Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Posledice zracenja?
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 9:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 25, 2009 9:30 pm
Postovi: 1
Otvaram novu temu jer po naslovima nisam nasao ono sto me zanima.Dakle...

Majka je imala rak grlica materice, uspeli su da ga saniraju zracenjem pre godinu dana ali sada je doslo do komplikacija sa crevnom florom a simtomi su bili sledeci:

Pre mesec ipo dana osetila je mucninu, kaze da se to i ranije desavalo ali ovaj put je bilo propraceno i povracanjem, dijarejoom u kojo je bilo i krvi, dan nako toga poceli su jaki bolovi. U hitnoj pomoci dali su joj infuziju sa nekim lekovima(ne znam kojim) sto je zaustavilo povracanje i pojavu krvi u stolici ali dijareja je i dalje prisutna kao i jaki bolovi, protiv bolova su joj preporucili baralginM u tabletama ali je kasnije presla na ampule koje je uzimala i oralno i preko injekcija. Na uput svog onkologa javila se gastroenterologu (KBC DR Dragisa Misovic), gde je sa gastroenterologije, bez pregleda upucena dezurnom hirurgu koji je dao sledeci izvestaj:

Navodi da unazad mesec dana oseca jake bolove u trbuhu, lokalizovane u donji partijama, bolove u preponama i ucestale stolice tecne konzistencije sa primesama sluzi, ponekad i krvi.Zali se na mucninu, nije povracala.Mokrenje uredno.Godinu dana ranie zracena zbog karcinoma grlica materice.
Obj: trbuh meklako bolan na palpacijuu donjim partijama.Jetra i slezina se ne palpiraju.LL neosetljive na sukusiju.
Rt: bez vidljivih promena perianalno. Na dohvat prsta bez palpabilnih patoloskih promena. Na rukavici trag normalno prebojene stolice.
Nativni Rtg i UZ abdomena u prilogu.
Nema znakova akutnog hir. oboljenja u trenutku prgleda.
Potreban pregled i dalje lecenje od strane gastroenterologa.
Potrebno javiti se na kontrolu ordinirajucem onkologu.

Nakon pregleda dezurnog hirurga morao sam da insistiram kod gastroenterologa da primi moju majku, sto je i ucinio i nakon razgovora(bez pregleda) dao sledeci izvestaj:

Pre godinu dana je zracena zbog promena na cervikusu. Redovno ide na kontrolu na onkol. institut, poslednji put sredinom februara meseca 2009 god.U poslednjih mesec dana ima jake bolove u donjem delu trbuha, koji se sire ka preponama i u ledja i krst. Smeta joj duze stajanje. Sada je stolica uredna tj kasasta bez krvi ali sa primesama sluzi. Apetit slabi ali ne povraca. Decembra meseca je radjen MR pregled abdomena. Vidjene cisticne promene u jetri i hiperplazija nadbubr. gl.
koristila baralgetas tablete i ampule.
TH 1.ruperut tbl 3x1pre jela i izmadju obroka zvakati
2.probiotic caps 2xdnevno
2.controloc 1 pre dorucka
4.diklofen supp 2x1 moze koristiti Diklofen smp

Tegobe na koje se zali na potiocu od dig. trakta(creva, zeludac, jetra)vec mogu biti posledica promena ili promena na kostanom sistemu i karlici kao sec. promene.ili su reumaticnog porekla.
Potrebno kontaktirati ginekologa, onkologa i reumatologa.
Dijagnoza: COLITIS CHR pp ST POST IRRADIATIONEM

Nakon ovoga majka je posetila svog Onkologa koji joj dao sledeci izvestaj:

Bolesnica je ja zavesila radikalni zracni tretman pre tacno godinu dana.
Poslednjih mesec dana oseca se jako lose, sa jaki bolovima u donjem trbuhu,
Objektivno: i u anemiji jer je jako bleda.
Donosi izvestaj GASTROENTEROLOGA: Koji govori da ima bolove u donjem delu trbuha, preponama i ledjima, da ne povraca ali stolica je sluzava, bez krvi, a poslednjih mesec dana je imala krvi u stolici i jutros, upucena i na kontrolu reumatologa. na nativnoj radiografiji vidljivi nivoi, u jetri ima ranije opisane ciste na eho, u bubezima mikrolitijazu i suprarenalno desno ranije utvrdjen adenom 2.2cm.
Lab nalazi : govore za sredje ka visokoj povisenoj SE58/ Hemoglobin je78/ serumsko gvozdje nije radjeno
NAVEDENA VREDNOST HEMOGLOBINA ZAHTEVA TRANSFUZIJU KRVI
RTG pluca je bez meta promena.

TRANSFUZIJU KRVI DA PRIMI ILI U ODGOVARAJUCEM ZAVODU ILI U KBC DR MISOVIC

Gine nalaz Superklav i ingvinalne lgl uredna.
vagina uredna i duga 9c bez recidiva i maligne bolesti
rektalno nalaz u malij karlici uredan, visoko u pelvisu u nivou sigme, postoji neznatna rezistencija a zbog bolova u krstima i donjem trbuhu, bez obzira na anemiju i postiradiciono enterokolitis i rektosigmoiditis hemoragicni, upucuje se na kontrolni CT abdomena i male karlice sobzirom na bolove u krstima i donjem trbuhu posto je bio u pitanju visok stadium bolesti IIIb.

osim odgovarajuce gastroenter. terapije koja je prepisana, hitno da primi transfuziju krvi i po potrebi od kucne nege dobjainfuzionu terapiju sol ringer, sol. nacl
posto se radi o onkoloskom bolesniku sa navedeni komplikacijama, molim sluzbe DZ da prevedu karton, kako pravilo nalaze u kucnu negu.


Zanima me da li se neko sretao sa ovakvim simptomima
Da li se slazete sa dijagnozom
Da li je normalno da je gastroenterolog mogao da da diajgnozu bez nekog pregleda tj samo na osnovu razgovora i izvestaja dezurnog hirurga.
Krv ne moze da primi hitno jer nema potrebne upute overene od strane komisije nakon cega licno mora da dodje da zakaze a tek dan nakon zakazivanja da primi transfuziju(ja sam zgranut ovom procedurom)
Ako postoji neka dijeta koju bi trebali da primenjuje. trenutno se pridrzava nekih preporuka lekara kao i preporuka koje sam procitao ovde vezano za bolest colitischr
Da li je potrebno jos nesto da se uradi osim onoga sto su doktori predlozili

Unapred hvala i izvinite na ovako opsirnom tekstu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Posledice zracenja....
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 9:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 2
Mislim da imamo slicnu situaciju,
moj otac je operisan pre godinu danan od cira na zeludcu zatim je ustanovljen rak prostate, odredili su mu terapiju zracenjem i hemio terapija ....
Sve je zavrseno rezultati tumor markera su super ....
Ali sad se vracamo na zeludac jer krece prica opet,
povracanje krvi , krv u stolici, i gorusica, povracanje zeludacne kiseline (bar mislim da je to)... iako je opersan od cira pre goinu dana.
Dva putra su ga vracali u bolonicu, prvi put 16 dana, infuzija , transfuzija drugi put samo u toku noci jedna doza infuzije i sutra dan pustili ga kuci.
Kazu da je sluzokoza zeludca unistena i sta god da pojede on povrati ..
Da li neko ima neki savet ??
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 26, 2009 12:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Moja baka je zracena i smatra da zbog toga ima ceste probleme sa crevima i sa urinarim infekcijama.
Rodjaka nije mogla da zadrzava hranu posle operacije tumora na mozgu, zracenja i hemioterapije. Njena majka tvrdi da je spasila tako sto joj je davala po malo psenice, potopljene preko noci (valjda posle toga skuvane, stvarno ne znam da li drugacije moze da se koristi?). Verujem da ovo nije nikakav univerzalni recept, ali po njima je pomoglo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 10:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 08, 2009 2:40 am
Postovi: 5
Lokacija: Paracin
Sta reci na sve ovo sto napisao a u vezi Majke? Ja jedino mogu ti dati savet jer je i Moja Majka bolovala od iste bolesti i kao terapiju preporucena joj je Radikalna zracna terapija.I moja Majka je imala iste totalno iste simptome i to u cinimi se mnogo jacem obliku.Na moju zalost ona je preminula,ali smatram da Ti imas jos sansi da se boris za svoju Majku,cim je proslo godinu dana od terapije(moja Majka je izdrala samo 8 meseci nakon zracenja)Savet bi se sastojao u tome da Trazis pravog lekara jer ga Ja nisam nasao(mislio sam da jesam)ali nazalost nisam i veoma sam razocaran u nase Zdravstvo i pojedine lekare i ostalih struka a i Onkologe.Sve mi se cini da pojedinci samo otaljavaju posao i peru ruke od ovakvih bolesnika(Sve u stilu pa Vi znate od cega ona boluje)?kao Presuda je to meni zvucala svih ovih meseci,a kada vam to kazu Dr sta da mislim Ja kao laik,sem da i oni neznaju sta i kako.Bori se ne predaj se jer se ni ja nisam predavao do poslednjeg cas.Zelim ti svu Srecu ovoga Sveta tebi i tvojoj Majci,da prebrodite krizu i da sve bude u redu s Majkom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: