Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Upala vilicne kosti, koliko je opasna i koliko traje?????
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 3:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 3:16 pm
Postovi: 5
Imam jedno pitanje. Ja sam vadila zub-kutnjak (leva donja str.). Imala sam proces na tom zubu pre nego sto je izvadjen. Kada sam ga izvadila mene je pocela cela leva strana da boli, zubar mi je prepisao eritromicin i lekove protiv bolova, medjutim mene iako je proslo 6 dana vilica boli. takodje mi je rekla da mene kost boli, i da se upalila. Mene interesuje kada ce to da prodje, i koliko je opasno. Cak i uvo pocinje refleksno da me boli :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 4:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Vrlo je moguce da imate stanje koje se zove alveolitis, u pitanju su problemi sa zarastanjem, prosto receno.
U normalnom procesu zarastanja, supljina posle vadjenja zuba se normalno ispunjava krvnim ugruskom, koji se kasnije organizuje, rana kontrahuje itd.itd. - ovaj proces je kod alveolitisa promenjen u smislu da ma koja od ovih faza, mehanizama, ne "radi" kako bi trebalo.
U sklopu terapije se rana jos jednom ocisti (anestezija, nista nije opasno), da se osveze stranice i rubovi, odstrani sadrzaj alveole posle vadjenja zuba, provocira normalno krvavljenje. U supljinu kosti se stavi "Alvogyl" ili neki slican preparat, danas mnogi koriste i parcence strajfne sa dexametasonom, zavoje ZOOK i slicno, i pacijent kontrolise pola sata da se vidi ima li normalne koagulacije i kako sve "stoji".
Stavljanje "Alvogyl"-a moze da sa ponovi i narednih dana, ali cak i bez kiretiranja rane, recimo u terenskim uslovima, daje maltene trenutno olaksanje.

Ostali moguci razlozi ovakvog bola posle vadjenja zuba su: zaostali delovi zuba ili plombe, zalomljena kostana pregrada izmedju korenova zuba i drugi kostani fragmenti, nedovoljna ishrana kostane pregrade (gde je treba odstraniti Lyer kljestima i opet aplikovati lokalno lekove), bol susednog zuba, bol u zglobu, itd. - no, nadam se da je po ovim pitanjima sve u redu.

Drugim recima, ako je zaista "samo" alveolit u pitanju, potrebno je malko "zaviriti" i u ranu posle vadjenja zuba. Sa eritromicinom, sumnjam da cete imati neku od komplikacija, ali cete se nepotrebno namuciti (alveolit moze da boli zestoko kao da zub nije ni vadjen).

Mnogo srece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: a koliko odprilike?
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 6:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 3:16 pm
Postovi: 5
Meni je zubarka punila ranu nekim zutim sredstvom. Tj. prvo je stavila neko parcence gazice u ranu, a pre toga je ocistila onom iglicom(bolelo je). A sutradan mi je stavljen neki zuti prah u ranu. Ali meni nista ne pomaze. Mene i dalje boli. Jeste da boli manje, ali ipak boli, i to najvise nocu, tako da ne mogu ni da spavam. Da li znate odprilike koliko dugo traju bolovi, i da li je opasno imati pirsing na jeziku u ovakvim situacijama, mislim da li smeta`?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Rana se ne cisti "iglicom", nego kiretom - naostrenin instrumentom koji lici na malenu kasiku; gaza sa jodoformom (zuti prah) nije strucna greska, ali je.... "sirotinjska" terapija u vasem slucaju (Alvogyl je relativno skup preparat), i nece vam mnogo olaksati bolove, na zalost.
Alveolit nije posledica infekcije, te nije primarna borba protiv infekcije (antibiotici i jodoform); reaguje na drugaciju terapiju.
Alveolit bez (odgovarajuce) terapije bi trebao da prodje za 10-tak dana.

Izrazeni nocni bolovi su tipicniji za pulpiticne zube, a ne za alveolitis. Pokusajte da insistirate na proveri stanja susednih zuba.

Svako dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala
PostPoslato: Pon Nov 27, 2006 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 3:16 pm
Postovi: 5
Danas sam bila kod zubara, rana mi je ociscena i Alvogyl mi je stavljen. Meni je pre vadjenja kutnjaka stavljen otrov(nisam sigurna koji) u zub do( sedmicu), a umnjak je poceo da raste tako da je i on stvarao probleme. To je trebalo da se resi hiruskom intervencijom, medjutim posto je sestica izvadjena umnjak ce valjda imati prostora da izraste. Tako da su me 3 zuba bolela od jednom. Sada mi je ova rana sredjena i ociscena, tako da se nadam da ce da zaraste. Posle prestanka dejstva anestezije, da li ce rana da boli znate li mozda? hvala unapred. srdacan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 27, 2006 7:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Ne bi trebalo da vas boli nesto posebno, tj. ako bola i bude, prestaje na jedan analgin. Drago mi je da su vasi problemi u resavanju, i zelim vam sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 18, 2009 4:29 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
miminamama je napisao:
Vrlo je moguce da imate stanje koje se zove alveolitis, u pitanju su problemi sa zarastanjem, prosto receno.
U normalnom procesu zarastanja, supljina posle vadjenja zuba se normalno ispunjava krvnim ugruskom, koji se kasnije organizuje, rana kontrahuje itd.itd. - ovaj proces je kod alveolitisa promenjen u smislu da ma koja od ovih faza, mehanizama, ne "radi" kako bi trebalo.
U sklopu terapije se rana jos jednom ocisti (anestezija, nista nije opasno), da se osveze stranice i rubovi, odstrani sadrzaj alveole posle vadjenja zuba, provocira normalno krvavljenje. U supljinu kosti se stavi "Alvogyl" ili neki slican preparat, danas mnogi koriste i parcence strajfne sa dexametasonom, zavoje ZOOK i slicno, i pacijent kontrolise pola sata da se vidi ima li normalne koagulacije i kako sve "stoji".
Stavljanje "Alvogyl"-a moze da sa ponovi i narednih dana, ali cak i bez kiretiranja rane, recimo u terenskim uslovima, daje maltene trenutno olaksanje.

Ostali moguci razlozi ovakvog bola posle vadjenja zuba su: zaostali delovi zuba ili plombe, zalomljena kostana pregrada izmedju korenova zuba i drugi kostani fragmenti, nedovoljna ishrana kostane pregrade (gde je treba odstraniti Lyer kljestima i opet aplikovati lokalno lekove), bol susednog zuba, bol u zglobu, itd. - no, nadam se da je po ovim pitanjima sve u redu.

Drugim recima, ako je zaista "samo" alveolit u pitanju, potrebno je malko "zaviriti" i u ranu posle vadjenja zuba. Sa eritromicinom, sumnjam da cete imati neku od komplikacija, ali cete se nepotrebno namuciti (alveolit moze da boli zestoko kao da zub nije ni vadjen).

Mnogo srece.


Mimina mama, ima li Vas još uvek ovde??!! :cry:

Imam identičan problem. Vadjena mi je donja šestica, bez ikakvih komplikacija, vrlo brzo je bilo gotovo. Medjutim, sutradan se bol povećavao iako sam uzimala Nimulid, da bi u toku noći postao neizdrživ. Otišla sam u dežurnu službu, stomatolog mi je rekao da je u pitanju upravo ovo, hteo da mi kiretira, medjutim, odložila sam to do sutradan, kada mi je ceo proces koji ste ovde opisali, uradio moj stomatolog koji mi je i vadio zub. Dok mi je kiretirao ranu, užasno se osećalo, da ne kažem smrdelo, izvadio je kiretom gomilu "nečega" braon boje....ma užas! Stavio mi je na kraju i Alvogyl, preporučio da pijem Dovicin i da nastavim sa Nimulidom po potrebi.
Nakon toga sam živnula, morala da uzimam Nimulid, ali je jako brzo počinjao da deluje i držala mi bol pod kontrolom punih 15 sati jedna tableta. Medjutim, onda je ponovo počelo UŽASNO jako da me boli (svi zubi sa te strane, vilična kost, uvo, glava.......a i duž cele unutrašnje strane desni, od mandibule prema prednjim zubima, su mi se pojavile kao neke ranice koje me strašno bole, vidljive su okom. Nisu otvorene, ali su hrapave, crvene, oivičene belim (nisu afte, ali mi se i jedna afta pojavila ali to odmah nakon intervencije vadjenja zuba-inače sam sklona aftama).

Danas sam otišla ponovo kod svog stomatologa, izvadio je onu gumenu smesu od Alvogyla - takodje je poprilično smrdelo to, isprao mi špricem ranu nekim ljutkastim plavim rastvorom i rekao da mi ne bi više ništa radio, da nastavim sa terapijom i da čekam da prodje. Kupila sam po njegovoj preporuci Gengigel rastvor za ispiranje usta, ali bol i pod Nimulidom postaje sve nepodnošljiviji!!! :cry: :cry: :cry:

Kada gledam ranu, nema sveže krvi, zarasta (ako uopšte zarasta) onako, suvo, kao tunel, na to mi liči. Zar ne treba to opet kiretirati da se dobije sveža rana??!! Zašto me toliko boli?? Imam utisak da se stvari sve više komplikuju. Za sada sam popila 3 Dovicina i 10 Nimulida. Da li to treba snimiti? Šta da radim, očajna sam, poludeću od bolova!!! :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 18, 2009 4:29 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
.........dupli........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 5:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Ovde nema odgovora, ali da prilepim šta sam pronašla i šta treba raditi:

"Ovo oboljenje (stanje) se javlja kada se ugrusak krvi pomeri (izadje iz) mesta gde je izvrsena operacija, eksponirajuci kost i nervne zavrsetke. Ugrusak pomaze u zaustavljanju krvarenja i udara temelj novom tkivu i kosti da se razviju tokom dvomesecnog perioda zaceljivanja.

Ovo oboljenje je cesce u mandibularnoj (donja vilicna kost) povrsini i zadnjim zubima (zubima u zaceljku) zbog lose cirkulacije u ovom delu, sa umnjacima kao najcesce zahvacenim. Suv dzep (dzep u smislu dzepa/rupe koja ostaje kad ugrusak ispadne) usporava proces zaceljivanja i cesto je vrlo bolan.

Sa uputstvima od zubara za generalno zaceljivanja, biostimulacija laserom se smatra bezbednom metodom tretmana.

Ovo poslednje: procitaj vise - ubrzan proces regeneracije tkiva i smanjenje osecanja bola."

Nisam išla na ponovno kiretiranje i dalje sam pod analgeticima, ali danas, prvi put nakon ravno 7 dana od vadjenja, je prošlo 12 sati od poslednjeg analgetika a i dalje nemam pretaranu potrebu da uzmem sledeći. Boli ali ne strašno!!

Rupa se malo smanjilja, ali i dalje postoji........

Možda ću ipak morati opet na kiretiranje??!! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 11:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
Nezahvalno je govoriti o ovome dok se ne vidi golim okom...
Ono sto opisujete je alvolitis sicca, ili suva alveola koja sporo zarasta...
Antibiotike nastavite da pijete obavezno, a sto se kiretaze tice, mozda ce morati, a mozda i ne...ne znam dok ne vidim...
U svakom slucaju ako vas mnogo boli, idite kod stomatologa jer je mozda doslo do stvaranja ozbiljnije infekcije...
Antibiotike obavezno nastavite da pijete...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Upala vilicne kosti, koliko je opasna i koliko traje?????
PostPoslato: Čet Jun 03, 2010 12:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 02, 2010 11:31 pm
Postovi: 4
Pozdrav. Imam slican problem pa molim ako moze pomoc. Prije 9 dana izvadio sam donju desnu osmicu. Jos osjecam bolove i neugodan miris iz rane koja je suplja kao tunel. Trenutno sam jako daleko i nisam u prolici da posjetim svog stomatologa. Po citanju ostalih tema mislim da je u pitanju alveolitis. U rupi se vidjelo nesto bijelo kao neka gnoj u tvrdom stanu. Rana se polako skuplja a bol nije toliko jaka. Pa me interesuje da li taj proces moze da prodje bez strucne intervencije i ako da za koliko vremenski i da li ce nestati taj neugodan miris ili je ipak neophodno ocistiti ranu. HVALA UNAPRIJED.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: