Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Suzenje debelog creva, za tamaraft a i bilo koga ko
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 4:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 4:15 am
Postovi: 5
zna, molim da mi kazete koji su moguci uzroci?
Koliko sam citala na internetu to je ili tumor (dobro- i zlocudni), kronova bolest ili vezana creva (divertikulitis).
Mom tati je to skoro otkriveno ( u sigmoidalnom delu) i dok ne uradi kolonoskopiju ne znamo sta je uzrok. Inace ima dijareju vec duze vreme, ali sem toga nikakve simptome, i dobro se oseca.
Da li izlecivo i kakva je prognoza?
Hvala za svako iskustvo i pomoc.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 2:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Upravo tako: ili TU ili Crohn. Divertikuloza nije sto i "vezana creva" i to se bolje i cesce vidi pri irigografiji. Za ostlao je najbolje uraditi kada vec radi totalna kolonoskopija osim ako endoskopista ne moze da prodje isntrumentom kroz suzenje. Obzirom na stariju osobu, nazalost, mnogo je izvesniji tumor nego Kron. Najpre se uradi flexibilna rektosigmoidoskopija, uzme PH nalaz i zakljucuje da li je benigni ili ne. Verovanto sledi odsecanje tog dela kolona i spajanje, ako je maligno konzilijum odlucuje o hemoterapiji. Predlazem za to doc. Tarabara sa VMA jer je i gastroenterolog i onkolog, jedna od najboljih. Uraditi sto pre, ako cekate u praznom hodu uradite ami: CEA, CA-19.9, CRP, Stool Ocult Blood Test (Adler-Weber) i Fecal calprotectin (Zvezdara ili VMA) ako je to sve OK, mozete biti mirniji da nije nista galopirajuce i kriticno ozbiljno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala najlepse
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 4:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 4:15 am
Postovi: 5
Machine.
Ove testove sto ste naveli, da li su poznati pod tim skracenicama svuda? I kako kazete, sami da uradimo, da li se to radi u privatnoj nekoj laboratoriji?
Izvinjavam se ako su glupa pitanja! Mom tati je zakazano tek za avgust kolonoskopija (VMA), da li znate da li moze negde da se dobije ranije uput?
Jos jednom puno hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 5:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Od toga se sve placa, i u drzavnoj i privatnoj praxi. CEA i CA-19.9 su tumor markeri pres vega za kolon, privatno svaki po 10ak evra, bilo gde. Takodje i FOB to je test stolice na makrosokopski nevidljivu krv, oko 5e. CRP je upalni marker iz krvi, oko 5e, bilo gde. Fekalprotektin je takodje iz stolice i najbolji je marker inflamacije (uvecan >100 samo za teze oblike kao sto su IBD i TU), 15e, sao na KBC Zvezdara (pitajte na 2-3 spratu gastro-metabolicko odeljenje) i na VMA (odeljenje gastrohapatologije, najbolje otididite ako imate novca privatno kod doc. Tarabara u Galathea, 50e je pregled pa ce vas uputiti na koji nacin i kome da se obratite za to...)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hvala najlepse
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 5:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Svi nazivi su univerzalni. KOlonoskopiju, ako imate novca, mozete uraditi i privatno, oko 130e je bilo kada. Preporucujem samo Perisica, Dodera, Tarabara, Bulajica...ako radite drzavno samo VMA ili KCS. Mozete dobiti kolonoskopiju mnogo brze u KBC Zemun, Bezanijska kosa, Dragise Misovic...ali to nisu poznati centri za bolesti kolona kao sto su IBD i TU pa su ima i same procedure unekoliko traljavije

књ&am je napisao:
Machine.
Ove testove sto ste naveli, da li su poznati pod tim skracenicama svuda? I kako kazete, sami da uradimo, da li se to radi u privatnoj nekoj laboratoriji?
Izvinjavam se ako su glupa pitanja! Mom tati je zakazano tek za avgust kolonoskopija (VMA), da li znate da li moze negde da se dobije ranije uput?
Jos jednom puno hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Puno Vam hvala
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 5:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 4:15 am
Postovi: 5
za sve informacije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Jos jedno pitanje
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 5:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 4:15 am
Postovi: 5
Kakva je prognoza u slucaju najgore dijagnoze, da li je izlecivo, kakvo je lecenje?
Hvala Vam puno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 5:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ja imam suzenje creva i bolujem od Krona. Pre prve operacije na kojoj mi je odstranjeno 20-tak cm tankog creva i prekrojeno dosta mesta na sigmi, mi je bilo jako jako lose. Nisam mogla nista da jedem a na kraju nisam mogla vise ni da pijem vodu.
Sada ih imam ponovo (2003 je bila prva OP) ali se za sad osecam ok (pretpostavljam da suzenja nisu jos uvek tako uska kao prvi put).
U svakom slucaju morate da nadjete uzrok problema. Ono sto je Machine napisao je tako, ne zivim u Srbiji pa vam ne mogu preporuciti lekare i bolnice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 5:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 4:15 am
Postovi: 5
Hvala Vam, i sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 6:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Dea, nisam znao da su ti operasila i sigmoidni kolon :( mislio sma da su samo tanko crevo.

Reci mi kakve su ti obicno stolice? Da li si nekad akontrolisala ima li mikroskopske vidljive krvi, onaj klasican test?

Kako devojcica i kuk?


Dea je napisao:
Ja imam suzenje creva i bolujem od Krona. Pre prve operacije na kojoj mi je odstranjeno 20-tak cm tankog creva i prekrojeno dosta mesta na sigmi, mi je bilo jako jako lose. Nisam mogla nista da jedem a na kraju nisam mogla vise ni da pijem vodu.
Sada ih imam ponovo (2003 je bila prva OP) ali se za sad osecam ok (pretpostavljam da suzenja nisu jos uvek tako uska kao prvi put).
U svakom slucaju morate da nadjete uzrok problema. Ono sto je Machine napisao je tako, ne zivim u Srbiji pa vam ne mogu preporuciti lekare i bolnice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 8:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da odstranili su mi deo tankog creva a na sigmi su mi prekrojili bar jedno 7-8 mesta sa suzenjima (nisu ih sekli). Sad cini mi se opet imam tamo suzenja, ali se za sada osecam ok. Znac malo vise u ponedeljak imam termin kod gastro da mi napokon rastumaci nalaze poslednje MR.
Nisam radila nikakve testove, ja se uvek isokiram kad vidim sta se sve ovde radi. Tamo se ne rade nikakvi posebni testovi sem CRP-a i regularne krvne slike, kolonoskopije i Magnetne rezonance ili CT-a. Ne znam cak ni koji tip Krona imam, jer ko sto rekoh to tamo niko ne radi. Pretpostavljam da su ti pregledi sasvim ok ali mi se cini da se u Srbiji generalno radi previse analiza ( ne mislim samo na gastroenterologiju, nego i na druge oblasti medicine) i to uglavnom zato sto se rade privatno i tako se zaradjuju pare.
Dete mi trenutno uziva u BGD-u ( u gostima smo kod mojih) i spremamo se za operaciju 18-tog (ako je zbog kaslja ne pomerimo). Plasim se kako ce moj Kron odreagovati na tu stresnu situaciju, a evo prvi put posle dugog vremena imam mirnu fazu i to bez lekova....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: