekovi smai po sebi ali mogu itekako pomoci...

Za sada to, ako imas novca mozes uraditi kompletnu virteulnu endoskopiju (kolon i tanko crevo) u Ostrogu, ne boli nista primas intravenski radioaktivno kontrastno sredstvo (neka glukoza) koja je marker i onda se radi snimanje, neka vrsta multislice scanner-a, kompjuterska tomografija, posto PET jos nemamo, ili uradi MRI svih creva...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: imam i ja jedno pitanje
PostPoslato: Pon Jul 06, 2009 1:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Kakva je biohemija,narocito elektroliti?Krvarenje i koagulacija?Kakva je stolica,da li su proveravali bakterioloski,mikoloski,i na parazite?Kakvi su testovi tolerancije na hranu,a kakva imunologija?Trazi uput za hematologa,i kukaj da ti makar privatno urade test na porfiriju.Lekar opste prakse mozda ni nece znati sta je to,ali hematolog i gastro hoce...Ako ti kazu da ti ne treba,ti trazi nekog ko to radi.Ako i ovo iskljuce,sledeci su ti endokrinolog,imunolog i neurolog,zbog nekih jako retkih poremeaja metabolizma i n. sistema koji mogu dati ove simptome!

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 73 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: