Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vestacki zubi! Sta da radim?!?
PostPoslato: Ned Apr 15, 2007 11:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 15, 2007 10:59 pm
Postovi: 6
Lokacija: podgorica
Kad sam imala 17god slomila sam jedinicu i dvojku gore desno. Zubi su slomljeni u korenu, pa ih je meso zadrzali i nisu ispali. Nosila sam neku vrstu gipsa za zube(kao da su mi zalepili plasticnu zvaku :) ), oko mesec dana, i zubi su ponovo srasli. Stomatolog mi je rekao da ih pazim jer vise nisu jaki kao pre. Nosim snimke loma i procesa zarastanja uvek i svuda i pokazujem ih kada odem kod stomatologa(da bi bili pazljivi). Sada imam 25 god i zubi idalje stoje. U zadnje vreme primecujem neke promene, drugacije ih osecam(zubi su sve vreme zivi). Dvojka je, inace, gore prosla nego jedinica i kod nje osecam vece promene. Bojim se da ce uskoro da odumre. Pretpostavljam da cu, kad se to desi, trebati da stavim vestacki zub. Iz straha da ne prizovem, za mene, katastrofu, svih ovih godina se uopste nisam interesovala sta treba da uradim u takvoj situaciji. :-?
Da li bi ste mogli da mi date neki savet? Najbitnije mi je da, u slucaju ispadanja zuba, intervencija moze da se uradi sto pre( najbolje u toku istog dana) i da novi zub izgleda sto prirodnije.
Zivim u Podgorici, pa bi bilo dobro ako bi neko mogao da mi preporuci nekog dobrog lekara odavde. Mada, u slucaju potrebe, mogu da dodjem i u Beograd zbog intervencije.
Unapred zahvalna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Smrc! A ja sam tako uplasena!
PostPoslato: Pet Apr 20, 2007 11:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 15, 2007 10:59 pm
Postovi: 6
Lokacija: podgorica
:cry: Niko da odgovori!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ima li koga da me posavetuje?
PostPoslato: Pet Apr 20, 2007 11:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 15, 2007 10:59 pm
Postovi: 6
Lokacija: podgorica
Osim sto mi jedinica i dvojka "umiru" imam problem i sa osmicama koje nemaju dovoljno mesta u vilici da izrastu. Dve sam vec izvadila (gore i dole desno), a druge dve sam ostavila jos neko vreme da bi mi malo pogurale zube s leve strane(pre loma sam nosila protezu 8 godina i stigla sam do monobloka, ali sam, zbog loma, morala da prekinem pa se sve vratilo, maltene, u prvobitno stanje :cry: ). Osmica gore levo mi vec toliko smeta da cesto imam osecaj da su mi sedmica, sestica ili petica pokvarene(verovatno zbog pritiska koji vrsi). Uskoro cu MORATI da je izvadim. Takodje, kad sam imala 12god. izvadila sam stalnu cetvorku gore levo, da bi bilo mesta za trojku.
Citav zivot cuvam i pazim zube, a sad cu, izgleda, MORATI i da stavim vestacke. Tako se bojim toga!
Ima li IKOG ko bi mogao da me posavetuje?!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ja nisam zubar a ni lekar
PostPoslato: Sub Apr 21, 2007 1:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
ali mi je zao sto ti niko ne odgovara pa ti predlazem da se direktno obratis mamici ili throxa-i na privatan mail, nadji par njih ovde na forumu pa im posalji privatnu poruku. U BGu imas odlicne primarijus poliklinike koje to rade sigurno, u siguran sam da svemu ima leka...eto, toliko od mene i glavu gore!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 21, 2007 11:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Nov 24, 2006 1:00 am
Postovi: 99
Ne vidim zast biste ostali bez vashih prednjih zuba, ako je terapija fiksacije uspjela, ako su zubi splintom dovedeni u polozaj da s eobezbijedi fiksacija i srastanje korijena. Ono sto je problem kod frakturiranoih zuba je kasnije odumiranje zivca tako da ako se endodontska terapija ne uradi odmah, ona je u najavecem broju slucajeva neizbjezna u blizoj buducnosti.
Koliko sam shvatila, vi te zube niste lijecili, dakle ako snimci pokazuju da su zubi u dobrom polozaju tj. njihovi korijenovi i ako ne postoji rasklacenost zuba, sledeci korak je vadjenje zivca , a moguce da je zivac i vec nekrotizirao, pa je potreban endodontski tretman. Nakon uspjesno zavrsene endodontske terapije, ako je doslo do promjene boje zuba, mozete raditi bijeljenje zuba.
A fikne nadoknade tj. krunice i nadogradnje, mozete raditi, ali prvo mora ici endodontski tretman , ako postoje lezije pulpe, a cim vam zubi reaguju, znaci da se nesto zbiva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 12:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 15, 2007 10:59 pm
Postovi: 6
Lokacija: podgorica
Nisam bas sigurna da sam vas shvatla.
Zivac nije vadjen. Zubi nisu pokvareni(niti ikada popravljani). Zubi nisu nikada ni ispali. Slomljeni su duboko u korenu. Ravna poprecna linija, kao lenjirom povucena.
Ako sam dobro shvatila lekara(to je ipak bilo pre 8god), zubi su srasli kostanim tkivom(a ne i misicnim). Ne klate se, ali imam potpuno drugaciji osecaj u njima nego u ostalim zubima. A i kao da postoji malecni luft u korenu dvojke, posto osecam da mogu(i to ponekad radim) malko da je gurnem nazad.
U zadnje vreme tu dvojku osecam jos drugacije. Povremeno me nekako golica iznutra.
Lekar mi je rekao da ce ti zubi jednog dana odumreti, zato i dizem paniku na prvu promenu. Treba da se pripremim(i psihicki i finansijski) za nadogradnju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 28, 2007 12:05 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Nov 24, 2006 1:00 am
Postovi: 99
Danzen je napisao:
Nisam bas sigurna da sam vas shvatla.
Zivac nije vadjen. Zubi nisu pokvareni(niti ikada popravljani). Zubi nisu nikada ni ispali. Slomljeni su duboko u korenu. Ravna poprecna linija, kao lenjirom povucena.
Ako sam dobro shvatila lekara(to je ipak bilo pre 8god), zubi su srasli kostanim tkivom(a ne i misicnim). Ne klate se, ali imam potpuno drugaciji osecaj u njima nego u ostalim zubima. A i kao da postoji malecni luft u korenu dvojke, posto osecam da mogu(i to ponekad radim) malko da je gurnem nazad.
U zadnje vreme tu dvojku osecam jos drugacije. Povremeno me nekako golica iznutra.
Lekar mi je rekao da ce ti zubi jednog dana odumreti, zato i dizem paniku na prvu promenu. Treba da se pripremim(i psihicki i finansijski) za nadogradnju.


Vas stomnatolog je isto rekao, kao i ja u prethodnoj poruci, nemate zasto da dizete paniku.
ZNaci ako su zubi fiksirani, dobro srastao korijen, ima smisla ici u lijecenje kanala. A ako nisu fiksirani, ako su rasklaceni, ishod lijecenja je vrlo cesto upitan.!
Zato biste radili nadogradnju , ako vam zubi nisu pokvareni? Znaci, samo s elijeci kanal korijena, koji se potom puni. Druga stavr, ako niste zadovoljni izgledom i oblikom krune zuba ili ako je ona pod plombama (a vi kazete da nije!), pa da s eonda radi nadogradnja. U svakom drugom slucaju nema potrebe d aidete na nadogradnju, ako se zub da izlijeciti , napuniti i zatvoriti obicnom plombom.

Znaci, nemate vi tu sta puno da se sikirate i tumacite, samo sebe dovodite u konfuziju sa terminologijom koja vam je strana. Najbolje je da posjetite svog stomatologa, koji ce uraditi pregled i predociti vam sve mogucnosti terapije. Svako drugo nagadjanje sa vase strane je beskorisno. Sve najbolje! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 09, 2009 7:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 09, 2009 7:21 pm
Postovi: 2
Lutajuci za odgovorom na svoj problem, naisao sam na tvoj. Vidim da si ga napisala pre boga oca vremena ali sta da radim. :D

Imam slicnu situaciju kao ti, kad sam imao 5 godina slomio sam gornju jedinicu. Stavljali su mi neku plasticnu navlaku, medjutim ona je brzo spala, pa sam onda otisao kod privatnika, koji mi je nadogradio deo koji mi fali sa ekserom. U svakom slucaju to je bilo 92 godine, pre 17 godina i da kucnem u drvo i dan danas nemam nikakvih problema. Poz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: