Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Popravljanje zuba
PostPoslato: Uto Jun 09, 2009 1:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 14, 2009 8:49 pm
Postovi: 52
Do sada nikada nisam popravljao zub u zivotu,samo sam dva puta vadio..
Posto imam tri mala karijesa i jedan veci,zanima me da li boli popravljanje zuba bez anestezije,i ako mi samo naprska anesteziju kolika je sansa da prodje bezbolno,znaci da mi ne daje injekciju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 09, 2009 8:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
Od prskanja nema ništa, to je zavaravanje protivnika što bi rekao jedan moj bivši profesor...ali ti preporučujem da stisneš zube (koliko možeš, naravno) jer je bol jedan od faktora koji pomaže stomatologu pri radu, naročito ako je kvar veći...
Ako je kvar manji onda u principu ni ne boli...
Mada imao sam pacijenata koje boli na pogled...ali to je već problem u glavi...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 10, 2009 1:29 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 14, 2009 8:49 pm
Postovi: 52
Voogla je napisao:
Od prskanja nema ništa, to je zavaravanje protivnika što bi rekao jedan moj bivši profesor...ali ti preporučujem da stisneš zube (koliko možeš, naravno) jer je bol jedan od faktora koji pomaže stomatologu pri radu, naročito ako je kvar veći...
Ako je kvar manji onda u principu ni ne boli...
Mada imao sam pacijenata koje boli na pogled...ali to je već problem u glavi...

U kom smilslu,bol pomaze?
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 11, 2009 1:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
Pa, pomaže da zna koliko je blizu pulpe (živca), da li se radi samo o karijesu ili je to možda neki hronični pulpit itd...
Mada ima to i komplikovanija značenja, da ne davim sa strukom... :D
U svakom slučaju kod popravke svaki pacijent treba da shvati jedno...koliko god boli ništa, ama baš ništa ne može da se desi u smislu nekog ugrožavanja opšteg zdravlja i bol će prestati za nekoliko sekundi do nekoliko minuta (ovde govorim običnim popravkama) i sve što se radi je sa ciljem da zubu (a time i pacijentu) bude bolje...
Kada sedneš na stolicu sa takvim stavom, na pamet ti ne pada anestezija...
Naravno, kao što rekoh, neke pacijente boli samo sedanje u stolicu, ali to je teži problem nego sam kvar zuba...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 18, 2009 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2005 9:55 pm
Postovi: 27
Oooo, koje filozoforanje Voogla!

Dok sam zivela na zapadu, svaki zubar mi je davao anesteziju pri "obicnoj" popravci.
Ja sam na to navikla, te ovde idem privatnom stomatologu kome ne pada na pamet da bilo kom pacijetu kaze da stegne zube i izdrzi bol ne-znam-kol`ko sekundi ili cak minuta!

Koja napisana glupost: da te pusti da osetis bol a ne mora se... ili se to zove sadizam, kako god.... ispada da ovaj iz Bg ne zna da popravlja zube sa anestezijom, valjda ceka da mu pacijent krikne pa da shvati da je blizu pulpe ili stagod slicno... a onaj zubar na zapadu ume.... c, c, c.

U svakom slucaju, takav zuba-sadista se ne bi `leba najeo tamo gde sam ja zivela, a kanda ni ovde ako radi privatno...
.... ali, ko zna, ovo je, brale, Srbija i ovde je (jos uvek) moguce i ono sto biti ne moze!

Da ponovim: kod svih privatnih lekara kod kojih sam isla u Bgdu, nikakav bol nisam osetila jer mi je radjeno sa anestezijom!
Ako se bojis onog malenog uboda (koji jedva da se i oseti), e , tada ti malo poprskaju tim sprejom pa ne osetis bas nista!

Uci se, Voogla, ako `oces da ostanes za zivis u Bgdu (ili si se uvukao k`o puvanjak u neki drzavni dom zdravlja, ali i tu ce te docekati da moras imati odredjeni br pacijenata, pa ti, brale vidi jer ce ti od toga zavisiti plata....... i Srbija ce jednom uci u Evropu pa necemo citati savete iz srednjeg veka.

svakodobro dobrim ljudima zelim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 11:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
[quote="marta"]Oooo, koje filozoforanje Voogla!

Koja napisana glupost: da te pusti da osetis bol a ne mora se...

Uci se, Voogla, ako `oces da ostanes za zivis u Bgdu (ili si se uvukao k`o puvanjak u neki drzavni dom zdravlja, ali i tu ce te docekati da moras imati odredjeni br pacijenata, pa ti, brale vidi jer ce ti od toga zavisiti plata....... i Srbija ce jednom uci u Evropu pa necemo citati savete iz srednjeg veka.
/quote]

Lep primer razmisljanja pacijenta...ali nemam nameru da se natezem...
Dati anesteziju je nesto najlakse, a lepo se i naplati...
Ja nemam nista protiv anestezije, ali je nikada ne dajem a priori (govorim o obicnim opravkama) vec ukoliko utvrdim da ce trebati ili na zahtev pacijenta...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 4:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Slažem se (kao pacijent) sa Voogla, doduše, ja često tražim i vadjenje živca bez anestezije, ne zato što uživam u bolu, daleko od toga, ali kad sve kod zubara prodje, kad se završi i kad odem kući, naredna 3 dana me boli sve živo od uboda anestezije.

Druga stvar, imam loše iskustvo sa anafilaksom i svaki ubod anestezijom mi je veći stres od bilo kakavog bola, pa čak i onog živčanog!!

Ja više volim kad zubar radi sistemom kao Voogla, jer se na taj način prati rad i prati pacijent. One zubare koji bukvalno za sve daju anesteziju smatram alavim, jer se najbrže radi pod anestezijom, boli ga uvo šta se dešava i "dokle je stigao", rad kraće traje, jer samo "roka", ali zato može da se desi da kad pacijent ode, kad prestane da deluje anestezija da počne ludački da ga boli (baš iz razloga koji se mogu pročitati u Vooglinom pisanju).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
majja je napisao:
naredna 3 dana me boli sve živo od uboda anestezije

Ne znam koju ste anesteziju primali, ali ovo ne bi smelo da se desava...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 21, 2009 12:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Anestezija se ne naplacuje (bar ne u Beogradu gde ja zivim).
Licno ostavljam svome zubaru izbor da sam proceni da li mi treba ili ne treba anestezija, ali uvek uz napomenu da "necu da me boli."
Moj iskusni zubar u koga imam beskrajno poverenje mi naplati isto dao anesteziju ili ne dao.

Bas sam sada zavrsila sa serijom menjanja plombi kod jedne mlade zubarke, ali odlicne jer (iz odredjenih razloga) nisam mogla ici kod prethodnika.
Ni ona mi nije naplacivala anesteziju, a radila mi je neke zube sa a neke bez anestezije.
U oba slucaja bol nisam osetila jer je ovo ipak 21 vek (kako gore rece) i to ni prilikom rada ni prilikom davanja inekcije.

Znaci, treba naci zubara koji zna svoj posao, a to u Beogradu zaista i nije tesko jer ih ima puno.

Pravi zubar zna da radi dobro i sa anestezijom i bez anestezije i izlazi u susret zelji pacijenta jer neko zaista ne voli anesteziju, a neko je zeli.

Iz svega napisanog meni se cini da V..... jos nema prave pacijente, tj da je ili student ili "taze" zubar i mnogo sto sta zaista ima da uci jer od izjave (da parafraziram jer me mrzi da idem na citat:
znaci, od izjave da pacijent treba da stegne zube pa do bahatog zubara je nekako pravolinijski put.
Pozdrav svima, majji posebno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 21, 2009 12:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Zubar mi je vec jedno duze vreme bas bliska tema, pa da dodam:

Anestezija se ne naplacuje (bar ne u Beogradu gde ja zivim).
Licno ostavljam svome zubaru izbor da sam proceni da li mi treba ili ne treba anestezija, ali uvek uz napomenu da "necu da me boli."
Moj iskusni zubar u koga imam beskrajno poverenje mi naplati isto dao anesteziju ili ne dao.

Bas sam sada zavrsila sa serijom menjanja plombi kod jedne mlade zubarke, ali odlicne jer (iz odredjenih razloga) nisam mogla ici kod prethodnika.
Ni ona mi nije naplacivala anesteziju, a radila mi je neke zube sa a neke bez anestezije.
U oba slucaja bol nisam osetila jer je ovo ipak 21 vek (kako gore rece) i to ni prilikom rada ni prilikom davanja inekcije.
Ta zubarka je mlada, ali vrlo pazljiva, ima odlicnu saradnju sa pacijentima i vidim da radi kao dragstor te me i ne cudi destinacija na koju je juce sa porodicom otisla (toliki rad to i zasluzije!).

Pacijetni se cuvaju i paze kao najvece blago jer su oni ti koji donose ili ne donose sve blagodeti ovozemaljske. :)
Oko mene se dosta trudila jer zeli da me zadrzi i kanda je u tome i uspela... mozda. :)

Znaci, treba naci zubara koji zna svoj posao, a to u Beogradu zaista i nije tesko jer ih ima puno.

Pravi zubar zna da radi dobro i sa anestezijom i bez anestezije i izlazi u susret zelji pacijenta jer neko zaista ne voli anesteziju, a neko je zeli.

Iz svega napisanog meni se cini da V..... jos nema prave pacijente, tj da je ili student ili "taze" zubar i mnogo sto sta zaista ima da uci jer od izjave (da parafraziram jer me mrzi da idem na citat:
znaci, od izjave da pacijent treba da stegne zube pa do bahatog zubara je nekako pravolinijski put.

Pozdrav svima, majji posebno (majjo navratih ovde sasvim slucajno jer sada idemo na terapije posle skidanja gipsa, zas vec i vidim da je neto bilo i svi odose, a kada prodje terapija, opet odoh na put, ali mi je jako zao sto se drustvo na onom nasem kutku sasvim gotovo raspalo mada tesko d acu i ja ovde skoro zastati)
U svakom slucaju jos jednom da napisem:
pozdrav! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 21, 2009 1:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Izvinjavam se na dupliranom textu, stvarno samo na ovom sajtu imam i probleme te vrste, ali, to je trenutni nebitno jer jedno vreme necu ni moci prici kompu, pa mi svejedno.

Majjo, samo da dodam da ti ne moras da radis vadjenje zivca sa anestezijom. Vec mozes sa stavljanjem onog leka koji se davao nekada (a daje se i sada) i tada ti zivac bude tako unisten da to sredjivanje kanala uopste ne osetis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 21, 2009 5:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
danka je napisao:
Izvinjavam se na dupliranom textu, stvarno samo na ovom sajtu imam i probleme te vrste, ali, to je trenutni nebitno jer jedno vreme necu ni moci prici kompu, pa mi svejedno.

Majjo, samo da dodam da ti ne moras da radis vadjenje zivca sa anestezijom. Vec mozes sa stavljanjem onog leka koji se davao nekada (a daje se i sada) i tada ti zivac bude tako unisten da to sredjivanje kanala uopste ne osetis.


Znam, znam, misliš verovatno na Toxavit, ranije se stavljao arsen valjda, ako se dobro sećam. Ja i uz to uvek osetim bol. :roll:

Raspade nam se društvo, al......ko zna zaašto je to dobro, krpimo se kad je frka. Pozz tebi i javi se kad stigneš!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 21, 2009 5:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Voogla je napisao:
majja je napisao:
naredna 3 dana me boli sve živo od uboda anestezije

Ne znam koju ste anesteziju primali, ali ovo ne bi smelo da se desava...


Bilo koju! I mandibularnu, i ovu kako je ja zovem "običnu", bilo u desni, bilo u nepce....svaki ubod me boli i to ne samo od jednog zubara, nego od svih kod kojih sam bila u celom mom životu!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 23, 2009 1:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 23, 2009 12:57 pm
Postovi: 1
Lecen mi je kvar izmedju 7-8. Osmica je uspesno plombirana, a na 7. je stavljen lek koji je stojao oko mesec dana. Kada sam se pojavio za tu 7. nije me nista bolelo, cak ni kada su prilazili sondom u dubinu zuba. Medjutim kada je stomatolog radio zub je prokrvavio, ali me opet nista nije bolelo. Tako mi je stomatolog zatvorio tu sedmicu opet i ostavio da cekam nedelju dana. Kada sam se pojavio, opet su mi radili na tom zubu i pocelo je da me boli, prokrvavio je zub i pocelo je da boli na hladno. Onda mi je zubar rekao da se pojavim kada prestane da me boli i stavljena mi je plomba bez leka. Posto sam se pojavio posle mesec dana i dalje me je bolelo na hladno, stomatolog mi je rekao da je stavljen lek pulpinol, da je zub radjen duboko blizu pulpe i da cekam dok ne prestane da me boli na hladno. Onda mi je spomenuo i da je moguce da ce vadi zivac. Vec sam 2 puta snimao taj zub, bar 4-5 puta je otvaran i zatvaran.
Ono sto mene zanima cemu sluzi taj lek pulpinol, zasto kada mi rade zub on prokrvavi i da li ce biti neophodno da se vadi zivac? Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 23, 2009 8:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
danka je napisao:
Anestezija se ne naplacuje (bar ne u Beogradu gde ja zivim).
Moj iskusni zubar u koga imam beskrajno poverenje mi naplati isto dao anesteziju ili ne dao.

Pravi zubar zna da radi dobro i sa anestezijom i bez anestezije i izlazi u susret zelji pacijenta jer neko zaista ne voli anesteziju, a neko je zeli.

"taze" zubar i mnogo sto sta zaista ima da uci jer od izjave (da parafraziram jer me mrzi da idem na citat:
znaci, od izjave da pacijent treba da stegne zube pa do bahatog zubara je nekako pravolinijski put.


Tamo gde ja radim anestezija se naplacuje, ali nisam se raspitivao kako je na drugim mestima...manje vise nebitno...
Nisam ja sporio da se moze raditi sa anestezijom, samo sam rekao da je za stomatologa lakse jer pored konzistencije dentina i njegove boje, kao parametar uzima i bol...
Taze zubar jesam, nemam ja sta da krijem, ali to ovde nije tema...
I na kraju citiram sam sebe...
U svakom slučaju kod popravke svaki pacijent treba da shvati jedno...koliko god boli ništa, ama baš ništa ne može da se desi u smislu nekog ugrožavanja opšteg zdravlja i bol će prestati za nekoliko sekundi do nekoliko minuta (ovde govorim običnim popravkama) i sve što se radi je sa ciljem da zubu (a time i pacijentu) bude bolje...
Ja NIKADA, ni kao dete nisam primio anesteziju (ovde izuzimam hirursko vadjenje umnjaka i meziodensa) jer mi je odaaavno moj stomatolog ispricao ovu pricu (i ponovio po potrebi), mnogo pre nego sto sam i mogao da zamislim da cu se baviti tom strukom, i ja sam je prihvatio...
Cak mi je jednom radjen i DPP bez anestezije...nista strasno...
I dan danas moja rodjena majka za svaku popravkicu trazi anesteziju kod tog istog stomatologa...dakle neko prihvati, a neko ne...
No, nebitno ko je hteo da razume shvatio je... :D
Necu vise polemisati na ovu temu jer je gotovo sve vec receno...a i ovde smo da pomognemo ljudi, a ne da se natezemo da li treba dati anesteziju ili ne za opravku...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: