Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: sifarnik lekova
PostPoslato: Pet Maj 22, 2009 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 18, 2007 9:43 pm
Postovi: 17
Uskoro pocinjem da radim u opstoj praksi. Molila bih ako neko od kolega ima sifarnik lekova po abecednom redu u e-formi da mi prosledi ili da me uputi gde da ga nadjem.

Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 22, 2009 3:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovana, pisite mi na email, poslacu Vam ja shifrarnik koji ja koristim, lekovi su probrani u jednu tabelu na A4 formatu, tu je 95% svih lekova koje cete prepisivati u ordinaciji. (Ne umem da postavim link za download, inace bih to uradio ovde).

Koristim priliku da se malo reklamiram - u knjizarama kod fakulteta (i u pojedinim drugim knjizarama i kod prodavaca knjiga u Dekanatu) mozete od danas kupiti moj "Prirucnik za lekare opste medicine", ima oko 420 strana, knjiga je na A5 formatu i namenjena je upravo mladjim kolegama koji pocinju sa radom u primarnoj zdravstvenoj zastiti, ali je i repetitorijum koristan starijim kolegama. Knjigu takodje preporucujem i studentima zavrsnih godina fakulteta, kao i specijalizantima opste medicine.


Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 30, 2009 3:42 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 22, 2005 10:40 pm
Postovi: 73
A zasto ne biste kupili Registar lekova?

Nije obaveza lekara da ih imate jer pretpostavljam da imate neku svoju literaturu a registar dakako nema 420 strane i treba ce vam, bar da vam pacijente ne bi vracali iz apoteke zato sto ste pogresili JKL ili dozu ... :wink:

_________________
*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sifarnik lekova
PostPoslato: Pon Jun 01, 2009 9:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
bojanna je napisao:
Uskoro pocinjem da radim u opstoj praksi. Molila bih ako neko od kolega ima sifarnik lekova po abecednom redu u e-formi da mi prosledi ili da me uputi gde da ga nadjem.

Hvala unapred


Ustanova u kojoj radis bi (ti) trebala kupit jedan primjerak samo za tebe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 01, 2009 4:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ragistar lekova (poznati "zuti") nema u sebi sifre koje se upisuju na recept, pa nije od koristi.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 01, 2009 9:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
U principu vecina lekara sifre lekova na receptu ne pise :)
To ima svojih pozitivnih, a isto tako i negativnih strana - najznacajnija je da to farmaceuti u principu nevole :)
A sto se pozitivnog tice - pa, poenta je da pacijent dobije potreban lek i to po mogucnosti pararelu koja je dzaba (odnosno na teret fonda). Obzirom da se na receptu uglavnom pise fabricko ime leka, a ne genericko (osim za neke sa takozvane D liste, a i to pravilo dosta zavisi od raspolozenja apotekara i toga na koju je ministar nogu ustao), to je vid zobilazenja da ti se pacijent ne vraca 100 puta jer neki od preparata koje ti znas trenutno nije na pozitivnoj listi, pa ti napises lek, a apoteka izda ono sto trenutno ima ili moze :) To resenje nije sjajno ali u principu radi.
Sto se sifara tice tebi je mnogo bitnije koji su lekovi na pozitivnoj listi, a koji ne (sa njihovim siframa ako ih bas hoces pisati), zatim ogranicenja za pisanje lekova sa pozitivne liste (odnosno dijagnoze i sta treba napisati na poledjini recepta da bi lek bio izdat dzaba kada je pisan na receptima fonda). Ja to u principu imam mada nije bas najsvezije, gledacu to da skeniram ovih dana pa da postavim ovde :)
A ako ti je od pomoci mozes skinuti registar lekova u pdf-u ga ima na studentskim sajtovima i... Vidi ti ces generalno pisati nekih stotinak lekova, a njihova imena, doze, ogranicenja i sifre uce ti u glavu za kojih mesec dana... Na kraju krajeva u svakom domu zdravlja ti daju s vremena na vreme te sifrarnike sa lekovima na pozitivnoj listi slozene po azbucnom redu :) Tako da za to ne brini - najbolje je da pitas nekog od starijih kolega da ti da to da kopiras.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 01, 2009 11:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Odakle Vam to da vecina lekara ne pise sifre??? U regionu u kome ja radim, apotekari vracaju za najmanju gresku... Koleginici sam vec poslao sifrarnik izabraih najcescih lekova. Licno bih voleo danema ni sifara, ni dijagnoze, ni ID broja, da se vrate stari recepti kakve smo lepo koristili pre nekoliko godina... I voleo bih d akolege koje rade u PZZ, iako su specijalisti interne medicine, oftalmologije, ORL, dermatologije, neurologije itd. - saami pisu recepte. Nece ruka da im otpadne!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 02, 2009 5:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 18, 2007 9:43 pm
Postovi: 17
U mom Domu zdravlja je pisanje sifara obavezno za one lekove koji idu na recept, a za one koji ne idu ne treba ni sifra.Dijagnoza na koju idu, takodje.
Naravno da smo dobili neke nove sifarnike ali oni nisu po abecednom redu.Pokusala sam da skinem i sa zvanicnih sajtova iste ali nisam nasla po abecednom redu.
Mogla sam da kopiram stare, ali su oni prilicno istroseni i slabije se vide nego kada bi ih nasla u elektronskoj formi :).
Registar lekova naravno imam.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 02, 2009 9:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Da, sve to sto ste rekli u principu stoji... A opet i ne stoji... K'o i sve u Srbiji :)
To je u principu stvar dogovora sa apotekom ili apotekama u vasem gradu, koliko sam, potaknut onim sto ljudi pisu, tek danas shvatio... Ko ce sta i koliko da radi...
Ja da vam iskreno kazem nisam nikad ni pogledao ko te liste radi za nas, nije me interesovalo, a istina je da nam to salju nasi iz apoteke - vec svareno i upakovano :)
Mozda kao gest dobre volje...
A opet mozda je i to iz nekih drugih razloga...
Ja tacno ne znam zasto su nasi apotekari tako dobri prema nama (cujem da to u drugim gradovima nije slucaj)... Ustvari, da ne lazem, znam ponesto o tome - to je nekakav interni dogovor nasih uprava - oni nama gledaju kroz prste za neke stvari, mi opet njima vracamo uslugu... Na opstu radost pacijenata koji kod lekara, a potom u apoteku, idu sa cegerom (za lekove) :) Ali to nije prica za opusteno caskanje na forumu, da sam hteo naklapati o lokalnoj politici otisao bih u kafanu :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 02, 2009 10:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 30, 2009 9:19 pm
Postovi: 128
[quote="sasasa"]Na opstu radost pacijenata koji kod lekara, a potom u apoteku, idu sa cegerom (za lekove) :) Ali to nije prica za opusteno caskanje na forumu, da sam hteo naklapati o lokalnoj politici otisao bih u kafanu :)[/quote]

:D :D :D slatko se nasmejah,zaista


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 02, 2009 10:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Da, zaboravih reci, sifre lekova koje su u nasim apotkarskim listama potpuno su identicne onima iz NRL 2008 sa linka - www.digitsoft.co.nr - koji je kolega Dr.Aculla postavio :)
Ja licno ove apotekarske liste koristim vise zbog raznih preparata, doza u kojima postoje i broja tableta u kutiji :) Te specijalistickih egzotika... A i cenu nam daju te je to dosta zgodno odmah reci pacijentu... Kazem skeniracu to ovih dana pa cu poslati onome ko je zainteresovan, zgodan je podsetnik i lako se brzo upotrebljava :) Moram samo od kolege uzeti novi, koji su poslali pre kojih dve nedelje (ja koristim neki iz 2007 :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 03, 2009 6:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 22, 2005 10:40 pm
Postovi: 73
Ne mislim na zuti nego na Nacionalni registar lekova 2009. [plavi].

Tu IMAJU sve sifre i lekari su DUZNI da na receptu napisu ISPRAVNU sifru jer bez toga u drzavnim apotekama pacijent nece dobiti lek.

Zato kolege lekari, vodite racuna kad pisete sifre.

I nabavite taj plavi registar, koristice vam.

:wink:

_________________
*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 03, 2009 8:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Pa kad vec uzimate sebi za pravo da solite pamet i koristite ofanzivan ton, evo vam i odgovor, prvo za sifre:
- uz samo malo dobre volje, ako ste pristojni, medicinska sestra na salteru ili farmaceutski tehnicar u vasoj lokalnoj apoteci ce to da upise za vas i nece vam praviti problem - ja tako radim, ako se kome ne svidja to je njegov problem... To sa siframa je samo jedno od birokratskih s... nasih velikih medicinskih mislilaca u Beogradu... I onako pola dana premastiljamo. Bolnice nam se rugaju da smo skretnicari, pacijenti koji mirno cekaju u redu pred njihovim vratima, kad dodju kod nas podiivljaju. Nasa medicina je da ne kazem sta, a to sto necu da pisem proklete sifre je najmanje zlo koje svakog dana uradim.

Sad, sto se registra tice:
- zato sto je to jedan najobicniji spisak koji neopravdano kosta boga oca (oko 3k dinara),
- zato sto ga izdaju s mene na ustap i kad god ga trazis - nema, a kad kazu da ima cekas ga do bogojavljenja,
- sto 3/4 lekova koje svaki dan pisemo na recept je blago receno bezveze - da se zadovolji forma, udovolji nekom, pokrije neko ili nesto...
- sto su lekovi koji su danas u Srbiji u prometu bleda sena onih preparata koji su se mogli nabaviti pre 20-ak godina u staroj jugi,
- i na kraju sto sifre i doziranje stotinak lekova za se vecina mojih kolega slaze da imaju nekog efekta svi znamo napamet, a specijalisticke terapije kod komplikacija, rezistencija i specificnih problema oni bi trebalo i da pisu - na kraju krajeva svi specijalisti koji rade privatno ili u primarnoj zz, koliko ih ja gledam svaki dan u principu rade opstu praxu sa dodatkom luxuza da mogu birati koga ce primiti, a koga ne :)

Za kraj ne - brinite se za sifre lekova, za mesec dana nakupicete se prospekata, hemijskih olovaka, nalepnica, plakata i slicnog djubreta na kojem to pise, da necete znati sta s tim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sifarnik lekova
PostPoslato: Čet Jul 16, 2009 2:43 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 16, 2009 2:32 am
Postovi: 6
bojanna je napisao:
Uskoro pocinjem da radim u opstoj praksi. Molila bih ako neko od kolega ima sifarnik lekova po abecednom redu u e-formi da mi prosledi ili da me uputi gde da ga nadjem.

Hvala unapred



http://rapidshare.com/files/208400876/NRL2009.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sifarnik lekova
PostPoslato: Sub Sep 19, 2009 10:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 19, 2009 9:20 am
Postovi: 2
drzockey je napisao:
bojanna je napisao:
Uskoro pocinjem da radim u opstoj praksi. Molila bih ako neko od kolega ima sifarnik lekova po abecednom redu u e-formi da mi prosledi ili da me uputi gde da ga nadjem.

Hvala unapred


http://rapidshare.com/files/208400876/NRL2009.pdf


NRL2009 ali u praktičnijem obliku od PDF formata. Program "Registar lekova" koji sadrži sve informacije iz NRL2009 plus sve RZZO liste sa ograničenjima dijagnoza/količina. Program koji može da odgovori na pitanja poput:
- Koja je JKL šifra nekog leka?
- Da li je lek na pozitivnoj listi i na koju dijagnozu smem da ga propišem? Koliko kutija sme na recept?
- Koliko se plaća procentualno učešće?
- Koji je način doziranja nekog leka ili pak koje su mu parelele?
- Koje lekove smem da propišem na recept za tu i tu dijagnozu?
- Koju šifru da upišem na nalog za medicinska pomagala?
- Koja je šifra neke dijagnoze? (bez obzira da li znate naziv na srpskom ili latinskom)

http://www.XXX.biz/registarlekova


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: