Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 2:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Pozdrav svima na forumu!! Kao prvo da poželim svima puno zdravlja, a za ostalo ćemo lako! :wink:

Želio bih da saznam što više informacija u vezi operacije kuka za koju se spremam, znači dužina oporavka,
ograničenja nakon operacije, moguće komplikacije (što manje o ovom :lol: ), o protezama, itd...
Za početak, da objasnim kako sam došao do toga. This is my story... :lol:


Prije 3 godine imao sam veoma tešku saobraćajku!
Znači doveden sam u bolnicu bez znakova života, nakon reanimacije (ne biste vjerovali koliko inekcija adrenalina) doktori mi opet nisu davali
puno šanse (rekli mojima da se ne nadaju puno!), ali sam ih ipak zeznuo! ;) Kao prvo, teška povreda pluća (izlivanje krvi u pluća, 3L), zatim kontuzija mozga (hematom), težak prelom lijevog ramena (i tu hematom), prelom lijeve podlaktice (2 šipke, 12 šarafa), 3/4 rebra, povreda lijevog kuka (karlične kosti)!

Relativno brzo sam se oporavio (nekad mi je nevjerovatno kad pomislim da sam se nakon godinu dana zaposlio) :)
Ja u početku kosti nisam računao za povrede, imao sam velikih problema sa plućima (gušenja) i sa "glavom" (koncentracija+pamćenje=0) pa
se nisam opterećivao ograničenim pokretom u ramenu (jedno 20% manje), neokretanjem podlaktice (nemam supinaciju uopšte) i bolom u kuku!
Bio mi je zabranjen oslonac na lijevu nogu 9 mjeseci (prvih 3 mjeseca u kolica, pa kada sam ojačao na štake), pola godine sam redovno išao na fizikalnu,
svaki dan Phenobarbiton (godinu dana) i gomila vitamina, vježbe za povećanje kapaciteta pluća, vježbe za glavu (sudoku, ukrštene riječi... :)), tako je tekao moj oporavak... ;)
O povredi kuka sam znao najmanje i kao što rekoh i nisam obraćao puno pažnje na nju! Sve što mi je moj ortoped govorio je da
mi je naprsla karlična kost, da vježbam što više (kvadriceps, plivanje) i da računam sa 60-ak godina na vještački kuk!


Evo tri godine ja osjećam bol u kuku znači! Od trčanja nema ništa naravno, ali mogu da vozim biciklo, plivam, i imam ostale pokrete u kuku sasvim normalno!
Međutim, u zadnje pola godine bolovi su se pojačali (ovo ljeto bili jaki pogotovo) i ostala ograničenja su počela dosta da mi smetaju!
(poslije "druženja" sa djevojkama moram da uplatim tretman u nekoj banji) :lol:
Zbog svega toga sam počeo da razmišljam o operaciji kuka i pošao na kontrolu sa namjerom da nagovaram doktora da to radimo! Međutim, on čim
je vidio snimak odmah mi je rekao da je operacija neminovna, sada! Dijagnoza - avaskularna nekroza femura!


Poslednji put menjao M@rko dana Čet Feb 12, 2009 2:47 am, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 2:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Ok, rekoh... To je ono što sam želio! Nije mi imalo smisla da trpim bol još 30 godina (sada imam 29 godina) pa da onda sa 60 godina idem na operaciju i
konačno riješim taj bol! Em i to što sam sada mlađi pa ću se brže i bolje oporaviti nadam se!

Bržem propadanju moga kuka nego štu su doktori predviđali sigurno su doprinjele moje dimenzije (2m/115kg)!
Doktor mi je uvjek govorio da moram da smršam, ali nakon udesa moj metabolizam
se jednostavno usporio i ja sam stalno na +110kg kilaži. Ranije sam uvjek bio na 102kg/103kg, ali i redovan na tenisu/košarci/fudbalu čega više nema!
Nakon udesa sam bio redovan na bazenu, ali onda je došao posao i mnogo manje vremena, i mnogo više kila...
Sada više ne radim, i kući sam oformio jednu manju teretanu i planiram da se pošteno vratim u formu! Predpostavljam da će to
biti obavezno i sa "novim" kukom?! Da će duže potrajati svakako...?


U svakom slučaju, ono što me sada najviše interesuje je: koju protezu ugraditi i koja su ograničenja nakon operacije!
Doktor mi je rekao za neke Džonson&Džonson proteze za mlađe ljude, da su one najbolje!!
Gdje mogu da se kupe ove proteze, i koliko koštaju otprilike da li neko zna?!
Doktor mi reče da mi država naravno neće kupiti ovu protezu...
Da li ima nešto bolje??!

Koja su mi ograničenja nakon ugradnje kuka?!
Čitao sam malo o tome na ovom forumu i vidim da je to prilično individualno, i da naravno zavisi od toga koliko
kvalitetno je operacija urađena! Ali generalno, koja su ograničenja svima?!
Sa doktorom nisam išao u detalje uopšte...

Rekao mi je samo da će biti nekih stvari koje neću smjeti da radim prva 3 mjeseca, a onda i nekih koje
neću smjeti da radim do kraja života. Čuo sam npr. da neću smjeti nisko da sjednem?!
Koje su to stvari u kojima ću još biti ograničen?! Kakva je uopšte situacija sa trčanjem, sa sportovima uopšte?
Da li je dozvoljeno izlaganje naporima, ili ću morati lagano do kraja života?




HVALA SVIMA UNAPRIJED NA NOVIM INFORMACIJA I IZVINJAVAM SE NA OVOLIKOM POSTU!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 11:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ako zivite i radite u Srbiji, onda imate zdravstveno osiguranje i pravo na operaciju o drzavnom trosku. U tom slucaju placate participaciju koja je do 30000 dinara i ne kupujete protezu. Ako zivite van Srbije, onda dosta toga zavisi gde ste, jer se i sistemi osiguranja razlikuju.
Sto se tice tipa proteza, do sada nije ustanovljena bitna razlika u kvalitetu proteza raznih proizvodjaca (ukoliko se radi o protezama iste "generacije", tj. tipa dizajna).
Kod bescementnih proteza (s obzirom na godine, kandidat ste za nju) se ne preporucuje oslonac prva tri meseca od operacije da bi za to vreme kost cvrsto prirasla za protezu. Dozivotno je zabranjeno savijanje operisanog kuka preko 90 stepeni (dakle, butina sa trupom ne sme da zaklapa ugao manji od pravog), okretanje operisane noge put unutra, kao i prebacivanje operisane noge preko zdrave (npr. sedenje prekrstenih nogu). Ovo su pokreti koji olaksavaju iskakanje proteze iz lezista pa se sve zivotne aktivnosti kreiraju tako da eliminisu ove pokrete.
Sto se tice veka trajanja sadasnje generacije proteza, za sada se zna da traju bar deset godina kod vecine pacijenata.
Rok trajanja proteze skracuju prekomerna telesna tezina i neprimerena fizicka aktivnost, kao i jos neki faktori koji su dovoljno retki da ne moram ni da ih pominjem.
Sto se tice komplikacija, samo nabrajanje mogucih komplikacija bi odnelo previse vremena, ali je dovoljno da znate da se ucestalost bilo kakvih komplikacija krece ispod 5%.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 1:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Pozdrav Veljko, hvala na javljanju i novim informacijama!
Nisam iz Srbije već iz CG i imam pravo na operaciju i protezu preko zdrastvenog osiguranja da, ali
radi se o tome da sam ja u mogućnosti da platim dobru protezu i ako od države treba da dobijem neku lošu, ja hoću da kupim dobru protezu!

Gdje uopšte mogu da pogledam i raspitam se za cijene proteza, gdje se one kupuju?!
U mogućnosti sam i da je dobavim iz inostranstva!
Koliko može da košta ta bescementa proteza da li vi znate možda??

Ja sam čuo za to da je prva 3 mjeseca zabranjen oslonac, ali kada sam pitao doktora za to on mi je rekao da se
odmah sutradan staje na noge!? To mi je rekao i drugi doktor, da sam bukvalno 10 dana odsutan od kuće, a da sutradan stajem na noge!
Sad mi nije jasno ništa...


Čuo sam i za to da ugao između butne kosti i trupa ne smije da pređe 90 stepeni!
Da li ću biti u mogućnosti da vozim auto uopšte, jer se u njemu sjedi nisko, nije prenisko ali taj ugao
ipak prelazi 90 stepeni! Kakva je situacija povodom ovoga?!
Znači nema ni prekrštanja noga, okretanja noge ka unutra i sličnih stvari, onda ni od nekih
fizičkih aktivnosti (sportovi) nema ništa...

Kakva je situacija što se tiče sexa i to da pitam?
Koliko ću smjeti biti aktivan što se tiče tog sporta?! :)
Da li, u suštini, svako pomjeranje i naprezanje karlice šteti tom kuku, to me interesuje?
Takođe da li će mi biti dozvoljeno da trčim?! Da li i to spada u neprimerenu aktivnost?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 14, 2009 11:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ako se nije nesto bitno menjalo sto se tice administracije, ista je situacija i u Crnoj Gori i u Srbiji. Pacijenti ne kupuju proteze sami, vec bolnica nabavlja od uvoznika zavisno od toga ko je pobedio na tenderu za naqbavku proteza. Eventualno, pacijent na svoj trosak moze da trazi protezu nekog drugog proizvodjaca, ali samo ako je ta registrovana za koriscenje u odgovarajucoj drzavi.
S obzirom na Vase godine, mozda bi najbolja varijanta bila proteza kombinacije metal-keramika-hidroksiapatit. One navodno traju duze od ostalih. (Ovo za trajanje shvatite uslovno jos uvek nije dovoljnom broju ljudi u svetu ugradjen dovoljan broj proteza nove generacije pre dovol;jno godina da bi mogla da se napravi zadovoljavajuca analiza ponasanja proteza u dugackom vremenskom periodu).
Nisam sasvim siguran u cene proteza, ali mislim da je cena ove kombinacije, koju sam spomenuo, oko 3000 evra. (Znate kako je, ja sam zaduzen za ugradjivanje, a drzava za nabavku :D ).
Sto se tice ranog oslonca posle ugradnje bescementne proteze, preran oslonac moze da ubrza mehanicko razlabavljenje. Moguce je da sam ja previse oprezan, ali vise volim da se moji pacijenti ne oslanjaju prerano.
Sto se tice voznje automobila, vozacko sediste se, zavisno od velicine automobila, pomakne malo nazad i malo se obori naslon da uggao izmedju trupa i natkolenice ne bude ispod 90 stepeni.
Sto se tice seksa, ta aktivnost svakako opterecuje vestacki zglob manje od trcanja. Treba samo paziti koji su pokreti rizicni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 14, 2009 7:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Hvala Vam dr. Jovanoviću na ponovnom javljanju i novim informacijama!

Znači što se tiče vijeka trajanja proteze tu nema pravila (još uvjek), meni doktor reče da te Džonson&Džonson proteze traju
25 godina, ali to još nije provjereno znači. Moja kilaža će sigurno skratiti taj vijek... :) ( http://www.youtube.com/watch?v=fzwu3si_ ... re=related ) ;)))

Što se tiče auta, ja već vozim velika kola i sjedište je već skroz do kraja gurnuto, a taj
ugao je ipak ispod 90 stepeni. Biće i tu veselo znači...

Već dva dana obraćam pažnju na svakodnevne pokrete i na taj ugao između butne kosti i trupa, i vidim da ću morati
da naučim da se pazim pri jednostvanim radnjama kao što oblačenje/skidanje farmerica, čarapa, patika... A da ne pričamo o ostalom, o nekim radovima npr...


Mislio sam da će mi vještački kuk riješiti probleme kretanja, ali sada shvatam da neće biti baš tako!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 1:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
I ja imam totalnu endoprotezu kuka.Sto se tice voznje kola nema problema,ja na sedistu imam uvek debelo cebe savijeno a ti mozes i jastuk.Moraces da se prilagodis samom sebi u pocetku ce ti biti teze ali vremenom ces se nauciti i videces sta tebi odgovara. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 6:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 6:39 pm
Postovi: 6
Možda ne bi bilo na odmet, da "baciš oko i na ovu ustanovu", tj. njihove informacije.....
http://www.ob-valdoltra.si/clanki/index ... k=VesnaL01


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 17, 2009 2:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
HVALA vam oboma na javljanju!

Emili, reci mi molim te koliko dugo već imaš endoprotezu kuka?
Sigurno da će u početku biti teško, ali nadam se da se i sa protezom može živjeti normalno i prvenstveno funkcionalno
(koliko god je to moguće) i bez frustracija i nervoze... (barem ne non-stop)
U svakom slučaju, moraće se, a što se mora nije teško! ;)


Gonzo, HVALA na linku! Iako informacije nisu na sprskom, na dnu stranice ima linkova ka
sjajnim sajtovima na engleskom sa puno informacija! HVALA!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 17, 2009 11:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Endoprotezu kuka imam vec dve godine.U :P pocetku mi je bilo jako stasno kad su govorili nema saginjanja,nema ovo nema ono.Razmisljala sam sta da radim ja sa 38god,samo da zivim kao biljka.Sa Banjice kada sam dosla kuci,prvo sam se susrela sa problemom oko sedenja.Normalne visine trepezarijske stolice a meni nezgodno da sedim.Podmetnuli su mi jedan jastuk malo veci i meni odmah dobro.Kada je doslo vreme za voznju kola posle 3-4meseca ja se opet susrecem sa problemom,koji resavam sa savijenim cebetom.Obuvanje carapa sedeci pa turas nogu tako da ti udje u carapu,a nekad se desi i da obrnes petu napred pa ponovo jovo nanovo.Ima da se kupi specijalno za obuvanje carapa neka naprava ali ja sam htela sve sama.Ranije sam plakala od muke koliko mi je trebalo da se namontiram a sada mi je jako smesno.Videces i sam da i stap koji ces koristitti moze puno da ti pomogne i u druge svrhe.Izvini sto ti ovako nasiroko pisem ,ali zelim da ti pomognem koliko god mogu.Ako ti je potrban savet samo javi.MORS BITI SNALAZLJIV U TO VREME!Pozdrav :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 18, 2009 1:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Emili, nemoj da mi se izvinjavaš nego ti HVALA na ovim informacijama!
Upravo to i želim, detaljnije informacije o životu sa protezom kuka!

Znači sa tim kukom nema nikakvog saginjanja, ne postoji mogućnost da se čučne uopšte i dohvati nešto??!
Što se tiče tog ugla butne kosti i trupa, jel on baš ni za milimetar ne smije da bude manji od 90 stepeni, ili ne smije da se pretjeruje sa tim
ali ipak smije malo?! Pošto ja sam visok oko 2 metra, i isprobavam evo ima 2-3 dana razne pozicije u kolima i nema šanse da to zadovoljim, a vozim prilično velika kola!

Izgleda da ću morati da prodajem kola koja sam nedavno kupio i da merkam neki kamion, nema druge... :/ :)


Ja sam bio u baš žestokoj zabludi, mislio sam da će mi taj kuk donjeti pokretljivost koju nemam evo 3 godine sada već, ali
sa njim čovjek nije daleko od statusa invalida koliko vidim!


Da li smije da se potrči sa njim, ili je to strogo zabranjeno?!
Šetnja, koliko?!
Vožnja bicikla?!
Spavanje?! Čitao sam o nekom spavanju sa jastukom između noga?!
Pa zar nije vrlo lako da taj jastuk u snu ispadne i da dođe do povrede kuka?!
Smije na leđima i na stomaku da se spava, ali ne i na strani jel?!

Pominješ neki štap? Prepostavljam za dohvatanje stvari ili nešto slično?
Znači bez njega je čovjek bespomoćan bukvalno, ako ne smije da se čučne/sagne....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 18, 2009 2:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Zaboravih da te pitam, gdje si se operisala i koji tip proteze ti je ugrađen?!
Da li ti je kompletan kuk zamjenjen (i čašica i glava butne kosti) ili samo dio?
Šta su ti rekli, koliko može da potraje tvoj kuk?!

HVALA TI!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 18, 2009 6:45 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Postoje tipovi proteza sa kojima je dozvoljen veci obim pokreta, ali se one verovatno nisu pokazale dobro iz drugih biomehanickih razloga. Sto se tice "zabranjenih" pokreta, oni su zabranjeni jer pri takvim pokretima lakse moze da dodje do iskakanja vestackog kuka iz lezista (nije obavezno da ce doci, ali je verovatnije).
Trcanje nije preporucljivo zbog veceg mehanickog opterecenja. Za setnju i voznju bicikla nema ogranicenja, ali postoji rizik od pada.
Sto se tice spavanja sa jastukom izmedju nogu, to je preventivna mera koja vazi prva tri meseca od operacije ako se spava na neoperisanoj strani.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 18, 2009 11:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
POZDRAV SVIMA A POSEBNO MOM CRNOGORCU MARKU !!!!!!!!!!
I JA SE NALAZIM U ISTOM SOSU KAO I TI STO SE TICE OPERACIJE KUKA A ZAKAZANA MI JE KRAJEM MARTA . JA CU SE OPERISATI U RISNU I MISLIM DA SU TAMO NAJ STRUCNJACI .NIJESI NAPISAO GDJE CES SE TI OPERISATI -POSLUSAJMO EMILI I IDEMO NAPRIJED SA OPTIMIZMOM POZ ZA NJU .IZVINITE STO SAM OPSIRNA ALI MI MNOGO ZNACI DA CUJEM NEKOGA KO JE TO PROSAO PA AKO IMA JOS NEKIH STVARI STO BI TREBALO DA ZNAMO JAVITE SE I SAVJETUJTE .VELIKI POZDRAV!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 18, 2009 11:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
POZDRAV SVIMA A POSEBNO MOM CRNOGORCU MARKU !!!!!!!!!!
I JA SE NALAZIM U ISTOM SOSU KAO I TI STO SE TICE OPERACIJE KUKA A ZAKAZANA MI JE KRAJEM MARTA . JA CU SE OPERISATI U RISNU I MISLIM DA SU TAMO NAJ STRUCNJACI .NIJESI NAPISAO GDJE CES SE TI OPERISATI -POSLUSAJMO EMILI I IDEMO NAPRIJED SA OPTIMIZMOM POZ ZA NJU .IZVINITE STO SAM OPSIRNA ALI MI MNOGO ZNACI DA CUJEM NEKOGA KO JE TO PROSAO PA AKO IMA JOS NEKIH STVARI STO BI TREBALO DA ZNAMO JAVITE SE I SAVJETUJTE .VELIKI POZDRAV!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: