Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: KADA TREBA DA SE ZATVORI FONTANELA
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 12:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Moja beba ima 9, 5 meseci i jos joj se nije zatvorila fonatanela, ova gore iznad cela? nadam se da sam se dobro izrazilaAko neko moze da mi odgovori?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 1:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Draga moja Dolce,ako ne zameras,presla bih na "ti" jer se dugo "poznajemo"... :)
Evo,najpre da odgovorim na tvoje pitanje u vezi fontanele.Velika fontanela bi trebalo da se zatvori do osamnaestog meseca.Stoga,nemas razloga za brigu.
E sad,nesto drugo bih ti rekla,i unapred te molim da me ne shvatis pogresno,jer je to veoma veoma dobronamerno.
Prestani da brines oko svega!!!Vrlo mi je simpaticno kada procitam neko tvoje pitanje,a ima ih stalno...Dete ti je Bogu hvala zdravo,i nema nikakve potrebe da toliko brines.
Opusti se malo,uzivaj u odrastanju svoga deteta.Nemoj stalno da strahujes.Pa kao da te gledam gde panicis oko svake sitnice :D
Priroda nas je obdarila velikim blagom,da stvaramo novi zivot.
Takodje,druga stvar kojom nas je obdarila majka priroda je nesto sto je privilegija samo nas zena a to je materinski instinkt.Osloni se malo na njega,oslusni sebe i videces da za svako svoje pitanje odgovor vec znas.
Srdacan pozdrav,sa molbom,jos jednom,da me ne shvatis pogresno i da moje reci budu protumacene onako kako bih zelela,dobronamerno.

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 2:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
I o ovome smo vec pisali :) trebalo je samo malo da proshetate po forumu :)

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... =fontanele

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: re fontanela
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 5:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Hvala puno na odgovorima, sve ja to znam, nego se nekad zabrinem, moj bebac popije 200ml, i dalje mu bude uvucena fontanela.Sta da radim, prvi put sma majka,mada, izgleda puno brizna.Trudicu se da se opustim;)


Hvala puno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 9:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Ma slobodno ti pitaj sta te muci,ja ti ovo govorim onako zbog tebe,da se ne sekiras toliko... :wink:

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 10:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 1:56 pm
Postovi: 234
A pored 200ml vode pije jos nesto?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: re fonatanela
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 8:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Pioje mleko, ujjutro i uvece.Pije mleko po 250ml, 300ml..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 11:38 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 29, 2008 7:06 pm
Postovi: 58
pre neko jutro jako sam se uplašila, jer mojoj bebi od 6 meseci je jako pulsirala fontanela. Do sad nikad nisam primetila jer ima dug kosu, ali sad su se šiške tresle!
Nije bio ni nervozan niti je plakao, čak je pre toga pojeo 150 gr. mleka znači nije ni žedan.
Zašto se to dešava?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 12:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Normalno je da pulsira

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 9:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Kad vec pominjemo tecnost....moj bebac ima 10 ipo meseci...jos uvek ga dojim...ali od samog pocetka nece da pije nista sem da sisa...jedva ga nateram da pije i to iz case mu dajem jos od 4 meseca...nece nista na flasicu ( a inace hoce ponekad lazu)...to kad ga primoravam da popije vode (tri cetiri puta do sad sok od cedjene pomorandze sa vodom ..koji je inace coktao i jako mu se svidelo, ali ne smem puno zbog alergije)...jedva popije po 40ml vode dnevno..i to samo iz case....
Sad sam se malte ne vec navikla da nece da pije,pa ga nudim kako kad....sta vise, voli da se igra pa grgoce u ustima tj. u grlu...to mu je jedna od najomiljenijih zabava...

Nadam se da ce poceti vise da pije tecnosti kad prestane da sisa ( sem mog mleka, on obozova kiselo mleko i jogurt)....

Fontanela mu je kako kad...vise sam i prestala da mu je pipam da vidim da li je ok....ja mu nudim, pa kad hoce hoce...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 9:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Majcino mleko sadrzi 89 procenata vode.Tecnost iz majcinog mleka beba najbolje iskoristi.Onoliko koliko popije verovatno joj je dovoljno.
Znaci dehidracije kod deteta su uvucena fontanela,zategnuta koza koja se peruta,suve,ispucale usne itd itd..Ako to nije slucaj kod Vas(a verujem da nije) nemate razloga za brigu.Bas kako ste rekli,koliko popije-dobro je.Bitno je da sisa,tako unosi i dovoljno tecnosti i preko potrebne vitamine,minerale i sve ostalo...znate vec,da ne duzim...

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 9:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Evo i jedan mali clanak o tome,odnekud sam ga kopirala pa sacuvala

Šta dati bebi osim mleka?

Da li su bebama potrebni čaj i voda?

Majčino mleko, uključujući i prvo mleko kolostrum je savršeno izabalansirana hrana i piće za bebu. Nijedna druga hrana ili tečnost nije potrebna detetu u prvih 6 meseci života. Ako se odojčetu do navršenog šestog meseca života daju obična voda, glukoza, dekstroza, zašećerena voda, čajevi, sokovi, mleko ili neka druga tečnost (uključujući i veštačko mleko), ona samo smanjuje količinu majčinog mleka koje beba unosi. Sve ovo je nepotrebno, sem u nekim retkim slučajevima, i može samo naneti štetu iritirajući creva deteta ili izazivajući razne bakterijske infekcije ili alergije. Ako se neka od ovih tečnosti da odmah posle porođaja to može da izazove odlaganje prvog dojenja i smanjenje naviranaja (stvaranja) majčinog mleka. Dojenje je idealan način ishrane, a sve druge tečnosti samo ometaju ovaj proces. Majčino mleko sadrži odgovarajuću količinu vode koja je potrebna bebi, čak i u najtoplijim i najsuvljim klimama. Tečnost iz majčinog mleka beba bolje apsorbuje od bilo koje druge tečnosti.

Kada je bebama potrebno nešto više od majčinog mleka?

Kada beba napuni 6 meseci treba postepeno uvoditi čvrstu hranu (dohranjivanje hranom koju porodica normalno konzumira) ali idealno bi bilo nastaviti sa dojenjem do druge godine i kasnije. Kada vaša beba počne da jede čvrstu hranu onda možete da joj date i ohlađenu prokuvanu vodu. U majčinom mleku ima dovoljno tečnosti ukoliko vam čista voda nije dostupna. Vaše dete i dalje ne treba da pije zaslađene napitke ili čajeve. Ove tečnosti ne sadrže nikakve hranljive materije i uništava zube. Čaj smanjuje apsorbovanje gvožđa i može da dovede do anemije. Produženo dojenje do druge godine života i kasnije može da obezbedi trećinu energetskih i proteinskih potreba detetu, a takođe je i dobar izvor vrlo važnih vitamina A i C i štiti od infekcija. Bolesna deca su u stanju da sisaju čak i kada odbijaju drugu hranu. Ovako dobijaju sve potrebne hranljive materije, ubrzava se njihov oporavak, a pruža im se i uteha.

Dakle bolesnu bebu bi trebalo dojiti?

Da, morate da nastavite da dojite bolesnu bebu (ako je beba suviše slaba i ne može da sisa trebalo bi joj dati izmlazano majčino mleko), jer se majčino mleko aktivno bori protiv bolesti. Majčino mleko sadrži veliki broj supstanci za borbu protiv bolesti. Na primer, ako se bakterije koje prouzrokuju proliv nalaze u vašoj okolini, vaše telo proizvodi antitela u vašem melku protiv tih bakterija da bi zaštitilo bebu. Majčino mleko se lako vari tako da je smanjen rizik da će beba povratiti posle hranjenja.

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 15, 2009 3:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Hvala, ma prestala sam da se brinem zbog mnogih stvari...tako je to kad dobijete prvo dete, pa jos dugo ocekivano

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: