Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bolovi u peti
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 1:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 11:57 pm
Postovi: 7
Lokacija: prijedor
Inače imam skoliozu.Ne mogu se sjetiti,nemam sad nalaz kod sebe ali znam da mi je kičma u obliku slova S.Nemam ravna stopala ali imam izbačenu lopaticu i sva lijeva strana do kukova mi je malo da kažem blago izbačena.Mada se to ne primjeti odmah.Naime,bole me pete.Dobila sam uloške koji imaju tzv.prsten.Super su ali sam već jedne promijenila a drugi su slabi jer je ona spužvica na prstenu tanka.Nemam pojma šta da radim,da li da stavim još spužvice?I šta je to uopšte,otkud da me bole pete.Još nešto,Vratni dio kičme,kao da imam neku mini grbu,i koliko god da se ispravim ne pomaže.Zanima me šta je to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 10:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Da li se vi lechite negde od primarne dijagnoze?

Imate skup koshtano zglobnih promena na celom telu nastale kao posledica postojanja skolioze, verovatno, bitno je da lechite svaku dijagnozu a ne samo jednu, uloshci za ravna stopala ce povuci i promenu polozaja kuka i karlice, kichme i lopatica...

Imate li svog ortopeda?

Krivina ako je u obliku slova s znachi kompenzatornu skoliozu, tj krivljenej kichme u obe strane...molim vas nemojte ovako neozbiljno o sebi pisati vec oitdjite na pregled ponovo, ustanovite stepen krivine kichmenog stuba, uradite mishicni test, plantogram ponovo i onda se lechite ortozama i kineziterapijom tj vezbama onako kako treba.

A bol u peti moze biti zbog kompresije korena nerva u samoj kichmi, moze biti zbog nepravilno noshene ortoze, tj uloshka, ili zbog nepravilno i neadekvatno napravljenih ulozaka. A predpostavljam da je i shema hoda kod vas izmenjena, pa i to utiche na pojavu bola u petama, ako vam je inicijalni kontakt, tj udarac petom o podlogu jak.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Bolovi u peti
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 10:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 11:57 pm
Postovi: 7
Lokacija: prijedor
Ne znam šta da kažem.Moj doktor je dr.Talić.On je u Trapistima.To je kod Banja Luke.Jednom godišnje odem na pregled.Malo sam lijena po pitanju vježbi ali čitajući vaš odgovor odlučila sam da odem na kontrolu.U pravu ste,igram se sa zdravljem.Puno vam hvala na vašem stručnom mišljenju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 12:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 11:57 pm
Postovi: 7
Lokacija: prijedor
ej


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: trn u peti
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 1:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 12:53 pm
Postovi: 1
Lokacija: beograd
na snimku se vidi taj trn - da li se otklanja hiruskim putem ako ne zasto?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 2:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kakav trn?
Koliko se secam niste nigde pomenuli trn, osim u poslednjem postu koji je prilichno shturo napisan...

A ako prichate o calcar calcanei, to je dijagnoza koja nema puno veze sa skoliozom.

______________________________________



BOLOVI U STRAŽNJEM DELU PETE


Ukoliko imate bol u stražnjem delu pete tada treba misliti na:

* Retrokalkanealni burzitis - upala sluzne vreće koja se nalazi između Ahilove tetive i kalkaneusa

* Ahilovu tendinozu (tendinitis) - upala Ahilove tetive

* Haglundov sindrom - ako su retrokalkanealni burzitis i Ahilova tendiniza prisutni u isto vrijeme i na istom stopalu

* Kalkanealni apofizitis - upala na mestu insercije Ahilove tetive na kalkaneus



* Retrokalkanealni burzitis



Simptomi i znakovi:

- bol u stražnjem dijelu pete pogotovo pri trčanju uzbrdo ili na mekim podlogama (zemlja)

- oticanje i bolna osjetljivost na dodir stražnjeg dela pete zbog čega je ponekad problem obuti cipelu ili patiku.

- istovremenim pritiskom prstiju sa obje strane pete straga možemo osetiti spužvastu konzistenciju

Lečenje:

- odmor

- aplicirati led, ne direktno na kožu (preko zavoja ili krpe), 2x15min s 10 minuta pauze

- ibuprofen 400mg 3x1

- ultrazvučna fizikalna terapija pokazala se vrlo korisnom zbog skraćivanja procesa ozdravljenja

- interferentne struje


- blokade (steroidne lokalne injekcije) su moguća opcija kod vrlo jakih bolova, ali nakon injekcije je potreban 48-satni apsolutni odmor. Napominjem da se blokade primenjuju u retkom slucajevima i ako je ikako moguće bolje ih je izbegavati pogotovo na donjim ekstremitetima, jer višekratne aplikacije mogu dovesti do slabljenja tetive, a time i do njene rupture


- u retkim slučajevima je potrebna operacija

* Ahilova tendinoza (tendinitis)

Ahilova tetiva je velika tetiva koja se nalazi na stražnjoj s trani gležnja. Ona spaja velike mišiće lista potkoljenice (gastrocnemius i soleus) s petnom kosti. Tetiva postaje upaljena nakon dugotrajnog izlaganja opetovanoj mikrotraumi. Smatra se da ova ozljeda čini 15% svih trkačkih ozleda.


Glavni uzrok je takođe pretreniranost. Osim toga preterana pronacija je također vrlo važan predisponirajući faktor. Kod nje dolazi do izvrtanja stopala prema unutra što uzrokuje micanje tetive levo-desno, njenu iritaciju, a time i upalu.


Simptomi i znakovi akutne upale:


- bol duž tetive tokom vježbanja u području Ahilove tetive (stražnji strana donjeg dela potkolenice, stražnji deo gležnja i stražnji deo pete)


- crvenilo kože iznad tetive

- pritiskom prstiju na tetivu mogu se osetiti krepitacije (struganja) dok mičete stopalo gore- dole.


Ako zanemarujete ove znakove duze vreme (nekoliko nedelja) tada ćete verojatno razviti kroničnu upalu Ahilove tetive kod koje su vrlo mali izgledi za izlečenje.


Simptomi i znakovi hronične upale:

- bol u tetivi postoji i u mirovanju pogotovo ujutro, s time da se bol pojačava pri hodanju uzbrdo ili po stepenicama.

- trajanje simptoma nekoliko nedelja

Lečenje:


- odmor

- led lokalno, ne direktno na kožu 2x15min, 10min pauze

- ibuprofen 400 3x1

- umetanje petnog uloška u tenisicu da rasteretimo odnosno smanjimo naprezanje Ahilove tetive

- stavljanje vrpce (trake) na stražnji dio pete i donji dio potkolenice koja služi kao potpora tetivi

- ako je stanje loše u obzir dolazi čak i imobilizacija sadrenom longetom

- interferentne struje

- ultrazvučna fizikalna terapija

- sportska masaža sprečava nastanak priraslica

* Haglundov sindrom


Kada dve prethodno opisane ozlede (retrokalkanealni burzitis i Ahilova tendinoza) perzistiraju zajedno u isto vreme na istom stopalu tada to nazivamo Haglundovim sindromom.

Osim simptoma koji su prethodno navedeni obično je prisutna i petna kvrga sa stražnje strane, zadebljanje, koje nazivamo egzostozom - zna biti toliko veliko da trkači moraju kupovati patike 1-2 broja veće.

Lečenje:

- ako ne reagira na konzervativno lečenje, koje je prethodno opisano, tada je operacija neizbežna (skidanje petne kvrge i reparacija Ahilove tetive).




* Apofizitis petne kosti

Uglavnom se javlja kod dece koja rano počinju sa trčanjem (između 8-15 godine). Stanje je inače često kod dece koja imaju jako ubrzani rast, pa kako kosti postaju sve veće mišići i tetive postaju sve napetije. Na mestu insercije Ahilove tetive na petnu kost dolazi do upale pri čemu dolazi do tzv. mrvljenja petne kosti.



Simptomi:

- bol u peti sa stražnje strane pri hodanju ili trčanju

- kvrga na stražnjoj strani pete može, ali i ne mora biti prisutna

- napeti mišići stražnjeg dela potkolenice (soleus i gastrocnemius)

Lečenje:

- odmor

- led

- longeta ili gips

- interferentne struje
- ultrazvučna fizikalna terapija



NE PREPORUČUJU se blokade ili operacija



Kao što možemo videti iz opisanih ozleda, bol u stražnjem delu pete može imati više razloga.

Svaka od navedenih ozleda zahteva obavezan odlazak vašem izabranom lekaru koji će dalje s obzirom na težinu ozlede odlučiti o potrebi fizikalne terapije ili eventualnoj ortopedskoj konsultaciji.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 21, 2009 12:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 11:57 pm
Postovi: 7
Lokacija: prijedor
Sta je ovo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 21, 2009 1:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 11:57 pm
Postovi: 7
Lokacija: prijedor
Evo ove sedmice idem doktoru na kontrolu.mada sam isla kod fizijatra i rekao mi je da je najvjerovatnije problem sa petama moja tezina i + skolioza.Ipak cu jos vidjeti sa doktorom.A ovo sto ste naveli simptome.Pa,na stopalima nema nikakvih promjena.Ne oticu,nema nikakvih vidnih promjena.I samo bole kad duze hodam.Da,i zbog tezine se oslanjam prvo na petu kad hodam.Kad mi je otkrivena skolioza imala sam 80kg.I smrsala sam do 69.A sad imam 90.Znaci moram da probusim kasiku :roll: Moram jos ovo reci.Kad malo prodjem ovim forumom,kao da se jos vise razbolim.Strasno.Stiglo proljece,priroda pa se covjek i osjeca nekako pozitivno.Mislim da je sve u covjekovom mozgu rjesenje.pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: